Ερώτηση προς χρήστες remeron - mirtazapine - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 69
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    13
    Καλησπερα φιλε...μακαρι να συνελθεις και να εισαι οπως θες εσυ,οσο πιο γρηγορα,πραγματικα στο ευχομαι....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    http://www.e-algos.com/gr/%CE%AC-1/ Παναγιωτη , δεν αντιλεγω για το ρεμερον , καλο ειναι , αλλα εμενα μου κανει μια σοβαρη παρενεργεια , μου ανοιγει την ορεξη τρομερα !!
    Διαβασε αν θελεις αυτο το λινκ . Ισως σε κατατοπισει περισσοτερο.
    Last edited by Macgyver; 10-04-2015 at 17:01.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by psitakas View Post
    Καλησπερα φιλε...μακαρι να συνελθεις και να εισαι οπως θες εσυ,οσο πιο γρηγορα,πραγματικα στο ευχομαι....
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε.
    Και εσύ να λύσεις ότι σε προβληματίζει :-)

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    http://www.e-algos.com/gr/%CE%AC-1/ Παναγιωτη , δεν αντιλεγω για το ρεμερον , καλο ειναι , αλλα εμενα μου κανει μια σοβαρη παρενεργεια , μου ανοιγει την ορεξη τρομερα !!
    Διαβασε αν θελεις αυτο το λινκ . Ισως σε κατατοπισει περισσοτερο.
    Σε ευχαριστώ Μακ,
    το νευροντίν και το λύρικα φαίνονται από τα πιο ακίνδυνα και το λύρικα από την φύση του απευθύνεται σε και γενικευμένη αγχώδη νομίζω και τυπικά πλέον...
    Με την όρεξη δεν έχω θέμα μιας που πάντα τρώω σαν γουρούνι...

    Αλλά η αλήθεια είναι πως για τον μέσο άνθρωπο που προσπαθεί να κρατήσει το βάρος του είναι σημαντική παρενέργεια...

    Εντάξει 8η μέρα σήμερα και κάνει peak γύρω στον μήνα. Θα του δώσω χρόνο...

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    15
    Ρε φίλε όλα τα δοκίμασες εκτός από κόκα. Θα πεθάνεις που θα πεθάνεις πριν από τα 40, τουλάχιστον να πας ευτυχισμένος.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ------------------------------------------------------------------------------
    Last edited by Macgyver; 11-04-2015 at 09:21.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by markos2 View Post
    Ρε φίλε όλα τα δοκίμασες εκτός από κόκα. Θα πεθάνεις που θα πεθάνεις πριν από τα 40, τουλάχιστον να πας ευτυχισμένος.
    ?????????????????????????????????????????????????? ??????????
    Αν αυτό πάει στον Μακ άστο τα χει περάσει τα 40...
    Αν πάει σε μένα τότε μην ελπίζεις.
    Κανείς δεν ξέρει πότε είναι η ώρα του...
    Και εδώ μέσα όλοι την ευτυχία ψάχνουμε έστω και μια μικρή δόση αυτής...

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    ?????????????????????????????????????????????????? ??????????
    Αν αυτό πάει στον Μακ άστο τα χει περάσει τα 40...
    Αν πάει σε μένα τότε μην ελπίζεις.
    Κανείς δεν ξέρει πότε είναι η ώρα του...
    Και εδώ μέσα όλοι την ευτυχία ψάχνουμε έστω και μια μικρή δόση αυτής...
    το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by markos2 View Post
    το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

    Δεν την λες δημοσιως την συνταγη ? οχι τιποτα αλλο , να μην μπαινουμε και οι λιοποι στην διαδικασια να ψαχνουμε , αφου εισαι τοσο μαγκας . Βεβαια πισω απο μια οθονη , ολοι ειναι μαγκες ....................

  10. #25
    panagiwth23 και εγώ πέρασα απο πολλά (snri,ssri & αντιψυχωσικά), το μόνο που μου εξαφάνισε 100% το άγχος ήταν η σερτραλίνη 50mg. Αλλα όπως είναι γνωστό το κάθε φάρμακο επιδρά διαφορετικά στον καθένα. Συμβουλή μου μείνε στο ρεμερον και βλέπεις.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Δηλαδή ένα ssri παλιότερα από την escitalopram σε βοήθησε περισσότερο;
    Εμένα το μυαλό μου κάνει συνήθως κούρσα ταχύτητας σε καταστροφολογικές σκέψεις οπότε θέλω κάτι λιγουλάκι πιο κατασταλτικό.
    Το ότι καταστέλει λίγο και τον μεταβολισμό ή ανοίγει την όρεξη για εμένα είναι δώρο καθώς δεν μπορώ να βάλω κιλά και είμαι είτε 75-76 (με 1.87 ύψος) είτε 65 όταν πέφτω σε κατάθλιψη...

    Και με αποτέλεσμα να μη μπορώ να κάνω και μυική μάζα...
    Ενώ με τα αντικαταθλιπτικά κατάφερα να πάω από τα 65 που ήμουν γενικότερα στα 77 τώρα με το ρεμερόν σε 10 μέρες έφτασα κοντά στα 80 γιατί έτρωγα μεν σα γουρούνι όπως πάντα αλλά με κάποιο τρόπο σου καθυστερούσε και την χώνεψη και δε ξέρω γενικά ένιωθα βαρύς...

    Τι να πω θα μείνω στο ρεμερόν κανένα μήνα...
    Με νευροντίν, ρεμερόν και σιπραλεξ μπορώ να πω πως είμαι αρκετά καλά...
    Νομίζω πάντως πως το ρεμερόν είναι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνω άρα θα το αυξήσω (με την γιατρό μου) σε πληρη δόση μειώνοντας το σιπραλεξ στη μισή...

    Απλά ακόμα δυσκολεύομαι πο΄λυ να ξυπνήσω...
    Τώρα το μεσημέρι κατά τις 5 δεν ήθελα να κοιμηθώ δλδ δεν νύσταζα είχα όρεξη απλά ξάπλωσα λίγο γιατί βαριόμουν και λέω ας κοιμηθώ λίγο.
    Ε στις 7 με ξύπναγε η μάνα μου και δεν ξύπναγα...
    Ήμουν σε άλλο κόσμο λες και είχα πάρει τίποτα...
    Με ξύπνησε ξανα και ξανά για να σηκωθω...

    Α ρε ρεμερόν...

  12. #27
    Ναι και εγώ σηκωνόμουν πολύ δύσκολα το πρωί, αλλά σίγουρα πιο εύκολα σε σχέση με παλιά που είχα κατάθλιψη. Απόσο θυμάμαι μου έκανε εντύπωση πως όταν τελικά ξυπνούσα μου
    έφευγε εντελώς η νύστα-ζάλη και ήμουν έτοιμος για να κάνω τις δουλειές μου. Τότε έπαιρνα 50-60mg τώρα παίρνω 15mg μόνο κ μόνο για τον ύπνο και την όρεξη.
    Όσο για την σερτραλίνη ίσως να με βοήθησε γιατί εκτός απο αναστολείς επαναπρόσληψης σεροτονίνης έχει α.ε. νοραδρεναλίνης και α.ε. ντοπαμίνης. Το ρεμερον πάντως, μετά απο μερικούς μήνες μου ήταν εντελώς άχρηστο και δεν με βοηθούσε πουθενά (poop out) μέχρι που έπεσα πάλι και χειρότερα στην κατάθλιψη.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Τι ακριβώς παίρνεις τώρα;
    Έτσι είμαι και εγώ. Μόλις σηκωθώ είμαι μέσα στην όρεξη.
    Σήμερα σηκώθηκα και αφού έφαγα πρωινό έκανα την γυμναστική μου με όρεξη μετά βγήκα βολτίτσα και σούπερ μάρκετ και γενικά μόλις σηκωθώ νιώθω καλά.
    Μπορεί να κάνει μια καταστολή που φαινομενικά θα ήταν αρνητική αλλά για εμένα το να έχω μειωμένο άγχος σημαίνει αυξημένη όρεξη για ζωή έστω και με λιγότερη ενέργεια...

    15μγ ρεμερόν να φανταστω...
    Δηλαδή σε αυτή την δόση δε σου κάνει αντικαταθλιπτική δράση;;;.
    Φοβάμαι μήπως στα 30μγ με ρίξει σε χειμερία νάρκη αν και σε πολλά φόρουμ διάβασα πως στα 30μγ κάνει ΛΙΓΟΤΕΡΗ υπνηλία από ότι στα 15μγ...
    Ίδωμεν...

    Ωχ μη μου λες τέτοια...
    Δηλαδή μετά από μερικούς μήνες παρότι το έπαιρνες έπεσες σε κατάθλιψη;
    Βέβαια αυτό σε σένα γιατί σε άλλα φόρουμ βλέπω κόσμο που το παίρνει στα 15-45μγ για 4,5,6 ή και περισσότερα χρόνια και το θεωρεί ότι καλύτερο έχει πάρει...

    Τι να πω ήλπιζα πάντως πως θα βρω ένα χάπι για να μην ξαναπέσω.
    Αλλά υπάρχει πάντα και αυτό το ενδεχόμενο του να σταματήσει το χάπι να δρα...

    Τουλάχιστον τώρα ξέρω τα σημάδια πριν την οριστική πτώση...

    Χαίρομαι που δεν έχω εθιστεί στις βένζο καθώς είναι μια ανακούφιση να ξέρω πως πάντα θα υπάρχουν σαν έκτακτη ανάγκη...
    Σκέφτομαι να κρατήσω έναν συνδυασμό ρεμερόν στα 30μγ με σιπραλεξ στα 10μγ για αρκετό καιρό όσο δηλαδή λειτουργεί σε μένα και το σιπραλεξ πιο πολύ σαν δικλείδα ασφαλείας.

    Για την ώρα θέλω να δω τι θα κάνει στα 30μγ και μετά βλέπουμε...
    To zoloft είναι ssri δεν βλέπω πουθενά αναφορά για αναστολή νοραδρεναλίνης και ντοπαμίνης.
    Αν σε βοήθαγε τόσο γιατί το σταμάτησες;
    Τι παρενέργειες έχει;

    Δεν αντέχω άλλο να ελπίζω...
    Τουλάχιστον κρατάω το νευροντίν σταθερή αξία για τον νυσταγμό ώστε τουλάχιστον όταν αγχώνομαι να βλέπω μπροστά μου...

  14. #29
    Όχι δεν το σταμάτησα το ζολοφτ απλά όταν το άρχισα ξεκίνησα με 50mg, τώρα το πήγα στα 150mg και 15mg μιρταζαπίνη. Όσον αφορά τους υπόλοιπους αναστολείς δες εδώ. Η μιρταζαπίνη είναι γνωστή γενικά για το φαινόμενο poop out, δλδ μετα απο λίγο καιρό υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σταματήσει η δράση του. Θα το καταλάβεις άμεσα αν γίνει (δεν θα εχεις υπνηλία, θα μειώνεται σταδιακά η ψυχολογία σου, κλπ), εγώ έκανα τη βλακεία και το άφησα καιρό, γιαυτό έπεσα σε κατάθλιψη πάλι. Αυτό που λες για τη χειμερία νάρκη δεν παίζει, μπορεί να γίνει και το αντίθετο όπως είπες. Όταν το πήγα απο 30 στα 45mg θυμάμαι πως είχα αυπνίες και ξυπνούσα πολύ πιο δύσκολα ή χτυπούσα 12ωρα για πλάκα.

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    15
    το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ερωτηση προς τους οριακους
    By VanGogh in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 16
    Last Post: 10-01-2013, 09:49
  2. Ερώτηση προς διαχειρ. γτ κλείδωσε το θέμα των trolls
    By elafi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 24-10-2012, 12:24
  3. Άγχος, ερώτηση προς ομοιοπαθείς
    By Tasos75 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 16-03-2012, 19:09
  4. ερωτηση προς γυναικες ανω των 18
    By Oneiroplasmenos in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 16-11-2010, 17:28
  5. Replies: 4
    Last Post: 20-02-2008, 09:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •