Νηστειοθεραπεια και θεραπεια σχιζοφρενειας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807

    Νηστειοθεραπεια και θεραπεια σχιζοφρενειας

    Στη Σοβιετικη ενωση τη δεκαετια του 70 στο ψυχιατρικο ινστιτουτο του πανεπιστημιου της Μοσχας σε 7000 ασθενεις εφαρμοστηκε
    η νηστειοθεραπεια για 25-30 μερες. Δηλαδη μονο νερο, ασκηση 3 ωρες την μερα, ντους κ.λ.π. ΠΑΝΤΑ με ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΙΑΤΡΟΥ
    και σε ενα 70% των ασθενων ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ...

    Μαλιστα ολες οι θρησκειες ουσιαστικα αυτο ευαγγελιζονται απο οτι εχω καταλαβει...τη νηστεια και επακολουθα της.

    Βεβαια οχι χαλβαδες, καλαμαρακια, τουρσια και αλλα "νηστισιμα" τα οποια αμα τα τρως κανεις μια τρυπα στο νερο αλλα πληρη αποχη απο φαγητο.

    Ειναι ομως ολοκληρη διαδικασια αμα γινεται πανω απο 10 μερες και χρειαζεται παρακολουθηση ιατρου.

    Επισης εχουν γινει πειραματα σε ποντικια που δειχνει οτι ζουνε παραπανω χρονια αμα το κανουν αυτο.

    http://www.fasting.cc/fast/psych.cfm

    http://orthomolecular.org/library/jo...03n04-p301.pdf

    Αμα ξερει καποια κατι παραπανω ας γραψει.

    Εγω εκανα για 3 μερες νηστειοθεραπεια και νοιωθω παρα πολυ καλα. Ειναι το καλυτερο φαρμακο απο οτι εχω καταλαβει. Ιδιως για καταθλιψη,αγχος κ.λ.π.
    μια νηστεια μονο με νερο για μερικες μερες σε κανει καλα.

    Για αυτο γινονται και καλα οσοι πανε στο Αγιο Ορος σε μοναχους κ.λ.π. . Τους εφαρμοζουν νηστειοθεραπεια..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν νομιζω να ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Για παραδειγμα στα ιδρυματα υπαρχουν αυτοι που την "αραζουν" και δεν βγαινουν εξω. Εαν δεν τους ταϊζουν και τους εχουν υπο συνθηκες σπαρτιατικες τοτε και εγω θα γινομουν καλα αρκει να σηκωθω να φυγω:P

    Η ασκηση σιγουρα βοηθαει , η ρουτινα ισως το ιδιο , η προσωπικη υγιεινη και φροντιδα πιστευω ειναι must. Οσο για το φαγητο , επηρεαζει σιγουρα την ψυχολογια. Τρωω πολυ και αισθανομαι νυστα για παραδειγμα , ειμαι πεινασμενος και ειμαι ετοιμοπολεμος:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μaus εμενα μου κανει εντυπωση πως λες οτι το 70% εγινε καλα.
    Αν ηταν ετσι αυτο θα σημαινε οτι υπαρχει θεραπεια και πιστευω πως θα συνεχιζοταν η εφαρμογη της νηστειοθεραπειας.
    Μηπως δεν ειναι τοσο απλο οσο το παρουσιαζεις?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    οχι ετσι ειναι. ψαξτε schizophrenia fasting therapy να δειτε αποτελεσματα στο google.

    Μιλαμε για 7000 ατομα , οχι λιγα και ηταν για περιπτωσεις που δε γιατρευονταν με φαρμακα.

    Ολες οι θρησκειες που βασιζονται ; Στη νηστειοθεραπεια.

    Ολοι οι γιατροι μεχρι τον 19ο αιωνα χρησιμοποιουσανε τη νηστειοθεραπεια σαν μεσο θεραπειας για διαφορες ασθενειες.

    Εξαλλου πολλοι λενε οτι η σχιζοφρενεια δεν ειναι ασθενεια αποκλειστικα του εγκεφαλου αλλα ισως να εχει να κανει και με αλλους λογους π.χ. γλυκοζη στο αιμα κ.λ.π.

    Ο γιατρος μου , μου εχει πει οτι παλαιοτερα αντιμετωπιζανε τη σχιζοφρενεια με τεχνητη υπογλυκαιμια.

    Εγω 3 μερες εκανα νηστειοθεραπεια και νοιωθω οσο καλα δεν ενιωθα με κανενα φαρμακο. Βεβαια συνεχιζω τα φαρμακα.

    Αμα διαβασετε εξαλλου ολες τις θρησκειες θα δειτε οτι τα "δαιμονια" αντιμετωπιζονται με νηστεια και προσευχη. Δεν ειναι τυχαιο. Ετσι αντιμετωπιζονταν παλαιοτερα αυτες οι ασθενειες.

    Αλλα η νηστεια οπως της σαρακοστης που τρως απο ολα τα νηστισιμα δεν κανει τιποτα. Μονο αμα τρως τιποτα αλλα μονο νερο ή μονο χυμους ή μονο νερο και φρουτα,λαχανικα γινεται κατι.

    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Μaus εμενα μου κανει εντυπωση πως λες οτι το 70% εγινε καλα.
    Αν ηταν ετσι αυτο θα σημαινε οτι υπαρχει θεραπεια και πιστευω πως θα συνεχιζοταν η εφαρμογη της νηστειοθεραπειας.
    Μηπως δεν ειναι τοσο απλο οσο το παρουσιαζεις?
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι ειναι καποιες τροφες οπως η σοκολατα, ζαχαρη μαλλον κλπ που ανεβαζουν καποιες ουσιες στον εγκεφαλο . Αλλα πιστευω οτι ακομα και να ισχυε αυτο που λες maus , θα ηταν προσωρινη λυση το ολο σκηνικο δλδ δεν τρως-δεν τρελαινεσαι , αρχιζεις να τρως παλι τα ιδια.

    Θα το ψαξω αργοτερα γιατι τωρα εχω καποιες εργασιες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Να αναφερω επισης οτι απο προσωπικη εμπειρια , το σταματημα του φαγητου δεν βοηθησε. Γιατι απο μονος του ο οργανισμος στο πρωτο ψυχωτικο θυμαμαι λιμοκτονουσε και δεν ειχε αναγκη τροφης , και προσφατα οταν πηγα να κοψω τα φαρμακα (αποτομα και σαν μαλακας) ..... παλι εχασα απιστευτο βαρος σε ελαχιστο χρονικο διαστημα , αλλα υπεφερα και χειροτερευα. Θα το δω παντως.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Βασικα με τη νηστειοθεραπεια , σταματας να επιβαρυνεις το εντερο και ο οργανισμος αντι να δαπανα ενεργεια να χωνευει , αρχιζει και δαπανα την ενεργεια του στην αυτοθεραπεια.

    ετσι εχω ακουσει, αμα τρως η ενεργεια σου παει στη χωνεψη αμα δε τρως παει ο οργανισμος στην αυτοθεραπεια.

    οι τοξινες που εχεις ειναι στο λιπος το οποιο καις και φευγουν.

    επισης επειδη τα βακτηρια στο σωμα δεν εχουν πια τροφη , πεθαινουν και γλιτωνεις και απο ασθμα κ.λ.π.

    θα δεις να κλεινουν πληγες, να φευγουν ελιες, στιγματα κ.λ.π. Ειναι το καλυτερο φαρμακο.

    καθαριζει το μυαλο απιστευτα, ζωντανευεις ξανα και νοιωθεις σαν να ξαναγεννηθηκες. μαλλον εγω νοιωθω σαν να ειμαι καλυτερα απο τοτε που γεννηθηκα :-)

    αλλα για τη σχιζο λεει νηστεια για 25-30 μερες που θελει παρακολουθηση ιατρου.

    Μαλιστα ειχα διαβασει μια ειδηση οτι θεραπευσαν το διαβητη ετσι σε εναν..

    Μακαρι να λυθει ετσι το θεμα, αλλα εγω συνεχιζω τα φαρμακα ετσι και αλλιως. Απλως ειναι ενα τονωτικο που βοηθα τον οργανισμο και στα αλλα θεματα υγειας του.

    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ναι ειναι καποιες τροφες οπως η σοκολατα, ζαχαρη μαλλον κλπ που ανεβαζουν καποιες ουσιες στον εγκεφαλο . Αλλα πιστευω οτι ακομα και να ισχυε αυτο που λες maus , θα ηταν προσωρινη λυση το ολο σκηνικο δλδ δεν τρως-δεν τρελαινεσαι , αρχιζεις να τρως παλι τα ιδια.

    Θα το ψαξω αργοτερα γιατι τωρα εχω καποιες εργασιες.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    στο google βρηκα και αυτο :

    http://www.newsbeast.gr/health/arthr...ta-tis-anoias/

    Νηστεία κατά της άνοιας!
    ΥΓΕΙΑ
    (1)
    Τετάρτη, 22 Φεβρουαρίου 2012, 09:14

    Σχετικά Tags
    νηστεία, Αλτσχάιμερ, πάρκινσον
    0 0
    0
    0
    Μπορεί να προστατεύσει από Αλτσχάιμερ και Πάρκινσον

    «Μην καταναλώνετε πολλές θερμίδες αν θέλετε να ζήσετε πολλά χρόνια» ξεκαθαρίζουν οι επιστήμονες, οι οποίοι ερευνούν τον μηχανισμό γήρανσης εδώ και χρόνια.

    Μια νεότερη αμερικανική μελέτη επιβεβαιώνει αυτούς τους ισχυρισμούς, σύμφωνα με τους οποίους η νηστεία μπορεί να προστατεύσει τον εγκέφαλο από το Αλτσχάιμερ και το Πάρκινσον. Όσοι νηστεύουν για μικρά χρονικά διαστήματα βοηθούν τον εγκέφαλό τους να προστατευτεί από εκφυλιστικές νόσους.

    Μελέτες ερευνητών του Εθνικού Ινστιτούτου Γήρανσης στη Βαλτιμόρη έδειξαν ότι η αυστηρή νηστεία, όταν γίνεται μία ή δύο φορές την εβδομάδα, προστατεύει τον εγκέφαλο από τις καταστροφικές επιπτώσεις των παραπάνω νόσων, καθώς και από άλλες ασθένειες.

    Σύμφωνα με τον επικεφαλής της μελέτης, Μαρκ Μάτσον, ο οποίος είναι καθηγητής Νευροεπιστημών στην Ιατρική Σχολή του πανεπιστημίου Τζονς Χόπκινς, για να υπάρχουν θετικά αποτελέσματα θα πρέπει οι θερμίδες να μην ξεπερνούν τις 500. Αυτό σημαίνει ότι για τις συγκεκριμένες ημέρες της εβδομάδας η διατροφή θα πρέπει να αποτελείται από χόρτα ή λαχανικά και λίγο τσάι.

    Επίσης, σύμφωνα με τον καθηγητή Μ. Μάτσον και τους συνεργάτες του, όταν η πρόσληψη ενέργειας μειώνεται απότομα, ενεργοποιεί έναν συγκεκριμένο μηχανισμό που αυξάνει το μέγεθος των νευρώνων στον εγκέφαλο, καταπολεμώντας τις επιπτώσεις του Πάρκινσον και του Αλτσχάιμερ.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  9. #9
    μπορει να ενοουσε οτι βελτιωθηκαν μερικοι κατα 70% οχι οτι θεραπευτικε το 70%.γιατι ειναι πολυ υψηλο το ποσοστο το λεω αυτο.στην αρρωστεια μας ειναι πολυ σπανιο να την σκαπουλαρει καποιος(αν δλδ γινεται αυτο....).νομιζω οτι για τον εαυτο μου δεν θα συνιστουσα κατι τετοιο να τον βασανισω ασκοπα.ωστοσο μαους για εσενα πιστευω οπως μιλας για αυτο οτι ειχε καλες συνεπιες και να το συνεχισεις(οχι υπερβολες ομως).η δυναμη της θελησης(με καποιο σκοπο ομως) ισως να θεραπευει.αλλα εκτος απο αυτο και το οτι δεν τρως πεφτει η ντοπαμινη.ελα ομως που η λιγη ντοπαμινη χρειαζεται.τελοσπαντων οπως επιβιωνει κανεις...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Διαβαστε και αυτο :

    http://vickytoxotis.blogspot.com/201...g-post_20.html
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Συγγνωμη maus εριξα μια ματια πχ στο http://www.fasting.cc/fast/psych.cfm

    Ο τυπος απλως πουλαει ενα βιβλιο.

    Επισης το http://vickytoxotis.blogspot.com/201...g-post_20.html αναφερει:

    Μάλιστα 2 περιπτώσεις αξίζουν ιδιαίτερη αναφορά:
    η θεραπεία της σχιζοφρένειας από τον καθηγητή Γιουρι Σεργκέεβιτς Νικολάγιεφ και η θεραπεία ενός ασθενούς που προσκομήστηκε με φορείο καθώς δεν μπορούσε να σταθεί στα πόδια του, νήστεψε 70 ημέρες και την τελευταία ημέρα περπάτησε 2 χιλιόμετρα και μετά τη νηστεία επανήλθε στην εργασία του Υγιής με ζωτικότητα, ψυχική και πνευματική υγεία πρωτόγνωρη!





    που η 7000 περιπτωσεις?

    Επισης το
    http://orthomolecular.org/library/jo...03n04-p301.pdf

    Δεν ξερω τι ακριβως ειναι αλλα χρονολογειται σαν ενα γραπτο του 1971 και μαλιστα τα reference του δειχνουν προς το ατομο που συνεγραψε αυτο και εναν ακομα:

    REFERENCES
    COTT, Allan, M.D.: Controlled Fasting Treatment of Schizophrenia
    in the U.S.S.R. Schizophrenia, Vol. 3, 1, pp.1-10, 1971.
    YOUNG, Vernon R., and SCRIMSHAW, Nevin S.: The Physiology
    of Starvation. Scientific American, Vol. 225, 4, pp. 14-21, October,
    1971.


    Απο την δημοσιευση αυτη του 1971 πριν 41 χρονια πιστευω εχει κυλισει αρκετο καιρο στο αυλακι....αν ηταν ποτε και σοβαρη δημοσιευση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Δεν νομιζω λοιπον οτι με διαιτα λυνεται το προβλημα. Σιγουρα οι επιπτωσεις των διαφορων τροφων στο αν μη τι αλλο υλικο σωμα μας εχουν επιπτωσεις , αλλα δεν νομιζω οτι πρεπει να κυνηγαμε χιμαιρες.



    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Επισης κατι που με στεναχωρει ειναι αν και ισως ειναι ο βασιλιας των ψυχικων ασθενειων η ψυχωση , κανεις μα κανεις δεν λεει την γνωμη του για καποια πραγματα. Εχουν ολη αποψη για καταθλιψεις, σχεσεις ,ιδψ και διαφορα αλλα. Αλλα οσον αφορα τις ψυχωσεις ειμαστε σαν ενα μικρο γκρουπακι , μονοι μας τα λεμε.

    Οκ μπορει ο απλος κοσμος να μην καταλαβαινει περι τινος προκειται αυτο το αναγνωριζω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Διαβασε εδω :

    http://orthomolecular.org/library/jo...03n04-p301.pdf

    In the U.S.S.R., fasting was first used 25 years
    ago as a treatment for mentally ill patients by
    Professor Yuri Nikolaev. His experience now
    extends to over 6,000 patients, and the reported
    results are unusually encouraging with those
    patients who have failed to improve on all other
    treatment regimens.

    Η νηστεια δεν υπαρχει απλως απο το 70 ειναι παναρχαια μεθοδος χιλιαδων ετων !
    Τη συστηνε ο ιδιος ο Ιπποκρατης, σε ολες τις χωρες και στους αρχαιους πολιτισμους χρησιμοποιειται η νηστεια σαν κυρια μεθοδος
    αυτοθεραπειας.


    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Συγγνωμη maus εριξα μια ματια πχ στο http://www.fasting.cc/fast/psych.cfm

    Ο τυπος απλως πουλαει ενα βιβλιο.

    Επισης το http://vickytoxotis.blogspot.com/201...g-post_20.html αναφερει:






    που η 7000 περιπτωσεις?

    Επισης το
    http://orthomolecular.org/library/jo...03n04-p301.pdf

    Δεν ξερω τι ακριβως ειναι αλλα χρονολογειται σαν ενα γραπτο του 1971 και μαλιστα τα reference του δειχνουν προς το ατομο που συνεγραψε αυτο και εναν ακομα:

    REFERENCES
    COTT, Allan, M.D.: Controlled Fasting Treatment of Schizophrenia
    in the U.S.S.R. Schizophrenia, Vol. 3, 1, pp.1-10, 1971.
    YOUNG, Vernon R., and SCRIMSHAW, Nevin S.: The Physiology
    of Starvation. Scientific American, Vol. 225, 4, pp. 14-21, October,
    1971.


    Απο την δημοσιευση αυτη του 1971 πριν 41 χρονια πιστευω εχει κυλισει αρκετο καιρο στο αυλακι....αν ηταν ποτε και σοβαρη δημοσιευση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Δεν νομιζω λοιπον οτι με διαιτα λυνεται το προβλημα. Σιγουρα οι επιπτωσεις των διαφορων τροφων στο αν μη τι αλλο υλικο σωμα μας εχουν επιπτωσεις , αλλα δεν νομιζω οτι πρεπει να κυνηγαμε χιμαιρες.



    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Ελάτε βρε παιδιά, ποτέ δε θεραπεύτηκαν οι ψυχικές ασθένειες, ούτε από τους αρχαίους ούτε από τους σημερινούς. Αλλά ο καθένας λέει το παραμυθάκι του εκεί να έχουμε. Εδώ κάνανε "θεραπείες" με κώμα προκαλούμενο από υπερβολική δόση ινσουλίνης, με αποτέλεσμα να προκαλούν υπογλυκαιμικό σοκ (λίγο χειρότερο από παρατεταμένη νηστεία). Θεραπεύτηκε κανείς; Όχι, απλώς χειροτέρεψαν, υπέφεραν, βασανίστηκαν, και έμειναν για δεκαετίες στα άσυλα πειράματα των γιατρών. Τίποτα περισσότερο.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    32
    leo na thn dokimaso thn nystiotherapeia an kai mesa stis astheneies pou leei oti giatreyei den einai h psyxosh h ta kataloipa telos panton.kai tha enhmeroso an eida allagh se diathesh ktl

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. υποβοηθουμενη θεραπεια σχιζοφρενειας..
    By anyk in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 02-03-2012, 15:55
  2. Είδη σχιζοφρένειας
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 16-01-2012, 00:18
  3. Φάσεις της σχιζοφρένειας
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 15-01-2012, 18:16
  4. Κοινωνική απόρριψη Το αίτιο της σχιζοφρένειας?
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 06-01-2011, 15:16
  5. Αιτία της σχιζοφρένειας παράσιτο;
    By whitecandle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 23-12-2010, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •