Ερώτηση προς χρήστες remeron - mirtazapine - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 69 of 69
  1. #61
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Μπράβο ρε συ Μακ, η μελατονίνη αν σου κάτσει καλό συμπλήρωμα (μερικά δε δουλεύουν καθόλου καθώς μάλλον δεν έχουν δραστική ουσία αφου δεν περνάνε και κανέναν έλεγχο...) τότε πραγματικά σε ρίχνει για έναν καλό, βαθύ, ποιοτικό και ήρεμο ύπνο...

    Η μελατονίνη της now foods που εχω εγώ είναι αρκετά καλή. Μια που είχα παρει παλιά άγνωστης μάρκας δεν έκανε τπτ.
    Με μια κάψουλα με βάζει σε φάση ύπνου αν πάρω 2 κάνω τον πιο γλυκό μου ύπνο...

    Δεν παίρνω συχνά όμως γιατί σαν συμπλήρωμα είναι και σχετικά ακριβό.
    Μόνο όταν πρέπει οπωσδήποτε να κοιμηθώ πχ πρωινή συνεντευξη για δουλειά και λέω αντί να παρω 1,5 ζαναξ για να ξεραθώ θα παρω 2 μελατονίνη και θα πέσω ξερός....
    Ρε παιδια εκπεμπω sos.παιρνω 1,5 ζαναξ των 0,25 δηλ0,38 και ρεμερον το μεσημερι
    Αλλα δεν κλεινω ματι.Δεν νυσταζω καν.θελω κατι να μου φερει επιθυμια για νυστα.να κλεινω τα ματια μου.3 μηνες αυπνιας κλεινω.4 ωρες μαχη καθε νυχτα.η μελατονινη βοηθαει??

  2. #62
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Μαρια87@ View Post
    Ρε παιδια εκπεμπω sos.παιρνω 1,5 ζαναξ των 0,25 δηλ0,38 και ρεμερον το μεσημερι
    Αλλα δεν κλεινω ματι.Δεν νυσταζω καν.θελω κατι να μου φερει επιθυμια για νυστα.να κλεινω τα ματια μου.3 μηνες αυπνιας κλεινω.4 ωρες μαχη καθε νυχτα.η μελατονινη βοηθαει??
    κοριτσακι μου ακομα σε βασανίζει το θεμα της αυπνοιας?... κανεις παραλληλα καποια ψυχοθεραπεια? το χαπι απο μονο του δεν ειναι ποτε η λυση!

  3. #63
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by rea View Post
    κοριτσακι μου ακομα σε βασανίζει το θεμα της αυπνοιας?... κανεις παραλληλα καποια ψυχοθεραπεια? το χαπι απο μονο του δεν ειναι ποτε η λυση!
    Οχι..δεν κανω ψυχοθεραπεια.μου γιναν μετα τη γεννα οι αυπνιες.απλα πηγα σε νευρολογο και μουγραψε ζαναξ και ρεμερον.τα παιρρνω 15 μερες αλλα τιποτα.ολη μερα κανω δουλειες δεν ξαπλωνω καν αλλα παλι την νυχτα παλευω.και ξυπναω καθε 1 με 1,5 ωρα

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Μαρία μου 0,38 ζάναξ για να πέσεις για ύπνο δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ.
    Σε δόσεις τέτοιες μόνο το άγχος διώχνει. Θέλεις περίπου 1μγ για να κοιμηθείς αλλά δεν είναι για μόνιμη χρήση...

    Η μελατονίνη όπως και το ρεμερόν σε άλλους δουλεύει σε άλλους όχι.
    Εν ολίγης η μελατονίνη ή θα σου κάτσει ή όχι...

    Για μένα κάτι που σίγουρα σε ρίχνει τέζα είναι η βαλεριάνα.
    Ξέχνα τις κάψουλες και τα φακελάκια.
    Πάρε απο βοτανάδικο βαλεριάνα (βρωμάει ο τόπος διπλά βαζα θα θέλεις) και βράζε 2 κουταλακια του γλυκού σε μια κούπα νερό. Ξερή για 12 ώρες θα πέσεις και μετά θα βρεις εσύ την δοσολογία σου...

  5. #65
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Μαρία μου 0,38 ζάναξ για να πέσεις για ύπνο δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ.
    Σε δόσεις τέτοιες μόνο το άγχος διώχνει. Θέλεις περίπου 1μγ για να κοιμηθείς αλλά δεν είναι για μόνιμη χρήση...

    Η μελατονίνη όπως και το ρεμερόν σε άλλους δουλεύει σε άλλους όχι.
    Εν ολίγης η μελατονίνη ή θα σου κάτσει ή όχι...

    Για μένα κάτι που σίγουρα σε ρίχνει τέζα είναι η βαλεριάνα.
    Ξέχνα τις κάψουλες και τα φακελάκια.
    Πάρε απο βοτανάδικο βαλεριάνα (βρωμάει ο τόπος διπλά βαζα θα θέλεις) και βράζε 2 κουταλακια του γλυκού σε μια κούπα νερό. Ξερή για 12 ώρες θα πέσεις και μετά θα βρεις εσύ την δοσολογία σου...
    Panaγιωτη ευχαριστω για την απαντηση.οσον αφορα την βαλεριανα δοκιμασα τωρα καψουλα των 350mg.τιποτα οπως λες κ συ.σε τσαι αγορασα απο φαρμακειο ενα μιγμα βαλεριανας,πασιφλωρας,μελι σσοχορτου κτλ τοβρασα τοπια αλλα τιποτα.ειναι καλυτερο αυτο που λες απο του φαρμακειου?

  6. #66
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Καλησπέρα μέλη :-)
    Θα ήθελα να ρωτήσω όσους παίρνουν - πήραν ρεμερόν και τους έκανε ξηροστομία, θολή όραση, ξηροφθαλμία αν αυτό έφυγε.
    Το παιρνω 5 μέρες δείχνει να δουλεύει ήδη στο άγχος (κατασταλτικό βλέπεις...) αλλά μου θολώνει την όραση.
    Θέλω να το δοκιμάσω γιατί δείχνει να δουλεύει αλλά θα έχω θολή όραση συνέχεια;;;

    Το περίεργο είναι ότι δεν είναι ξηροφθαλμία δλδ δεν έχω ξηρά μάτια γιατί για αυτό βάζω και σταγόνες. Είναι απλά σαν να βλέπω μέσα από αραιή ομίχλη...
    Ευτυχώς είναι λες και χαλαρώνει τους οφθαλμικούς μύες οπότε με βοηθάει και στο νυσταγμό. Μακάρι να φύγει η θολή όραση...
    τα γενοσημα του δεν μου ειχαν αυτες τις παρενεργειες, τις πρωτες βδομαδες χτυπουσα 10ωρους υπνους, και τρακαρα 4 φορες πολυ προσοχη στην οδηγηση, και δεν μπορουσα να διαβασω πάνω απο μια σελιδα ... μονο αυτο παιρνεις? δεν στο συνδιασε με κατι αλλο?

  7. #67
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    3
    γεια σε όλους ,με εμενα συμβαινει το εξης απο το 2003 παιρνω ρεμερον και νευροντιν,με υψος 1.73, και βαρος 58 οταν τα ξεκινησα,κοιλιακους και επιπεδη κοιλια αυτο που λεμε φετες, μετα απο περιπου 6 μηνες απο οταν τα ξεκινησα χωρις να εχω Έχω Αλλάξει τιποτα στην διατροφη μου εμφανιστηκε στο κατω κατω μερος της κοιλιας μια σχετικα μικρη μπακα,να σιμιοσο οτι στην αρχη δεν ειχα παχυνει πουθενα αλου εκτος απο εκει,στην πορεια και αφου εφτασα ακομα και 90 κιλα ετρωγα παρα πολυ ακομα και αργα το βραδυ, την περασμενη ανοιξη πηγα σε διατροφολογο εφτασα τα 60 κιλα και το λιπος στο κατω μερος της κοιλιας ακομα εκει,(τωρα ειμαι 67 κιλα) αναρωτιέμαι μηπως φταιει το ρεμερον που δεν φευγη,σκεφτομαι να πω στον γιατρο να το αλλαξω αλλα φοβαμαι για το τι θα μου δοσι και τι παρενεργιες θα εχει,ειχε κανεις παρομοια εμπειρια με το ρεμερον?

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by geo1 View Post
    γεια σε όλους ,με εμενα συμβαινει το εξης απο το 2003 παιρνω ρεμερον και νευροντιν,με υψος 1.73, και βαρος 58 οταν τα ξεκινησα,κοιλιακους και επιπεδη κοιλια αυτο που λεμε φετες, μετα απο περιπου 6 μηνες απο οταν τα ξεκινησα χωρις να εχω Έχω Αλλάξει τιποτα στην διατροφη μου εμφανιστηκε στο κατω κατω μερος της κοιλιας μια σχετικα μικρη μπακα,να σιμιοσο οτι στην αρχη δεν ειχα παχυνει πουθενα αλου εκτος απο εκει,στην πορεια και αφου εφτασα ακομα και 90 κιλα ετρωγα παρα πολυ ακομα και αργα το βραδυ, την περασμενη ανοιξη πηγα σε διατροφολογο εφτασα τα 60 κιλα και το λιπος στο κατω μερος της κοιλιας ακομα εκει,(τωρα ειμαι 67 κιλα) αναρωτιέμαι μηπως φταιει το ρεμερον που δεν φευγη,σκεφτομαι να πω στον γιατρο να το αλλαξω αλλα φοβαμαι για το τι θα μου δοσι και τι παρενεργιες θα εχει,ειχε κανεις παρομοια εμπειρια με το ρεμερον?
    εγώ πάλι φέτες δεν έχω αλλά μου αρέσει πολύ η φέτα ή βαρελισια. Το ρεμερον σε μικρή δοσολογία ανοίγει την όρεξη και φυσικό επακόλουθο η αύξηση βάρους αλλά το αντιμετώπισες. Τώρα αν θεωρείς σοβαρό λόγο για να το αλλάξεις το λίπος στο κάτω μέρος της κοιλιάς, άλλαξε το. Φαντάζομαι πυτογυρα με σως δεν τρως...

  9. #69
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    3
    φιλε και εμενα μου αρεσει η φετα,πυτογυρα καπου καπου οχι κατι υπερβολικό,για εσενα δηλαδη δεν ειναι σοβαρο το κοιλιακο λιπος?, για λογους υγειας?, και δευτερον και για την εμφανιση,αν παχαινα παντου ομοιομορφα δεν θα με πειραζε,δεν ειναι θεμα ορεξης ειναι το οτι οσο υγιεινα και να φας και σε σωστη ποσοτητα γεμιζει την λιποαποθηκη της κοιλιας,δεν νομιζω να ειναι τυχαιο που πριν απο τα φαρμακα πλακωνομουν στης σοκολατες και τα τα γλυκα και ποτε δεν ειχα προβλημα με λιπος στην κοιλια,και μετα απο λιγο που τα πηρα εγινε αυτο.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Ερωτηση προς τους οριακους
    By VanGogh in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 16
    Last Post: 10-01-2013, 10:49
  2. Ερώτηση προς διαχειρ. γτ κλείδωσε το θέμα των trolls
    By elafi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 24-10-2012, 13:24
  3. Άγχος, ερώτηση προς ομοιοπαθείς
    By Tasos75 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 16-03-2012, 20:09
  4. ερωτηση προς γυναικες ανω των 18
    By Oneiroplasmenos in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 16-11-2010, 18:28
  5. Replies: 4
    Last Post: 20-02-2008, 10:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •