Κληρονομικό θέμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875

    Κληρονομικό θέμα

    Καλησπέρα παιδιά. Υπάρχει ένα κληρονομικό θέμα και θέλω γνώμες για όποιον γνωρίζει πάνω κάτω. Η μητέρα μου είναι υιοθετημένη. Πέθανε η (γιαγιά) μου το 2008 η οποία μου έχει γράψει χωράφια και το πάνω σπίτι. Το κάτω στην μάνα μου αλλά πρέπει να κάνει αποδοχή κληρονομιάς. Ο (παππούς) μου δύο μήνες μετά το θάνατο της (γιαγιάς) μου πήρε ότι λεφτά υπήρχαν που ανήκαν στην αδερφή μου, την μάνα μου και εμένα και πήγε και τα έφαγαν στην Τσεχία τα αδέρφια του και τα ανίψια του. Πέθανε τρία χρόνια πριν εκεί και εμείς χρειαζόμαστε ένα χαρτί ότι έχει πεθάνει γιατί στην Ελλάδα θεωρείτε ζωντανός. Ήταν δύσκολος άνθρωπος και είχε άνοια. Τότε η ανιψιά του εδώ στην Ελλάδα μας πήρε τηλέφωνο και μας το είπε. Η μάνα μου την έβρισε και δικαιολογημένα γιατί τα έφαγαν. Είναι κόρη του αδερφού του ο όποιος μένει Τσεχία όπως και η αδερφή του και η άλλη κόρη του αδερφού του. Βέβαια μετά έστειλε κι ένα γράμμα στον πατέρα της αδερφό του παππού που είχε από πάνω μέχρι κάτω κατάρες. Για να δώσει το χαρτί από την πρεσβεία πρέπει Είπε να ζητήσει η μάνα μου συγνώμη. Δεν το έκανε και λέει εγώ τα μούτρα μου δεν τα ρίχνω γι'αυτούς. Δεν εχω όμως και λεφτά να παω Τσεχία να το πάρω. Η (γιαγιά) μου πολλές φορές τους έκανε τραπέζι κι αυτό ήταν το ευχαριστώ. Ερχόμαστε λοιπόν στο τώρα με βρήκε στο φεϊσμπουκ ο άντρας της ανιψιάς του (παππού) που μένουν Ελλάδα. Είχα υποχρέωση να τους μιλήσω για το θέμα αν και τους τα έψαλλα κι εγώ κάπως αλλά λέω μετά ας τους πιάσω λίγο με το μέλι να δω τι γίνετε. Μίλησα με την γυναίκα του προχτές στο τηλέφωνο γιατί αυτό μου είπε να κάνω ο άντρας της και λέει να ζητήσει συγνώμη η μάνα μου από τον πατέρα της. Της είπα για να τελειώνουμε ζητάω εγώ συγνώμη εκ μέρους της και να το φέρει κι ότι ας το κάνει για μένα και την αδερφή μου. Μου είπε ότι μίλησε με τον πατέρα της κι επιμένει να του πει συγνώμη για να το πάρει κι ότι εγώ δεν φταίω να ζητάω εγώ. Επίσης μου είπε αυτή ότι θα το φέρει για μένα μετά από πολλά χρόνια αν δεν ζητήσει συγνώμη η μάνα μου. Λέω γιατί; λέει πως θα το κάνω μπροστά στον πατέρα μου; Το κράτησα κρυφό για κάποιο διάστημα μέχρι χτες για να κάνω ήρεμα ότι κινήσεις μπορώ μόνη μου. Ζήτησα προχτές το τηλέφωνο του πατέρα της για να δω αν μπορώ να τους φέρω σε επαφή. Χτες το βράδυ ο άντρας της αντί για του πατέρα της το τηλέφωνο μου έστειλε το σταθερό τους να μιλήσει λέει η μάνα μου με την (ξαδέρφη της) Η μάνα μου λέει ότι δεν θέλει να τους μιλήσει ούτε να ζητάει συγνώμες από αυτούς. Θέλει λέει να τους ζητήσω την διεύθυνση του πατέρα της στην Τσεχία να του στείλει γράμμα και να τους πω μαζί με αυτό να φέρουν και τα λεφτά που έφαγαν. Τέλος πάντων θα ηρεμήσει θα ψάξει να βρει αν έχει την διεύθυνση τους και θα δούμε. Πάντως αν τους μιλήσει άσχημα δεν θα πάρει τίποτα. Πριν γεννηθώ εγώ ο πατέρας μου βρήκε ένα βιβλιάριο στο οποίο θα όριζε ο (παππούς) ως κληρονόμο την ανιψιά του στην Τσεχία. Επίσης ακόμα κι ένα χρόνο μετά το θάνατο του (παππού) συνέχιζαν να παίρνουν την σύνταξη του. Ο πατέρας μου λέει μπορεί να πάνε φυλακή. Πως να το χειριστώ;

  2. #2
    Θα πάει η μητέρα σου στην Πρεσβεία της Τσεχίας εδώ στην Αθήνα ή θα πάρετε τηλέφωνο στην Πρεσβεία της Ελλάδος στην Τσεχία, θα συνεννοηθείτε να κάνετε μια αίτηση (θα την κάνει η μητέρα σου που είναι και κόρη του θανόντος) και θα έρθει στα χέρια σας το πιστοποιητικό θανάτου μέσω πρεσβείας. Και τέλος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Έχει επικοινωνήσει ήδη πριν καιρό με την τσεχική πρεσβεία στην Αθήνα και δεν έγινε τίποτα. Πάντως θα το αναφέρω. Αυτα τα ξέρουν οι δικοί μου. Από εκεί οι συγγενείς του δεν πρέπει να έχουν δηλώσει τα χαρτιά από συμφέρον για να παίρνουν την σύνταξη σαν να είναι ζωντανός για ένα χρόνο. Ένας φίλος του εκεί στην Τσεχία τότε πήγε στην πρεσβεία της Τσεχίας και ήθελε να μας βοηθήσει αλλά του είπαν ότι πρέπει να είναι συγγενής του για να το κάνει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Μου είπε ότι έχει επικοινωνήσει και δεν γίνεται πρέπει να πάει η ίδια Τσεχία η κάποιος συγγενής του παππού. Της είπαν κάτι για δικηγόρο επίσης και δεν έχει λεφτά ούτε αυτόν να πληρώσει

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Παίρνουν τη συνταξή του ακόμα? δεν έχουν δηλώσει ότι πέθανε?

    . 2310 502 380. πάρε τηλ να ρωτήσεις άμα θες εδώ ,παίζει να ξέρουν ,λογικά σωστό είναι τ τηλέφωνο. θα σου πούνε τι πρέπει να κάνεις για κατοίκους εξωτερικού

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Τώρα δεν παίρνουν έπαιρναν για ένα χρόνο μετά το θάνατο έχει 3 χρόνια που πέθανε. Τα έψαξαν αυτά

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Η κληρονιά είναι αδεσμευτή ακόμα?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Χρειάζεται το χαρτί από εκεί για να κάνει την αποδοχή η μάνα μου γιατί το κάτω σπίτι είναι δικό της και κάποια χωράφια που είναι για να τα δώσει σε μένα και την αδερφή μου. Ο παππούς έχει την επικαρπία όμως δεν ζει. Η μάνα μου δεν έχει τίποτα γιατί τα πήραν όλα. Θεωρείτε νόμιμη κόρη αν και υιοθετημένη

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Περίεργη κατάσταση.γιατί δεν βρίσκεις ένα Site που να παρέχει νομικές συμβουλές δωρεάν ,να σ βοηθήσουνε?

  10. #10
    Απευθύνσου στο προξενείο, στην πρεσβεία, στα ΚΕΠ, ένα ανάγκη στον συνήγορο του πολίτη. Θα πρέπει όμως να πάς εκεί (σε αυτές τις υπηρεσίες) αυτοπροσώπως, να τους ζητήσεις επίμονα να σε βοηθήσουν ή να σου πουν τί πρέπει να κάνεις. Δεν κάνεις την δουλειά σου με ένα απλό τηλεφώνημα.. Από το τηλέφωνο θα κοιτάξουν να σε ξεφορτωθούν, τους ρωτάς και λένε απλά όχι, εξάλλου δεν ξέρουν ούτε με ποιον μιλάνε. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις άκρη αν πάτε από την Πρεσβεία και το Προξενείο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Στα Κεπ πήγαμε έχουμε εδώ μίλησαν με την πρεσβεία στην Αθήνα κι από εκεί επικοινώνησαν με Τσεχία. Είπαν ότι πρέπει να πάει Πράγα κάποιος συγγενής η η μητέρα μου. Θα δούμε τι θα κάνουμε πάντως είναι άσχημα όλα αυτα

  12. #12
    Είπαν δηλαδή με λίγα λόγια, οτι δεν σας εξυπηρετούν! Γιατί αν έπρεπε να πάρετε το πιστοποιητικό θανάτου από την Αυστραλία θα έπρεπε να πάτε εκεί; Δεν μπορεί να αρνήθηκαν από την Πράγα να σας δώσουν το πιστοποιητικό, από τη στιγμή που το ζητάει η Πρεσβεία! Αφού δηλαδή το ζητάει η κόρη του θανόντος εγγράφως μέσω της Πρεσβείας. Αν δηλαδή πάτε στην Πράγα θα σας το δώσουν αμέσως; Για πάρτε τον Συνήγορο του Πολίτη τηλέφωνο και παραπονεθείτε. Εγώ νομίζω οτι κάποιος δεν θέλει να σας εξυπηρετήσει και εσείς πρέπει να επιμείνετε. Απευθυνθείτε και στο Προξενείο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Βασικα , και μιλωντας μετα βεβαιοτητας , οταν πεθαινει καποιος ελληνας κατοικος εξωτερικου η ελληνικη πρεσβεια ή το αντιστοιχο προξενειο ενημερωνονται πρωτοι , οχι απο συγγενης αλλα απο τις αρχες της εκαστοτε χωρας. Αρα , με ενα τηλεφωνο στην πρεσβεια θα επρεπε να λυθει το θεμα.
    Ακομα και αν υποθεσουμε πως οι συγγενεις σας καταφεραν να αποκρυψουν τον θανατο του απο τις αρχες , αν τηλεφωνησετε στην πρεσβεια και ρωτησετε θα μπορεσουν να το ψαξουν και να σας απαντησουν.

Similar Threads

  1. θεμα
    By purity in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 25-12-2014, 02:54
  2. το θέμα μου
    By JohnT in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 28-05-2014, 19:29
  3. μεγαλο θεμα
    By Stiflet in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 18-09-2013, 19:30
  4. IΔΨ με θέμα την κοπέλα μου
    By Michaelgr in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 19-10-2011, 12:19
  5. Τί θέμα??
    By GreenPeyote in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 109
    Last Post: 08-10-2008, 03:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •