Δεν με ενθουσιάζει τίποτα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    40

    Δεν με ενθουσιάζει τίποτα

    Καλησπέρα παιδιά καταρχάς να πω ότι δεν ήμουν σίγουρος για το που να βάλω το θέμα και το γράφω εδώ.Τώρα αν είναι σε λάθος σημείο ας το μετακινήσουν οι υπεύθυνοι και ζητάω συγγνώμη προκαταβολικά για ότι πρόβλημα δημιούργησα.
    Τώρα όσο αναφορά το θέμα όπως λέω και στον τίτλο τίποτα δε με ενθουσιάζει.Είμαι 20 χρονών και βαριέμαι να κάνω το οτιδήποτε.Πλέον δε με ενθουσιάζει τίποτα αρχίζω την ημέρα μου με δημιουργικότητα και λέω σήμερα θα αλλάξω ψυχολογία θα βρω λύση αλλά τελικά πάλι τα ίδια καταλήγω να κάνω και πάλι στο ίδιο σημείο βρίσκομαι.Κάθομαι στον υπολογιστή τον περισσότερο ελεύθερο χρόνο μου και την υπόλοιπη μέρα είτε είμαι στη σχολή μου για μάθημα που ουσιαστικά έτσι ξεφεύγω από την ρουτίνα για λίγο τουλάχιστον μέχρι να καταλάβω ότι και εκεί δεν βρίσκω κάτι που να με ενδιαφέρει.Και δε ξέρω τι να κάνω.Τώρα είμαι σε μια σχολή που ούτε αυτή με γεμίζει καθόλου όπως είπα και προηγουμένως και αναρωτιέμαι τι θα γίνει αν ή όταν τελειώσω και δουλέψω κάπου.Θέλοντας και μη θα πηγαίνω και δε ξέρω πως θα το ζήσω αυτό και τι θα κάνω τότε.
    Έχω επισκεφτεί τον ψυχολόγο που έχει η σχολή 2 φορές και μου λέει ότι δεν έχω κάτι απλά όλα στο μυαλό μου είναι και πρέπει σιγά σιγά να αρχίσω να κάνω δραστηριότητες που θα με ενδιέφεραν για να μου ανέβει η διάθεση ξανά και να βρω την όρεξή μου.

  2. #2
    Δοκίμασε τον εθελοντισμό. Δίνει απίστευτη χαρά και ικανοποίηση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by w95chris View Post
    Καλησπέρα παιδιά καταρχάς να πω ότι δεν ήμουν σίγουρος για το που να βάλω το θέμα και το γράφω εδώ.Τώρα αν είναι σε λάθος σημείο ας το μετακινήσουν οι υπεύθυνοι και ζητάω συγγνώμη προκαταβολικά για ότι πρόβλημα δημιούργησα.
    Τώρα όσο αναφορά το θέμα όπως λέω και στον τίτλο τίποτα δε με ενθουσιάζει.Είμαι 20 χρονών και βαριέμαι να κάνω το οτιδήποτε.Πλέον δε με ενθουσιάζει τίποτα αρχίζω την ημέρα μου με δημιουργικότητα και λέω σήμερα θα αλλάξω ψυχολογία θα βρω λύση αλλά τελικά πάλι τα ίδια καταλήγω να κάνω και πάλι στο ίδιο σημείο βρίσκομαι.Κάθομαι στον υπολογιστή τον περισσότερο ελεύθερο χρόνο μου και την υπόλοιπη μέρα είτε είμαι στη σχολή μου για μάθημα που ουσιαστικά έτσι ξεφεύγω από την ρουτίνα για λίγο τουλάχιστον μέχρι να καταλάβω ότι και εκεί δεν βρίσκω κάτι που να με ενδιαφέρει.Και δε ξέρω τι να κάνω.Τώρα είμαι σε μια σχολή που ούτε αυτή με γεμίζει καθόλου όπως είπα και προηγουμένως και αναρωτιέμαι τι θα γίνει αν ή όταν τελειώσω και δουλέψω κάπου.Θέλοντας και μη θα πηγαίνω και δε ξέρω πως θα το ζήσω αυτό και τι θα κάνω τότε.
    Έχω επισκεφτεί τον ψυχολόγο που έχει η σχολή 2 φορές και μου λέει ότι δεν έχω κάτι απλά όλα στο μυαλό μου είναι και πρέπει σιγά σιγά να αρχίσω να κάνω δραστηριότητες που θα με ενδιέφεραν για να μου ανέβει η διάθεση ξανά και να βρω την όρεξή μου.
    γεια σου χριστο.
    καταρχας πιστευω οτι δεν εχεις σοβαρο θεμα. απο την στιγμη που σηκωνεσαι και πας μεχρι την σχολη δεν ειναι κατι.. το προβλημα θα ηταν αν δεν ειχες καν την ορεξη να σηκωθεις απο το κρεβατι ή τον υπολογιστη για να πας..
    κατι δεν σε γεμιζει προφανως.. δεν νομιζω να φταει μονο το αντικειμενο της σχολης.. γιατι αν ηταν ετσι θα ειχες ορεξη γενικως για την ζωη και θα αδιαφορουσες απλα για το πανεπιστημιο. αυτο ομως απ' ότι περιγραφεις δεν συμβαινει.
    ΒΡΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟΥΣ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ.
    εμενα προσωπικα μου πηρε 2 χρονια για να καταλαβω οτι δεν ειμαι ανθρωπος του εξω και προτιμω περισσοτερο την ηρεμια μου. ετσι εκατσα και βρηκα χομπι που μπορω να κανω μονη μου στην ησυχια μου. και μου γεννηθηκε ξαφνικα μεγαλο ενδιαφερον... δεν θα επεκταθω τωρα παντως αυτο που θελω να πω ειναι πως καμια φορα κολλαμε σε στερεοτυπα. "ειμαι φοιτητης, αρα πρεπει να βγαινω για καφεδες, να μαζευομαστε με την παρεα, να πινουμε " μπλα μπλα. κακα τα ψεματα καπως ετσι ειναι το στερεοτυπο της φοιτητικης ζωης, ομως δεν ειμαστε ολοι το ιδιο! ! μπορει εσενα να μην σε γεμιζει τιποτα απο ολα αυτα.
    μπορει βεβαια να μην εχεις βρει καταλληλες παρεες, μπορει να λειπει ο ερωτας απο την ζωη σου... πολλα μπορουν -απο ενα ποστ ειναι δυσκολο να καταλαβεις τον αλλον-
    παντως το σιγουρο ειναι πως πρεπει να εχεις ανοιχτα μυαλα. δοκιμασε νεα πραγματα.
    επισης συνεχισε τις επισκεψεις.. απο την στιγμη που ειναι δωρεαν δεν εχεις να χασεις κατι.. μοναχα να κερδισεις.
    follow your heart μελος που λεμε
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    27
    ΑΚριβώς, θα συμφωνήσω και εγώ και θα σου πω ότι δεν ειναι τίποτα... Ισα Ισα που ίσως η εσωτερική αναζήτηση με τις σπουδές μπορεί να σου έχει βγάλει κάτι αρνητικό και να σε ρίχνει. Ομως μεχρι τώρα έχεις καταφέρει πολλα (π.χ. να μπεις στην σχολή) και βαλε ως στόχο να την τελειώσεις. Ρίξε το βάρος σου κ το ενδιαφέρον σου σε κάτι που σε ευχαριστεί ιδιαίτερα, όπως π.χ. ο αθλητισμός, το τρέξιμο, το γυμναστήριο, η τέχνη... υπάρχει κάτι που σου αρέσει για να περνάς δημιουργικά τις ώρες σου κ να εκτονώνεσαι?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    40
    Καλησπέρα ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ.Εθελοντισμός καλή ιδέα ακούγεται αλλά δυστυχώς δε ξέρω από που να αρχίσω και επίσης ο χρόνος μου είναι περιορισμένος και δε μπορώ να αφιερώνω πολύ χρόνο σε αυτό όχι ότι δε θέλω απλά δεν έχω τόσο ελεύθερο χρόνο.Φυσικά όμως δε το λέω σαν δικαιολογία και θα το σκεφτώ καλύτερα

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    40
    66psy καλησπέρα.Ναι έτσι όπως το λες είναι κάτι το ασήμαντο αλλά με επηρεάζει πάντως.Αν είχα φτάσει στο σημείο να μην σηκώνομαι καν από το κρεβάτι θα είχα πολύ μεγαλύτερο θέμα.Η σχολή ίσως φταίει σε ένα σημείο αλλά όχι πλήρως.Δηλαδή θέλω να πω και στη σχολή να μην είμαι κάνω κάτι για 1-2 ώρες και μετά ξανά τα ίδια.Πρέπει να ψάξω να βρω τι με γεμίζει και να το ακολουθήσω το θέμα είναι ότι δεν ξέρω.Θα μου πεις τώρα ότι αν δε ξέρεις εσύ ποιος ξέρει ο γείτονας;Και θα έχεις απόλυτο δίκιο.Γενικά και όταν βγαίνω επειδή δεν έχω πολλούς φίλους και αυτούς που έχω τους συμπαθώ πολύ βαριέμαι μετά από λίγο.Θέλω να πω πάω μια βόλτα για καφέ κάθομαι εκεί 2 ώρες το πολύ κανονικά διασκεδάζοντας και μετά βαριέμαι και δεν έχω τι να κάνω.
    Όσο αναφορά την φοιτητική ζωή εγώ δεν την ζω καθόλου.Τουλάχιστον έτσι όπως την περιγράφουν πχ καφέδες ποτά κλπ κλπ.Δεν με ενθουσιάζει τόσο αυτός ο τρόπος ζωής και προτιμώ πάντα να είμαι κάπου κοντά στο σπίτι μου.Δεν ξέρω τι λείπει στη ζωή μου και σίγουρα δεν περιμένω από κανέναν να μπει στο κεφάλι μου και να ψάξει να βρει τι θέλω προς Θεού.Και τον ψυχολόγο θα τον επισκεφτώ ξανά να δω τι θα μου πει

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    40
    Καλησπέρα nantias.Ίσως δεν είναι τίποτα και εγώ αυτό θέλω να πιστεύω.Μπήκα στη σχολή ναι επειδή οι επιλογές μου ήταν αριθμημένες μετά από το Λύκειο και διάλεξα αυτήν που πίστευα είναι η καλύτερη.Δεν ξέρω τι φταίει αν ήξερα θα το έλυνα απευθείας και θα τελείωνα.Υπάρχει αρνητικότητα στη ζωή μου και την παράγω εγώ.Δηλαδή με την πρώτη αποτυχία αμέσως με παίρνει από κάτω και απελπίζομαι.Τώρα το τι με ενθουσιάζει....δε ξέρω πραγματικά κάθομαι στον υπολογιστή και παίζω κανένα παιχνίδι που μου αποσπάει την προσοχή ή διαβάζω κανένα βιβλίο να περάσει η ώρα τίποτα άλλο δε κάνω άντε και τηλεόραση αν έχει κάποια ταινία ή κάποια σειρά που μου αρέσει.Γυμναστήριο πήγαινα αλλά σταμάτησα επειδή βαρέθηκα μετά από ένα διάστημα.Κάτι το να με ενθουσιάζει πολύ δεν υπάρχει δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αυτή τη στιγμή

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by w95chris View Post
    66psy καλησπέρα.Ναι έτσι όπως το λες είναι κάτι το ασήμαντο αλλά με επηρεάζει πάντως.Αν είχα φτάσει στο σημείο να μην σηκώνομαι καν από το κρεβάτι θα είχα πολύ μεγαλύτερο θέμα.Η σχολή ίσως φταίει σε ένα σημείο αλλά όχι πλήρως.Δηλαδή θέλω να πω και στη σχολή να μην είμαι κάνω κάτι για 1-2 ώρες και μετά ξανά τα ίδια.Πρέπει να ψάξω να βρω τι με γεμίζει και να το ακολουθήσω το θέμα είναι ότι δεν ξέρω.Θα μου πεις τώρα ότι αν δε ξέρεις εσύ ποιος ξέρει ο γείτονας;Και θα έχεις απόλυτο δίκιο.Γενικά και όταν βγαίνω επειδή δεν έχω πολλούς φίλους και αυτούς που έχω τους συμπαθώ πολύ βαριέμαι μετά από λίγο.Θέλω να πω πάω μια βόλτα για καφέ κάθομαι εκεί 2 ώρες το πολύ κανονικά διασκεδάζοντας και μετά βαριέμαι και δεν έχω τι να κάνω.
    Όσο αναφορά την φοιτητική ζωή εγώ δεν την ζω καθόλου.Τουλάχιστον έτσι όπως την περιγράφουν πχ καφέδες ποτά κλπ κλπ.Δεν με ενθουσιάζει τόσο αυτός ο τρόπος ζωής και προτιμώ πάντα να είμαι κάπου κοντά στο σπίτι μου.Δεν ξέρω τι λείπει στη ζωή μου και σίγουρα δεν περιμένω από κανέναν να μπει στο κεφάλι μου και να ψάξει να βρει τι θέλω προς Θεού.Και τον ψυχολόγο θα τον επισκεφτώ ξανά να δω τι θα μου πει
    καπου καπου μου θυμιζεις τον εαυτο μου!
    και γω ας πουμε αν κατσω πανω απο 3 ωρες για καφε μετα αρχιζω και βαριεμαι.. κι αυτο το παθαινω απο γυμνασιο ακομη.. δηλαδη μετα απο λιγες ωρες αρχιζω και βαριεμαι γιατι πλεον οκ μιλησαμε, γελασαμε, συζητησημα, ηπιαμε τον καφε-μπυρα αναλογως βραδυ ή μερα και μετα δεν μου φαινεται να εχει καποιο αλλο νοημα ολο αυτο..
    δλδ εκτος αν εχω να δω καποιον παρα πολυ καιρο μπορω να κατσω μαζι του πολλες ωρες εξω...ξες επειδη εχουμε πολλα να πουμε..
    ο καθενας ειναι διαφορετικος και επισης υπαρχουν και οι λεγομενοι εσωστρεφεις ανθρωποι, που προτιμανε περισσοτερο την ησυχια και θελουν να εχουν φιλους, αλλα δεν ειναι αυτο που λεμε θα βγουν απο το πρωι ως το βραδυ, θα εχουν τις 1000 γνωριμιες κλπ..
    εγω θεωρω πως ειμαι εσωστρεφες ατομο.. και ισως οι κρισεις αγχους να μου ξεσπασαν γι αυτο το λογο.. επειδη πιεστηκα να ειμαι κατι που δεν θελω να ειμαι οταν ηρθα φοιτητρια.. ξες α και να βγουμε, να γνωρισουμε κοσμο κλπ και εντελει... δεν θεωρω οτι αυτο για μενα εχει καποιο νοημα...το εξω δλδ.. ναι μεν θελω να βγω, να διασκεδασω, αλλα οταν το επιλεξω εγω. οχι ντε και καλα καθε μερα επειδη ετσι ειναι το κοινωνικο στερεοτυπο..
    ψαξε καινουρια πραγματα!
    εγω μεσα σε ολο αυτο τον πανικο που επικρατησε στην ζωη μου τα τελευταια χρονια αποφασισα να ασχοληθω σαν χομπυ ξες με την συγγραφη. εψαξα στον ιντερνετ, βρηκα φορουμ, σιτες και ενω στην αρχη το επαιρνα χαλαρα, κατεληξε να μου αρεσει παρα πολυ... και η πλακα ειναι οτι ποτε μου δεν το ειχα σκεφτει. κι ομως μου αρεσε και αρχισα να σχολουμαι εντατικα.. κι οχι μονο βρηκα κατι ενδιαφερον, αλλα ανακαλυψα και μια κλιση μου που μεχρι τωρα δεν την ηξερα..
    ποτε δεν ξερεις...
    γι αυτο και επιμενω οτι πρεπει να εχουμε ανοιχτο το μυαλο μας σε καινουρια πραγματα..
    οταν τους ελεγα εχω αγχος ολοι μου ελεγαν "κανε γυμναστικη βοηθαει", "δοκιμασε χαλαρωση με αναπνοες", "αρχισε να περπατας" κλπ κλπ κλπ. και τελικα η λυση ηρθε σχεδον απο μονη της.
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    40
    Καλημέρα 66psy
    Εγώ πάντως όταν βγαίνω σχεδόν πάντα το παθαίνω αυτό.Και να έχω να δω τον άλλον καιρό θα μιλήσουμε λίγη ώρα και μετά μου φαίνεται λες και δεν έχουμε κάτι άλλο να κάνουμε ή να πούμε.
    Και εγώ θα θεωρούσα τον εαυτό μου εσωστρεφή δηλαδή όχι ότι θέλω να κάθομαι σπίτι και να μην κάνω τίποτα αλλά να βγαίνω όποτε θελήσω εγώ και όσο συχνά θελήσω (μπορεί να είναι 1 φορά την εβδομάδα ή μια φορά την μέρα).Μπορεί πάντως και εμένα να άρχισαν έτσι οι κρίσεις άγχους.Στην αρχή ας πούμε με πίεζαν φίλοι να βγω να διασκεδάσω να γνωρίσω άτομα κλπ κλπ αλλά τώρα πλέον αυτό δε γίνεται κανείς δε με πιέζει τουλάχιστον όχι συχνά και δεν επιμένει.
    Νέα πράγματα ψάχνω να βρω κάθε μέρα μήπως και με ενθουσιάσει κάτι ώστε να μην υπάρχει αυτό το θέμα πλέον
    Ίσως και εμένα μου έρθει κάποια στιγμή μια ιδέα έτσι από το πουθενά και τελικά την ακολουθήσω ποτέ δε ξέρεις προσπαθώ να σκεφτώ κάτι να με ενθουσιάζει αλλά ως τώρα τίποτα δεν μου έρχεται στο μυαλό
    Ανοιχτό μυαλό προσπαθώ όσο γίνεται να έχω και να δοκιμάζω νέα πράγματα.Δοκιμάζω καθημερινά νέα πράγματα ή τουλάχιστον προσπαθώ μήπως και με ενθουσιάσει κάτι στο τέλος

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    27
    Το ότι συγκεντρώνεσαι για να διαβάσεις και βιβλίο ειναι πολύ καλό! εισαι σε πολύ καλό δρόμο πιστεύω! Βγες και για καμια πεζοπορία τώρα που φτιάχνει ο καιρός!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    καλημερες!
    εγω πιστευω τα μονα πραγματα που με κρατησαν σταθερη σε ολο αυτο το πραγμα ηταν η σχολη μου -στην οποια δεν πατουσα λογω αγοροφοβιας, αλλα ασχολιομουν και μεχρι στιγμης τα εχω παει αρκετα καλα- και η συγγραφη..
    καταλλα δεν βλεπω την ωρα να φυγω απο εδω:P.
    απλως εστιαζω στα θετικα. η φοιτιτικη ζωη ειναι χαλαρη απο αποψη υποχρεωσεων.. τα μαθηματα δεν ειναι υποχρωτικα -με εξαιρεση καποια εργαστηρια οκ- και ουτε εχουμε να σηκωθουμε για δουλεια. εγω προσωπικα ετσι ειμαι. ουσιαστικα οι μονοι πιεστικοι μηνες ειναι αυτοι της εξεταστικης.. οποτε εγω αποφασισα να εκμεταλλευτω αυτην την περιοδο της ζωης μου με το να ψαχνω νεα πραγματα, και γενικως να αραζω που λεμε :P.
    γενικως πιστευω το θεμα ειναι πανω απο ολα να τα βρουμε με τον εαυτο μας..
    π.χ αν εσυ περασεις μια μερα μπροστα απο τον υπολιγιστη και το βραδυ πεις πωω τι κανω στην ζωη μου? καθομαι και λιωνω στον νετ? ελεος... τοτε ασφαλως και θα σου δημιουργηθουν αρνητικα συναισθηματα, θα πεσεις η διαθεση σου κλπ.
    αν ομως πεις ε ενταξει μωρε, φοιτητης ειμαι , ας λιωσω τωρα που μπορω. εξαλλου, δεν ειμαι ο μονος. σιγα.. τοτε δεν θα ειναι ασχημα τα πραγματα.
    και για να μην παρεξηγηθω, δεν λεω κατσε μπροστα απο το πσ και λιωσε.. καμια σχεση! απλως λεω πως υπαρχουν τετοιοι περιοδοι στην ζωη μας και δεν ειναι κατι τρομερο..δεν χρειαζεται να κατηγορουμε τον εαυτο μας για τα παντα!
    φαση ειναι θα περασει!
    εγω εχω σκεφτει πολλες φορες να ψαξω για μια δουλεια, προκειμενου ετσι να με βαλει σε ενα προγραμμα και να εχω και ενα ταδε εισοδημα ομως με εμποδιζει η αγοροφοβια μου...
    δεν χρειαζεται να απελπιζομαστε
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    40
    Καλησπέρα nantias.Πεζοπορία έχω να πάω καιρό και ναι μεν σε χαλαρώνει αλλά δεν μπορείς να κάνεις και πεζοπορία κάθε μέρα εκτός και αν έχεις αρκετό ελεύθερο χρόνο.Πάντως κακή ιδέα δεν λέω ότι είναι ίσα ίσα ενδιαφέρουσα είναι

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    27
    Χαιρομαι που την βρισκεις ενδιαφερουσα! Ειχα να μπω καποιες ημερες λογω αυξημενων υποχρεωσεων στη δουλεια, ελπιζω να ειναι καλυτερα τα πραγματα, σχετικα με τη διαθεση σου. Πηγα κι εγω για μια μεγαλη πεζοπορια εχτες Κυριακη κ πολυ το χαρηκα! Ανοιξαν οι οριζοντες και ειχα χρονο για τον εαυτο μου.

Similar Threads

  1. δεν αξιζω τιποτα
    By καμμενος 1993 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 25-01-2015, 17:48
  2. Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι λεύτερος...
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 01-08-2011, 17:32
  3. Τιποτα.......
    By ανεμος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 02-12-2010, 21:07
  4. Δεν εχω ζωη...δεν εχω τιποτα.
    By TheFlameWithin in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 16-10-2010, 15:49
  5. τιποτα
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 50
    Last Post: 01-04-2009, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •