Εργασία! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32

Thread: Εργασία!

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,773
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    και γιατι πιστευεις οτι συνεβη αυτο?
    Είναι συνεσταλμένος και δεν χώνεται!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Είναι συνεσταλμένος και δεν χώνεται!
    αμ ναι μαλιστα. και να φανταστεις οτι ηταν και γνωστος σας. που και να μην ηταν δλδ..
    και ενταξει δεν πηγε να δουλεψει σε καμια πολυεθνικη.. σε καφε πηγε..
    τι να πω ρε εχει χαζεψει ο κοσμος...
    πλεον δεν χαριζεται τιποτα
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Είτε μπορεί ο εργοδότης να βλέπει σημάδια ότι κάποιος "δε το χει" είτε πιο συχνά βγάζεις ο ίδιος το "δε θα τα καταφέρω"...

    Εγώ τουλάχιστον στη δούλειά που με τζάσανε δεν ένιωθα και εγώ άνετα και ενδόμυχα ενώ χρειαζόμουν την δουλειά ήθελα και να φύγω και αυτό έβγαινε έντονα...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,773
    Tι θα κάνουμε βρε παιδιά πολύ δύσκολα!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Και αν είναι μια φορά δύσκολο να βρει ο μέσος άνθρωπος δουλειά τι να πούμε και εμείς που ακόμα και να βρούμε δεν μπορούμε να την κρατήσουμε με τα ψυχολογικά μας;;;
    Φοβάμαι ότι μόλις ξαναβρώ θα φρικάρω και θα φύγω τρέχοντας γαμώτο...
    Στην τελευταία άντεξα 3 μήνες με το ζόρι και στα τελειώματα με lexotanil και μετά έφυγα τρέχοντας...
    Βέβαια μου χαν κόψει τα αντικαταθλιπτικά...

    Το τι θα κάνουμε προσπαθώ να μην το σκέφτομαι...
    Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι πρέπει να παλέψουμε γιατί είμαστε μόνοι...
    Ακόμα και αυτά τα λίγα άτομα εδώ μέσα που έχουν στήριξη από γονείς για πόσο θα έχουν;;;

    Πρέπει πάση θυσία και με κάθε μέσο να σταθούμε στα πόδια μας.
    Δεν εστιάζω στο πως θα βρούμε δουλειά τόσο γιατί αυτό το πρόβλημα είναι κοινό αυτή την περίοδο σε όλη την Ελλάδα αλλά στο πως θα αντέξουμε σε αυτήν...

    Γιατί ο φόβος, έλλειψη αυτοπεποίθησης, ανησυχία, άγχος όλα αυτά βγαίνουν προς τα έξω ...
    Πρέπει να παλέψουμε παιδιά πρέπει γιατί κανείς δε θα το κάνει για μας...

    Γιαυτό και απομηθοποιησα πλέον εντελώς τα χάπια.
    Δε με νοιάζει ούτε ανησυχώ που παίρνω χάπια.
    Ανησυχώ που δε με πιάνουν όσο θα έπρεπε και ανησυχώ για το τι θα γίνει αν σταματήσω να έχω χρήματα για να έχω πρόσβαση σε αυτα΄...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Ναι είναι πολύ δύσκολο να μην έχει κάποιος δουλειά όλοι την χρειαζόμαστε για να μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα. Εύκολες δουλειές δεν υπάρχουν όλες έχουν κάτι που μας αγχώνει απλά πρέπει κάπου να συμβιβαστούμε γιατί εμείς θα έχουμε χάσιμο κι όχι αυτοί που μας την δίνουν. Βλέπω ότι παίρνουν άτομα που δεν έχουν και ιδιαίτερη οικονομική ανάγκη και άτομα που έχουν παραπάνω εμπειρία λες κι αυτοί όλοι γεννήθηκαν με το να έχουν. Άλλοι έχουν του μπαμπά τους την δουλειά και το παίζουν έξυπνοι στους υπαλλήλους τους. Εμείς οι υπόλοιποι δηλαδή τι θα κάνουμε; και στο κάτω κάτω οι άλλοι δεν χάνονται απλά πρόσφερε μια εμπειρία σε κάποιον κι ύστερα διωξτον άμα θες. Να μετρήσει και στο βιογραφικό του όχι τίποτα άλλο. Έτυχε όταν έκανα πρακτική να συζητάει η υπεύθυνη με κάποιον και να λέει για κάποιον που παίρνει άτομα και τα κρατάει ένα μήνα και είπε η υπεύθυνη καλά κάνει για να μην παίρνουν θάρρος.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Παναγιώτη εσύ δεν έχεις στήριξη από γονείς? Πάντως σωστό αυτό που λες, για κάποιους αρκεί να βρουν μια δουλειά και είναι οκ, για άλλους που έχουν ψυχολογικά είναι δύσκολο και να παραμείνουν σε αυτήν

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,773
    Παναγιώτη εσύ με τι διαγνώστηκες, εγώ με άτυπη ψυχωτική διαταραχή.

    Σκέφτομαι αν μπορώ να βγάλω το επίδομα για να έχω κανένα χαρτζιλίκι γιατί με δουλειά δεν βλέπω να γίνεται τίποτα. Πάντως στενοχωρήθηκα πολύ με τον αδελφό μου που δεν τα κατάφερε τελικά.

    Και το επίδομα δλδ υπάρχει περίπτωση να μην μου το δώσουνε. Τι θα κάνω αν δεν υπάρχουν πια οι γονείς μου που μας στηρίζουνε τώρα; Θα αυτοκτονήσουμε εγώ και ο αδελφός μου;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Παναγιώτη εσύ δεν έχεις στήριξη από γονείς? Πάντως σωστό αυτό που λες, για κάποιους αρκεί να βρουν μια δουλειά και είναι οκ, για άλλους που έχουν ψυχολογικά είναι δύσκολο και να παραμείνουν σε αυτήν
    Στήριξη από γονείς οικονομική μόνο μιας και μένω μαζί τους.
    Απλά δεν ξέρουν τι περνάω και ούτε έχουν όρεξη να μάθουν / ασχοληθούν πίστεψε με...

    Εγώ από την τελευταία δουλειά που έφυγα αυτοί θέλαν να με κρατήσουν. Ήμουν 3 μήνες αλλά ξαφνικά έπεσα πάλι σε φουλ κατάθλιψη (ήμουν χωρίς αγωγή μόνο με αγχολυτικά) και έφυγα ενώ μου λέγαν να μείνω ακόμα έναν μήνα τουλάχιστον μέχρι να αναπληρώσουν την θέση...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Παναγιώτη εσύ με τι διαγνώστηκες, εγώ με άτυπη ψυχωτική διαταραχή.

    Σκέφτομαι αν μπορώ να βγάλω το επίδομα για να έχω κανένα χαρτζιλίκι γιατί με δουλειά δεν βλέπω να γίνεται τίποτα. Πάντως στενοχωρήθηκα πολύ με τον αδελφό μου που δεν τα κατάφερε τελικά.

    Και το επίδομα δλδ υπάρχει περίπτωση να μην μου το δώσουνε. Τι θα κάνω αν δεν υπάρχουν πια οι γονείς μου που μας στηρίζουνε τώρα; Θα αυτοκτονήσουμε εγώ και ο αδελφός μου;
    Καλά τα ταμπελάκια ελάχιστη σημασία έχουν παρά μόνο για σημείο αναφοράς και αγωγή...
    Χρόνια (εκ γεννετής + κληρονομική) κατάθλιψη, γενικευμένη αγχώδης διαταραχή και κρίσεις πανικού...
    Και στο όλο συμπούρδελο έχω και τον νυσταγμό στα μάτια και δεν βλέπω καλά ...

    Με τα επιδόματα δεν έχω ιδέα τι παίζει αλλά είναι πιστεύω δύσκολο να αποδείξεις πως είσαι ακατάλληλος για δουλειά και να βγάλεις και ποσοστό αναπηρίας...
    Όσο για τα επιδόματα χαρτιλίκι όπως το λες. Για να ζήσεις με αυτά ούτε λόγος...

    Το κράτος θα έπρεπε να προνοήσει σωστά και για εμάς αλλά που...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Αυτό που με ένοχλεί είναι πως αν πεις σοτν άλλο έχω κατάθλιψη και άγχος και δεν έχει παρόμοιες εμπειρίες σε κοιτάει σαν χαζός γιατί δεν μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει παθολογικό άγχος και κλινική κατάθλιψη κτλ

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Λίγοι άνθρωποι είναι αυτοί που καταλαβαίνουν Παναγιώτη και δυστυχώς είναι αρκετά μακρυά μας

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Ευτυχώς υπάρχουν έστω και λίγοι που καταλαβαίνουν.
    Εγώ τουλάχιστον έχω 1-2 ατομα που καταλαβαίνουν αλλά καταλαβαίνουν και αυτοί ΟΣΟ μπορούν.
    Και φυσικά καταλαβαίνουν δε σημαίνει και ότι μπορούν να βοηθήσουν...

    Ευτυχώς υπάρχει και το φόρουμ εδώ και δε νιώθουμε πως είμαστε οι μόνοι με αυτά τα προβλήματα

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Έτσι είναι αν δεν υπήρχαν κι αυτα τι θα κάναμε

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,773
    Ειλικρινά δεν ξέρω το ότι δεν μπορώ να βρω δουλειά συνεπάγεται ότι είσαι χαζός κατώτερος από αυτούς που έχουνε;

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Εργασια
    By Maria1987 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 15-09-2013, 22:04
  2. Εργασια.
    By Alucard in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 13-07-2013, 18:52
  3. εργασία
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 18-02-2013, 22:03
  4. με την εργασια τι γινετε?
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 26-04-2011, 23:26
  5. ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ
    By biskotaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 01-03-2011, 23:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •