Escitalopram actavis
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    21

    Escitalopram actavis

    Καλησπερα σας. Υστερα απο αρκετή κουβεντα με τον ψυχιατρο μου δε γλιτωσα την φαρμακευτικη βοηθεια, οι κρισεις πανικου δεν υποχωρουν κ ετσι απο αυριο ξεκιναω το escitalopram. Θα 'θελα να διαβασω και τη δικη σας γνωμη συμφωνα με την εμπειρια σας, αν σας βοηθησε η οχι και τι παρενεργειες μπορει να φερει. Πριν 3 χρόνια που ημουν με δυσθυμικη κατάθλιψη μου χε χορηγηθει το Remeron και δε θελω ουτε τη πρωτη βδομαδα να μαι σαν ζομπι, ουτε να παρω κιλα, ουτε να εμφανισω τριχοφυια οπως επαθα τοτε(!). Ευχαριστω :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Αν ψάξεις στο φόρουμ την λέξη entact / cipralex (αυτά είναι τα γνήσια) θα βρεις πολλά θέματα σχετικά.
    Αρκετά καλό φάρμακο για κατάθλιψη και πανικούς και μέτριο για το άγχος (τουλάχιστον σε μένα γιατί στον καθένα δρα διαφορετικά)...

    Θεωρείται αρκετά καλό και με λίγες παρενέργειες.
    Παίρνε το ΤΟ ΠΡΩΙ και αφού φας ΚΑΛΟ πρωινό.
    Μην το πάρεις νηστικός θα θες να ξεράσεις τα πάντα και θα έχεις αναγούλα σαν καράβι με 8 μποφόρ...

    Καμιά ζαλάδα θα σου φέρει, ίσως ναυτία και ίσως αυπνία.
    Μην περιμένεις τρομέρες παρενέργειες.
    Ίσως και υπνηλία αλλά όχι στο στυλ "δε μπορώ να πάρω τα πόδια μου" απλά σαν να μην κοιμήθηκες αρκετά το βράδυ...

    Εγώ τις πρώτες μέρες είχα υπνηλία σε ΟΚ επίπεδα αλλά αν ακούμπαγα κρεβάτι και καλά "να ξαπλώσω λίγο" κοιμόμουν :-)

    Αν σε πιάσει καλά την έκανες (την τύχη σου) γιατί είναι χάπι με λίγες παρενέργειες και κόβεται και εύκολα (σε σχέση με άλλα που διαβάζω πχ effexor, seroxat) και δεν φέρνει και καταστολή όπως το remeron / anafranil...

  3. #3
    λαμβανω το entact για ενα διμηνο τωρα, προκειμενου να καταπολεμησω τις κρισεις πανικου και το αγχος, δεν μπορω να πω οτι με εχει πιασει πληρως, σιγουρα εχω καλυτερη βεβαια διαθεση και οι κρισεις εχουν μειωθει εως εξαφανιστει αλλα εστω και η υπνηλια και η ελαφρα ζαλη που μου φερνει μου πυροδοτει πιο πολυ αγχος! στην δε αρχη για καποιες μερες ειχα εξαρση του αγχους, επισης μειωνει την ερωτικη διαθεση, αλλη παρενεργεια δεν εχω διαπιστωσει μεχρι στιγμης...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εχω δοκιμασει το συγκεκριμενο φαρμακο , ειναι ο διαδοχος του seropram , ουτε με το ενα ειδα κατι καλο ουτε με το αλλο , εκτος οπως λεει και ο p73 , μειωσει της libido . Αχρηστα φαρμακα .

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    21
    2η μερα χρησης, εχω βαρεθει να δακρυζω απ το χασμουρητο χωρις ομως να μου φερει υπνηλια. Αγχος εχω ακομα και ψιλοκρισεις, ξερω οτι θελει χρονο, τουλαχιστον χαιρομαι που δεν ειμαι σαν φυτο οπως οταν επαιρνα παλιοτερα το Remeron και δε ξερω αν ειναι τυχαιο το οτι εχω αισθημα κορεσμου. Ο γιατρος μου πε να ξεκινησω με μισο το μεσημερι. Αν και με καθησυχασε κ ο ιδιος, ειχατε θεμα με οδήγηση?

  6. #6
    2η μερα εισαι ακομα στην αρχη , παρα πολυ νωρις για να κρινεις.Στην οδηγηση οχι δεν εχω προβλημα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Πουθενά δε θα έχεις πρόβλημα :-)
    Και τα χασμουρητά μαξ κανα 10ήμερο να τα χεις...

    Το αν θα σε πιάσει καλά και αν είναι το φάρμακο σου εσύ θα το δεις.
    Με το remeron πως ήσουν αφού προσαρμόστηκες;
    Σε είχε πιάσει καλά;

    Γιατί ρε γαμώτο ενώ μου φαίνεται καλό φάρμακο δε βρίσκω καθόλου πληροφορίες εδώ μεσα εκτός από σχόλια του τύπου παχαίνει σαν τρελό...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    21
    Αρχικα πριν 3 χρονια που χα πεσει σε καταθλιψη/δυσθυμια, μου το ξεκινησε ο γιατρος μου γιατι ενα μηνα ημουν μονο με κοτοζουμο, ο,τι ετρωγα εβγαινε αυτοματα συν οτι το κλαμα με λυγμους υπηρχε σε καθημερινη βαση και δεν ειχα και υπνο. Προσαρμοστικα μετα απο 10 μερες, την πρωτη βδομαδα ημουν σαν ζομπι και ειχα τρομαξει γιατι δεν ειχα κανενα αισθημα, ουτε λυπη ουτε χαρα, απλα ενα ανεκφραστο ον. η αλλαγη στη διαθεση ηταν τεραστια απο το ενα ακρο στο αλλο και μεσα σε ενα μηνα ειχα παρει αρκετα κιλα συν οτι με ειχε δεσμευσει στο να κοιμαμαι νωρις και να μην μπορω να βγω εξω βραδυ. Το παιρνα πχ στις 11 και μεσα σε μιση ωρα αρχιζα να κουτουλαω απο τη νυστα. Με βοηθησε παρα πολυ ωστε να βρω τον εαυτο μου, ξεθολωσε πληρως το μυαλο μου, αισιοδοξια, αυτοπεποιθηση και θετικη ενεργεια, μεσα σ ενα μηνα ειχα βρει και δουλεια! Στη πορεια μου ομως δυστυχως εμπλεξα με κακους ανθρωπους οι οποιοι εφεραν το ασχημο παρελθον μου μπροστα μου και στη δουλεια μου επι δυο χρονια οι συνθηκες ηταν τετοιες που μου το γυρισε σε τρελο αγχος εχοντας τωρα κρισεις πανικου και ωριμαζοντας στην ηλικια που ειμαι (23) συνειδητοποιησα οτι χωρις ψυχοθεραπεια απλα σου καλυπτει το προβλημα χωρις να χεις βρει και να σκεφτεις απο μονος σου την πορεια σου και το μελλον σου.Δεν μου προκαλεσαν καμια εξαρτηση και δε δυσκολευτηκα καθολου στη διακοπη του, το παιρνα 5 μηνες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Δηλαδή αν εξαιρέσεις τα κιλά και την υπνηλία όταν το παίρνεις είναι πολύ καλό...
    Το πιστεύω ότι είναι πιο δυνατό από το cipralex/escitalopram δεν ξέρω καν γιατί το πιστεύω αυτό...

    Το cipralex δρα πιο ας το πούμε ήπια.
    Σε βγάζει από την κατάθλιψη σίγουρα αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο για το άγχος. Εκεί λίγα πράματα κάνει σε μένα τουλάχιστον...

    Αφού ήταν τόσο καλό γιατί το έκοψες αλήθεια;
    Για τα κιλά;
    Για τον ύπνο;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    21
    Ειναι πιο δυνατο απ το escitalopram στο θεμα παρενεργιων τουλαχιστον γιατι ακομα δε μπορω να κρινω ειμαι στην 3η μερα. Μετα απο 5 μηνες ειχα παρει τα πολυ πανω μου, ειχα βρει τον εαυτο μου και μολις ειπα στον γιατρο μου οτι νιωθω ετοιμη να τα κοψω και οτι μπορω να στηριχθω στα ποδια μου συμφωνησε κ εκεινος απολυτα

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    21
    αν θες μπορεις να διαβασεις κ αλλο ενα θεμα που χω ανεβασει "γνωμη για κψυ" να καταλαβεις γιατι επαιρνα το remeron και γιατι παιρνω τωρα το escitalopram

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Ναι δεν είχα συγκρατήσει το nickname σου.
    Το θέμα σου το χα διαβάσει και όταν το χες ανεβάσει.

    Δε θέλω ένα φάρμακο με παρενέργειες αλλά κάτι που να δουλεύει...
    Τα ψυχοφάρμακα σίγουρα καλύπτουν το πρόβλημα αλλά αν τουλαχιστον το έκαναν καλά τότε θα μουν ΟΚ...

    Αλλά σίγουρα σε βοηθάνε να σηκωθείς.
    Εγώ με το escitalopram δεν μπορώ να πω πως έχω το αποτέλεσμα που θα ήθελα.

    Με έβγαλε από την κατάθλιψη αλλά δεν μπορώ να πω πως είμαι και όπως θα ήθελα να είμαι.
    Στο άγχος ελάχιστα έκανε και έτσι συμπλήρωσα και με νευροντίν που μου έφερε υπνηλία...

    Από προφιλ παρενεργειών είναι πιστεύω από τα καλύτερα το cipralex αλλά από δράση ειδικά στο κομμάτι του άγχους πολύ μέτριο...
    Θέλω κάτι να με ξυπνήσει για τα καλά.

    Εγώ ακόμα μελαγχολώ, δεν έχω και πολύ όρεξη, φοβάμαι να κινητοποιηθώ μάλλον θέλω και ψυχολόγο αλλά που λεφτά...
    Βέβαια και εγώ έναν μήνα το παίρνω.
    Την πρώτη φορά έκανε 2 μήνες να με πιάσει και κάνει full effect στο εξάμηνο άρα είναι θεωρητικά πολύ νωρίς και ακόμα μπαίνει το φάρμακο...

    Αν το peak είναι στο 6μηνο και μέχρι τότε μπορώ να αναμένω βελτιώσεις τι να πω θα κάνω υπομονή.
    Θα ήθελα να βάλω και λίγο remeron αλλά δε θέλω 10 μέρες να γίνω ζόμπι...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    21
    παντως εμενα το ρεμερον μου δωσε γερη κλωτσια, εκανα πραγματα που ουτε κ εγω η ιδια πιστευα οτι θα βρω τη δυναμη να τα κανω και να νιωσω, αλλα ναι ουτε εγω θα θελα παλι να νιωσω σα ζομπι. ο δικος μου γιατρος παντως δεν ειναι σχετικα ακριβος για ψυχιατρος, ειναι ανθρωπος ομως. Μη κανεις το λαθος που κανα κ εγω να πας σε κεντρο ψυχικης υγειας σαν οικονομικη λυση. Εμενα η τυπισσα με εβγαλε μανιοκαταθλιπτικη και τωρα πρεπει να εξαφανισω το βιβλιαριο μου :P

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Εγώ πάω σε γιατρό που είναι με τον ΕΟΠΥΥ.
    Εδώ Θεσσαλονίκη είχα πολλές επιλογές με ΕΟΠΥΥ και πάω δωρεάν.
    Δεν έχω έτσι κ αλλιώς άλλη επιλογή :-)

    Εμένα μου χουν γράψει μέχρι και διπολική μανιοκατάθλιψη δηλαδή χωρίς να έχω για να δικαιολογήσει πράγματα που έγραφε...

    Εμένα οι γονείς μου δεν ξέρουν οπότε δεν με παίρνει να γίνω ζόμπι γιατί κάτι θα καταλάβουν νομίζω χαχαχα

    Γερή κλωτσιά μου είχε δώσει το cipralex την πρώτη φορά που το πήρα στο δίμηνο περίπου.
    Όχι όπως αυτή που περιγράφεις. Σε καμία περίπτωση. Αλλά αρκετή για να κάνω πράγματα που ήθελα και δεν μπορούσα.
    Αλλά και πάλι ήξερα πως δεν ήταν αρκετό. Δεν ήταν όσο ανέμενα ήταν το 60% αυτού που ήθελα...

    Η γιατρός μου μου λέει να το πάμε στα 30mg κάποια στιγμή αλλά φοβάμαι γιατί λέει στις οδηγίες ότι η μέγιστη δοσολογία είναι τα 20μγ.
    Με λέει όμως πως σε πολλούς ασθνείς που στα 20μγ είναι 60% καλύτερα στα 30μγ τους είναι 80-90% καλύτερα και ότι πολλοί το γράφουν ακόμα και στα 40μγ κάτι που το βλέπω όντως σε ξένα φόρουμ.

    Γενικά στο εξωτερικό οι ψυχίατροι είναι πολύ πιο "επιθετικοί" με τις αγωγές.
    Βλέπω σε φόρουμ αγωγές με διπλάσιες δόσεις από τις επιτρεπόμενες και συνδυασμόυς αντικαταθλιπτικών.

    Άλλός πχ έπαιρνε 30μγ cipralex και ταυτόχρονα 15μγ remeron !!!!!!!!!!

    Αλήθεια όταν λες ζόμπι πως το εννοείς;
    Δεν μπορούσες να μείνεις ξύπνια;
    Φαίνεται πολύ έντονα αυτό;

    Πες μου λίγο 2-3 πράγματα:

    - Τις πρώτες μέρες έκανες μπαμ ότι κάτι έχεις ή απλά εσύ δεν την πάλευες; Κοιμώσουν όρθια αλλά μπορούσες να κάνεις πράγματα ή ήσουν τάβλα στο κρεβάτι;

    - Έβαλες κιλά γιατί έτρωγες πολύ ή έβαζες στο άκυρο βάρος; Γιατί αν σου ανοίγει την όρεξη τότε ΟΚ θα τρωω λίγο αλλά αν σου τρελαίνει τον μεταβολισμό και βάζεις βάρος και με τον αέρα τότε τι...

    - Όταν λες πως το βράδυ που το έπαιρνες δεν μπορούσες να βγεις έξω πως το εννοείς; Δηλαδή αν το πάρεις πχ στις 9 το βράδυ και πιείς και έναν γερό καφέ δε μπορείς να πας πχ σε κανα σινεμά, θέατρο κτλ; Καλά να οδηγήσεις φαντάζομαι ούτε για πλάκα ε;

    Θέλω να βάλω μια μικρή δόση το βράδυ...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    dmtx23....................?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •