Είστε ευτυχισμένοι? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Είστε ευτυχισμένοι?

Voters
11. You may not vote on this poll
  • Ναι

    2 18.18%
  • 'Οχι

    9 81.82%
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 40
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,581
    Quote Originally Posted by olpr View Post
    Πρωτον, κανε την χαρη στον εαυτο σου και μετα στην οικογενεια σου και ασε τα.. αιχμηρα αντικειμενα (σαν να μην υπαρχουν).
    Και εγω ειμαι σχεδον χωρις κανενα φιλο, μονος μου. Αλλα να σου πω κατι; Πιστευω καλυτερα μονος παρα απο υποτιθεμενους φιλους. Πιο ευκολα πιανεις το τζοκερ παρα βρισκεις πραγματικο φιλο σημερα. Γραψε οτι θελεις και σε απασχολει. Αλλα ειπαμε ετσι; Πρωτα ασε σε αυτες τις σκεψεις που εχεις!
    Προσπαθώ να τα αφήσω στη θέση τους...κι ειδικά σήμερα που πονάω ήδη αρκετά σωματικά εκτός από ψυχικά...
    Είμαι πολύ πληγωμένη, χρειάζομαι στήριξη από έναν άνθρωπο που υπήρχε παλιά στη ζωή μου κι ήταν ο μόνος που με έκανε να νιώθω καλά παρά τα τόσα μου προβλήματα αλλά ούτε αυτός με άντεξε κι ούτε καν μιλάμε πια και δεν με λυπάται και καθόλου να μου στείλει έστω ένα μόνο μήνυμα που θα τα έκανε όλα καλύτερα, λιγότερο οδυνηρά...δεν αντέχω να αντιμετωπίζω τις δύσκολες καταστάσεις και κυρίως το φόβο μόνη μου...και δεν μπορώ να σταματήσω να κλαίω, θέλω τόσο πολύ να του μιλήσω, θέλω, χρειάζομαι μιαν αγκαλιά...
    Δελφίνι αν σε πειράζουν αυτά που γράφω στο θέμα σου να μου το πεις...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #17
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    38
    Κοιταξε, απο τη στιγμη που οπως λες αυτος ο ανθρωπος δεν νοιαζεται να σου μιλησει-βοηθησει πλεον νομιζω πως δεν τον εχεις αναγκη. Και αν οντως δε σε αντεξε και σε αφησε τοτε δεν ηταν αυτος που πραγματικα αξιζες να εχεις στη ζωη σου. Ενας πραγματικος ανθρωπος οταν νοιαζεται για καποιον, ειναι μαζι του και του συμπαραστεκεται στις δυσκολες στιγμες. Εκει θα δειξει τι πραγματικα τι αξιζει! (συγνωμη αν καταλαβα λαθος). Τι λες;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    οχι γτ νιωθω ανασφαλεια δεν τα χω καλα με τον εαυτο μου! δεν ξερω τι θελω απο τη ζωη μου δεν εχω ενδιαφεροντα μιζεριαζω συνεχεια και βαριεμαι που ζω με λιγα λογια.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Με λίγα λόγια όλοι είμαστε δυστυχισμένοι?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Εγώ είμαι ευτυχισμένη. Και πολύ μάλιστα!
    Δεν πιστεύω ότι η ευτυχία είναι στιγμές, η δυστυχία είναι στιγμές.
    Η ευτυχία μπορεί να είναι μία μόνιμη κατάσταση. Και πηγάζει από μέσα μας.
    Αλλά βέβαια, δεν έχω κατάθλιψη.

  6. #21
    Όχι παιδιά, δεν είμαστε δυστυχισμένοι.
    Το γεγονός ότι δεν είμαστε ευτυχισμένοι δεν σημαίνει πως ήμαστε δυστυχισμένοι.
    Για κάποιον που πιστεύει πως είναι μέτρια τα πράματα, μπορούμε να πούμε πως βρίσκεται σε ένα ενδιάμεσο, φυσιολογικό στάδιο που αφενός θα ήθελε κάτι παραπάνω για να νιώσει ευτυχισμένος, αφετέρου όμως δεν βρίσκεται και σε "κατάσταση" δυστυχίας", κάτι που σημαίνει πως τα πράματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο νομίζουμε. Απλά προσπαθούμε και παλεύουμε για να φέρουμε αυτό που θέλουμε με σκοπό να μας κάνει ευτυχισμένους.
    Υπάρχει μια παγίδα βέβαια. Η "ευτυχία" είναι κάτι που δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε και να χαρακτηρίσουμε με ακρίβεια.
    Όταν έχεις κάτι, δεν το εκτιμάς, είτε γιατί το έχεις σίγουρο είτε γιατί θέλεις κάτι καλύτερο ή περισσότερο. Αυτό συμβαίνει με την ευτυχία ως ένα βαθμό. Θέλουμε περισσότερα ενώ δεν προσπαθούμε να γίνουμε ευτυχισμένοι με αυτά που έχουμε.
    Με λίγα λόγια, ο καθένας χαίρεται με τον τρόπο του, βλέπει τα πράματα με τα δικά του μάτια, και αναλόγως πράττει και νιώθει.
    Ωστόσο ο άνθρωπος είναι κάτι που "θέλει" συνέχεια να καταρρίπτει νέους στόχους και επιθυμίες με σκοπό την ευτυχία η οποία υποτίθεται πως έρχεται εκπληρώνοντας αυτά που θέλουμε, χωρίς όμως να είναι πάντα αλήθεια. Και αυτό πολύ απλά γιατί θέλουμε πάντα κάτι περισσότερο για να νιώσουμε "ευτυχής" και τελικά δεν αρκούμαστε σε αυτά. Κοιτάμε "πίσω" και αντιλαμβανόμαστε ότι θεωρητικά ήμασταν ευτυχισμένοι κάποτε έχοντας ενδεχομένως λιγότερα καθώς αναλογιζόμαστε πολύ αργά την πραγματική κατάσταση και την εικόνα της ζωής. Για αυτό λοιπόν εκτιμήστε αυτά που έχετε και στην πορεία αυτά τα λίγα ή πολλά που θα "κερδίζετε" κάθε μέρα που περνάει θα είναι το νόημα που θα δίνει η ζωή σε εμάς για την συνέχεια.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν ειναι σωστα τοποθετημενη η ερωτηση , διοτι απο την στιγμη που θαναρωτηθεις κατι τετοιο , δεν εισαι . Αλλωστε η ευτυχια ειναι στιγμες , ποτε μια διαρκης κατασταση . Δυστυχης παντως δεν ειμαι . Απλως γαλήνιος , οχι ανησυχος , ηρεμος .
    Οταν περασει και η καταθλιψη , θα ειμαι μια χαρα , οπως παλια .
    Αλλωστε η λεξη ευτυχισμενος ειναι αρκετα αοριστη , τι σημαινει , περνω καλα , δεν ειμαι δυστυχης , ειμαι ευχαριστημενος απο την τυχη μου ( αυτη ειναι και η ετυμολογια της λεξεως ) , δεν πληττω , η ζωη μου ειναι τελεια ( μπουχαχαχαχα ) , τι ??????
    Παντως , αν τα πας καλα με τον εαυτο σου , βρισκεις ενδιαφερον σε αυτον , θαπρεπε νασαι αρκετα ευχαριστημενος .
    Ισως ναμαστε ευτυχισμενοι , μονο ουταν ειμαστε ερωτευμενοι , αλλα κι αυτο δεν κραταει πολυ . Δυστυχως .
    Last edited by Macgyver; 01-04-2015 at 11:13.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,581
    Quote Originally Posted by olpr View Post
    Κοιταξε, απο τη στιγμη που οπως λες αυτος ο ανθρωπος δεν νοιαζεται να σου μιλησει-βοηθησει πλεον νομιζω πως δεν τον εχεις αναγκη. Και αν οντως δε σε αντεξε και σε αφησε τοτε δεν ηταν αυτος που πραγματικα αξιζες να εχεις στη ζωη σου. Ενας πραγματικος ανθρωπος οταν νοιαζεται για καποιον, ειναι μαζι του και του συμπαραστεκεται στις δυσκολες στιγμες. Εκει θα δειξει τι πραγματικα τι αξιζει! (συγνωμη αν καταλαβα λαθος). Τι λες;
    Τότε γιατί εγώ νιώθω να τον χρειάζομαι για να γιατρέψει τις πληγές; Γιατί αν δεν τον έχω ανάγκη; Όσο για την αντοχή του προσπάθησε να με βοηθήσει όσο μπορούσε αλλά στο τέλος όντως δεν άντεξε...δεν τον κατηγορώ γι' αυτό απλά πληγώνομαι ίσως γιατί εγώ έχω ακόμα αισθήματα γι' αυτόν κι όποτε νιώθω αδύναμη τον αποζητάω και πληγώνομαι που δεν μπορώ να τον έχω δίπλα μου έστω με ένα μήνυμα, ένα τηλεφώνημα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    οχι! αλλα παρ'ολα αυτα παραμενω αισιοδοξη για καποιο λογο
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Ναι βρε παιδιά όλα καλά θα πάνε!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Αν ητανε κανεις ευτιχισμενος θα ειχε κανει εγγραφη σε αυτο το φορουμ ρε Ολγα?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    και οχι δεν ειμαι ευτιχισμενος γιατι δεν τα χω καλα με μενα

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Αναρωτιέμαι αν οι μανούλες με τα παιδάκια τους είναι ευτυχισμένες;

  14. #29
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Εγω ειμαι πολυ ευτυΧΕΣΜΕΝΗ παντως..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Εγω ειμαι πολυ ευτυΧΕΣΜΕΝΗ παντως..
    Αλήθεια είσαι; Πες μας γιατί;

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Τι ζώδιο είστε;;;;
    By Lamya in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 146
    Last Post: 21-07-2014, 23:02
  2. πως είστε?
    By κατερίνα κ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 10-05-2014, 21:34
  3. τι ζωδιο ειστε?
    By secretly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 53
    Last Post: 03-02-2012, 22:56
  4. Ειστε ψυχιατρος
    By ΧΑΒΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 03-01-2010, 13:24
  5. Τι ειστε?
    By maria... in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 29-08-2008, 13:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •