Ερώτηση προς χρήστες remeron - mirtazapine - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 69
  1. #46
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    21
    Ξεκινησα zanax και μισο ρεμερον τον 30mg δηλ 15 mg καθε βραδυ.Αυτα λογω αυπνιας 2 μηνες τωρα.Τα παιρνω εδω κ 2 μερες αλλα παλι ο υπνος κανει 3 ωρες να με παρει κ ξυπναω καθε μια ωρα.οταν φτασει 6 το πρωι σηκωνομαι οριστικα.ξερει κανεις για ρεμερον?ως υπναγωγο που το παιρνω δε θαπρεπε να δρασει κατευθειαν κ να κοιμαμαι βαρια χωρις ξυπνηματα??

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το remeron εχει το μεγαλο μειονεκτημα οτι σου ανοιγει τρομερα την ορεξη , γιαυτο και τοκοψα . Τις δυο πρωτες μερες εφερε υπνηλια , αλλα μετα περασε . Στον καθενα δρα διαφορετικα , αλλα σε ολους ανοιγει την ορεξη .

  3. #48
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    21
    Mε τις αυπνιες ξερει κανεις τι γινεται?δεν θελω υπναγωγα γτ ειναι εθιστικα.2 μηνες τωρα κανω 3 ωρες να κοιμηθω,καθε μια ωρα ξυπνω και μπορει να μη με ξαναπαρει ο υπνος,πανω απο 4 ωρες στο συνολο δεν κοιμαμαι κ ο υπνος ειναι τοσο ελαφρυς σαν να ειμαι ξυπνια.βλεπω συνεχεια ονειρα.αυτο μου ξεκινησε 20 μερες μετα τη γεννα.παιρνω zanax με μισο remeron των 30 mg αλλα τπτ.φευγει μονη της καποια στιγμη η αυπνια??

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    άμα δεν σε ρίχνει το ρεμερόν τότε τι να πω.
    Εμένα με έριχνε ξερό για 8-9 ώρες ούτε τουαλέτα πήγαινα...
    Δοκίμασε βαλεριάνα που είναι και φυτική εκεί να δεις ύπνο..,

  5. #50
    Το Remeron ειναι αντικαταθλιπτικο ετσι δεν ειναι? εγω παιρνω effexor xr 75 mg για την καταθλιψη εδω και χρονια και με εχει βοηθησει παρα πολυ αλλα δεν μου φερνει υπνο (ξηροστομια και δυσκοιλιοτητα εχω) για το αγχος και για να κοιμηθω παιρνω xanax και 10 σταγονες aloperidin 2mg (το aloperidin μου το εδωσε ο γιατρος μου για της ασχημες και μακαβριες σκεψεις που εκανα και ευτυχως με βοηθησε και αυτο αλλα δεν μου φερνει υπνο) μονο το xanax μου φερνει υπνο.

  6. #51
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    εμενα το αζαπιν με στελνει για τουφες!!... σε 2 ωριτσες απο την ωρα που θα το πάρω δεν καταλαβαινω τιποτα...μα τιποτα!!! για την καταθλιψη ζακαλεν των 150 πρ κ βρ 75 μεσημερι...αλλα θα ζητησω να τα αλλαξω...δεν με βοηθουν κ α θ ο λ ο υ

  7. #52
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    21
    Exw dokimasei valeriana se tsai alla tpt.edw de me pianei to zanax na koimithw.to remeron tpt akoma.bebaia ta pairnw 9 meres twra.isws thelei xrono akoma

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Bulletproof View Post
    Το Remeron ειναι αντικαταθλιπτικο ετσι δεν ειναι? εγω παιρνω effexor xr 75 mg για την καταθλιψη εδω και χρονια και με εχει βοηθησει παρα πολυ αλλα δεν μου φερνει υπνο (ξηροστομια και δυσκοιλιοτητα εχω) για το αγχος και για να κοιμηθω παιρνω xanax και 10 σταγονες aloperidin 2mg (το aloperidin μου το εδωσε ο γιατρος μου για της ασχημες και μακαβριες σκεψεις που εκανα και ευτυχως με βοηθησε και αυτο αλλα δεν μου φερνει υπνο) μονο το xanax μου φερνει υπνο.
    To remeron nai einai antikatathliptiko alla lene oti boithaei k ston ipno.na dw pote tha dw beltiwsi.paleyw me tis wres na koimithw k afou ta kataferw ksipnaw kathe mia wra.na dw poso tha αντεξει ακομα ο οργανισμος

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Μαρια87@ View Post
    Mε τις αυπνιες ξερει κανεις τι γινεται?δεν θελω υπναγωγα γτ ειναι εθιστικα.2 μηνες τωρα κανω 3 ωρες να κοιμηθω,καθε μια ωρα ξυπνω και μπορει να μη με ξαναπαρει ο υπνος,πανω απο 4 ωρες στο συνολο δεν κοιμαμαι κ ο υπνος ειναι τοσο ελαφρυς σαν να ειμαι ξυπνια.βλεπω συνεχεια ονειρα.αυτο μου ξεκινησε 20 μερες μετα τη γεννα.παιρνω zanax με μισο remeron των 30 mg αλλα τπτ.φευγει μονη της καποια στιγμη η αυπνια??
    Επαιρνα καποτε ενα υπναγωγο , καθολου εθιστικο , το stilnox , ειναι σε δικη του κατηγορια , και απλα φερνει υπνο . Αν και πλεον , εδω και χρονια , παιρνω μελατονινη , συμπληρωμα διατροφης , με δυο tabs εχω κοιμηθει σε μια ωριτσα απο την ληψη τους . Ειναι και αντιοξειδωτικο .

  10. #55
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Επαιρνα καποτε ενα υπναγωγο , καθολου εθιστικο , το stilnox , ειναι σε δικη του κατηγορια , και απλα φερνει υπνο . Αν και πλεον , εδω και χρονια , παιρνω μελατονινη , συμπληρωμα διατροφης , με δυο tabs εχω κοιμηθει σε μια ωριτσα απο την ληψη τους . Ειναι και αντιοξειδωτικο .
    Stilnox πηρα 3 φορες.της 2 κοιμηθηκα ενα τριωρο την τριτη δεν με επιασε.μελατονινη ειπα στο γιατρο κ λεει οτι την δινουν στους ηλικιωμενους.σε βοηθησε η μελατονινη?και τι συμπληρωμα διατροφης?

  11. #56
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Αυτό θα κρατήσει από 2 έως 7 μέρες.
    Το ρεμερόν εγώ το κράτησα γιατί αυτή την καταστολή την χρειάζομαι όλη μέρα καθώς το μυαλό μου είναι σε τρομερή υπερένταση όλη μέρα και οι ταχυπαλμίες πάνε σύννεφο οπότε την χρειαζόμουν την καταστολή.

    Γενικά σε 1 βδομάδα το μέγιστο θα είσαι ΟΚ. Μια δυσκολία στο ξύπνημα ίσως σου μείνει. Εγώ τώρα 1μιση μήνα που το παίρνω δυσκολεύομαι λίγο να ξυπνήσω. Στο 5-6 ξυπνητήρι σηκώνομαι και γραμμή καφέεεεεεε...

    Κατά τα άλλα είναι καλό χάπι πολύ ανεκτό δεν κάνει εθισμό δεν κάνει παρενέργειες μόνο ίσως σου ανοίξει την όρεξη.
    Θα σου φτιάξει τον ύπνο όσο δεν φαντάζεσαι. Θα κοιμάσαι τόσο καλά που θα δυσκολεύεσαι να ξυπνήσεις. Τόσο βαθιά. Αλλά αφού ξυπνήσεις στο 5λεπτο θα είσαι σούπερ
    Ποτε στον ςφτιαξε τον υπνο το remeron?επαιρνα 5 μερες 15mg τιποτα απο υπνο.παιρνω 9 μερες τωρα ολοκληρο δηλ 30mg κ ακομα τιποτα.και να φανταστεις μαζι με xanaz 0,25mg.Αφου με παρει ο υπνος μετα απο 3 ωρες μετα κυριολεκτικα ξυπναω καθε μια ωρα.πολυς ελαφρυς υπνος.βεβαια ειμαι κ ολη μερα σπιτι.δεν ξερω αν φταιει αυτο.παλια δουλευα σε καφε κ πηγαινα και gym

  12. #57
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    άμα δεν σε ρίχνει το ρεμερόν τότε τι να πω.
    Εμένα με έριχνε ξερό για 8-9 ώρες ούτε τουαλέτα πήγαινα...
    Δοκίμασε βαλεριάνα που είναι και φυτική εκεί να δεις ύπνο..,
    Ουτε το ρεμερον ουτε το stilnox μουκανει τπτ.βαλεριανα ηπια σε τσαι αλλα τπτ.σε καψουλες ενοεις ??

  13. #58
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Αλλά η αλήθεια είναι πως σε βάζει σε κατάσταση ύπνου για αρκετές ώρες...
    Το πήρα γύρω στις 12 χθες και 9μιση το πρωί σηκώθηκα με το ζόρι ενώ είχα βάλει ξυπνητήρι 8, 8κ15, 8κ30 κτλ ...
    Και δεν ήταν το απλό χουζούρι που κάνουμε και πατάμε snooze είναι σε φάση ότι το μυαλό δεν ξυπνά με τίποτα...

    Γενικά μου το κάνει τα πρωινά αν το πάρω ακριβώς πριν τον ύπνο μάλλον κρατάει την υπνηλία γύρω στο 10ώρο...
    Μια μέρα που το πήρα από τις 10 και πήγα για ύπνο στις 12 στις 8 σηκώθηκα μια χαρά...

    Πάντως είναι υπέροχο να ξαπλώνεις και αντί να κατακλύζεσαι από άγχος για την αυριανή μέρα και από καταιγισμό σκέψεων να νιώθεις ότι βουλιάζεις σε ένα σύννεφο
    Μαλλον παναγιωτη τον υπνο τον εχεις απο μονος σου.παιρνω ρεμερον 2 βδομαδες τωρα αλλα δεν μου προκαλει υπνηλια

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Έπαιρνα το remeron μετά από ένα μείζον καταθλιπτικο επεισόδιο . Μου το έδωσαν γιατί είχα τρομερό πρόβλημα με τον ύπνο και το φαγητό. Δεν κατέβαινε μπουκιά κάτω και δεν κοιμόμουν με τίποτα. Το πήρα 1 μήνα και το εκοψα μόνη μ σταδιακα μειώνοντας τις δοσεις γιατι νόμιζα ότι είμαι καλά πλέον οπότε δεν το χρειαζόμουν. Με το που το έκοψα είχα κατευθείαν υποτροπή και άσχημη κιόλας όπου εμφανίστηκαν κ οι 1ες βαριες κρισεις πανικού . Τελικά ο γιατρός μου έδωσε σιπραλεξ και ρεμερον . Σιπραλεξ το πρωί και ρεμερον το βράδυ . Σε 1 μήνα πήρα 6 κιλά. Αρχικά είχα θολή όραση κι εγώ αλλά αυτό έφυγε γρήγορα. Αυτό όμως που με πέθανε είναι ότι έτρωγα σαν ζωο και έγινα σαν φοράδα. Μέχρι ραγάδες έκανα από την απότομη αύξηση βαρους. Σε συνεννόηση με τον γιατρό μου το έκοψα και κράτησα μόνο το σιπραλεξ αλλά εδώ κ 5 μερες χωρίς το ρεμερον νιώθω σκατα κλαίω φοβάμαι . Ευτυχώς έφυγε η λαιμαργία και ήδη ξεφουσκώνω σιγά σιγά αλλά ρε γαμωτο νομίζω ότι το ρεμερον είναι εθιστικο. 2 φορές το έχω κόψει και νιώθω ράκος χωρίς αυτό. Το καλύτερο του ρεμερον ειναι ότι κοιμάσαι σαν αγελάδα σαν να μην υπάρχει αύριο αλλά η αύξηση βάρους είναι πολύ ενοχλητική και δύσκολα μπορείς να το κρατήσεις αν σε νοιάζει η εξωτερική σ εμφάνιση.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Επαιρνα καποτε ενα υπναγωγο , καθολου εθιστικο , το stilnox , ειναι σε δικη του κατηγορια , και απλα φερνει υπνο . Αν και πλεον , εδω και χρονια , παιρνω μελατονινη , συμπληρωμα διατροφης , με δυο tabs εχω κοιμηθει σε μια ωριτσα απο την ληψη τους . Ειναι και αντιοξειδωτικο .
    Μπράβο ρε συ Μακ, η μελατονίνη αν σου κάτσει καλό συμπλήρωμα (μερικά δε δουλεύουν καθόλου καθώς μάλλον δεν έχουν δραστική ουσία αφου δεν περνάνε και κανέναν έλεγχο...) τότε πραγματικά σε ρίχνει για έναν καλό, βαθύ, ποιοτικό και ήρεμο ύπνο...

    Η μελατονίνη της now foods που εχω εγώ είναι αρκετά καλή. Μια που είχα παρει παλιά άγνωστης μάρκας δεν έκανε τπτ.
    Με μια κάψουλα με βάζει σε φάση ύπνου αν πάρω 2 κάνω τον πιο γλυκό μου ύπνο...

    Δεν παίρνω συχνά όμως γιατί σαν συμπλήρωμα είναι και σχετικά ακριβό.
    Μόνο όταν πρέπει οπωσδήποτε να κοιμηθώ πχ πρωινή συνεντευξη για δουλειά και λέω αντί να παρω 1,5 ζαναξ για να ξεραθώ θα παρω 2 μελατονίνη και θα πέσω ξερός....

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. Ερωτηση προς τους οριακους
    By VanGogh in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 16
    Last Post: 10-01-2013, 09:49
  2. Ερώτηση προς διαχειρ. γτ κλείδωσε το θέμα των trolls
    By elafi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 24-10-2012, 12:24
  3. Άγχος, ερώτηση προς ομοιοπαθείς
    By Tasos75 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 16-03-2012, 19:09
  4. ερωτηση προς γυναικες ανω των 18
    By Oneiroplasmenos in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 16-11-2010, 17:28
  5. Replies: 4
    Last Post: 20-02-2008, 09:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •