Συνεχείς ενοχλήσεις από κουφά πράγματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132

    Συνεχείς ενοχλήσεις από κουφά πράγματα

    Καλησπέρα και πάλι, γράφω γιατί τα πράγματα πάνε όλο και χειρότερα και θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία ή μπορεί να με συμβουλεύσει τι να κάνω.
    Είχα διαγνωστεί με ιδεοληψίες οι οποίες έχουν φύγει τώρα αλλά έχει έρθει κάτι χειρότερο. Η έμμονη ιδέα ότι με ενοχλούν τα πάντα. Κάποιες φορές με ενοχλούν τα σκυλιά που γαβγίζουν έξω, ήχοι που κάνουν τα αυτοκίνητα που περνάνε, οι λεπτές φωνές ή ο βήχας που έχουν κάποιοι άνθρωποι. Μερικές φορές σκέφτομαι κάτι περίεργο, ότι η "ενέργεια" κάποιου πράγματος όπως ας πούμε ενός δέντρου πηγαίνει επιθετικά μέσα μου, είναι δύσκολο να το εξηγήσω αλλά με ενοχλεί. Η ενόχληση είναι μικρή, συμβαίνει όμως πολλές φορές μέσα στη μέρα και σκέφτομαι πως δε θα μπορώ να είμαι βιώσιμος για πολύ καιρό έτσι. Παίρνω διπλάσια δόση από αυτή που έπαιρνα πριν για τις ιδεοληψίες αλλά και πάλι δυσκολεύομαι κάποιες φορές να κοιμηθώ και δε ξέρω πού θα φτάσει η δόση που χρειάζομαι για να ηρεμήσω. Άλλοτε με ενοχλούν κάποιες κινήσεις που κάνουν άλλοι απότομα, είτε στο μετρό είτε ηθοποιοί όταν βλέπω τηλεόραση. Για παράδειγμα μου σπάει τα νεύρα όταν κάποιοι παίζουν το κομπολόι τους ή τα κλειδιά τους μέσα στο μετρό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου φιλε μου,εγω πασχω απο ιδψ ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη κ κανω αρκετα κουφα,ενα συμπτωμα της ιδψ ειναι η υπερεαυαισθησια σε ηχους οπως αυτο που περιγραφεις ειναι κατι κλασικο για ιδψ κ δεν ειναι περιεργο φαινομενο,Εγω εχω μια εμμονη με την καθαριοτητα κ εκνευριζομαι οταν μου μετακινουν τα πραγματα μου τα θελω σε συγεκριμενες θεσεις επισης κανω εμμονες σκεψεις κ λοιπα πραγματα,Ολα αυτα πηγαζουν απο τρομερο στρες κ προβαινουμε σε αυτες τις ενεργειες σκεψεις για να καθησυχασουμε προσωρινα το τρομερο μας στρες που παλι επανερχεται μετα,Εγω εχω αντιμετωπισει με επιτυχια σοβαροτερα προβληματα για την ιδψ δεν εχω βρει ακομα το κουραγιο να το παλεψω ομως τεινω να πιστευω οτι θα τα καταφερω οταν οι συνθηκες στην ζωη μου γινουν οπως θελω εγω κ πραγματοποιησω την επιθυμια μου που ειναι μαζι με το αγορι μου να κανουμε οικογενεια πραγμα που δεν ειναι ευκολο τωρα λογω οικονομικου προβληματος ομως το κοιταζουμε για να το καλυτερευσουμε,Εννοω οτι αυτο το στρες με καταβαλλει παρα πολυ κ οταν τα καταφερουμε πιστευω θα ηρεμησω αρκετα μεσα μου θα καταπολεμηθει κ η ιδψ,Εντοπισε κ εσυ τι σε στρεσαρει κ τι μπορεις να κανεις κ οταν οι συνθηκες γινουν κατα πως θελεις θα νιωσεις δυνατοτερος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Νομίζω ότι δεν είναι θέμα στρες το πρόβλημά μου, νομίζω ότι η φύση του εγκεφάλου μου είναι να κολλάει σε οποιονδήποτε ήχο ή κίνηση δυστυχώς

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου φιλε μου,Αυτο που λες παραπεμπει σε διαταραχη φασματος αυτισμου οι αυτιστικοι εχουν θεμα με τους ηχους με ο,τι ακουμπανε κ πανω απο ολα ζοριζονται στην κοινωνικη επαφη,θελουν πολυ συγκεκριμενα πραγματα για να ικανοποιηθουν,Μαλλον ανηκω κ εγω στο φασμα παροτι δεν εχω επισημη διαγνωση κ εχω αρκετα απο τα συμπτωματα,Ομως το καλο νεο ειναι οτι ενας ανθρωπος αυτιστικος που μιλαει κ επικοινωνει με τους αλλους μπορει κ να κανει οικογενεια κ να εργαστει κ να κανει κ φιλιες με ορισμενες ιδιαιτεροτητες ομως που δεν ειναι παντα ορατες απο τους τριγυρω του

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Μπορει να ειναι ιψδ μπορει να ειναι και asperger αυτα τα 2 εχουν καποια κοινα συμπτωματα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα κ παλι εγω εχω ιδψ κ πιθανοτατα κ αυτισμο η ασπεργκερ το οποιο ειναι κατι παρεμφερες βρες τα συμπτωματα κ μιλησε κ με ειδικους ετσι κ θελεις παντως το ασπεργκερ ειναι ιδιαιτεροτητα δεν ειναι ασθενεια εισαι ικανος να ζεις φυσιολογικα με ορισμενες ιδιαιτεροτητες

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Ένας ειδικός με έχει διαβεβαιώσει ότι δεν έχω Άσπεργκερ, απλά είμαι υπερευαίσθτος στα εξωτερικά ερεθίσματα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Σου εστειλα στα εισερχομενα eagle καλο κουραγιο κ μπορεις να ζησεις φυσιολογικα αρκει να το παλευεις!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλησπερα κ παλι εγω εχω ιδψ κ πιθανοτατα κ αυτισμο η ασπεργκερ το οποιο ειναι κατι παρεμφερες βρες τα συμπτωματα κ μιλησε κ με ειδικους ετσι κ θελεις παντως το ασπεργκερ ειναι ιδιαιτεροτητα δεν ειναι ασθενεια εισαι ικανος να ζεις φυσιολογικα με ορισμενες ιδιαιτεροτητες
    Μερικες φορες αναρωτιεμαι κι εγω αν παρατηρησεις εχουμε και οι δυο ψυχρο λογο οταν γραφουμε εγω ειμαι και παρατηριτικος που ειναι και αυτο ενα συμπτωμα σε μεγαλο βαθμο

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Καλησπέρα και πάλι, γράφω γιατί τα πράγματα πάνε όλο και χειρότερα και θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία ή μπορεί να με συμβουλεύσει τι να κάνω.
    Είχα διαγνωστεί με ιδεοληψίες οι οποίες έχουν φύγει τώρα αλλά έχει έρθει κάτι χειρότερο. Η έμμονη ιδέα ότι με ενοχλούν τα πάντα. Κάποιες φορές με ενοχλούν τα σκυλιά που γαβγίζουν έξω, ήχοι που κάνουν τα αυτοκίνητα που περνάνε, οι λεπτές φωνές ή ο βήχας που έχουν κάποιοι άνθρωποι. Μερικές φορές σκέφτομαι κάτι περίεργο, ότι η "ενέργεια" κάποιου πράγματος όπως ας πούμε ενός δέντρου πηγαίνει επιθετικά μέσα μου, είναι δύσκολο να το εξηγήσω αλλά με ενοχλεί. Η ενόχληση είναι μικρή, συμβαίνει όμως πολλές φορές μέσα στη μέρα και σκέφτομαι πως δε θα μπορώ να είμαι βιώσιμος για πολύ καιρό έτσι. Παίρνω διπλάσια δόση από αυτή που έπαιρνα πριν για τις ιδεοληψίες αλλά και πάλι δυσκολεύομαι κάποιες φορές να κοιμηθώ και δε ξέρω πού θα φτάσει η δόση που χρειάζομαι για να ηρεμήσω. Άλλοτε με ενοχλούν κάποιες κινήσεις που κάνουν άλλοι απότομα, είτε στο μετρό είτε ηθοποιοί όταν βλέπω τηλεόραση. Για παράδειγμα μου σπάει τα νεύρα όταν κάποιοι παίζουν το κομπολόι τους ή τα κλειδιά τους μέσα στο μετρό.
    το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Tα φάρμακα ποτέ δεν τα κόβουμε μαχαίρι γιατί ελλοχεύει υποτροπή!!Ότι πρόβλημα έχουμε το συζητάμε με κάποιον ειδικό και κάνουμε υπομονή.Ίσως θέλει να περάσει κάποιο χρονικό διάστημα για να πιάσουν τα φάρμακα ή να γίνει αλλαγή στη δόση!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου eagle guy έχω και εγώ υπερευαισθησία σε κάποια πράγματα, ήχους κλπ, δεν ξέρω αν η ιδψ που έχω και εγώ σχετίζεται ή όχι. Δηλαδή αν τα νεύρα δεν είναι τόσο αντοχικά όσο άλλων ανθρώπων. Ας πούμε εγώ δεν αντέχω την τηλεόραση, ειδικά κάτι τηλεοπτικές ή και ραδιοφωνικές διαφημίσεις με προσφορές, κάτι τσιριχτές φωνές, εκνευριστικές δημοσιογράφων κλπ. Και τα αυτοκίνητα, κόρνες κλπ με κουράζουν, αλλά κατά τη γνώμη μου νομίζω ότι δεν πρέπει να σκεφτόμαστε ότι είναι κάτι τόσο παθολογικό αυτό. Δηλαδή γιατί ο άνθρωπος πρέπει να θεωρεί ότι είναι σωστό να προσαρμοστεί σε αφύσικους ήχους, καλύτερα πχ να κλείσει την τηλεόραση αν τον εκνευρίζει, να πάει να καθήσει σε ένα ήσυχο πάρκο.
    Σίγουρα αν ο εκνευρισμός που σου δημιουργείται είναι πολύ έντονος, και είναι για το παραμικρό, πρέπει να δεις πως θα διαχειρίζεσαι την κατάσταση, σε μένα βοηθάει κάποιες φορές να συγκεντρώνομαι στην αναπνοή μου καθώς και να μη δίνω σημασία, σκέψη πολλή, αφήνοντας να περάσει η όλη κατάσταση σε λίγη ώρα. Ακόμα αποφυγή καφέδων, ζάχαρης πολλής κλπ που τσιτώνουν τα νεύρα. Η αλήθεια είναι ότι στην ιδψ το μυαλό κολλάει λίγο παραπάνω σε οτιδήποτε και χρειάζεται να το εκπαιδεύσουμε κάπως για να μην το κάνει αυτό.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    12
    το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 13-04-2015 at 12:14.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Καλημέρα, ναι markos4, για μένα είναι αφύσικοι, για σένα μπορεί να είναι φυσικοί.
    Στο σχολιασμό σου προς εμένα αστόχησες λίγο, γιατί εγώ δεν παίρνω φάρμακα, τα οποία όμως σε κάποιες καταστάσεις είναι απολύτως απαραίτητα. Εσύ έχεις ΙΔΨ? την ξέρεις? Εγώ την ξέρω πολύ, γιατί την παλεύω χρόνια. Δεν είμαι φυσιολογική. Υπάρχει προφανώς υπερλειτουργία στον προμετωπιαίο φλοιό του εγκεφάλου μου, κάτι στο δίκτυο των νευρώνων (δεν είμαι ειδικός να το αναπτύξω καλύτερα). Είμαστε οκ τώρα?
    Εσύ από τι πάσχεις? Παίρνεις φάρμακα? Και γιατί τα βάζεις με όλους στο φόρουμ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    breath , μην ασχολεισαι με αυτον τον m@λακα , εχω κανει ηδη αναφορα για να τον μπαναρουνε .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Συνεχείς σκέψεις αυτοκτονίας
    By mariafil in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 26-04-2013, 21:10
  2. άγχος/συνεχείς σκέψεις
    By sauchie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 26-04-2012, 22:24
  3. πολυ αγχος και συνεχεις κρισεις πανικου
    By nontas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 03-05-2010, 22:58
  4. Η ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΣΩΜΑΤΙΚΕΣ?
    By bana in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 24-03-2010, 17:36
  5. Νιωθω ενοχλησεις
    By mixalakis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 15-10-2007, 20:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •