Νοσοφοβία ή κάτι σοβαρό;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    4

    Νοσοφοβία ή κάτι σοβαρό;

    Γεια σας, είμαι 24 χρονών και υποψιάζομαι οτι τις τελευταίες 2μιση βδομάδες πάσχω απο νοσοφοβία. Όλα ξεκίνησαν με κάποιες ενοχλήσεις στο στομάχι και πρόβλημα με τις αμυγδαλές μου, αγχώθηκα τόσο πολύ με τα διάφορα που διάβαζα στο ίντερνετ που πήγα στα επείγοντα περιστατικά και μετά απο εξετάσεις αίματος, x-ray θώρακος και καρδιογράφημα με έστειλαν σπίτι μου.
    Απο εκείνη την μέρα κάθε πόνος στο σώμα μου με κάνει να υποψιάζομαι οτι πάσχω απο καρκίνο. Η τελευταία τρέλα μου είναι οτι έχω όγκο στον εγκέφαλο ή πάσχω απο την νόσο των τρελών αγελάδων. Το πρώτο διότι βλέπω χειρότερα απο το δεξί μάτι και το δεξί μου αυτί πού και πού βουήζει και το δεύτερο γιατί δεν μπορώ να κοιμηθώ πλέον καλά ξυπνάω κατα την διάρκεια της νύχτας με ταχυκαρδία και άγχος και γενικά δεν έχω όρεξη να πράγματα που έκανα παλιότερα καθώς εχω και μειωμένη όρεξη για φαγητό και η δεξιά μου γάμπα συσπάται καμιά φορά. Νιώθω ότι η μνήμη μου είναι χειρότερη και εχω πρόβλημα να βρώ τις λέξεις που ψάχνω καμιά φορά.

    Έχω τρελάνει την οικογένεια μου, την κοπέλα μου και τους φίλους μου. Δεν μπορώ πλέον να καταλάβω αν έχω κάτι σοβαρό ή όχι και με αντιμετωπίζουνε σαν τρελό και κάθε φορα που τους λέω τι έχω με κοροιδέυουνε καθώς και όταν τους λέω οτι θέλω να παω σε γιάτρους δεν θέλουν ούτε να με ακούνε. Κάθε φορά που καλυτερεύω λιγο κάποια αλλη θανατηφόρα ασθένεια μπαίνει στο μυαλό μου.
    Νιώθω οτι θέλω να μπω σε ενα νοσοκομέιο και να μου κάνουν εξέτασεις για τα ΠΑΝΤΑ. Όλο αυτό επίσης φουντώνει και απο τον φόβο μου για τον θάνατο. Δεν ξέρω τι να κάνω να παω μονος μου σε όσους γιατρούς μπορώ να προσπαθήσω μονος μου να το ξεπεράσω; Να πάω σε ψυχολόγο/ψυχίατρο; Θέλω βοήθεια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μηπως εμαθες για το θανατο ή προβλημα υγειας καποιου φιλου ή συγγενη σου? Κατι πρεπει να εχει αλλαξει στη ζωη σου για να το παθεις. Μηπως κατι σε αγχωνει υπερμετρα? Το λεω μηπως ξεκινησεις απο κει, να μπορεσεις να το διαχειριστεις δηλαδη. Παντως ειναι πολυ συχνο αυτο που περιγραφεις, γεματο ειναι το φορουμ εδω με ακριβως τα ιδια θεματα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Νοσοφοβια καραμπινατη . Δεν μπορει κανεις να επιχειρηματολογησει μαζι σου . ( μονο ο κερασης !! ) .

  4. #4
    πολλα απο αυτα που περιγραφεις τα περασα εγω πριν μερικους μηνες, συσπασεις στη γαμπα, ταχυκαρδια την νυχτα και αγχος, ζαλαδες, γκουγλαρα καθε τι που συνεβαινε στο σωμα μου και εφτασα να πιστευω πως τα εχω ΟΛΑ! εκανα ΠΟΛΛΕΣ εξετασεις και ευτυχως δεν εδειξαν κατι παθολογικο, εγω ομως εκει! μην κανεις λοιπον το λαθος να μπεις βαθυτερα, ΤΩΡΑ επισκεψου εναν ειδικο για να σε βοηθησει, στο λεω εκ μικρης πειρας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    απο το ν αρχισεις να πετας τα λεφτα σου σε διαφορους γιατρους καλυτερα να επισκεφθεις εναν ψυχολογο..
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    4
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, Kerasi πριν απο 3 μήνες έφυγε ο παππούς μου απο την ζωή απο καρδιακή ανακοπή και η αλήθεια είναι οτι δεν κάνω κάτι ουσιαστικό με την ζώη μου τα τελευταία χρόνια αφου τελείωσα την σχολή μου. Παρατηρώ επίσης οτι φοβάμαι πάρα πολύ τον θάνατο αφου όλα αυτά ξεκίνησαν μετά απο ψάξιμο στο ίντερνετ για το στομάχι μου και μετά απλά δεν μπορούσα να σταματήσω να ψάχνω για τα πάντα. P73 εγώ απλά δεν έχω κάνει συγκεκριμένες εξετάσεις και αυτό με αγχώνει περισσότερο οτι μπορεί να έχω κάτι που μπορώ να βρω δυστυχώς η μητέρα μου έχει απηυδήσει με την κατάσταση και δεν δέχεται οτι εχω κάτι. Λόγω ανεργίας επίσης είμαι κρεμασμένος οικονομικά πάνω της και δεν μπορώ να κινηθώ μόνος μου. Πλέον για να την παλέψω προσπαθώ να αποδεχθώ οτι θα πεθάνω και προσπαθώ να ζήσω την ζωή μου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ε πες το ρε φιλε οτι βιωσες προσφατα το θανατο του παππου σου. Οι περισσοτεροι με αρρωστοφοβια ξεκινανε με καποιο παρομοιο περιστατικο που τους επηρεαζει. Αν ειχατε και καλη σχεση θα ταν μεγαλο σοκ για σενα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    4
    Δεν τα συνέδεσα ποτέ αυτά τα δυο διοτί μετά το αρχικό σοκ νόμιζα οτι είμαι οκ, η αρρωστοφοβία με έπιασε αφου διαβαζα διαφορα συμπτώματα απο ασθένιες λογο των ενοχλησεων που ειχα. Μετά απο καποια φαση δεν μπορούσα να σταματήσω να ψάχνω και να συνδέω οτι νιώθω πανω στο σώμα μου με καποια πολυ σοβαρη κατάσταση. Εχω φτάσει σε σημείο να πιστευω οτι δεν εχω πολυ χρόνο ακομα και να αγχωνομαι που δεν εχω αισθημα πεινας και που ξυπναω καθε βραδυ με αγχος και να νομίζω οτι λογω αυτων εχω κατι σοβαρο. Γενικά το ιντερνετ με κατεστρεψε και παλευω παρα πολυ να μην συνεχισω να ψαχνω για τα παντα, ουτε τα μισα απο αυτα που εχω διαβασει αυτον τον καιρο δεν θα επρεπε να ξέρει ενας άνθρωπος.

  9. #9
    το ψαξιμο στο ιντερνετ φερνει ακομα περισσοτερο αγχος, σε καταλαβαινω απολυτα στο θεμα αυτο, εγω περασα σταδιακα απο ογκους στο κεφαλι, καρδια, παρκινσον, ΣΚΠ κλπ οτιδηποτε εψαχνα μου συνεβαινε κιολας! απαισιο πραγμα οντως, κανε απλες βασικες εξετασεις αιματος πχ, πηγαινε σε εναν παθολογο η στο νοσοκομειο ωστε να αποκλεισεις βασικα παθολογικα αιτια και στην συνεχεια θα κατευθυνθεις σε εναν ψυχιατρο για να σε βοηθησει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος,κοινοτυπο το προβλημα σου εφοσον εκανες αρκετα τσεκ απ σε γιατρους κ δεν παρατηρησαν κατι σοβαρο εισαι πιθανοτατα αυτο που λεμε <κατα φαντασιαν ασθενης> Ορισμενες φορες το στρες κ η φοβια σωματοποιειται κ γιαυτο νιωθεις ετσι η ερευνα που κανεις στο ιντερνετ για τις αρρωστιες ειναι το στοιχειο που επιδεινωνει πολυ αυτην την φοβια κ ειναι αναγκαιο να σταματησει εδω κ τωρα,Αυτο που ειναι παρηγορο ειναι οτι δεν διαρκει πολυ καιρο ολο αυτο επομενως ευελπιστω ειναι κατι προσωρινο που θα περασει,Παρακολουθησε το λιγο κ ετσι ετσι κ επιμενει πηγαινεις σε ειδικο,Ειναι αναγκαιο να εντοπισεις τι σε στρεσαρει εκτος τις αρρωστιες για να το παλευεις κ να ηρεμησεις παραδειγμα μπορει να ειναι το θεμα της ανεργιας η κατι παρεμφερες,Καλο κουραγιο ασχολησου με την κοπελα σου κ τους φιλους σου κ με θεματα περα απο τις αρρωστιες να αποσπας το μυαλο σου κ ολα θα πανε καλα!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    4
    Χαίρετε και πάλι, όσο πάω και χειροτερεύω το βράδυ ξύπνησα 2-3 φορές με ταχυπαλμία και αίσθημα ότι ζεσταινόμουνα, μουδιασμένο χέρι (κατα πασα πιθανοτητα κοιμαμαι πανω στα χέρια μου) και βλέπω και περίεργα όνειρα. Προσπαθώ να το αντιμετωπίσω αλλά δεν μπορώ να το κάνω σκεπτόμενος οτι μπορεί να έχω όγκο στον εγκέφαλο ή να έχω την νόσο των τρελών αγελάδων. Την ημέρα είμαι καλούτσικα αν εξαιρέσουμε το γεγονός οτι από όρεξη είμαι έτσι και έτσι. Έχω φτάσει σε σημείο να θέλω να κανω εγκεφαλογραφήματα, αξονικες και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο υπάρχει. Ίσως αυτό χρειάζομαι για να ηρεμήσω αλλά δεν ξέρω που να απευθυνθώ, ίσως σε κάποιο νοσοκομείο; Να κλείσω ραντεβού σε εξωτερικά ιατρεία με νευρολόγο;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κλεισε ραντεβου κ πηγαινε ετσι κ επιμενεις μετα ομως εφαρμοσε τις συμβουλες μου κ δεν θα το μετανιωσεις,Καλο κουραγιο κ μην σταματας να το παλευεις!

Similar Threads

  1. σοβαρο
    By μιχαλης1 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 10-02-2015, 12:05
  2. ΑΓΧΟΣ Η ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ??
    By volkar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 26-02-2013, 04:42
  3. σοβαρο προβλημα..
    By π=β in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-09-2011, 15:16
  4. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ Ή ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ;
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 10-05-2010, 17:27
  5. υποτροπιασα???(ή κατι πιο σοβαρο???)
    By giannis22 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 06-02-2008, 18:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •