Ψυχολογία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537

    Ψυχολογία

    Θεωρείτε οτι η ψυχολογία αφορά όλους ή όσους έχουν σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Προσωπικά θεωρώ οτι η ψυχολογία αφορά όλους ..................

    ολοι μας έχουμε προβλήματα να λύσουμε (οπου εμπλέκονται συναισθήματα , σκέψεις ), παρόλο που μπορεί να μην είναι κατάθλιψη ή κάποια διαταραχή ................ μπορεί να είναι καθημερινοί προβληματισμοί ή να αγγίζουν και λίγο την φιλοσοφία ................

    ολοι μας προσπαθούμε να ισορροπήσουμε και στην αναζήτηση αυτή γεννιούνται ερωτήματα όπως : Που βρίσκεται η ευτυχία ? Ποιο το νόημα της ζωής ? Τι ελαττώματα και τι προτερήματα έχουμε ? Τι μας ενοχλεί στους άλλους ? Τι θα αλλάζαμε ? Ποιοι είναι οι στόχοι μας ? κ.α.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Αυτοι οι προβληματισμοί πηγάζουν απο την διάθεση να είμαστε ψυχολογικά ισορροπημένοι και οι απαντήσεις που δίνει ο καθένας μας σε αυτούς πηγάζει απο τις ανάγκες του, τα συναισθήματα του και τις σκέψεις του ..............
    Δεν είναι καθαρά φιλοσοφικές ερωτήσεις .................... νομίζω ............

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Βέβαια ανακύπτει και ένα άλλο θέμα ................

    Μπορεί κάποιοι να συμφωνήσουν οτι η ψυχολογία αφορά όλους ............... αλλα να πιστευουν οτι αυτά τα θέματα δεν έχουν θέση σε αυτό το forum ...............

    ενδεχομένως να είναι κάπως προκλητικο , οταν ο άλλος αντιμετωπίζει σοβαρα προβλήματα, να φέρνεις προβληματισμους όπως \'\'Εργασία και Χαρά\'\' !

    Το κατανοώ ..........

    Και δεν εχω κανένα πρόβλημα να σβηστούν τέτοια θέματα , αν ενοχλούν ......................

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Ψυχολογία, εργασία, ζωή, στο μυαλό μου είναι αλληλένδετα.
    Δεν τα θεωρώ καθόλου άσχετα, ούτε προκλητικά.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •