Αλκοόλ - υποτροπή?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    24

    Αλκοόλ - υποτροπή?

    Καλησπέρα,
    Είμαι νέο μέλος και θα εκτιμήσω την άποψή σας.
    Δεν μου αρέσουν οι ταμπέλες, αλλά λογικά είμαι αλκοολικός, δεδομένου ότι τα τελευταία 5 χρόνια έπινα τουλάχιστον 4-6 κουτάκια μπύρας 500ml αμέσως μόλις επέστρεφα από τη δουλειά για να "ηρεμήσω και να ξεχαστώ". Δλδ λίγο πολύ 100gr αλκοόλ στο αίμα μου ημερησίως. Συχνά, δε, συνοδευόμενα από ηρεμηστικά.
    Όταν ανακάλυψα ότι η βιοχημική μου κατάσταση (γGT, τριγλυκερίδια...) ήταν άθλια, κατάφερα με τρομερή προσπάθεια να απέχω από το ποτό.
    Από τις αρχές του έτους, μέχρι προχθές, δεν ήπια σταγόνα. Υπέφερα αλλά τα κατάφερα! 3 μήνες χωρίς σταγόνα. Οι εξετάσεις βγήκαν φυσιολογικές, μετά από πολύ καιρο.
    Προχθές και εχθές, λόγω στρεσ και στενάχωρων γεγονότων, ήπια αρκετά. Υπέκυψα, κύλησα...όπως θέλουμε ας το πούμε.
    Δε θέλω με τίποτε να ξαναπεράσω όλα τα στερητικά που πέρασα όταν έκοψα το ποτό, αλλά ταυτόχρονα θέλω να ξεχάσω τελείως το γεγονός ότι υπέκυψα αυτές τις δύο μέρες, και να συνεχίσω να ζω χωρίς το αλκοόλ στη ζωή μου.
    Είναι μήπως αργά? Αυτές οι δύο μέρες που το "έριξα έξω" μήπως έχω κυλήσει και ξανά από την αρχή η προσπάθεια?
    Ή, από την εμπειρία σας, μήπως τώρα θα είναι πιό εύκολο να αρνηθώ να πιώ, μιάς και μιλάμε μόνο για δύο μέρες κατάχρησης?
    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Πες οτι καποιος σου εβαλε τρικλοποδια στον δρομο σου.. Επεσες , σηκωθηκες και συνεχιζεις την πορεια σου. Οχι λοιπον δεν πηγε χαμενη η προσπαθεια σου , χαμενη θα παει μονο αν πεις ας πιω αλλη μια μωρε δεν τρεχει τιποτα.. Εκει σιγουρα θα ξανακυλησεις. Μην δωσεις πολυ αξια στην "τρικλοποδια" αλλα απο την αλλη μην την υποτιμησεις κιολας γιατι υπαρχει κινδυνος.
    Καλη δυναμη στην προσπαθεια σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλε μου εγω πιστευω οτι εισαι ηδη σε πολυ καλη πορεια με την προσπαθεια σου μην σταματας κ μην σε επηρεασει αυτο που εκανες για να κυλησεις παλι,Αλλωστε παντα στην ζωη δεν ειναι ολα ροδινα κ καθε μας προσπαθεια σχεδον εχει σκαμπανεβασματα,Ειναι παγιδα να νομιζεις οτι κυλησες παλι για τα καλα,Μην επηρεαζεσαι φροντισε ομως να απαλαγεις απο ολα τα ποτα απο το σπιτι σου κ να πεις κ στους δικους σου ανθρωπους μην σου προτεινουν να πινετε μαζι πρεπει κ οι τριγυρω σου να ειναι προθυμοι να σε βοηθησουν μην προσφεροντας σου ποτο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Σαν πρώην αλκοολική, έχω να σου πω με σιγουριά ότι μια, δυο και τρεις φορές που θα πιεις, λίγο, πολύ, μπύρα, ουίσκι, δεν θα πεθάνεις, δε θα ξαναεθιστείς, δε θα ξεκινήσεις πάλι από το 0. Το δύσκολο σ'αυτή την περίπτωση δεν είναι να βάλεις φρένο. Το δύσκολο είναι να ξυπνήσεις το επόμενο πρωί και να συνεχίσεις σαν να μην έγινε τίποτα. Ο βασικός λόγος που αποτυγχάνουν προσπάθειες αποτοξίνωσης, δίαιτας κλπ, είναι ότι με το παραμικρό στραβοπάτημα απογοητευόμαστε, χάνεται η αυτοπεποίθησή μας και πιστεύουμε ότι για να ''κυλήσαμε'' μία, θα κυλήσουμε κ άλλες φορές. Δεν είναι έτσι όμως. Δεν πρέπει να το σκέφτεσαι έτσι. Μέχρι τα 100 σου θα πας σε πολλούς γάμους, θα πιείς κρασιά και σαμπάνιες, ένα βράδυ θα πιείς με φίλους κατιτίς παραπάνω. Δε χάλασε ο κόσμος. Όπως κάνει ο καθένας, έτσι μπορείς να κάνεις κ εσύ! Το θέμα είναι να ξέρεις κάθε φορά αν, γιατί και πόσο έχεις ανάγκη να πιεις, αν μπορείς τη δεδομένη στιγμή να αντικαταστήσεις το ποτό με κάτι άλλο (ύπνο, βόλτα, γυμναστική, μουσική, οτιδήποτε) και οπωσδήποτε να ξέρεις ότι η επόμενη μέρα είναι μια καινούρια μέρα και τίποτα δε χάθηκε! keep walking !!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    24
    Κατ'αρχήν ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σας. Είναι εξαιρετικά σημαντικές!
    Κρατάω το κοινό σημείο που μου τονίσατε ότι το να φύγεις για λίγο από το δρόμο σου είναι κάτι που συμβαίνει, καλώς ή κακώς. Το ζήτημα είναι

    1. Να το καταλάβεις και να το παραδεχθείς
    2. Να μην απογοητευτείς, μη δραματοποιείς την κατάσταση και οδηγηθείς στην αυτοτιμωρία για το "αμάρτημά" σου. Το ότι ενέδωσες στο ποτό μία δύο μέρες δε σημαίνει ότι ξανακύλησες.
    3. Να ξυπνήσεις το επόμενο πρωί και να συνεχίσεις σαν να μην έγινε τίποτε
    4. Δεν είναι και τόσο δύσκολο να βάλεις φρένο. Αφού τα έχεις καταφέρει ξανά με επιτυχία, έχεις την απαραίτητη αυτογνωσία και γνωρίζεις τα "κόλπα" για να συνεχίσεις με απόλυτη επιτυχία.

    Και πάλι ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by kokkinoskoufitsa View Post
    Σαν πρώην αλκοολική, έχω να σου πω με σιγουριά ότι μια, δυο και τρεις φορές που θα πιεις, λίγο, πολύ, μπύρα, ουίσκι, δεν θα πεθάνεις, δε θα ξαναεθιστείς, δε θα ξεκινήσεις πάλι από το 0. Το δύσκολο σ'αυτή την περίπτωση δεν είναι να βάλεις φρένο. Το δύσκολο είναι να ξυπνήσεις το επόμενο πρωί και να συνεχίσεις σαν να μην έγινε τίποτα. Ο βασικός λόγος που αποτυγχάνουν προσπάθειες αποτοξίνωσης, δίαιτας κλπ, είναι ότι με το παραμικρό στραβοπάτημα απογοητευόμαστε, χάνεται η αυτοπεποίθησή μας και πιστεύουμε ότι για να ''κυλήσαμε'' μία, θα κυλήσουμε κ άλλες φορές. Δεν είναι έτσι όμως.
    Εξαιρετικά βοηθητική και τόσο ωραία διατυπωμένη η τοποθέτησή σου!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Συμφωνω με kokkinoskoyfitsa , δεν χαλασε ο κοσμος για μια υποτροπη . Κι εγω ειμαι πρωην αλκοολικος , επινα επι 5-6 χρονια κρασι/ μπυρες , ποτε σκληρα ποτα , αλλα σε μεγαλες ποσοτητες , βεβαια ο αλκοολικος που αρχιζει το ποτο απο μικρος , δεν ξερω την ηλικια σου , ειναι πιο επιρρεπης να κολληση , απο καποιον , πχ εμενα που το αρχισα μετα τα 40 . Παντως προσεχε το , ειναι πολυ υπουλο το ποτο . Δεν ειναι ασυνηθες σε καποια δυσκολη περιοδο της ζωης σου , να ξανακυλλησης . Θαχεις παντα τον φοβο του αλκοολ , καλυτερα ετσι , 5 χρονια δεν ειναι λιγα , αλλα ξαναλεω , 1, 2 , 3 , υποτροπες δεν πρεπει να καμψουν το ηθικο σου . Εχε το νου σου ομως , ΠΑΝΤΑ . Αγγελος .

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    24
    Άγγελε ευχαριστώ πολύ,
    Για την ακρίβεια είναι 7 τα χρόνια τώρα που τα μέτρησα...Στα 27 μου άρχισα το καθημερινό ποτό. Οπότε σίγουρα, οπως λες, θα έχω πάντα το φόβο του αλκοόλ. Σημασία έχει αυτό που λες. Να έχω πάντα το νου μου, και η υποτροπή να μην εκληφθεί από μένα ως ήττα (και δικαιολογία να ξαναρχίσω...).
    Απλώς απογοητεύτηκα με τον εαυτό μου γιατί "εσπασα" τη θεαματική πρόοδο που άρχισα αρχές του χρόνου. Έχει και λίγο συμβολική αξία, καταλαβαίνεις. Αλλά κρατάω ότι "δεν θα πρέπει να καμφθεί το ηθικό μου".
    Ευχαριστώ πολύ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παρακαλω ........

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    24
    Και να που εχθές πάλι ήπια μόνος...
    Πάμε πάλι από την αρχή!!!
    η "δικαιολογία" μου ήταν αυτή τη φορά ότι "ήρθαν οι διακοπές του Πάσχα" .
    Και η ερώτησή μου είναι - υπάρχει κάποιο κόλπο για να καταφέρω να μείνω στην πλήρη αποχή?
    Να κρατάω ημερολόγιο σε excel? Να επιβραβεύω κάπως τον εαυτό μου?

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    "Οχι λοιπον δεν πηγε χαμενη η προσπαθεια σου , χαμενη θα παει μονο αν πεις ας πιω αλλη μια μωρε δεν τρεχει τιποτα.. Εκει σιγουρα θα ξανακυλησεις.."

    Κατι σου ελεγε το μνημονιο παραπανω αλλα το αγνοησες :)

    Ωραια αυτα τα "θα πιεις και ενα κρασακι με την παρεα" , "θα πας σε 5 γαμους και χαρες" αλλα αυτα οταν καθαρισεις ψυχικως απο την εξαρτηση.. Τοτε ναι..

    Για την ωρα συνεχιζεις την προσπαθεια και μηδενιζεις τις δικαιολογιες . Καλη Ανασταση.. Κυριολεκτικα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παντα θα βρισκεις μια δικαιολογια , κρινοντας εξ ιδιων , αλλα γι αυτο σου ειπα 1,2,3, υποτρπες δεν πειραζει , εγω ειχα 30-35 υποτροπες μεχρι να το κοψω , κραταγα και ημερολογιο , για να βλεπω τα 'κατορθωματα ' μου και κοκκινιζα τις μερες υποτροπης .
    Μην καμπτεσαι , αλλα να επαγρυπνης , ξερω ποσο δυσκολο ειναι αυτο που κανεις . Δεν θα δουλεψει να επιβραβευης τον εαυτο σου , εγω ειχα γεμισει σημειωματα ολο το δωματιο μου . Το ποσο το θελεις μετραει , και οταν σουρχεται να πιεις , να σκεφτεσαι ις βραχυπροθεσμες και μακροπροθεσμες συνεπειες .
    Δεν μπορει κανεις να σε βοηθησει , εισαι μονος εναντιον αλκοολ , ενος υπουλου αντιπαλου .
    Επιμονη , επιμονη , επιμονη ................


    Γι αυτο σουγραψα , παντα ναχεις το νου σου , ακομη και μετα απο χρονια . Δυστυχως το ξερω το αντικειμενο . Αγγελος .



    ΥΓ .αν φτασεις να μην φοβασαι το αλκοολ , οπως εγω , πα να πει οτι τοχεις ξεπερασει . Αμα σουρθη λογω Πασχα να πιεις μια φορα , δεν χαλασε κι κοσμος , αρκει να εμπιστευεσαι τον εαυτο σου . Κι εγω αμα μουρθη , πινω ενα μπουκαλι κρασι , αλλα μεχρι εκει . Δεν μεθαω πλεον . Δεν πινω ομως επειδη κανω διαιτα .
    Καταλαβαινω οτι αυτες τις μερες νιωθεις ' καπως ' .
    Last edited by Macgyver; 10-04-2015 at 12:15.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    "Οχι λοιπον δεν πηγε χαμενη η προσπαθεια σου , χαμενη θα παει μονο αν πεις ας πιω αλλη μια μωρε δεν τρεχει τιποτα.. Εκει σιγουρα θα ξανακυλησεις.."

    Κατι σου ελεγε το μνημονιο παραπανω αλλα το αγνοησες :)

    .................Καλη Ανασταση.. Κυριολεκτικα.
    Αγαπητέ mninonio, δε σε αγνόησα, ή μάλλον σε αγνόησα :-) Σημασία έχει ότι τα κατάφερα και συνεχίζω κανονικά τη προσπάθειά μου.
    Για ποτό σε γάμους και χαρές....δεν νομίζω κάν να μπορεσω να το κάνω αυτό ποτέ, γιατί κάθε φορά που πίνω θέλω κι άλλο...
    Θέλει πολλή δύναμη το άτιμο...
    Καλή Ανάσταση και σε σένα!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν θα δουλεψει να επιβραβευης τον εαυτο σου , εγω ειχα γεμισει σημειωματα ολο το δωματιο μου . Το ποσο το θελεις μετραει , και οταν σουρχεται να πιεις , να σκεφτεσαι ις βραχυπροθεσμες και μακροπροθεσμες συνεπειες .
    Αγαπητέ Άγγλε,
    Πόσο σωστά τα λες.
    Κι εγώ παρατηρώ ότι η αυτοεπιβράβευση δεν οδηγεί κάπου. Εϊναι θέμα απόφασης και πράξης. Τίποτε ενδιάμεσο. Όυτε ημερολόγια, ούτε δωράκια στον εαυτό μας.
    Και ναι, όταν μου έρχεται να πιω, θα πρέπει να δείξω πολλή δύναμη, και να σκεφτώ της συνέπειες. Κυρίως τις βραχυπρόθεσμες θα έλεγα, ότι δλδ θα νιώσω ηττημένος, down, ράκος, αδύναμος.
    Ότι δε θα μπορέσω να χαρώ πραγματικά τη μέρα μου.
    Αντιλαμβάνομαι όλο και περισσότερο ότι οι καθημερινές χαρές, από τα πουλάκια που κελαηδάνε μέχρι μία οικογενειακή συνεύρεση, είναι πολύ πιό αληθινές και ωραίες όταν είμαι καθαρός.
    Ακούω, μυρίζω, σκέφτομαι καθαρά.
    Ευχαριστώ που με καταλαβαίνεις ότι αυτές τις μέρες νιώθω "κάπως"......ναι αυτές οι μέρες όπως και οι εορτές των Χριστουγέννων, όπως και οι άνοιξη, όπως και το καλοκαίρι, νιώθω πιό ευάλωτος, μόνος απέναντι στο αλκοόλ. Μόνος γενικά.
    Αλλά το αλκοόλ, δε γεμίζει κανενός τη μοναξιά! Την κάνει χειρότερη!
    Να είσαι καλά.

  15. #15
    ΑΛΚΟΟΛ... εχετε μπει σε διαδικασια να αναρωτηθειτε γιατι το χρειαζομαστε ? Ρητορικη η ερωητηση μου -φυσικα και οσοι ειμαστε εδω αναρωτιομαστε και μαλιστα πολυ-Προσπαθω τοσο πολυ να το πεταξω απο πανω μου... ! Ναι ειναι ενδειξη μη καλης σχεσης με τον εαυτο, ναι γινεται συνηθεια και σωματικα αλλα κυριως ψυχολογικα. Ναι... υπαρχει παντου σε χαρες λυπες απραξιες κτλ. Πολλες φορες αναρωτιεμαι ποσο υπουλα ξεκινας απο το -ενα καλε οχι παραπανω και μετα πισω στο 0. Δεν βοηθαει το να αυτομαστιγωνεσαι μετα απο μεθυσι. Απο την αλλη ομως το να το κοψεις μαχαιρι για μεγαλο χρονικο διαστημα νομιζω ειναι ο δυσκολοτερος στοχος.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Υποτροπή
    By Κύκνος in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 36
    Last Post: 14-02-2018, 02:58
  2. υποτροπη
    By paris1 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 19
    Last Post: 04-07-2014, 20:51
  3. ΥΠΟΤΡΟΠΗ
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 23-08-2013, 09:54
  4. και νέα υποτροπή..
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 26-06-2009, 04:04
  5. υποτροπή
    By takispapos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 19-11-2006, 12:38

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •