Καταπιέζομαι από μόνος μου!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    16

    Καταπιέζομαι από μόνος μου!

    Καλημέρα σε όλους, είμαι 29 ετών και θέλω να μοιραστώ κάτι που το έχω από παιδί.Καταρχήν να πω ότι έχω μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον γεμάτο αγάπη από όλους(γονείς,παππούδες-γιαγιάδες,θείους κλπ..) δεν μου έλειψε τίποτα ποτέ μεγάλωσα σε οικογένεια χωρίς καυγάδες που όλοι ήταν αγαπημένοι μεταξύ τους . Παρ 'όλα αυτά από μικρός καταπιέζω τον εαυτό μου και εξηγούμαι: ήμουν κρυωμένος και έκρυβα τον βήχα μου λες και θα με μαλώσει κάποιος, όταν κάπνιζα ντρεπόμουν να καπνίσω μπροστά σε γονείς μέχρι μεγάλη ηλικία, αν και είχα το ελεύθερο από μόνοι τους μου λέγαν γιατί κρύβεσαι ή φοβόμουν μην με δει κάποιος γνωστός και τους το πει...Όταν έβγαινα έξω δεν ήθελα να γυρνάω ξημερώματα όπως όλοι οι συμφοιτητές μου αγχωνόμουν να γυρίσω σπίτι πριν τις 5-6 αλλά δεν μου το απαγόρευε κανένας. Και τώρα θέλω να μετακομίσω να μείνω με την αρραβωνιαστικιά μου και σκέφτομαι πως θα τους αφήσω μόνους ας πούμε ενώ εκείνοι το ξέρουν ας πούμε ότι θα γίνει, τι συμβαίνει τελικά?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ποσο μακρια θα μενεις απ τους δικους σου;

  3. #3
    Τζίμυ, μου φαίνεται ότι είσαι ενοχικός. Μπορεί να μεγάλωσες σε οικογένεια καλή και δεμένη, αλλά φαίνεται ότι όταν ήσουν πολύ μικρούλης οι γονείς και οι παππούδες και γιαγιάδες σου έδιναν να καταλάβεις ότι όταν είσαι καλό παιδί σε αγαπάνε, όταν δεν κάνεις όμως αυτά που πρέπει και περιμένουν να κάνεις, δεν σε αγαπάνε. Δεν σημαίνει βέβαια ότι το εννοούσαν αλλά εσύ σαν μικρο παιδί αυτό αφομοίωσες συναισθηματικά και είναι "εγγραφές" που δεν σβήνουν εύκολα. Πρόσεξε μήπως και δεν κάνεις τελικά αυτά που θέλεις, αλλά αυτά που περιμένουν οι άλλοι από σένα προκειμένου να έχεις αποδοχή και αγάπη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τζιμυ , παρε την κοπελα και πηγαινε σπιτακι σου . Δεν θα το μετανιωσεις . Δεν εχεις πλεον δουλεια σπιτι σου . Ακου που σου λεω . Εγω δεν τοκανα στην ηλικια σου , και τοχω σκυλομετανιωσει . Ειμαι αρκετα μεγαλυτερος σου .

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    16
    Το ότι δεν κάνω αυτά που θέλω πάντα είναι σίγουρο και πολλές φορές σκέφτομαι τους άλλους πρώτα και μετά βάζω τα θέλω μου κ τον εαυτό μου! Το πρόβλημα είναι ότι αυτό δεν μπορώ να το αλλάξω πλέον...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by JimmyS_85 View Post
    Το ότι δεν κάνω αυτά που θέλω πάντα είναι σίγουρο και πολλές φορές σκέφτομαι τους άλλους πρώτα και μετά βάζω τα θέλω μου κ τον εαυτό μου! Το πρόβλημα είναι ότι αυτό δεν μπορώ να το αλλάξω πλέον...
    ασφαλως και μπορεις να το αλλαξεις!
    πανε ζησε με την αρραβωνιαστικια σου..!
    αλλωστε αυτο θα πρεπει να ειναι το σπιτι σου τωρα.. οχι των γονιων σου..
    μεγαλο βημα δεν λεω, αλλα ειναι αυτα που πρεπει να κανεις κατα την γνωμη μου.
    αν οντως δλδ δεν εχετε συγκατοικησει ακομη για τους λογους που αναφερεις κι οχι π.χ για οικονομικους, ή οτι δεν την ξες πολυ καιρο και τετοια τοτε πιστευω πρεπει επιτελους να παρεις την αποφαση..
    εισαι 30 χρονων κι αυτη η συμπεριφορα εμενα τουλαχιστον δεν μου φαινεται καθολου αναπτυξιακα υγιης...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Μια χαρά καλά έκανες δείχνεις ότι τους σέβεσαι παρόλο την ελευθερία που σου έχουνε δώσει. Τώρα απλά μην ανησυχείς τόσο μάλλον και αυτοί θα χαρούνε που θα μείνεις με την αρραβωνιαστικιά σου. Εσύ μάλλον τους αγαπάς πολύ και δεν θέλεις να τους αποχωριστείς.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Μια χαρά καλά έκανες δείχνεις ότι τους σέβεσαι παρόλο την ελευθερία που σου έχουνε δώσει. Τώρα απλά μην ανησυχείς τόσο μάλλον και αυτοί θα χαρούνε που θα μείνεις με την αρραβωνιαστικιά σου. Εσύ μάλλον τους αγαπάς πολύ και δεν θέλεις να τους αποχωριστείς.
    Πολύ σωστά τα λες, με την αρραβωνιαστικιά μου θα μείνω έτσι κ αλλιώς τον Ιούνιο, το θέμα που άνοιξα δεν είναι για το αν θα μείνω ή όχι μαζί της που όλοι αυτό σχολίασαν, αλλά γιατί βάζω εμένα δεύτερο σε όλα και σκέφτομαι πρώτα τους άλλους καταπιέζοντας από μόνος μου τον εαυτό μου...

Similar Threads

  1. Νιωθω μονος
    By Deleted-2807 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 19-06-2014, 03:56
  2. Μονος μια ζωη καταδικασμενος... :(
    By vaspun in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 06-12-2012, 08:20
  3. Νιώθω μόνος
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 07-09-2012, 14:41
  4. Μονος..
    By jet in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 07-02-2012, 12:23
  5. Μόνος...
    By gianniss in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 13-02-2011, 19:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •