ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟ ΔΥΣΤΥΧΗΜΑ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 125
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    για παραδειγμα στο μοναστηρακι ειναι ενα σημειο που ο καθε αθηναιος θα εχει περασει απο κει μπορει κ χιλιαδες φορες κ ο αλλος ο αυστραλος ηρθε εδω απο του διαολου τη μανα για να φαει στη μοναστηρακι να περασει απο κει μονο για μια φορα στη ζωη του για να πετυχει τυχαια το μαζιωτη μονο αυτος ξερει πως το καταφερε αυτο... ειναι για βραβειο γκαντεμιας το ολο θεμα...

  2. #17
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Παντως θα γυριζοταν μια πολυ ωραια κωμωδια αν με βαζατε σε ενα αεροπλανο με καμερες μεσα..

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μπορω να το φανταστω θα εκανες τη προσευχη σου για τα επομενα 80 δευτερολεπτα κ ενω εγω θα ειμουν εγω διπλα σου κ θα σου ελεγα ηρεμισε τεκνον μου θα πω στο κυριο να σε ευλογισει χαχαχαχ....

  4. #19
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    μπορω να το φανταστω θα εκανες τη προσευχη σου για τα επομενα 80 δευτερολεπτα κ ενω εγω θα ειμουν εγω διπλα σου κ θα σου ελεγα ηρεμισε τεκνον μου θα πω στο κυριο να σε ευλογισει χαχαχαχ....
    Δεν θα μπορουσα να το διαχειριστω!! Μαλλον θα παθαινα κατι..ενταξει ισως να αντεχα μιας ωρας πτηση με λιγα καραγκιοζιλικια πανικου..Σε μεγαλες πτησεις απλα θα πεθαινα!!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εγω τι να πω , που τον Μαιο πεταω 2 φορες, και μετα αλλες δυο .....

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    σε μεγαλες πτησεις μπορει να μη πηγαινα ουτε κ γω αλλα για μια ωρα μεχρι να σερβιρουν εχεις φτασει (το κανουν για να σου αποσπασουν τη προσοχη απο τη πτηση) κ γω στην αρχη οταν γυριζαμε στην αθηνα εφαγα μια φρικη οταν μπηκαμε μεσααλλα σερβιραν το εριξα στη μασα κ ξεχαστηκα.. ειναι αρκετα εκπεδευμενοι στο να σε κανουν να νιωθεις ανετα

  7. #22
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    σε μεγαλες πτησεις μπορει να μη πηγαινα ουτε κ γω αλλα για μια ωρα μεχρι να σερβιρουν εχεις φτασει (το κανουν για να σου αποσπασουν τη προσοχη απο τη πτηση) κ γω στην αρχη οταν γυριζαμε στην αθηνα εφαγα μια φρικη οταν μπηκαμε μεσααλλα σερβιραν το εριξα στη μασα κ ξεχαστηκα.. ειναι αρκετα εκπεδευμενοι στο να σε κανουν να νιωθεις ανετα
    Αρα φοβασαι και εσυ εεεεε????

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    genikα αν δεις το αεροπλανο απ εξω εκει υπαρχει μια πιθανοτητα να την ακουσεις ακομα κ γω που ειαι τερας αυτοπιθαρχιας λιγο μου φανηκε καπως
    Last edited by αλεξανδρος_77; 30-03-2015 at 01:56.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    genikα αν δεις το αεροπλανο απ εξω εκει υπαρχει μια πιθανοτητα να την ακουσεις ακομα κ γω που ειαι τερας αυτοπιθαρχιας λιγο μου φανηκε καπως


    Αλεξ , εχει δικιο η μνιμονιο , σαν να μου φαινεται οτι κι εσυ φοβασαι .


    Παντως τα καινουργια αεροπλανα ειναι τοσο ασφαλη , σε σημειο που και ασχετος να ειναι ο πιλοτος , ολα ειναι αυτοματοποιημενα , αυτοματος πιλοτος , αυτοματο συστημα προσγειωσης , ολα ελεγχονται απο υπολογιστη , το μονο που πρεπει να κανει ο πιλοτος ειναι να ξυνει τις ραφες του καθισματος του !!!
    Τωρα θα μου πειτε γιατι εχουν πεσει 7 αεροπλανα τα 2 τελευταια χρονια , ε ? γιατι λογω κρισης , εχουν φτηνηνει τα εισητηρια , το πετρελαιο απο 25 δολ. που ηταν μια ζωη , πηγε στα 100 δολ. ( το αεροπλανο καει κηροζινη , κοινως φωτιστικο πετρελαιο ) , αρα οι περικοπες εγιναν στην συντηρηση .
    Κακη συντηρηση ( οικονομικη , τα απολυτως απαραιτητα ) λοιπον .

  10. #25
    Αν δεν είναι βάσιμα όλα αυτα με τον καπετάνιο, προφανώς έψαχναν κάποιον που δεν μπορεί πλέον να μιλήσει για να του τα φορτώσουν όλα. Βρε τόσο υποκριτικός ήτανε που έκρυβε την ψυχοπάθεια του?

    Εγώ όμως διερωτώμε, ο καπετάνιος γιατί δεν ξέσπασε (τόσα χρόνια) πάνω σ' αυτούς που τον καταντησαν ψυχοπαθή? Γιατί τελικά ξέσπασε μακράν τους πάνω σε αθώα θύματα?
    Μήπως η σκέψη του, διαστρεβλωμένα, τους εξειδανίκευσε ως γενικά καλύτερους του και ως άτρωτους? Και εδώ μπαίνει και το θεμα εδραιωμένου φόβου. Γενικά, μήπως το θύμα ψυχοπάθειας, τελικά, ξεσπά οπουδήποτε αλλού εκτός από αυτούς που το οδήγησαν εκεί?
    γιάννης

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Αποκλείεται η αεροπορικη εταιρία και μάλιστα μια εταιρία σαν την Lufthansa να προσπαθεί επίτηδες να κατηγορήσει τον πιλότο. Σίγουρα δεν είναι καθόλου ευχαριστημένοι με την εξέλιξη. Αλλά από την αντιμετώπισή τους δεν φαίνεται ότι σκέφτονται να αποποιηθούν των ευθυνών τους. Ήδη έχουν δώσει μέρος των αποζημιώσεων και δεν διαφαίνεται ότι πάνε να τα ρίξουν στον πιλότο για να γλιτώσουν χρήματα. Ήταν ένα πολύ ατυχές περιστατικό αλλά παρόμοια έχουν συμβεί και τα προηγούμενα χρόνια απλά ποτέ δεν αποδώθηκε τόσο ξεκάθαρα στον πιλότο η ευθύνη.

    Αεροπλάνα πάντα πέφτανε και θα πέφτουν αλλά συγκριτικά με τις πτήσεις που γίνονται τα ατυχήματα είναι απειροελάχιστα. Πραγματικά είναι ζήτημα μεγάλης ατυχίας να είσαι μέσα σε μια από αυτές τις πτήσεις. Και δε νομίζω ότι είναι ξαφνικά περισσότερες. Συνέχεια επίσης γίνονται διορθωτικές κινήσεις ώστε να αποφευχθούν παρόμοια ατυχήματα στο μέλλον. Ακόμη και αυτό το ατύχημα ήταν αποτέλεσμα των μέτρων μετά την 11η Σεπτεμβρίου. Από τοτε επιβλήθηκε η χρήση κωδικού στις πόρτες ώστε να μην μπορεί να μπαίνει κάποιος στο πιλοτήριο χωρίς την έγκριση των πιλότων. Αλλά αν δεν υπήρχε αυτό τώρα ο πιλότος θα είχε καταφέρει να μπει μέσα στο πιλοτήριο. Φαντάζομαι στο μέλλον θα παρθούν διορθωτικά μέτρα όπως για παράδειγμα αυτό που διάβασα πρόσφατα, όταν βγαίνει ο ένας πιλότος να μπαίνει ο προϊστάμενος καμπίνας στο πιλοτήριο (αεροσυνοδός/ ιπτάμενος φροντιστής).

  12. #27
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Δεν θυμάμαι σε κανένα αεροπορικό να έχουν βρεί αιτία και αποτελέσματα μέσα σε δυο μέρες.. Αλλά μωρέ εντάξει τα ΜΜΕ λένε πάντα την αλήθεια.. :-)
    Κενά στην ασφάλεια πάντα θα υπάρχουν , μάλιστα σε κάθε ατύχημα βγαίνουν και καινούργια πρωτόκολλα , όμως εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα το να μπαίνει στην καμπίνα όταν σηκώνεται ένας απο τους πιλότους , κάποιος αεροσυνοδός αν ο αλλος θέλει να το ρίξει θα το ρίξει , ειτε απο ιδεολογία είτε επειδή του λείπουν 5 βίδες απο το κεφάλι.. Αρα λοιπον η λύση είναι ψυχιατρική αξιολόγηση κάθε μήνα!!
    Μαγκάιβερ συμφωνω πλέον είναι όλα ενα κουμπακι στα αεροπλάνα αλλά και το helios απο ενα κουμπακι που δεν ελέγχθηκε έπεσε :(
    Όσο αφορά τις αποζημιώσεις είναι πολύ λιγότερα χρήματα σε λάθος πιλότου παρά σε αποκλειστική ευθύνη της εταιρείας .
    Καλές πτήσεις.. :-)

  13. #28
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Α τώρα κάπου διάβασα οτι ήταν κρυφό γκέι ο πιλότος.. Όχι όχι δεν μας δουλεύουν προς θεού!! Να δείτε που στο τελικό πόρισμα θα καταλήξουν οτι ήταν ματιασμενος!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αντε παιδια , ανυπομονει η FAA , θα το βγαλουμε το πορισμα ?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Καλά και το αν ή όχι ήταν γκέι σχετικότατο...

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τροχαίο δυστύχημα
    By aimilia in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 18:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •