Φοβος και αεροπλάνο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    27

    Φοβος και αεροπλάνο

    Σας επηρεάζουν τα αεροπορικά δυστυχήματα που ακούμε να συμβαίνουν όλο και συχνότερα πλέον?

    Ποια ειναι η αντίδρασή σας όσον αφορά τα ταξίδια με αεροπλάνο? Εγώ έχω επηρεαστεί πάρα πολύ ειδικά από το τελευταίο συμβάν και ενώ θέλω να κανονίσω ένα ταξίδι με αεροπλάνο, όλο το αναβάλω...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Εγώ να σου πω την αλήθεια ,άμα κάπου μπορώ να πάω με αμάξι η με καράβι ,θα το αποφύγω το αεροπλάνο...Αμά δεν γίνεται θα προσπαθήσω να πάρω την καλύτερη εταιρία...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    aπο τη στιγμη που λες οτι το αναβαλεις προφανως δε σ αρεσει ο προορισμος γιατι αν ηθελες να πας θα πηγαινες.
    για να λες οτι εχεις επηρεαστει προφανως θα εισουν επειρεασμενη μια ζωη αφου μ αλλον δε σ αρεσει το ολο θεμα.
    εμενα δε με επειρεαζουν καθολου απο τις πεντακοσιες χιλιαδες πτησεις εντος ευρωπης που συμβαινουν σιγα μη βρεθεις στη συγκεκριμενη για να γινεις η ειδηση της χρονιας.πιθανοτητα υπαρχει αλλα ειναι εξωφρενικα μικρη.
    τα αεροπλανα ετσι κ αλλιως τα συντηρουν κατα διαστηματα

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Καλά μην παίρνεις όρκο ότι τα συντηρούν και όλα...Είναι να μη σ τύχει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν ειναι το αεροπλανο επικινδυνο . Πιο επικινδυνο ειναι το κρεβατι , 90% των ανθρωπων πεθαινουν σε αυτο .

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by superboy13 View Post
    Καλά μην παίρνεις όρκο ότι τα συντηρούν και όλα...Είναι να μη σ τύχει
    ενα θεμα δε γινετε να το αξιολογεις απο το τι φανταζεσαι οτι συμβαινει αλλα απο το τι βλεπεις να συβαινει
    μεχρι στιγμης αυτο που βλεπω να συμβαινει ειναι ο μεν να εριξε το αεροπλανο στα κατσαβραχα βγαζοντας το απο τον αυτοατο πιλοτο του δε να τους ανατιναξαν στο ντοσνιεκ τον δε να εξαφανιστηκε αφου αν ειχε πεσει στο δρομολογιο της διαδρομης θα τον ειχαν βρει κ το αλλο αεροπλανο στη ταιβαν νομιζω επεσε σε ανεμοστροβιλο αρα αυτο σημενει οτι τα συντηρουν.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Σε μια εταιρία ε΄δω δεν είχε βγεί σκάνδαλο ότι δεν τα συντηρούνε?η αλλού ήταν?
    Και να τα συντηρούν τι? μπορεί ένα αεροπλάνο να πέσει από οτιδήποτε.......

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Φοβος και αεροπλανο?? Με φωναξατε??
    Προσωπικα απο παντα φοβομουν τα αεροπλανα , οσο με θυμαμαι τα φοβαμαι! Δεν ξερω απο που μου γεννηθηκε αυτος ο φοβος , ο οποιος εξελιχθηκε σε φοβια στην πορεια και λογω αγχωτικης διαταραχης αλλα και λογω καποιων εκπομπων που εβλεπα με αεροπορικα δυστυχηματα.
    Βασικα στατιστικα παραμενει το πιο ασφαλες μεσο , αυτο δεν μπορει κανεις να το αναιρεσει , ομως οι πιθανοτητες επιβιωσης σε μια στραβη που μπορει να συμβει ειναι τοσο μηδαμινες που μου ειναι αρκετες ωστε να με κρατησουν μακρια του.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    3
    παρ'ολο που φοβαμαι παρα πολυ εχω πεταξει πολλες φορες και μαλιστα στη πρωτη μου πτηση πεσαμε σε καταιγίδα και ειχε πολλες αναταράξεις βεβαία με αυτα που γινονται αυτον τον καιρο συγουρα θα αργησω να ξανανεβω..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν το πας ετσι με το ιδιο ακριβως σκεπτικο κ το ασανσερ θα μπορουσε να πεσει απο οτηδηποτε.. καθε μηχανημα το εχουν φτιαξει επαγγελματιες κ μονο αν εχεις σχεση με αυτο κ γνωριζεις απο μηχανικη αεροπλανων μπορεις να εχεις σοβαρη αποψη για αυτο...

    εγω να σου πω στη σιβηρια με -20 βαθμους να χιονιζει κ να φυσαει δε θα ταξιδευα για κανενα λογο πετωντας γιατι σαφως ειναι επικυνδυνο

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    27
    Θέλω να παω στο Λονδίνο το οποίο και λατρεύω, να δω φίλους που μένουν εκεί... δεν έχει να κανει με τον προορισμό - έχει να κάνει με την φοβία του ατυχήματος και ότι δεν μπορώ να πληρώσω κανονική αεροπορικη εταιρία.. παρα μόνο low cost.
    Είναι τόσες πολλές παραμετροι, πέρα από την συντήρηση πλέον που μπορουν να συντελέσουν σε δυστύχημα που με φοβίζει. Βέβαια ταξιδεύω περίπου 3 φορες το χρόνο με αεροπλάνο, εντός Ευρώπης πάντα, γιατί για εκτός Ευρωπης δεν με βλέπω να ξαναπηγαίνω μετά από ολα αυτά που έχω δει. Γενικότερα με αγχώνουν οι πτησεις που ειναι αρκετές ώρες, πχ. μεσα σε 4 ωρες, πολλά δεν μπορούν να συμβούν?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Και εγω φοβαμαι τα αεροπλανα , και φοβαμαι και τα αεροδρομια αλλα ταξιδευω συχνα , οποτε δεν μπορω να το αποφυγω. Ασε που ειναι και ανετο και πιο γρηγορο απο αλλα μεσα..
    Παντως ειναι αστειο , γιατι εχει τυχει να ειμαι σε πλοιο και να συμβει ατυχημα αλλα δεν φοβαμαι σε αντιθεση με αεροπλανο που φρικαρω εντελως.
    Με αεροπλανο μου εχει τυχει ενω ειναι ετοιμο να προσγειωθει, να ξαναρχισει να απογειωνεται και εντελει να προσγειωθουμε μια ωρα αργοτερα.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Με αεροπλανο μου εχει τυχει ενω ειναι ετοιμο να προσγειωθει, να ξαναρχισει να απογειωνεται και εντελει να προσγειωθουμε μια ωρα αργοτερα.
    κι εμένα μου έχει συμβεί αυτό ακριβώς που περιγράφεις.. αλλα ήμουν πολύ μικρότερη και δεν ανησυχούσα τόσο.
    Με Ryanair σκεφτομαι να πετάξω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Με αεροπλανο μου εχει τυχει ενω ειναι ετοιμο να προσγειωθει, να ξαναρχισει να απογειωνεται και εντελει να προσγειωθουμε μια ωρα αργοτερα.



    Μπετ , αυτο ειναι το λεγομενο go around , δεν ειναι σπανιο , και το κανει ο πιλοτος οταν δεν ειναι βεβαιος για την ασφαλεια της προσγειωσης . Μετα ομως χανει την σειρα του ( επιτρεπεται καθε 5-10 λεπτα μια προσγειωση ) και κανει κυκλους μεχρι να του δοθει αδεια προσγειωσης .
    Last edited by Macgyver; 01-04-2015 at 23:31.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Εγω δεν φοβάμαι το αεροπλάνο,το οτι δεν ανοίγει η πόρτα να βγούμε φοβάμαι.Εχω πετάξει εκατοντάδες ώρες.Στα μεγάλα είμαι οκ,στα μικρά τρελαίνομαι.
    real eyes realise real lies

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. επιβιβαση σε αεροπλανο... :-)
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 28-04-2014, 05:48
  2. Διλλημα για ταξιδι με καραβι η αεροπλανο λογω υψοφοβιας μου
    By μυσπ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 27-02-2014, 00:11
  3. Φόβος αεροπλάνο
    By kaladasnick in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-10-2013, 23:13
  4. Αεροπλανο ..τι προτεινετε ?
    By nopanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 14-08-2009, 14:11
  5. ταξίδι με αεροπλάνο και ψυχοφάρμακα
    By tzitzifiogos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 16-02-2009, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •