Ψύχωση;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: Ψύχωση;

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875

    Ψύχωση;

    Σήμερα βρήκα στο παλιό μου βιβλιάριο ότι ο ψυχίατρος που πήγαινα μου είχε γράψει ψύχωση; ξεκίνησε από ψυχωσική κατάθλιψη πήγε σε ψύχωση και μετά σε άτυπη κατάθλιψη. Παραισθήσεις δεν είχα. Είναι δυνατόν να θεωρείτε ιατρικά ψύχωση το να είσαι ερωτευμένος; είναι δυνατόν να θεωρείτε ψύχωση η (τρέλα) που παθαίνεις όταν ο άλλος έχει κι άλλη σχέση και θες να τον φέρεις στον δικό σου δρόμο;
    Last edited by nikiii; 27-03-2015 at 11:53.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    εεεεεεεεεεεεεεε!
    κοιτα και εμενα οταν μου συνταγογραφουσε τα ζαναξ εγραφε καταθλιψη... που σαφως δεν ειχα..
    ειναι οι τυπικουρες.. δλδ ξες να γραψει μια ασθενεια για να δικαιολογηση την συνταγη στο συστημα!
    δεν εχει καμια σημασια δλδ...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Ε ναι αν θέλει να συνταγογραφήσει οτιδήποτε ο γιατρός γιατί να μην σου γράψει το λόγο που το δίνει και γράφει ότι να είναι; εμένα μου έδινε ας πούμε caprilon και zalasta. Πάντως μιας που γλίτωσα από αυτόν γλίτωσα κι από την ψύχωση κι εχω λόγο να ανησυχώ και να περιμένω κάτι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    και καπριλον και ζαλαστα μαζι???
    αφου ειναι η ιδια ουσια!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    τα αντιψυχωτικα σε μικρη δοσολογια τα δινουν και για το αγχος οποτε ισως ηθελε να το δικαιολογησει στο συστημα και το εγραψε ετσι προχειρα (ως συνηθως..)
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Όχι ξεχωριστά μου τα έδωσε στην αρχή το ένα και προς το τέλος το άλλο. Ναι όμως δεν μπορεί να γράφει ο καθένας ότι θέλει και να το βλέπουν κι άλλοι το βιβλιάριο και να λένε τα δικα τους. Μετά πρέπει να τους πείσεις ότι δεν είσαι ελέφαντας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ε βσκ δεν κοιτανε το βιβλιαριο.. ευτυχως δλδ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Εννοώ γονείς. Νέα πιθανή πολύ σοβαρή σχέση κλπ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ναι νικη και γω δεν νομιζω να το προσεχει κανεις
    εξαλλου οι γιατροι πρεπει να γραψουν μια παθηση για να δικαιολογησουν την συνταγη ή την επισκεψη.. ειναι τυπουρα. δεν εχει νοημα
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Νικη , κανενας γιατρος δεν σου λεει οτι εχεις ψυχωση επειδη εισαι ερωτευμενος ,ουτε χορηγει αντιψυχωτικα για ψυλλου πηδημα.
    Για να κανει αυτη την διαγνωση , καποιο λογο θα εχει. Εγω θα σου ελεγα αν εχεις αμφιβολιες να ξαναπας και να τον ρωτησεις γιατι εκανε αυτη την διαγνωση.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Νικη , κανενας γιατρος δεν σου λεει οτι εχεις ψυχωση επειδη εισαι ερωτευμενος ,ουτε χορηγει αντιψυχωτικα για ψυλλου πηδημα.
    Για να κανει αυτη την διαγνωση , καποιο λογο θα εχει. Εγω θα σου ελεγα αν εχεις αμφιβολιες να ξαναπας και να τον ρωτησεις γιατι εκανε αυτη την διαγνωση.
    επειδη το εγραψε στο βιβλιαριο δεν σημαινει οτι αυτη ειναι η διαγνωση του..
    ειναι τυπικο...
    τουλαχιστον σε εμενα ετσι συνεβη στην συνταγη για τα ζαναξ. εγραφε καταθλιψη ενω εμενα το θεμα μου ειναι οι πανικοι. αλλα επειδη τα ζαναξ ειναι και για καταθλιψη το δικαιολησε..
    εδω μια φορα που μου εγραψε χαπια η γραμματεας κι αυτη καταθλιψη σημειωσε. κανει δλδ διαγνωσεις και η γραμματεας:P
    εγω λεω νικιι μην ανησυχεις
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    επειδη το εγραψε στο βιβλιαριο δεν σημαινει οτι αυτη ειναι η διαγνωση του..
    ειναι τυπικο...
    τουλαχιστον σε εμενα ετσι συνεβη στην συνταγη για τα ζαναξ. εγραφε καταθλιψη ενω εμενα το θεμα μου ειναι οι πανικοι. αλλα επειδη τα ζαναξ ειναι και για καταθλιψη το δικαιολησε..
    εδω μια φορα που μου εγραψε χαπια η γραμματεας κι αυτη καταθλιψη σημειωσε. κανει δλδ διαγνωσεις και η γραμματεας:P
    εγω λεω νικιι μην ανησυχεις

    Nαι βρε καμαρι μου, αλλα δεν σου χορηγησε αντιψυχωτικα ,ηρεμηστικουλι σου εγραψε.Ο γιατρος σου δινει τα φαρμακα που θεωρει πως χρειαζεσαι , πιστεψε με αν δεν εχεις τιποτα δεν θα σου δωσει αντιψυχωτικο , αντε να σου δωσει κανενα αντικαταθλιπτικουλι που δεν εχει σοβαρες παρενεργιες. Τα αντιψυχωτικα δεν ειναι παιχνιδακι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Εντάξει ευτυχώς πλέον δεν γράφουν στο βιβλιάριο τίποτα...
    Η δικιά μου πήγε να γράψει και της λέω γιατί;
    Με λέει για ιστορικό και της λέω όχι.
    Για γονείς και εγώ...
    Και το έσβησε...

    Στο σύστημα γράφουν ότι να ναι οπότε και εκεί μη δίνεις σημασία.
    Η προηγούμενη στην αρχή εγραψε άγχος, μετά κατάθλιψη και μετά μου έγραφε διπολική για να δικαιολογήσει τα νευροντίν.
    Γιατί μπορούσε να τα γράψει μόνο ως και καλά συνοδευτικό σταθεροποιητή σε μανιοκατάθλιψη...
    Και έτσι με πέρναγε ως μανιοκαταθλιπτικό...

    Τρικάκι για το σύστημα για να μπορεί να δικαιολογήσει το νευροντίν...
    Και εγώ χαλιέμαι που περάστηκα ως διπολικός σε ένα σύστημα που έχουν πρόσβαση όλοι αλλά λέω δεν γαμιέται αν αγχωθώ και γιαυτό έλεος μετά...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Ψύχωση είχα αλλά σαν έμμονη ιδέα όχι με την έννοια του να ακούω φωνές και να εχω παραισθήσεις. Ερώτηση απλώς κάνω το βιβλιάριο το άλλαξα κι έβγαλα άλλο. Οι δικοί μου το ξέρουν και κάποιοι μου το χτυπάνε

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψύχωση
    By ElChar in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-12-2013, 10:51
  2. ΔΕΝ έχω ψύχωση
    By skata in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 57
    Last Post: 22-11-2013, 09:40
  3. Ψύχωση
    By marspy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 27-01-2011, 22:05
  4. ψύχωση....
    By neve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 06-07-2007, 19:41
  5. Ψύχωση;
    By Orion in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 07-01-2007, 02:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •