Θετικά και αρνητικά ψυχοφαρμάκων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Θετικά και αρνητικά ψυχοφαρμάκων

    Ως γνωστόν τα ψυχοφάρμακα και ειδικά τα αντιψυχωσικά έχουν τεράστιες παρενέργειες.Όλοι παραπονούμαστε για αυτές και πολλές φορές είναι η αιτία για να διακόψουμε την αγωγή μας.
    Παρατηρώ πως πολλές φορές ρίχνουμε το φταίξιμο σε αυτά και για άλλα προβλήματα όπως τα αρνητικά συμπτώματα και τα γνωστικά μιλώντας για την ψύχωση.
    Είναι όμως δυνατόν να εντοπίσουμε αν το πρόβλημα το προκαλούν τα ψυχοφάρμακα ή η ίδια η πάθηση όταν οι διαχωριστικές γραμμές είναι τόσο λεπτές;;
    Μιλώντας για την δική μου περίπτωση όταν είχα κόψει τα φάρμακα,ναι υπήρχε ένα ξελάφρωμα αλλά όχι πολύ μεγάλο για να πω πως θα επιδιώξω να τα σταματήσω ξανά.Όταν άρχισα να υποτροπιάζω όμως υπήρχε δυσκολία στη σκέψη,ένιωθα πως έχανα τον εαυτό μου,υπήρχε μια περίεργη αίσθηση όταν ήμουν σε κίνηση,είχα δυσκολία στην μνήμη.
    Με την αγωγή ξεπεράστηκαν τα θετικά συμπτώματα,βελτιώθηκε η μνήμη αλλά στη σκέψη αντιμετωπίζω ακόμα δυσκολίες.Παρατηρώ πως δεν μπορώ να επιχειρηματολογήσω κ δυσκολεύομαι να εκφραστώ,να αναλύσω κ να αναπτύξω μια άποψη.Είμαι αισιόδοξος όμως πως θα ξεπεραστεί κ αυτό το εμπόδιο με τον χρόνο.Είδα επίσης βελτίωση και στα αρνητικά.
    Πλέον είμαι σε δόση συντήρησης και αν κ υπάρχουν δυσκολίες τουλάχιστον δεν ζω τον εφιάλτη της ενεργούς φάσης της ψύχωσης και παλεύω να βελτιωθώ.
    Είμαι υπέρ των ψυχοφαρμάκων γιατί νομίζω είναι ο ευκολότερος τρόπος να επανέλθεις στην πραγματικότητα και να αποκτήσεις κ πάλι την ζωή σου.Δεν τα ρίχνω όλα σε αυτά γιατί ξέρω πως οι επιπτώσεις της ασθένειας που έχω είναι μεγάλες κ επηρεάζουν όλες τις πτυχές της ζωής μου.
    Ποια είναι η γνώμη σας για τα ψυχοφάρμακα;;Γράψτε για τα θετικά και τα αρνητικά τους.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    εγω προσωπικα ειμαι κατα των ψυχοφαρμακων κ τα βλεπω ως ενα αναγκαιο ΚΑΚΟ. δεν ειναι μονο οι παρενεργειες τους που οντως δε μπορουμε παντα να μαστε σιγουροι οτι φταινε τα φαρμακα κ οχι η αρρωστια μας. θα θελα να γραψω πολλα αλλα επειδη δεν ευκαιρω θα πω λιγα
    1)πριν λιγα χρονια ειχα γιατρο που συνεργαζοταν με το τμημα φαρμακολογιας ενος πανεπιστημιου κ μου πε επι λεξει τα φαρμακα δεν ειναι καλα γι αυτο δε θα σου δωσω
    2)οι φαρμακοβιομηχανιες κ πολλοι γιατροι λενε πολλα ψεματα για την αποτελεσματικοτητα κ ασφαλεια των φαρμακων . πχ πριν καιρο ειχα διαβασει αρθρο για ενα φαρμακο καινουριο πως ειχε γινει ερευνα κ η αποτελεσματικοτητα του ηταν 80% . οταν ρωτησα την ψυχιατρο μου μου ειπε οτι μεν ειναι καλο αλλα δεν ξερουμε ποσο αποτελεσματικο ειναι .της λεω μα αυτο κ αυτο εγραφε στο περιοδικο . κ τοτε μου λεει οτι δεν ηταν κανονικη ερευνα !στο περιοδικο ομως δεν ελεγε τιποτε τετοιο κ σου δινοταν η εντυπωση οτι ηταν κανονικη ερευνα . δηλαδη ο καθενας θα μπορουσε να γραψει οτι ηθελε !
    3)υπαρχουν φαρμακα ανενεργα οπως το ζυπρεξα αλλα κυκλοφορουν ακομη .

    αυτα κ πολλα αλλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @wstyron από τι έπασχες και αποφάσισε ο γιατρός να μη σου δώσει φάρμακα;;Σίγουρα υπάρχουν παθήσεις που αν είναι ελαφράς μορφής μπορείς να τα αποφύγεις τα φάρμακα και να το δουλέψεις με ψυχοθεραπεία.Τώρα στην ψύχωση δεν νομίζω να τίθεται θέμα για μη πρόσληψη φαρμάκων.
    Σίγουρα παίζονται πολλά παιχνίδια με τις φαρμακοβιομηχανίες και το μάρκετινγκ ώστε να δίνονται ψυχοφάρμακα για ψύλλου πήδημα είδικά στις ΗΠΑ που τα έχουν σαν καραμέλες και λέγονται ψέματα αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις χωρίς αυτά είναι αδύνατο να δεις βελτίωση.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    βαρια καταθλιψη ειχα . ο γιατρος δεν ηθελε να μου δωσει οχι λογο ελαφριας μορφης αλλα γιατι οπως ειπα δεν ειναι καλα ειτε αντικαταθλιπτικα ητε αντιψυχωσικα κτλ .
    οντως οταν υπαρχει πχ ψυχωση τοτε ειναι αναγκαιο ΚΑΚΟ.
    τωρα τα φαρμακα σε βοηθανε δεν ξερεις αν αυριο μεθαυριο θα αναπτυξεις καποια παρενεργεια σοβαρη η οχι -ελπιζω οχι -
    οχι μονο αμερικη κ εδω τα τελευταια χρονια σαν καραμελες τα εχουμε .
    εγω αρχικα ημουν υπερ των ψυχοφαρμακων αλλα μ αυτα που ξερω τωρα .....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    και εγω παλιοτερα ημουν κατα των ψυχοφαρμακων αλλα ειναι αποτελεσματικα σε πολλες περιπτωσεις βεβαια με το τιμημα των παρενεργειων.στην δανια αν δεν κανω λαθος την χωρα υπαρχει κλινικη που αντιμετωπιζει οξυ ψυχωσικο περιστατικο με ψυχοθεραπεια αλλα 27 ατομα προσωπικο ψυχιατροι νοσηλευτες τραπεζοκομοι καθαριστριες 2 ατομα δεν φευγουν καθολου απο το δωματιο.στην γερμανια υπαρχουν τα σπιτια φυγης οταν ακουνε φωνες οι ψυχωσικοι καταφευγουν σε αυτα.αυτα τα πραγματα στην ελλαδα δεν θα υπαρξουν ποτε.τον τελευταιο καιρο παντως ειμαι κατα της ψυχοθεραπειας.αν ειχα παρει την ελαχιστη δοση τοτε που διαγνωστηκα με σχιζοειδη ψυχωση δεν θα εφτανα στην αποπειρα αλλα τα σταματησα λογω παρενεργειων και το οτι ημουνα κατα και κατεληξα να τα παιρνω πλεον 4 χρονια σε υψηλες δοσεις τωρα ομως ειμαι λιγο πριν την δοση συντηρησης.με τα φαρμακα εμαθα γερμανικα κολυμπησα αμετρητα χιλιομετρα και γυμναστηκα εξαντλητικα με βαρη ποδηλατο επισης διαβασα 15 βιβλια απο πνευματικους δασκαλους και μυστες της ανατολης.χωρις αυτα θα ημουν δεμενος σε κανα ψυχιατρειο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Kαταρχην εισαι τυχερος που εισαι στην δοση συντηρησης, με τον καιρο θα στρωσεις θα δεις.

    Παιζει ρολο βεβαια και ποσα χρονια παιρνεις τα φαρμακα.

    Εγω π.χ. παιρνω 16 χρονια φαρμακα, και τον τελευταιο καιρο υψηλη δοση. Εχουν μειωθει οι αντοχες μου, κουραζομαι πιο ευκολα και γενικα αισθανομαι βαρυς.

    Ευελπιστω με τον καιρο να μου μειωσει την δοση ο γιατρος να ξαναγινω πιο ενεργητικος σε ολα τα επιπεδα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Είμαι σ'αυτήν την αγωγή σχεδόν 2,5 χρόνια.Μου έκανε 50% μείωση στα φάρμακα.
    @σάκη είσαι σε υψηλή δόση λόγω υποτροπής;;
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Ναι απο περυσι τον Ιανουαριο.Βασικα εχω μεγαλη βελτιωση, απο θετικα τιποτα, μονο τα αρνητικα με επηρεαζουν.Κουραζομαι ευκολα.Παλιοτερα μπορουσα και δουλευα στη δοση συντηρησης, τωρα δυσκολευομαι πολυ, αφου λεω στον εαυτο μου θελω κανα δυο χρονακια με μηδεν υποχρεωσεις, μεχρι να παρω τα πανω μου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Ολοι σαν τον Βουδα επρεπε να μασταν, αταραχοι κανονικα.... χαχαχα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Σου εύχομαι ταχεία ανάρρωση!!!Πως υποτροπίασες;;Διέκοψες τα φάρμακα ή ήταν ξαφνικό;;Και γω κουράζομαι εύκολα.Πιστεύω είναι και από τον τρόπο ζωής μου.Δεν ασκούμαι και κοιμάμαι αρκετές ώρες.Λίγη γυμναστική ίσως ανέβαζε τις αντοχές μου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Απο ερωτα.... κι οπως λεει ενα ρητο.... αφου δεν πεθαναμε απο ερωτα, θα πεθανουμε απο την πεινα?...


    Υ.γ. Η ψυχωση και καθε ανιατη ασθενεια ειναι μια φυλακη, χρειαζεται δυναμη ψυχης και σθενος να αντεπεξερθουμε, και το αναγνωριζω στον εαυτο μου αλλα και σε ολα τα παιδια, ειμαστε ολοι μαχητες και κοιταμε μονο μπροστα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Από ότι είδα σε είχα ξαναρωτήσει στο θέμα σου Thumbs up!!!Κάτι μου θύμιζε το όνομά σου...
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Θετικά: Σε βοηθάνε να ζεις έστω και κατά ένα μέρος
    Αρνητικά: Δε σε βοηθάνε ποτέ 100% πολλές φορές και καθόλου και ταυτόχρονα έχουν πολλές παρενέργειες...

    Αλλά λογικά όσοι έχουμε πέσει σε αυτά δεν βρήκαμε καμία άλλη εναλλακτική λύση οπότε στην απελπισία μας ελπίζουμε να βοηθηθούμε από αυτά...

    Είμαι υπερ ενω παλαιότερα ήμουν ΦΑΝΑΤΙΚΑ ΚΑΤΑ των ψυχοφαρμάκων...
    Δυστυχώς όταν περνάς ανεπιτυχώς όλες τις εναλλακτικές και αυτά σε βοηθούν έστω και λίγο τότε τα αγκαλιάζεις ;-)

Similar Threads

  1. Replies: 30
    Last Post: 15-05-2014, 14:14
  2. ΓΕΝΟΣΗΜΑ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΩΝ
    By Lacrymosa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-05-2013, 20:27
  3. Παρενεργειες των ψυχοφαρμακων
    By Karol in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 87
    Last Post: 03-06-2011, 17:22
  4. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΘΕΤΙΚΑ
    By ΜΑΡΙΛΟΥ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 06-12-2010, 01:07
  5. Διαφήμιση ψυχοφαρμάκων
    By ΜΕΘ in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 19
    Last Post: 22-05-2010, 06:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •