Ερώτηση προς χρήστες remeron - mirtazapine
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818

    Ερώτηση προς χρήστες remeron - mirtazapine

    Καλησπέρα μέλη :-)
    Θα ήθελα να ρωτήσω όσους παίρνουν - πήραν ρεμερόν και τους έκανε ξηροστομία, θολή όραση, ξηροφθαλμία αν αυτό έφυγε.
    Το παιρνω 5 μέρες δείχνει να δουλεύει ήδη στο άγχος (κατασταλτικό βλέπεις...) αλλά μου θολώνει την όραση.
    Θέλω να το δοκιμάσω γιατί δείχνει να δουλεύει αλλά θα έχω θολή όραση συνέχεια;;;

    Το περίεργο είναι ότι δεν είναι ξηροφθαλμία δλδ δεν έχω ξηρά μάτια γιατί για αυτό βάζω και σταγόνες. Είναι απλά σαν να βλέπω μέσα από αραιή ομίχλη...
    Ευτυχώς είναι λες και χαλαρώνει τους οφθαλμικούς μύες οπότε με βοηθάει και στο νυσταγμό. Μακάρι να φύγει η θολή όραση...

  2. #2
    Θολή όραση είχα και εγώ τις πρώτες 2-3 μέρες. Αν συνεχίσει καλύτερα να μιλήσεις με τον γιατρό σου. (ΥΓ: Υπάρχουν πολύ καλύτερα φάρμακα για το άγχος, αλλα το συγκεκριμένο βοηθάει στον ύπνο αρκετά).

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by panos21 View Post
    Θολή όραση είχα και εγώ τις πρώτες 2-3 μέρες. Αν συνεχίσει καλύτερα να μιλήσεις με τον γιατρό σου. (ΥΓ: Υπάρχουν πολύ καλύτερα φάρμακα για το άγχος, αλλα το συγκεκριμένο βοηθάει στον ύπνο αρκετά).
    Η αλήθεια είναι ότι νιώθω να υποχωρεί... Σήμερα ήταν αρκετά καλύτερα (6η μέρα) ...

    Πολύ καλύτερα φάρμακα;
    Για πες...

    Εγώ δοκίμσα cipralex (για άγχος λίγα πράματα), neurontin (σχεδόν τίποτα), buspar (τίποτα) και Gaba (τίποτα)...
    Εν ολίγης μόνο το σιπραλεξ έχει ως τώρα βοηθήσει λίγο ...

    Το remeron δείχνει ήδη να δουλεύει καλύτερα.
    Είναι κατασταλτικό αλλά όχι σα το νευροντίν που με κάνει να μη μπορώ να σταθώ όρθιος αν πάρω παραπάνω...

    Εκτός από βένζο δε ξέρω τι άλλο για το άγχος...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παναγιωτη , για το αγχος η βενζο η αντιψυχωτικα θα παρεις , η αν σε βοηθησει καποιο αντικτθλκο . Το GABA τοχω παρει , τιποτα . Δεν υπαρχει κατι αλλο , εκτος φυσικα απο την εντονη γυμναστικη .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    βένζο δε μπορώ να παίρνω για πάντα...
    ψάχνω ένα κοκτειλ το οποίο να μπορώ να παίρνω με ασφάλεια και να μπορώ και να προμηθευτώ χωρίς πρόβλημα (εννοείται με συμβουλή γιατρού)...
    Απλά από αντικαταθλιπτικά αν ξεμείνεις πας και παίρνεις... από βενζό... ουτε καν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παναγιωτη , αυτο το κοκτεηλ , αμα σου πω ποσα χρονια το ψαχνω , θαπογοητευτεις !!! η αντιεπηλιπτικο , η αντιψυχωτικο θα περιεχει . Επειδη εχω αγχωδη καταθλιψη , δλδ ουτε μελαγχολια , ουτε τιποτα σχετικο , αν σου μειωθει η καταθλιψη , οπως μουχει μειωθει εμενα , θα σου μειωθει και το αγχος . Πειραματισου με την συμβουλη του γιατρου με αντικαταθλιπτικα . Αν το προβλημα ειναι η ευρεση βενζο , υπαρχουν γιατροι που θα σου γραψουν ευχαριστως παραπανω βενζο . Καλυτερα μην στα λεω αυτα , γιατι θα εθιστεις σαν εμενα , και θα σου φυγει η κτθλψη , και θα σου μεινει ο εθισμος .
    Το αλκοολ το εκοψα πιο ευκολα απο τα ζαναξ , που θελουν πολυ χρονο για να ξεμπερδευης , ιδιως αν τα παιρνεις χρονια .
    ΕΟΠΥΥ δεν εχεις ? εμενα μου γραφει σταθερα 6 κουτια το διμηνο ζαναξ . Συν το Λυρικα .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Φίλε Μακ,
    σε νιώθω όσο δεν φαντάζεσαι.
    Το μαγικό κοκτέιλ το ψάχνω 6-7 χρόνια και μάλιστα τα πρώτα 4-5 χρόνια χωρίς ψυχίατρο-ψυχοφάρμακα. Έψαχνά ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ πιθανό βότανο, βιταμίνη, συμπλήρωμα, τσάι, άσκηση και διαδικασία για να απαλλαγώ από άγχος - φοβίες - κατάθλιψη κτλ...

    Είχα φτάσει για να καταλάβεις το κοκτέιλ μου να αποτελείτε από 12 διαφορετικά συμπληρώματα μεταξύ τους:
    rhodiola, b complex, lutein-zeaxanthin, bilberry, gaba, theanine, magnesium, multi-minerals, spirullina, ω3, epa και πίστεψε με ούτε θυμαμαι τι άλλο...

    Φυσικά από τα φυσικά ΤΙΠΟΤΑ δεν βοήθησε πάνω από 20%...
    Και το 20% το έπιανε το b-complex (100άρι) και το 5htp (ίσως και 30% )...

    Εγώ φίλε Μακ, έχω μεν αγχώδη καταθλιπτική αλλά το άγχος πηγάζει εκτός από βιολογικά-κληρονομικά θέματα και από προσωπαγνωσία + νυσταγμό που με κάνουν κουρέλι συναισθηματικά και με κάνουν να μην έχω όρεξη να ζήσω ούτε για αστείο...

    Οπότε τα αντικαταθλιπτικά με κάνουν να θέλω να ζήσω και με αυτά. Με κάνουν να θέλω να παλέψω. Με κάνουν να συνέρχομαι γρήγορα από τα ρεζιλίκια της προσωπαγνωσίας...

    Συν ότι το άγχος τα γιγαντοποιεί αυτά. Δηλαδή λόγω αυτών αγχώνομαι όμως το άγχος 10πλασιάζει τον νυσταγμό και επηρεάζει αποθήκευση - ανάκληση πληροφοριάς (σύμφωνα με τον νευρολόγο μου)...

    Οπότε για να σπάσει η λούπα πρέπει να μπει ισχυρό αγχολυτικό.
    Εδώ ήρθε το remeron ως κατασταλτικό έναντι του σιπραλεξ που έπαιρνα που είναι διεγερτικό...
    Στα 15μγ ήδη το συνήθισα και δε με ρίχνει ξερό για πάνω από 8ώρο.
    Τις πρώτες μέρες κοιμήθηκα 15-16 ώρες ...

    Και σήμερα η θολή όραση ήταν μακριά.
    Αλλά ο νυσταγμός ήταν πολύ καλύτερος ήδη από την πρώτη μέρα.
    Σκέψου ότι είχα φουλ ομίχλη και πάλι ΠΙΟ καθαρά έβλεπα γιατί είχε μειωθεί ο νυσταγμός δραστικά...

    Και στο νυσταγμό βοηθάει πολύ και το νευροντίν.
    Όταν βρίσκομαι σε κοινωνική έκθεση (κοινωνική φοβία) και τρώω φρίκη κανονικά κάνω νυσταγμό που στην κυριολεξία δεν βλέπω μπροστά μου.
    Το ένα μάτι παίζει σαν τρελό και το άλλο φυσικά από την προσπάθεια να σηκώσει όλο το ζόρι δακρύζει σαν τρελό...
    Ε αυτό μου το κρατάει το νευροντιν ...

    Άσε που το ρεμερόν δείχνει ήδη να κάνει αυτό που λες.
    Μειώνει την κατάθλιψη και έτσι και το άγχος.
    Ήδη αυτές τις 6 μέρες έκανα μερικά πράγματα που ανέβαλα 1-2 μήνες !!!

    Αλλά επειδή παίρνω και 20μγ σιπραλέξ δεν μπορώ να το ανεβάσω.
    Σκέφτομαι να πω στη γιατρό μου να πάω το σιπραλεξ στα 10μγ και το ρεμερόν στα 30μγ...

    Επίσης βοηθάει στην ανοργασμία το ρεμερόν!!!
    Μου ψιλο ακυρώνει την παρενέργεια του σιπραλεξ...
    Και σαν αντισταμινικό κάτι κάνει...

    Πάντως δεν είναι αυτό το black out που περίμενα.
    Όταν το παίρνεις απλά σε βάζει σε mood ύπνου και αν πας για ύπνο αντί να τρώω φρίκη μέσα στο άγχος και να ξημερώνομαι απλά κοιμάμαι.

    Βένζο έχω εδώ 2 κουτιά ζάναξ. Με τα χαν γράψει στο στρατό τον Μάρτη που πέρασε (πριν 1 χρόνο δηλαδή)...
    Έχω δεν έχω πάρει 3-4 φορές.
    Άλλωστε σε μένα δεν δούλευαν γιατί δεν με οδήγησε το άγχος στην κατάθλιψη αλλά η κατάθλιψη - προσωπαγνωσία - νυσταγμός στο άγχος.
    Νταξ δούλευαν αλλά όχι όπως θα ήθελα.

    Λεξοτανίλ έπαιρνα ένα διάστημα με μεγαλύτερη άνεση γύρω στις 15 μέρες συνεχόμενα αλλά μισό χάπι το πρωί και μισό ακόμα αν δε την πάλευα (είχα πάντα πάνω μου) όταν με είχε βγάλει από το αντικαταθλιπτικό η προηγούμενη γιατρός μου και τα είδα όλα...

    Γιατί όσα είχα χτίσει τα χα χτίσει με την βοήθεια αντικαταθλιπτικού και ξαφνικά χωρίς αυτό μαύρισαν όλα...

    Η δική μου η καινούργια μου είπε πως αυτά μόνο αν τα χρειαστώ θα μου τα γράψει.
    Η προηγούμενη μου έλεγε το κορυφαίο να παίρνω λεξοτανίλ κάθε μέρα που δουλεύω (5 μέρες την βδομάδα) και να μην παίρνω τις άλλες 2 ώστε και καλά να μην κάνω εθισμό...
    Τι να πεις σου έγραφε ότι ήθελες...


    Είναι νωρίς για να το θεοποιήσω (6η μέρα) αλλά για μένα το να φάω μισό τσουρέκι και να βγω έξω και να μην ανοίξουν τα μάτια μου βρύσες (μου κάνει αλλεργία το γάλα) σημαίνει πως έπεσα σε αρκετά ικανοποιητικό αντισταμινικό έχοντας μάλιστα έναν παράγοντα αλλεργίας (γαλακτοκομικά) τον οποίο δεν αποφεύγω εύκολα λόγω λαιμαργίας...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Επειδή το νευροντίν με βοηθάει πολύ αναρωτιέμαι εδώ και μέρες αν το lyrica βοηθήσει περισσότερο...
    Θεωρείται πιο αποτελεσματικό και δραστικό.
    Τι δοσολογία παίρνεις και πόσο σου κρατάει εννοώ κάθε πότε πρέπει να παίρνεις;

    Εγώ έπαιρνα πρωί βράδυ αλλά τώρα με το ρεμερόν μόνο πρωί γιατί αν το βράδυ πάρω ρεμερόν με νευροντίν πέφτω όχι απλά σε χειμερία νάρκη αλλά δεν ξέρω που πατώ και που βρίσκομαι...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Βλεπω Παναγιωτη , ταχεις δοκιμασει ολα !! δεν αφησες και τιποτα απ εξω . Καταλαβαινω τι εννοεις οταν λες οτι τα ζαναξ δεν δουλευαν οπως ηθελες . Ουτε και σε μενα δουλευουν , δλδ δεν χτυπανε το αγχος στη ριζα του , ας παρω και 15mg . Γι αυτο σου ειπα οτι η καλυτερη λυση ειναι τι αντικαταθλιπτικο , αμα σου παει το remeron , καλως . Μπορεις να κανεις 30 mg το ρεμερον και 10 mg το σιπραλεξ , ανετα ( με το ΟΚ της γιατρου ) . Το λυρικα ειναι ηπιο , δεν φερνει υπνηλια , ουτε καταστολη , αλλα μειωνει το αγχος . Παιρνω 200-300 mg , αναλογως το αγχος της ημερας , και με κρατανε για μια μερα , αλλα δεν εχω ιδαιτερο αγχος , τα παιρνω για να μειωσω/κοψω τα ζαναξ , τα οποια παιρνω καθαρα απο συνηθεια , και προσπαθω να τα μειωσω .
    Πλακα εχει αυτο με τα λεξοτανιλ !!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Για κάποιο λόγο το λεξοτανίλ με έπιανε καλύτερα και από το ζάναξ και από το τρανξέν :-)
    Το ρεμερόν δείχνει να βοηθάει πολύ περισσότερο από όσο θα μπορούσε το σιπραλέξ γιατί από την φύση του κάνει καταστολή και για κάποιο λόγο χαλαρώνει τους οφθαλμικούς μύες με αποτέλεσμα να μειώνει τον νυσταγμό και το οφθαλμικό άγχος συν ότι είναι και αντισταμινικό...

    Αλλά έχω ραντεβού σε 8 μέρες τότε θα της πω να ανεβάσουμε το ρεμερόν...
    Το λύρικα είναι αρκετά πιο ακριβό από το νευροντίν αλλά το νευροντίν δεν κρατά όλη την μέρα.
    Θεωρητικά θέλει οπωσδήποτε 3 δόσεις σπασμένες στην μέρα για να είσαι καλυμμένος σωστά...

    Τώρα το λύρικα θα της το πω αν ξέρει κανένα αξιόπιστο γεννόσημο να μου γράψει...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    13
    γεια σας πρωτη φορα γραφω εδω . βλεπω δεν ειμαι ο μονος οπως νομιζα οτι δεν με καταλαβαινει κανεις.
    το λυρικα ειναι δυνατο φαρμακο Macgyver. καλο,ομως

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Εγώ πάντως νομίζω ότι το ρεμερόν με καλύπτει αν συνεχίσει να λειτουργεί έτσι και αν ανεβάζοντας την δόση ανεβεί και η δράση του.
    Μόλις το πήρα και είμαι λες και πήρα μισό λεξοτανίλ...
    Μακάρι να μείνει αυτό το αποτέλεσμα και να μη χαθεί...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Αλλά η αλήθεια είναι πως σε βάζει σε κατάσταση ύπνου για αρκετές ώρες...
    Το πήρα γύρω στις 12 χθες και 9μιση το πρωί σηκώθηκα με το ζόρι ενώ είχα βάλει ξυπνητήρι 8, 8κ15, 8κ30 κτλ ...
    Και δεν ήταν το απλό χουζούρι που κάνουμε και πατάμε snooze είναι σε φάση ότι το μυαλό δεν ξυπνά με τίποτα...

    Γενικά μου το κάνει τα πρωινά αν το πάρω ακριβώς πριν τον ύπνο μάλλον κρατάει την υπνηλία γύρω στο 10ώρο...
    Μια μέρα που το πήρα από τις 10 και πήγα για ύπνο στις 12 στις 8 σηκώθηκα μια χαρά...

    Πάντως είναι υπέροχο να ξαπλώνεις και αντί να κατακλύζεσαι από άγχος για την αυριανή μέρα και από καταιγισμό σκέψεων να νιώθεις ότι βουλιάζεις σε ένα σύννεφο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παναγιωτη , φαινεται οτι το ρεμερον σου παει μια χαρα . Ειναι μεχρι να βρεις τι σου παει . Γι αυτο ειπα οτι η λυση ειναι σε καποιο αντικαταθλιπτικο .
    Ενα τετοιο μπορει να ' χτυπησει ' το αγχος της καταθλιψης . Τον νυσταγμο που αναφερεις τον γνωριζω απο συγγενικο προσωπο . Εγω τωρα πειραμaτιζομαι με το zoloft , επαιρνα seroxat , και παιρνω μειωμενη δοση , για να μεταβω στο zoloft , μου παει καλυτερα . Πλεον δεν ρωταω γιατρο , κανω αυτο που κανει ο γιατρος ( πειραματιζεται ) μονος μου .


    psitaka , γεια σου , δεν εισαι μονος βεβαια , εδω βλεπεις ψαχνουμε τα φαρμακα με τον Παναγιωτη . Ψαχνοντας και δοκιμαζοντας , ολο και κατι πετυχαινεις .
    Το λυρικα το συγκρινω με τα αντιψυχωτικα , που δεν τα μπορω καθολου , ειναι πολυ ισχυρα , αλλωστε καταθλιψη εχω , πολυετη , αλλα νομιζω οτι δεν θαργησω να συνελθω .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Μακ το πιστεύω και εγώ ότι είναι να βρεις το κατάλληλο αντικαταθλιπτικό.
    Τα ssri όλα δουλεύουν ως serotonin reuptake inhibitors ενώ το remeron ως τετρακυκλικό είναι σεροτονινεργικό (προάγει επιπλέον παραγωγή σεροτονίνης) και παίζει και με την νοραδρεναλίνη (νοραδρενεργικό) που είναι χρήσιμιη σε ΔΕΠ-Υ...
    Και φυσικά αντισταμινικό και μπορώ να πω αρκετά ισχυρό!!!

    Άλλο ssri δεν δοκιμάζω το σιπραλεξ θεωρείται το καλύτερο της κατηγορίας αυτής και πιάνει το άγχος 30% μόνο...
    Το remeron έπιασε με μισή δόση το 30% στο νερό σε 8 μέρες λόγω καταστολής γενικότερης και είναι και πιο φτηνό...

    Πάντα πίστευα ότι θα κατέληγα σε τρικυκλικά. Εϊναι βαριά + χρόνια η περίπτωση μου και μου βγαίνει σε έντονο παθολογικό άγχος κρίσεις πανικού ταχυπαλμίες κτλ κτλ κτλ
    Αλλά τώρα πιστεύω πως θα καταλήξω στο ρεμερόν (τετρακυκλικό) σε φουλ δόση...
    Δεν κάνει και σεξουαλικές παρενέργειες που είναι πολύ βασικό και ταυτόχρονα ανεβάζει την διάθεση για σεξ και μόνο που ξέρεις πως θα μπορείς να λειτουργήσεις σωστά :-)

    Το seroxat διάβαζα ότι είναι καλό για το άγχος αλλά κόβεται δύσκολα.
    SNRI δεν δοκίμασα.
    Kai to wellbutrin που αποτελεί ξεχωριστή κατηγορία μόνο του με έκανε χάλια εντελώς...

    Αν δε μου κάτσει το ρεμερον (φτου φτου) θα πάω σε anafranil...
    Το lyrica μιας που δεν έχει γεννόσημα από ότι βλέπω ελπίζω πως αν το γράψω θα είναι φτηνό.
    Θέλω να δω αν θα δουλέψει στον νυσταγμό όπως το νευροντίν...

    Το νευροντίν μου τον αφήνει στα 2/10 περίπου γιατί όταν αγχώνομαι πάει 10/10. Τώρα όταν αγχώνομαι με νευροντίν την παλεύω βλέπω που πάω τουλάχιστον ...
    Αν το λύρικα κάνει το ίδιο και κάνει και λίγο καλύτερα το άγχος τότε οκ...

    Άλλωστε με κόβω το πολύ για 150μγ.
    Νευροντίν παίρνω 300μγ το πρωί μόνο !!!
    Με δόση έναρξης τα 900μγ...
    Με 600μγ είμαι οριακά (σε ακραίο άγχος)
    Με 900μγ απλά δεν περπατάω και κοιμάμαι...

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ερωτηση προς τους οριακους
    By VanGogh in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 16
    Last Post: 10-01-2013, 09:49
  2. Ερώτηση προς διαχειρ. γτ κλείδωσε το θέμα των trolls
    By elafi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 24-10-2012, 12:24
  3. Άγχος, ερώτηση προς ομοιοπαθείς
    By Tasos75 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 16-03-2012, 19:09
  4. ερωτηση προς γυναικες ανω των 18
    By Oneiroplasmenos in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 16-11-2010, 17:28
  5. Replies: 4
    Last Post: 20-02-2008, 09:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •