Escitalopram actavis - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    21
    καλησπερα, συγνωμη που καθυστερησα να απαντησω. Σιγουρα καλο θα ταν πριν προχωρησεις στο να παρεις remeron να ζητησεις τη συμβουλη του γιατρου σου, οι παρενεργιες και η επιδραση σιγουρα στον καθενα δρα διαφορετικα. Ας απαντησω ομως στις ερωτησεις σου συμφωνα με τη δικη μου εμπειρια:
    -Τη πρωτη βδομαδα δεν εβγαινα απο το σπιτι και γενικα δεν εβγαινα πριν το παρω γιατι δεν ειχα και τις αντοχες απ την απελπισια μου και την αφαγια, οποτε φαινοταν οτι κατι εχω ειτε επαιρνα τα χαπια ειτε οχι, απλα με το remeron ημουν τοσο ανεκφραστη την πρωτη βδομαδα σε σημειο να νιωθω οτι δεν εχω σκεψη, ενα μεγαλο κενο και φαινομουν λιγο πολυ χαμενη στον κοσμο μου. Μεχρι να το συνηθισω δυσκολευομουν αρκετα να σηκωθω απ το κρεβατι
    -Οχι δεν νομιζω οτι εχει να κανει με μεταβολισμο, απλα ετρωγα τον αγλεωρα
    -υπνηλια ειχα μονο μιση ωρα αφου επαιρνα το χαπι(11 το βραδυ), οχι την υπολοιπη μερα. τον πρωτο καιρο μονο οπως προανεφερα ειχα μια δυσκολια στο να σηκωθω, αισθανομουν πλακωμενη, ισως να ταν αντιδραση οργανισμου απ την αυπνια και την αφαγια. Σπανια θυμαμαι να χα καταφερει να μεινω ξυπνια μια-δυο ωρες μετα κ αν το καταφερνα, ψιλοπαραπατουσα. αυτοκινητο τοτε δεν ειχα αλλα αν κρινω απ το πως αντιδρουσε, ναι ουτε για πλακα

    Οσο για το escitalopram τωρα εγω που ειμαι στη πρωτη βδομαδα, ειναι λογικο να νιωθω πιο ταραγμενη και ανησυχη απο πριν? :confused:

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    21
    να προσθεσω οτι επαιρνα το remeron των 30. με το escitalopram 5 τις πρωτες 4 μερες και απο χτες μου το αλλαξε σε 10

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Ναι το cipralex με είχε κάνει τις πρώτες μέρες λίγο πιο αγχώδη...
    Το ρεμερόν μου το έβαλε τελικά και το ξεκίνησα απο χθες...
    Ακόμα escitalopram 20mg παίρνω συν 15μγ ρεμερόν...

    Δε μου άνοιξε την όρεξη γιατί πάντα έτρωγα ασύστολα εκτός από τις εξάρσεις της κατάθλιψης.
    Απλά νιώθω λιγο ζαλιζμένος σήμερα και το κεφάλι μου βαρυ όπως λες σαν να μην έχω σκέψη. Απλά κάνω ότι πρέπει να κάνω χωρίς να σκέφτομαι τίποτα. Οι σκέψεις φεύγουν...

    Πάντως ελπίζω να βοηθήσει.
    Άλλη παρενέργεια καμία ενώ με το σιπραλεξ τις πρώτες μέρες ήμουν πολύ πιο ζαλισμένος.
    Παίρνω μαζί και το νευροντίν ακόμα στα 600μγ που ενω δεν είναι ουτε καν δόση έναρξης εμένα με βοηθάει λίγο...

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by dmtx23 View Post
    Καλησπερα σας. Υστερα απο αρκετή κουβεντα με τον ψυχιατρο μου δε γλιτωσα την φαρμακευτικη βοηθεια, οι κρισεις πανικου δεν υποχωρουν κ ετσι απο αυριο ξεκιναω το escitalopram. Θα 'θελα να διαβασω και τη δικη σας γνωμη συμφωνα με την εμπειρια σας, αν σας βοηθησε η οχι και τι παρενεργειες μπορει να φερει. Πριν 3 χρόνια που ημουν με δυσθυμικη κατάθλιψη μου χε χορηγηθει το Remeron και δε θελω ουτε τη πρωτη βδομαδα να μαι σαν ζομπι, ουτε να παρω κιλα, ουτε να εμφανισω τριχοφυια οπως επαθα τοτε(!). Ευχαριστω :)
    Αν και λίγο παλαιό το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω την dmtx23 (η οποιονδήποτε φίλο εδω μέσα το έχει πάρει) αν μπορεί να μου πει την εμπειρία της τώρα μετά από τόσο καιρό σχετικά με το σκεύασμα escitalopram actavis μιας και μου το έχει προτείνει πρόσφατα ο γιατρός μου σαν έμπιστο γενόσημο φάρμακο.
    Ευχαριστώ πολύ :)

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Tο εχω παρει , δεν ειδα ενεργειες-παρενεργειες . και τοκοψα . Αλλα αυτο που δεν πιανει σεμενα , μπορει να πιανει σεσενα , ισχυει και το αντιθετο . Οποτε δοκιμαζεις , περιμενεις κανα μηνα , και βλεπεις . Δεν πειραζει αν ειναι γενοσημο .

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Tο εχω παρει , δεν ειδα ενεργειες-παρενεργειες . και τοκοψα . Αλλα αυτο που δεν πιανει σεμενα , μπορει να πιανει σεσενα , ισχυει και το αντιθετο . Οποτε δοκιμαζεις , περιμενεις κανα μηνα , και βλεπεις . Δεν πειραζει αν ειναι γενοσημο .
    Ευχαριστώ για την αναφορά σχετικά με την εμπειρία σου με το φάρμακο Macgyver :)

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    9
    Καλησπέρα είδα πιο πάνω για το cipraxel 30mg τελικά σου χορηγήθηκε αυτή η δόση.Αν ναι?Πως λειτούργησε?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •