Αλκοόλ - υποτροπή? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 49 of 49
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Όταν τό κόψατε τί οφέλη είδατε στον οργανισμό σας;
    Πώς ήταν η αίσθηση τί παρατηρησατε;
    απλα εχασα 25 κιλα .........

  2. #47
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    24
    [QUOTE=Macgyver;1172800]συνταγογραφουμενο κι αυτο αν θυμαμαι καλα ........

    θελοντας να σε βοηθησω περαιτερω θα σου πω οτι το αλκοολ δεν τοκοψα το 2015 , επινα συστηματικα κρασι , απο το 2007 , οχι καθημερινως φυσικα , τοκοψα τον 7/20 επειδη εμεινα ενα μηνα στο νοσοκομειο απο σοβαρο αυτοανοσο, και βγαινοντας απ το νοσοκομειο μουπε ο γιατρος καλυτερα να μην ξαναπιω , μην ξαναπαθω το αυτοανοσο, το οποιο κι επραξα ......... αυτο μεχρι αρχες του 6/21 , που επινα ενα μισολιτρο μπουκαλι κρασι καθημερινως , το ενα εφερε ταλλο, κ.ο.κ. ................ απο τις 23 /6/21 , δεν εχω ξαναπιει.............

    θελω να σου επισημανω οτι κι εγω εχω κτθλψη, κι ειναι ανακουφιστικο το αλκοολ , διπλασιαζει την κτθλψη ομως στον χρονο πανω , εκτος των αλλων ........... κτθλψη εχω ακομη κι εντονη, εχω κι εγω πολυ κουραστει , αλλα δεν θεωρω λυση το αλκοολ , και το θεωρω κατι πολυ υπουλο , ουτε μπυρα δεν πινω , γιατι ειμαι σιγουρος οτι θαρχισω πιθανοτατα παλι εναν φαυλο κυκλο........τα selincro δεν τα θεωρω λυση , γιατι το 2015 , προκειμενου την μεθεπομενη να πιω , δεν επαιρνα το χαπι........ ειναι θεμα θελησης κατ εμε , αγαπητε ....... ποσο το θες δλδ. ....... ευχομαι ολοψυχα κουραγιο στην προσπαθεια σου ως ομοιοπαθης .............

    αν θελησεις βοηθεια ( εγω δεν θελησα αλλα τηλεφωνησα ) παρε το 6972881579 , με καποιον Θανο ειχα μιλησει, πολυ εξυπηρετικος , ειναι οι Ανων. Αλλκ. , και σε βοηθουν μεσω ζωσων συνεδριων η μεσω skype η εφαρμογη zoom ................[

    Καλησπέρα και 1000 ευχαριστώ για τα παραπάνω. Θα έχω στο νου μου τα τηλέφωνα που μου είπες.
    Σύμφωνω απόλυτα ότι η θέληση είναι το παν, για τη διακοπή κάθε είδους εθισμού, είτε λέγεται αλκοόλ είτε τζόγος, είτε αλκοόλ.
    Η ζωή τα έφερε να τα περάσω και τα τρία.
    Σε ότι αφορά στο συνδιασμό κατάθλιψη συν αλκοόλ σε μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο μαζι σου. Μόνο χειρότερα τα κάνει το άτιμο. Μια προσωρινή ανακούφιση....και μετά είσαι ακόμη χειρότερα.
    Σήμερα είχα τη συνεδρία μου και ο γιατρός μου μου έγραψε το selincro. Μου είπε ότι είναι πολύ αποτελεσματικό, και σε ευχαριστώ πολύ ι αυτό γιατί εάν δεν το είχες αναφέρει δε θα το θα το πρότεινα ποτέ.και που του το πρότεινα το είπα με μεγάλη ντροπή και αναστολή. Νόμισα ότι τον αμφισβητώ γιατί μου είχε προτεινει το topamac και δε το ήθελα.
    Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες... Θέλει θέληση. Αν δε θέλεις το κόβεις και πίνεις τη μεθεπόμενη.
    Θεωρώ ότι είμαι έτοιμος όμως. Δε ξέρω πως λειτουργεί αλλά μου είπε ότι απλώς δε θα μου κάνει καμμία διαφορά αν πιω τις μπύρες μου...οπότε και θα με βοηθήσει να τις σταματήσω.
    Ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεις. Όπως καταλαβαίνεις τα αντικαταθλιπτικά δε με βοηθούν καθόλου, καλώς η κακώς. Οπότε μου είναι τουλάχιστο πολύ σημαντικό να κόψω αυτη τη θανατηφόρα συνήθεια.
    Και πάλι ευχαριστώ πολύ για όλα!
    ΥΓ το παραπάνω χάπι σου έφερε ναυτία?μου είπε ο γιατρός ότι την πρώτη εβδομάδα μπορεί να με ενοχλήσει πολύ.

  3. #48
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Όταν τό κόψατε τί οφέλη είδατε στον οργανισμό σας;
    Πώς ήταν η αίσθηση τί παρατηρησατε;
    Έχασα 15 κιλά αλλά κυρίως ενοιωσα τις δυνάμεις μου, έπιασα παλαιά χόμπυ που είχα αφήσει, ποδήλατο, πιάνο κτλ. Αναγέννηση. Γι'αυτό και τώρα πασχίζω να το ξανακοψω μετά από αυτή την υποτροπή μου. Είχα αφήσει το πιανο πολλά χρόνια και κατάφερα όταν το έκοψα να μάθω ένα κομμάτι δύσκολο που ήθελα πάντα να παίξω.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    αγαπητε εναμελος , μουφερε κι μενα στις αρχες καποια ναυτια το σελινκρο, αλλα ειναι πολυ αποτελεσματικο, και να πιεις αλκοολ, δεν σε ΄ πιανει ΄το αλκοολ ( για την επομενη 1,5-2 μερες ) , οποτε δεν συνρεχει λογος να πιεις ......το τοπαμακ ουδεποτε το πηρα για αλκοολ .......σου ξαναεφιστω την προσοχη στο αλκοολ , αν και προφανως τοχεις καταλαβει ηδη , μπορει να τοχεις κομμενο για κανα χρονο, και να ξανακυλησεις , οποτε μακρια εφεξης απο αυτο , θεωρειται ασθενεια ο αλκοολισμος ...........στο τηλεφωνο που σουδωσα , μαλλον ειναι ομοιοπαθεις , αν κρινω απο την προθυμια τους να μεξυπηρετησουν ......δεν ειμαι επιρρεπης σε οιουδηποτε ειδους αλλον εθισμο, κι ομως , επινα 13-14 χρονια αλκοολ ........σεσενα υπαρχει συνοσηροτητα σε αλλους η αλλον εθισμους , οποτε ειναι ενας λογος να προσεχεις παραπανω .....καλη επιτυχια φιλε μου , δειξε δυναμη ........μπορεις να πετυχεις ........
    ειμαι 60 ετων , οποτε μιλας μεναν αρκετα ωριμο ( πιστευω !) ανδρα ........

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Υποτροπή
    By Κύκνος in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 36
    Last Post: 14-02-2018, 02:58
  2. υποτροπη
    By paris1 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 19
    Last Post: 04-07-2014, 20:51
  3. ΥΠΟΤΡΟΠΗ
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 23-08-2013, 09:54
  4. και νέα υποτροπή..
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 26-06-2009, 04:04
  5. υποτροπή
    By takispapos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 19-11-2006, 12:38

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •