Ερώτηση προς χρήστες remeron - mirtazapine - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 69
  1. #31
    Quote Originally Posted by markos2 View Post
    Όσο αφορά στην ουσία, να θες να πολεμήσεις το άγχος την κατάθλιψη κλπ με remeron είναι σαν να θες να απαλλαγείς ένα σπυρί και να κόβεις κομμάτια από το κρέας σου. Ο νοών νοείτο.
    Επίσης κανένα από τα ssri τα τρίκυκλα και τα δίκυκλα δεν έχει αποδειχθεί ότι αυξάνει την σεροτονίνη, την νοραδρεναλίνη και την ντοπαμίνη.
    Επίσης καμία έρευνα δεν έχει αποδείξει και το αντίθετο. Που ακριβώς βασίζεις τις υπερβολές που γράφεις; Να φανταστώ είδες κάνα δυό "ντοκιμαντερ" κατά των SSRI και έγινες ειδήμονας.
    Απο τη δεκαετία του 60 έως τώρα, και ύστερα απο μακροχρόνια χρήση αυτών των φαρμάκων δεν αποτέλεσε κάποιον κίνδυνο στην υγεία. Δεν χρειάζεται να αναφέρω οτι κάποιοι έχουν κυριολεκτικά σωθεί απο άσχημες ψυχικές διαταραχές που δεν μπορούσαν με κανέναν άλλο τρόπο να τις αποφύγουν (είμαι ένας απο αυτούς), τώρα τι να μας πεις και εσύ;

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    15
    το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  3. #33
    ότι νάναι..

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Ε συγγνώμη που θα το πω αλλά Μάρκο αγόρι μου είσαι για άγριο block...
    Άν έχεις κάτι να πεις πες το ανοιχτά...
    Και ναι έχω δοκιμάσει τα πάντα και φυσικά εχω δοκιμάσει και σπιρουλίνα και ούτε θα ντραπώ να το πω όπως εσύ ούτε νιώθω ντροπή γιαυτό...

    Δε σε παρεξηγώ γιατί είσαι σε φόρουμ ψυχολογίας άρα ποιός ξέρει τι θέματα κουβαλάς και εσύ και συμπεριφέρεσαι τόσο κάφρικα και σαν μαλάκας...

    Γιατί αγόρι μου σαν μαλάκας φέρεσαι. Όχι πως είσαι ο μόνος εδώ μέσα γιαυτό και δε σε παρεξηγώ αλλά αν ήμουν μέλος της διαχείρισης θα έτρωγες block με το καλημέρα.

    Αν δεν έχει κάτι να σου προσφέρει το φόρουμ - που δεν έχει αφού εχεις βρει την μαγική συνταγή - και δε θες / δεν έχεις να προσφέρεις κάτι τράβα σε κανά άλλο σάιτ να μαλακιστείς αγόρι μου

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by panos21 View Post
    Όχι δεν το σταμάτησα το ζολοφτ απλά όταν το άρχισα ξεκίνησα με 50mg, τώρα το πήγα στα 150mg και 15mg μιρταζαπίνη. Όσον αφορά τους υπόλοιπους αναστολείς δες εδώ. Η μιρταζαπίνη είναι γνωστή γενικά για το φαινόμενο poop out, δλδ μετα απο λίγο καιρό υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σταματήσει η δράση του. Θα το καταλάβεις άμεσα αν γίνει (δεν θα εχεις υπνηλία, θα μειώνεται σταδιακά η ψυχολογία σου, κλπ), εγώ έκανα τη βλακεία και το άφησα καιρό, γιαυτό έπεσα σε κατάθλιψη πάλι. Αυτό που λες για τη χειμερία νάρκη δεν παίζει, μπορεί να γίνει και το αντίθετο όπως είπες. Όταν το πήγα απο 30 στα 45mg θυμάμαι πως είχα αυπνίες και ξυπνούσα πολύ πιο δύσκολα ή χτυπούσα 12ωρα για πλάκα.
    Τι να πω...
    Κρίμα και φαινόταν καλό χάπι.
    Όντως όσο διάβαζα έβλεπα αυτό το πράγμα. ΆΛλους τους βοήθαγε για όσο το έπαιρναν 6 και 7 χρόνια δηλαδή και άλλοι στο μήνα ακόμα σταματούσε...

    Θα το κρατήσω και ίσως αλλάξω και ssri ταυτόχρονα.
    Δεν μπορώ να μην ξυπνάω το πρωί. Είμαι σε φάση που ψάχνω δουλειά δε με παίρνει καν να παίζω με τα χάπια γαμώτο. Θέλω να καταλήξω επιτέλους σε ΜΙΑ αγωγή έστω για 1 χρόνο να ξέρω πως θα είμαι ΟΚ. Να ΄ζήσω έναν χρόνο να δουλέψω κτλ και μετά κάνω 1-2 μήνες διάλειμμα από την ζωή και αλλάζω χάπια...

    Βαρέθηκα. Ευτυχώς υπάρχουν οι βένζο και έτσι σε αλλαγές αν μου φέρει μια αλλαγή νεύρα χτυπάω μια βένζο...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by markos2 View Post
    το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης..
    Επίσης δε σου επιτρέπεται να λες ζόμπι και πρεζάκια άτομα των οποίων τον χαρακτήρα και την ψυχή μάλλον δε θα φτάσεις ποτέ αγόρι μου.

    Όσο για τα επίπεδα σεροτονίνης που έπιασες λεβέντη μου εφόσον δεν υπάρχει επαρκώς τεκμηριωμένος τρόπος μέτρησης ότι και να λέμε είναι βλακεία...

    Απλά δυστυχώς ο απελπισμένος από τα μαλλιά του πιάνεται. Και ναι και από σπιρουλίνες και από ω3 που φυσικά και δεν έλυσαν ουδέποτε το πρόβλημα απλά χάρισαν μια μικρή ελπίδα και πολύ χρήμα σε άρρωστα γουρούνια που εκμεταλλεύτηκαν για άλλη μια φορά τον ανθρώπινο και δη τον ψυχικό πόνο...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Άλλωστε αν η σεροτονίνη σου ήταν στο φουλ - γιατί η δική μας είναι στο μηδέν - θα σουν με καμιά γκόμενα να κάνεις σεξ λεβέντη μου ή στην εκκλησία ή οπουδήποτε αλλού εκτός από το συγκεκριμένο φορουμ εκτός αν θέλεις και ΕΣΥ να μας πουλήσεις κάποια μαγική συνταγή.

    Τι άραγε; Κάποια μέθοδο μαγική που χωρίς χάπια σε 1 μήνα θα μας απαλλάξει από όλα;
    Κανένα χάπι δικής σου παρασκευής;
    Μήπως καμία δίαιτα με παράσιτα;

  8. #38
    Τι θες και ρωτάς βρε συνονόματε, απο την πολύ την ντοπαμίνη δεν βλέπεις πως καταλήγεις; :p

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    15
    το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Απεκλεισα τον χρηστη μαρκο2 προσωρινα , καθως ηταν το μονο που μπορουσα να κανω.
    Καλο πασχα παιδια.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Χριστός Ανέστη παιδιά :-)

  12. #42
    Καλησπερα και απο εμενα παιδια..

    Εδω και 2 μηνες δεν κοιμαμαι καθολου τα βραδια..η μαλλον οχι καθολου αλλα εχω ενα διακεκομενο υπνο που ξυπναω καθε 1.5 ωρα..και δεν μπορω να ξεκουραστω.

    εκανα την βλακεια και πηρα μισο λεξοτανιλ το βραδυ πριν κοιμηθω για 1.5 μηνα..δεν λεω εφτιαξε η κατασταση λιγο αλλα επειδη το λεξοτανιλ σε εθιζει το σταματησα μαχαιρι..ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ
    το επομενο βραδυ με τσακισε δεν μποορεσα να κοιμηθω καθολου και ενιοωθα τρομερη υπερενταση..μετα απο 4 μερες περασαν τα συμπτωματα ..αλλα ο υπνος τα ιδια χαλια..

    Πηγα χθες σε νευρολογο και μου εδωσε το ρεμερον..μου ειπε μισο χαπακι δηλαδη 15mg μιση ωρα πριν υπνο..το πηρα χθες ..δεν λεω κοιμηθηκα καλυτερα..αλλα σημερα που ξυπνησα ημουνα σαν
    ενα κινουμενο ζομπι..ζαλαδα υπνηλια..πηγα σουπερ μαρκετ και πραγματικα αλλου παταγα αλλου βρισκομουνα..

    εχει κανενας απο εσας κανα παρομοιο συμτωμα?? πραγματικα τα σιχαινομε τα χαπια..σκεφτομε αμα και αυριο συνεχιστει αυτο να τον παρω τηλεφωνο τον γιατρο για να το σταματησω..

    Ευχαριστω μαγκες και καλα να ειμαστε ολοι μας..

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Αυτό θα κρατήσει από 2 έως 7 μέρες.
    Το ρεμερόν εγώ το κράτησα γιατί αυτή την καταστολή την χρειάζομαι όλη μέρα καθώς το μυαλό μου είναι σε τρομερή υπερένταση όλη μέρα και οι ταχυπαλμίες πάνε σύννεφο οπότε την χρειαζόμουν την καταστολή.

    Γενικά σε 1 βδομάδα το μέγιστο θα είσαι ΟΚ. Μια δυσκολία στο ξύπνημα ίσως σου μείνει. Εγώ τώρα 1μιση μήνα που το παίρνω δυσκολεύομαι λίγο να ξυπνήσω. Στο 5-6 ξυπνητήρι σηκώνομαι και γραμμή καφέεεεεεε...

    Κατά τα άλλα είναι καλό χάπι πολύ ανεκτό δεν κάνει εθισμό δεν κάνει παρενέργειες μόνο ίσως σου ανοίξει την όρεξη.
    Θα σου φτιάξει τον ύπνο όσο δεν φαντάζεσαι. Θα κοιμάσαι τόσο καλά που θα δυσκολεύεσαι να ξυπνήσεις. Τόσο βαθιά. Αλλά αφού ξυπνήσεις στο 5λεπτο θα είσαι σούπερ

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    170
    Quote Originally Posted by andreas7 View Post
    Καλησπερα και απο εμενα παιδια..

    Εδω και 2 μηνες δεν κοιμαμαι καθολου τα βραδια..η μαλλον οχι καθολου αλλα εχω ενα διακεκομενο υπνο που ξυπναω καθε 1.5 ωρα..και δεν μπορω να ξεκουραστω.

    εκανα την βλακεια και πηρα μισο λεξοτανιλ το βραδυ πριν κοιμηθω για 1.5 μηνα..δεν λεω εφτιαξε η κατασταση λιγο αλλα επειδη το λεξοτανιλ σε εθιζει το σταματησα μαχαιρι..ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ
    το επομενο βραδυ με τσακισε δεν μποορεσα να κοιμηθω καθολου και ενιοωθα τρομερη υπερενταση..μετα απο 4 μερες περασαν τα συμπτωματα ..αλλα ο υπνος τα ιδια χαλια..

    Πηγα χθες σε νευρολογο και μου εδωσε το ρεμερον..μου ειπε μισο χαπακι δηλαδη 15mg μιση ωρα πριν υπνο..το πηρα χθες ..δεν λεω κοιμηθηκα καλυτερα..αλλα σημερα που ξυπνησα ημουνα σαν
    ενα κινουμενο ζομπι..ζαλαδα υπνηλια..πηγα σουπερ μαρκετ και πραγματικα αλλου παταγα αλλου βρισκομουνα..

    εχει κανενας απο εσας κανα παρομοιο συμτωμα?? πραγματικα τα σιχαινομε τα χαπια..σκεφτομε αμα και αυριο συνεχιστει αυτο να τον παρω τηλεφωνο τον γιατρο για να το σταματησω..

    Ευχαριστω μαγκες και καλα να ειμαστε ολοι μας..
    Ειναι σαν να περιγραφεις τον δικο μου υπνο. Δεν εχω προβλημα στο να κοιμηθω με παιρνει ο υπνος αλλα ξυπναω καθε δυο ωρες κανω ενα τσιγαρο και μετα ξανακοιμαμαι. Αλλα με αυτον τον τροπο δεν χορταινω υπνο. εμενα το lexotanil δε με επιανε καν γι αυτο και ο γιατρος μου εδωσε το etiapin και απο τουε κοιμαμαι σαν πουλακι

  15. #45
    Καλημερα..μακαρι να φτιαξουν τα συμπτωματα..σημερα ξυπμησα και μπορω να πω οτι ειμαι λιγο καλυτερα..βεβαια μετα αυτη η ζαλαδα εχει μεινει..

    φιλε panagiwths23 εγω δεν θελω καταστολη γιατι πηγαινω γυμναστηριο και θελα να ειμαι δραστηριος ολη μερα δεν θελω να ειμαι νυσταγμενος και ζαλισμενος..

    χθες δεν πηγα γυμναστηριο γιατι απλα δεν μπορουσα να κουνησω..

    τελως παντως τι να πω..μακαρι να φτιαξει το συμπτωμα γιατι αμα συνεχιστει ετσι θα το σταματησω (με γνωμη γιατρου βεβαια)..

    Εχω και δουλειες το σαββατοκυριακο και δεν γινετε να κοιμαμαι στο τιμονι..

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Ερωτηση προς τους οριακους
    By VanGogh in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 16
    Last Post: 10-01-2013, 09:49
  2. Ερώτηση προς διαχειρ. γτ κλείδωσε το θέμα των trolls
    By elafi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 24-10-2012, 12:24
  3. Άγχος, ερώτηση προς ομοιοπαθείς
    By Tasos75 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 16-03-2012, 19:09
  4. ερωτηση προς γυναικες ανω των 18
    By Oneiroplasmenos in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 16-11-2010, 17:28
  5. Replies: 4
    Last Post: 20-02-2008, 09:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •