Ποιότητα ζωής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Ποιότητα ζωής

    Θα ήθελα να ακούσω από άτομα που έχουν ψύχωση σε τι βαθμό είναι η ποιότητα της ζωής τους.Κυρίως θα ήθελα να μάθω από άτομα που δεν είχαν υποτροπές για αρκετά χρόνια αν η ζωή τους βελτιώθηκε,σε ποιον βαθμό ανεξαρτητοποιήθηκαν και αν είναι εφικτό κάποιος με ψύχωση να κρατήσει μια δουλειά και γενικά να συντηρεί τον εαυτό του μόνος του.
    Αν θέλετε βαθμολογείστε την ποιότητα της ζωής σας σε μια κλίμακα από το 1-10.
    Εγώ βαθμολογώ την δική μου με 4 λόγω των περιορισμών που βιώνω λόγω της πάθησης αυτά τα 2 χρόνια.Δεν έχω βρει τον εαυτό μου,η σκέψη μου είναι χάλια,δεν έχω δίπλωμα κ δεν μπορώ μέχρι στιγμής να δώσω,δεν δουλεύω,με συντηρούν οι γονείς μου κ σε καμιά περίπτωση δεν είμαι δυνατός κ ανεξάρτητος.Αλλά το θετικό είναι πως έχω μια καλή οικογένεια και φίλους που είναι κοντά μου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    γυρναει 8ος χρονος που δεν εχω παθει υποτροπη, τουλαχιστον οχι για τα σιδερα, παρολα αυτα θεωρω τον εαυτο μου στασιμο ολα αυτα τα χρονια κ τη ποιοτητα ζωης μου φτωχη, δεν εχω το κουραγιο να παρω αποφασεις και ειμαι αβουλος και αντικοινωνικος, μπορει να ειμαι κ να φενομαι καλυτερα αλλα η εμπειριες του παρελθοντος εχουν χαραξει μεσα μου σημαδια που δυσκολα γιατρευει ο χρονος κ τα χαπια

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    αν εξαιρέσεις ότι δεν εχω λεφτα, δουλεια, γυναικα και παιρνω χαπια για σχιζοφρενεια... όλα τα αλλα καλα εδώ!!! οσονουπω βγαινει και η συνταξη και αρχιζω τα ταξιδάκια όλα καλα η απολυτη ελευθερια να καθεσαι και να σε πληρωνουν... μου λειπουν βεβαια ορισμενα πραγματα από το παρελθον αλλα δεν μπορεις να τα εχεις όλα

    στην κλιμακα που θετεις θα ελεγα 8

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    6ος χρονος χωρις υποτροπη και νιωθω καλυτερα.Ο γιατρος μου μειωσε τη δοση στα 5 χρονια και προσφατα μου τη μειωσε κι αλλο.Δεν εχω καθολου θετικα συμπτωματα αλλα εχω τα αρνητικα.Δεν ειμαι κοινωνικος,αποφευγω καταστασεις δεν θελω υποχρεωσεις.Δεν δουλευω με συντηρει η οικογενεια μου.
    Με αριστα το 10 μου βαζω 7.

  5. #5
    4 STA 10 EGW

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    νομιζω η ποιοτητα ζωης ειναι διαγορετικη για τον καθενα για μενα ειναι κατα ποσο εισαι λειτουργικος στην καθημερινοτητα και κατα ποσο μπορεις να απολαμβανεις την ζωη εστω και με φαρμακα και με παρενεργειες και ανεργιες και μη ανεξαρτητοποιηση.σε μενα βαζω 5

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    αν εξαιρέσεις ότι δεν εχω λεφτα, δουλεια, γυναικα και παιρνω χαπια για σχιζοφρενεια... όλα τα αλλα καλα εδώ!!! οσονουπω βγαινει και η συνταξη και αρχιζω τα ταξιδάκια όλα καλα η απολυτη ελευθερια να καθεσαι και να σε πληρωνουν... μου λειπουν βεβαια ορισμενα πραγματα από το παρελθον αλλα δεν μπορεις να τα εχεις όλα

    στην κλιμακα που θετεις θα ελεγα 8
    νουμακ κανενας ψυχωσικος δεν εχει δουλεια λεφτα και γκομενα και ολοι κουτσα στραβα τα παιρνουν τα χαπια τους.αλλα αν εισαι 8 φιλε μου εισαι παρα πολυ καλα το 10 δεν το φτανουν ουτε ανθρωποι χωρις ψυχικες διαταραχες

  8. #8
    MHN jexnate omvw oti sthn ypotroph h aytopepoitish einai megisth.opos k se oloys dld etsi k ston psychotiko eidika h aytopepoithsh einai kalo na einai metria(me metro poy leei o kleoboylos o tyranos...)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    εγω μπορω να πω οτι επιτελους ειμαι καπως καλυτερα μετα την τελευταια νοσηλεια..
    βεβαια εχω ακομη θετικα συμπτωματα και πολλα αρνητικα αλλα πολυ καλυτερα σε σχεση με τους δυο μηνες πριν
    μου βαζω 6-7

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @εσωτερική_σήψη χαίρομαι που είσαι καλύτερα!!!συνέχισε έτσι και μη παίξεις ξανά με τα φάρμακα γιατί σε τρώει ο κώλος σου χαχα
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @Δημήτρη δεν νομίζω πως στην υποτροπή η αυτοπεποίθηση είναι μέγιστη.Σε εμένα ήταν το αντίθετο.Άρχισε να πέφτει η αυτοπεποίθηση σταδιακά κ μετά υποτροπίασα.Μόνο αν έχεις μανία και ιδέες μεγαλείου έχεις την εντύπωση πως έχεις αυτοπεποίθηση που πάλι δεν είναι ρεαλιστικό.
    Πάντως να δω πως θα την αυξήσω την αυτοπεποίθηση.Είναι κ αυτός ένας παράγοντας για να αισθάνεσαι καλά με τον εαυτό σου και να έχεις μια καλύτερη ζωή.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @σειριε εχεις ενα δικιο μονη μου τρωω το κεφαλι μου μα ελα που οταν ειμαι καλυτερα θελω να τα κοψω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Eγώ συμβιβάστηκα πάντως ότι θα τα παίρνω μια ζωή.Και να μου πουν να τα σταματήσω θα παίρνω μια δόση συντήρησης..δεν θα δεχτώ να τα κόψω.Ξανά αυτόν τον εφιάλτη δεν θέλω να τον ζήσω.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    εμένα μου βάζω 5 στα δέκα, αλλά φοβάμαι ότι στο μέλλον θα πέσει πολύ αυτός ο αριθμός γιατί δε θα μπορώ να δουλέψω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    καλα και γω εχω μερες κατω του 5 αλλα γενικα καλυτερα..
    αν και ουτε εγω δουλευω

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αντιψυχωσικα και ποιοτητα ζωης
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 12-04-2014, 21:58
  2. ποιοτητα ’η ποσοτητα τελικα???
    By ellina in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 22-01-2013, 23:43
  3. σωματικές ενωχλήσεις που μειώνουν την ποιότητα ζώης
    By maritimo32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 07-10-2011, 17:34
  4. Δίλημμα ζωής
    By Konstantinoss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 63
    Last Post: 09-04-2010, 13:17
  5. ποσο εχει χαλασει το αγχος τη ποιοτητα ζωης μας?
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 25-07-2009, 14:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •