Φοβος και αεροπλάνο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Γεια σας παιδια ! Και εγω φοβαμαι τα αεροπλανα φυσικα και προφανως δεν ειναι το καταλληλο-καλυτερο μερος για αγοραφοβικους,αγχωτικους και πρασινα αλογα ! Παρολα αυτα , αυτοπιεζομαι για να κανω <συστηματικη απευαισθητοποιηση> . Ειναι κριμα ρε γαμωτο να χανει κανεις ταξιδια λογω αυτου του μεσου που οπως και να το κανουμε υπερβαινει τους φυσικους νομους και σε ζαλιζει μονο στην ιδεα οτι πετας πανω απο τα συννεφα. Ταξιδεψα προσφατα ,επειτα απο καιρο,για Λονδινο .Μαλιστα με την easyjet που ειναι χαμηλου κοστους εταιρεια. Αποδειχτηκα πολυ πιο ηρεμη απο οτι νομιζα. Βεβαια για να ειμαι ειλικρινης κατεβασα και 2 ζαναξ . Οχι οτι μου εκαναν τιποτα,με το ματι γαριδα ημουν αλλα ο σκοπος επιτευχθη. Λιγο η δραση του ζαναξ (περισσοτερο πλασιμπο ),λιγο το λονδινο , λιγο η κοινωνικη επιρροη ( ΜΑ ΟΛΟΙ ΗΡΕΜΟΙ ΕΙΝΑΙ, ΑΡΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΗΡΕΜΗ) με εκαναν να φθασω στον προορισμο μου χωρις καμια κριση πανικου! Μαλιστα το τελευταιο 30 λεπτο απολαυσα το ταξιδι.Προφανως γιατι ηταν το τελευταιο 30λεπτο. χεχε! Ας μην επιτρεψουμε το καλο μας μυαλο να παιρνει μια εξαιρεση ( βλεπε germanwings)και να την κανει κανονα. :D

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by το αγχος προσωποποιημενο! View Post
    Γεια σας παιδια ! Και εγω φοβαμαι τα αεροπλανα φυσικα και προφανως δεν ειναι το καταλληλο-καλυτερο μερος για αγοραφοβικους,αγχωτικους και πρασινα αλογα ! Παρολα αυτα , αυτοπιεζομαι για να κανω <συστηματικη απευαισθητοποιηση> . Ειναι κριμα ρε γαμωτο να χανει κανεις ταξιδια λογω αυτου του μεσου που οπως και να το κανουμε υπερβαινει τους φυσικους νομους και σε ζαλιζει μονο στην ιδεα οτι πετας πανω απο τα συννεφα. Ταξιδεψα προσφατα ,επειτα απο καιρο,για Λονδινο .Μαλιστα με την easyjet που ειναι χαμηλου κοστους εταιρεια. Αποδειχτηκα πολυ πιο ηρεμη απο οτι νομιζα. Βεβαια για να ειμαι ειλικρινης κατεβασα και 2 ζαναξ . Οχι οτι μου εκαναν τιποτα,με το ματι γαριδα ημουν αλλα ο σκοπος επιτευχθη. Λιγο η δραση του ζαναξ (περισσοτερο πλασιμπο ),λιγο το λονδινο , λιγο η κοινωνικη επιρροη ( ΜΑ ΟΛΟΙ ΗΡΕΜΟΙ ΕΙΝΑΙ, ΑΡΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΗΡΕΜΗ) με εκαναν να φθασω στον προορισμο μου χωρις καμια κριση πανικου! Μαλιστα το τελευταιο 30 λεπτο απολαυσα το ταξιδι.Προφανως γιατι ηταν το τελευταιο 30λεπτο. χεχε! Ας μην επιτρεψουμε το καλο μας μυαλο να παιρνει μια εξαιρεση ( βλεπε germanwings)και να την κανει κανονα. :D
    πολύ παρήγορο το μήνυμα σου!!
    η αλήθεια ειναι ότι έχω φάει ένα σκάλωμα με την ryanair (ακόμα δεν έχω κλείσει εισιτήριο αλλα ειναι η εταιρία με την οποία βολεύει περισσότερο να πετάξω) - ενώ την easy jet την εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο... δεν ξέρω γιατί. Μάλλον στο μυαλό μας ειναι όλα....
    Κι εμένα οι φοιτητές μου στο Κολλέγιο γελούν με το αγχος μου αυτό, αλλά δεν μπορώ να το πολεμήσω, ειδικά μετα το περιστατικό...

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το μοναδικο πραγμα που δε καταλαβαινω ειναι γιατι σχεδον ολοι εχετε στο μυαλο σας το λονδινο υπαρχουν καμια ντουζινα μερη στην ευρωπη που δεν ειναι ιδιαιτερα γνωστα που ειναι το ενα καλυτερο απο το αλλο

    εμενα παντως αυτο δε θα με ενθουσιαζε κ τοσο να παρω αεροπλανο για να δω τους φοιτητες μου στο κολεγιο κ εκει πανω κανει κ κρυο κ ολας

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    27
    χαχα αλέξανδρε! καλή η παρατήρησή σου... εχω ταξιδέψει αρκετά και σε ασυνηθιστα μέρη, το τελευταίο μου ταξίδι ήταν στο Αλγέρι.
    Οι φοιτητές μου είναι εδώ στην Αθήνα (είμαι εκπαιδευτικός σε Bachelor Ψυχολογίας σε Κολλέγιο), θέλω να παω στο Λονδίνο γιατί εκεί σπούδασα και έχω αρκετούς φίλους που ζουν πλέον μόνιμα εκεί....

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by nantias View Post
    πολύ παρήγορο το μήνυμα σου!!
    η αλήθεια ειναι ότι έχω φάει ένα σκάλωμα με την ryanair (ακόμα δεν έχω κλείσει εισιτήριο αλλα ειναι η εταιρία με την οποία βολεύει περισσότερο να πετάξω) - ενώ την easy jet την εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο... δεν ξέρω γιατί. Μάλλον στο μυαλό μας ειναι όλα....
    Κι εμένα οι φοιτητές μου στο Κολλέγιο γελούν με το αγχος μου αυτό, αλλά δεν μπορώ να το πολεμήσω, ειδικά μετα το περιστατικό...
    Καταλαβαίνω τον φόβο σου με τα αεροπλάνα αν και ποτέ προσωπικά δεν τα φοβήθηκα. Ίσως καταρχάς να βοηθούσε να εκλογικεύσεις γιατί τα φοβάσαι τόσο πολύ. Δηλαδή, αν φταίει ότι άκουσες για κάποιο δυστύχημα να σκεφτείς ότι είναι πολύ λίγα τα δυστυχήματα συγκριτικά με τις πτήσεις που γίνονται. Να σκεφτείς όλες τις καλές πτήσεις που είχε μέχρι τώρα. Επίσης ότι ο πιλότος όπως κι εσύ θέλει να πάει μετά από την πτήση στην οικογένειά του και θα φροντίσει η πτήση να είναι όσο πιο ασφαλής και ομαλή γίνεται.

    Σχετικά με την Ράιανερ, έχει μια πολύ κακή εικόνα σαν εταιρία, δεν φέρεται καλά σε εργαζομένους και επιβάτες ίσως για αυτό δεν έχεις κι εσύ καλή εικόνα. Αλλά σκέψου ότι τέτοιοι τσιφούτηδες που είναι ξέρουν πολύ καλά ότι οι αποζημιώσεις και το κόστος της κακής εικόνας που θα δώσουν μετά από ένα ατύχημα είναι μεγαλύτερο από το κόστος της συντήρησης. Άρα και αυτοί θα φροντίζουν τα αεροπλάνα τους όπως οι άλλες εταιρείες.

    Τέλος, δεν ξέρω αν θα σε ηρεμούσε πριν την πτήση να πιάσεις κουβέντα με κάποια αεροσυνοδό ή κάποιο φροντιστή. Αν τους πεις ότι φοβάσαι θα σε καθησυχάσουν τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στις περισσότερες εταιρείες. Διατηρώ της επιφυλάξεις μου για την Ράιανερ μόνο και μόνο γιατί όποτε έχω πετάξει μαζί τους έχω προσέξει ότι το πλήρωμα δεν είναι πολύ φιλικό και είναι η μόνη εταιρεία που οι αεροσυνοδοί έχω προσέξει ότι δεν σε χαιρετάνε καν όταν φεύγεις αλλά έχουν ένα ύφος άντε να τελειώνουμε. Και αυτό δεν το έχω δει ούτε σε άλλες λόου κοστ εταιρείες.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    είναι μεγαλύτερο από το κόστος της συντήρησης. Άρα και αυτοί θα φροντίζουν τα αεροπλάνα τους όπως οι άλλες εταιρείες.
    α τωρα καταλαβα γιατι πανε κ ερχονται με τα βανακια συνεργεια γιατι θα πληρωσουν τα κερατα τους αν γινει ατυχημα

    φροντιζουν τα αεροπλανα λογο τσιγκουνιας χαχα!

    ξεκοληστε απο αυτο το χαβα με τις βλαβες δεν ισχυει κατι τετιο.
    Last edited by αλεξανδρος_77; 02-04-2015 at 14:32.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Αλέξανδρε το θέμα θεωρείται λήξαν ας μην το συνεχίζουμε.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    27
    Melissa, σκέφτεσαι λογικά και μου αρεσει!
    :)

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    για να διακατεχεσαι απο ορθολογισμο πρεπει να αποστασιοποιησαι λιγο απο τα συναισθηματα σου (θα ξερεις σιγουρα τη κοντρα των συναισθηματων απεναντη στη λογικη) το λεω ετσι απλα για να ειναι ευκολονοητο.

    γιατι οταν σε παρασυρουν τα συναισθηματα παβεις να εισαι ορθολογιστης εγω πχ οταν ειχα μπει τοτε σε αεροπλανο προσπαθουσα να αισθανομαι οσο μπορουσα λιγοτερο κ να μαι στο κοσμο μου

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Έχω αρπάξει στο παρελθόν αεροσυνοδό (άντρα) από το γιακά -μόλις είχαμε απογειωθεί- ουρλιάζοντας "Πες στον πιλότο να γυρίσει το αεροπλάνο πίσω ΤΩΡΑ!!!"

    Τώρα πια δεν έχω πρόβλημα, και ταξιδεύω αρκετά συχνά. Την τελευταία διετία χωρίς καν xanaxάκι ;)

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Έχω αρπάξει στο παρελθόν αεροσυνοδό (άντρα) από το γιακά -μόλις είχαμε απογειωθεί- ουρλιάζοντας "Πες στον πιλότο να γυρίσει το αεροπλάνο πίσω ΤΩΡΑ!!!"
    εισουν πολυ τυχερος που δεν ειμουν εγω αυτος που ειχες αρπαξει :)

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. επιβιβαση σε αεροπλανο... :-)
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 28-04-2014, 05:48
  2. Διλλημα για ταξιδι με καραβι η αεροπλανο λογω υψοφοβιας μου
    By μυσπ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 27-02-2014, 00:11
  3. Φόβος αεροπλάνο
    By kaladasnick in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-10-2013, 23:13
  4. Αεροπλανο ..τι προτεινετε ?
    By nopanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 14-08-2009, 14:11
  5. ταξίδι με αεροπλάνο και ψυχοφάρμακα
    By tzitzifiogos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 16-02-2009, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •