Πήγα στον Ψυχολόγο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339

    Πήγα στον Ψυχολόγο

    Τα συμπεράσματά του

    - Μου είπε ότι δεν υπάρχει εμπιστοσύνη μεταξύ μας
    - Με πιέζει
    - Δεν σεβεται τα αρεσω μου
    - Μένουμε συνέχεια στους 4 τοίχους δεν με βγάζει εξω και νιώθω πιεσμένη γιαυτό βγαίνει το αγχος και ο πονος στην καρδία
    - Δεν σεβεται τις γυναίκες (ολες για αυτόν είναι πουτάνες
    - Να πάω γυμναστήριο για να με βοηθήσει στο άγχος
    - Μπορεί να ζηλεύω αλλά το περισσότερο αυτός με προκαλει για να ζηλέψω
    - Τις φίλες μου δεν τις αποδέχεται.
    - Αν φορέσω φούστα με ζηλεύει και μου λεει να μην ξαναφορέσω γιατί το κάνω για να προκαλέσω του αρσενικούς και ότι προσπαθώ να βρω φίλο.
    - Να μην στέλλω μηνύματα γιατί νομίζει ότι στέλλω για άλλον.
    - Ότι βιάστηκα να αρραβωνιαστώ
    Με ρώτησε "Αν σου έλεγα τώρα να αρραβωνιαστείς τον Β. όπως είναι τώρα που έμαθες τι είναι...θα το έκανες? του είπα οχι...
    - Μου είπε να χωρίσω τώρα που είναι νωρίς
    - Εχω ανασφάλειες
    - Κρίσεις πανικού
    - Άγχος
    - Ότι δεν ταιριάζουμε
    - Ότι δεν είναι έρωτας αλλά ενθουσιασμός και γιαυτό χώρισα με τον άλλο...

    Θα ήθελα να σας ακούσω πάνω σ΄αυτό

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    σορρυ αλλα χωρις να ξερω την ιστορια σου δε πιστευω οτι ενας ψυχολογος πρεπει να βγαζει συμπερασματα/συμβουλές οπως αυτα που αναφέρεις.
    πχ \"- Να μην στέλλω μηνύματα γιατί νομίζει ότι στέλλω για άλλον.\" ειναι λυση τωρα αυτή? ή μπαλωμα? οταν ειναι μπροστα αυτος δλδ να μην ενδιαφερθεις για μια φιλη σου ? η να μην επικοινωνεις με αλλους ?

  3. #3
    καλημερα καλλια,

    μου κανει εντυπωση πως ο ψυχολογος εβγαλε αυτα τα συμπερασματα και σου εδωσε την συμβουλη να χωρισεις γιατι ειναι νωρις.
    Η γνωμη μου ειναι να μπορεσεις να δεις τα κομματια τα δικα σου πρωτα που σε κανουν δυσλειτουργικη μεσα στην σχεση. Εντοπισε με τον συντροφο σου τα ασχημα της σχεσης και δεστε πρωτα εαν μπορειτε να τα αλλαξετε. Προσπαθηστε τουλαχιστον εαν πιστευεις πως αξιζει αυτος ο ανθρωπος. Αλλα η συμβουλη του χωρισμου ετσι απλα απο ενα ψυχολογο με αφηνει αφωνη. Οι φιλοι σου μπορουν να προτρεψουν να χωρισεις αλλα ο ψυχολογος οχι κατα την γνωμη μου. Υπαρχει ομως παντα και αυτη η λυση.
    Επισης αυτος ο ανθρωπος εντοπισε καποιες αδυναμιες σου πχ. ανασφαλειες. Τι σου προτεινε για αυτο? Δεν πρεπει να τις αναγνωρισεις με την βοηθεια του ειδικου και να τις δουλεψεις??



    Φιλικα
    Μαργαριτα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Η αλήθεια είναι ότι ο ψυχολόγος απαγορεύεται δεοντολογικά να σου προτείνει να χωρίσεις. Μπορεί να εντοπίσει τα προβλήματα αλλά πρέπει εσύ να βρείς την λύση μόνη μου. Συμφωνώ με τη Μαργαρίτα ότι έχεις πολλά θέματα να δουλέψεις. Κομμάτιασέ τα και ασχολήσου με το καθένα χωριστά. Όλες οι αλλαγές δεν μπορούν να γίνουν ταυτόχρονα και μάλιστα, γρήγορα. Θα δεις αλλαγές, αλλά αυτές θα είναι σταδιακές. Θα σου πάρει χρόνο.
    Επίσης, μια άλλη λύση θα ήταν να ακολουθήσετε θεραπεία ζευγαριού, ταυτόχρονα με την προσωπική σου θεραπεία, όπου θα τεθούν τα ζητήματα της σχέσης. Ο σύντροφός σου κατ\'εμέ, θα πρέπει να είναι ενήμερος και να συμμετέχει στην θεραπεία σου, διαφορετικά που είναι η έννοια του ζευγαριού? Και σε ποια άλλη στιγμή θα είναι εκεί να σε στηρίξει?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Originally posted by Lef
    σορρυ αλλα χωρις να ξερω την ιστορια σου δε πιστευω οτι ενας ψυχολογος πρεπει να βγαζει συμπερασματα/συμβουλές οπως αυτα που αναφέρεις.
    πχ \"- Να μην στέλλω μηνύματα γιατί νομίζει ότι στέλλω για άλλον.\" ειναι λυση τωρα αυτή? ή μπαλωμα? οταν ειναι μπροστα αυτος δλδ να μην ενδιαφερθεις για μια φιλη σου ? η να μην επικοινωνεις με αλλους ?
    Συγγνώμη αυτό ήταν εκτός γιατρού...ήμουν συγχισμένη και μου βγήκαν και τα παράπονά μου μαζί γιατί μόλις επέστρεψα απο το γιατρό...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Originally posted by just_40
    καλημερα καλλια,

    μου κανει εντυπωση πως ο ψυχολογος εβγαλε αυτα τα συμπερασματα και σου εδωσε την συμβουλη να χωρισεις γιατι ειναι νωρις.
    Η γνωμη μου ειναι να μπορεσεις να δεις τα κομματια τα δικα σου πρωτα που σε κανουν δυσλειτουργικη μεσα στην σχεση. Εντοπισε με τον συντροφο σου τα ασχημα της σχεσης και δεστε πρωτα εαν μπορειτε να τα αλλαξετε. Προσπαθηστε τουλαχιστον εαν πιστευεις πως αξιζει αυτος ο ανθρωπος. Αλλα η συμβουλη του χωρισμου ετσι απλα απο ενα ψυχολογο με αφηνει αφωνη. Οι φιλοι σου μπορουν να προτρεψουν να χωρισεις αλλα ο ψυχολογος οχι κατα την γνωμη μου. Υπαρχει ομως παντα και αυτη η λυση.
    Επισης αυτος ο ανθρωπος εντοπισε καποιες αδυναμιες σου πχ. ανασφαλειες. Τι σου προτεινε για αυτο? Δεν πρεπει να τις αναγνωρισεις με την βοηθεια του ειδικου και να τις δουλεψεις??



    Φιλικα
    Μαργαριτα
    Η αλήθεια είναι πως για τις ανασφάλειες δεν μου είπε τπτ, αλλά μου τις ανέφερε. Μου έδειξε πως να αναπνέω για να μην πονάω την καρδιά μου και ότι πρέπει να πάω γυμναστήριο... Εγώ τώρα προς το παρών δεν θα του πω ότι πήγα στο γιατρό απλά θα προσπαθήσω να του μιλήσω ελπίζοντας να δώσει σημμασία για τελευταία φορά και να προσπαθήσει να τα διορθώσει μαζί μου....και μετά βλέπουμε...

    Πάντως σήμερα μου επιβεβαίωσε ο γαμπρός μου ότι τον κοιτάει που βλέπει την αδερφή μου με διαφορετικό μάτι....αρα δικαιώθηκα σαυτό και είμαι χαρούμενη αλλά απτην αλλη πληγωμένη πολύ!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by kallia13
    Τα συμπεράσματά του

    - Μου είπε ότι δεν υπάρχει εμπιστοσύνη μεταξύ μας
    - Με πιέζει
    - Δεν σεβεται τα αρεσω μου
    - Μένουμε συνέχεια στους 4 τοίχους δεν με βγάζει εξω και νιώθω πιεσμένη γιαυτό βγαίνει το αγχος και ο πονος στην καρδία
    - Δεν σεβεται τις γυναίκες (ολες για αυτόν είναι πουτάνες
    - Να πάω γυμναστήριο για να με βοηθήσει στο άγχος
    - Μπορεί να ζηλεύω αλλά το περισσότερο αυτός με προκαλει για να ζηλέψω
    - Τις φίλες μου δεν τις αποδέχεται.
    - Αν φορέσω φούστα με ζηλεύει και μου λεει να μην ξαναφορέσω γιατί το κάνω για να προκαλέσω του αρσενικούς και ότι προσπαθώ να βρω φίλο.
    - Να μην στέλλω μηνύματα γιατί νομίζει ότι στέλλω για άλλον.
    - Ότι βιάστηκα να αρραβωνιαστώ
    Με ρώτησε \"Αν σου έλεγα τώρα να αρραβωνιαστείς τον Β. όπως είναι τώρα που έμαθες τι είναι...θα το έκανες? του είπα οχι...
    - Μου είπε να χωρίσω τώρα που είναι νωρίς
    - Εχω ανασφάλειες
    - Κρίσεις πανικού
    - Άγχος
    - Ότι δεν ταιριάζουμε
    - Ότι δεν είναι έρωτας αλλά ενθουσιασμός και γιαυτό χώρισα με τον άλλο...

    Θα ήθελα να σας ακούσω πάνω σ΄αυτό
    Συγνώμη Κάλια αλλά εσύ πήγες για να λύσεις την παθολογική σου ζήλεια αλλά αυτός μας βγήκε ο παθολογικά ζηλιάρης;;;Χαχα...Κουράγιο....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Μάλλον ετσι είναι kassi μου....

    Χτες πήγα το απογευμα και σε ενα ιερέα για εξομολόγηση...του τα είπα και μου είπε να του δώσω χρόνο να με μάθει γιατί είναι λίγο το χρονικό διάστημα που ειμαστε αρραβωνιασμένοι. Είπε (θα το ερμηνεύσω) \"να είμαι λίγο προσεκτική στις κινήσεις μου να μην κάνω κάτι που να τον ενοχλήσει και να ζηλέψει και να μου κάνει συνεχώς παράπονα για να αποκτηθεί η εμπιστοσυνη με λιγα λόγια....(όπως π.χ συνεχώς μηνύματα στις φίλες μου)\".

    Όταν πήγα σπίτι επέμενε να του πώ τι είπα και τι μου είπε ο ιερέας. Εγώ του είπα δεν γίνεται να σου πώ...του είπα προσωπικές μου αμαρτίες. Και νευρίασε γιατί να μην του πω, και ότι ήταν σίγουρος ότι του είπα γιαυτόν και για τους πρώοιν, και ήταν περίεργος να μάθει και με λίγα λόγια με έπριξε χτες αλλά μετά του πέρασε...

    Όταν πήγαμε να κοιμηθούμε μου λέει \"Κάλλια, θέλω να σου μιλήσω...έχω πρόβλημα. Του λέω πες μου... μου λέει δεν ξέρω κάποτε τι παθαίνω αλλά γίνομαι πολύ νευρικός και με νευριάζουν όλοι ανεξερέτως και ξεσπαω πάνω σου και νομίζω είναι απο την πίεση στη δουλεια...και του λέω εγώ νομίζω εχεις ανασφάλειες και γιαυτό δεν με εμπιστεύεσαι και σου βγαίνει σε ζήλεια...Να μην βάζεις κακές ιδέες στο μυαλό σου και να μην βάζεις την ταπέλα \"όταν δεν πάει καλά η δουλεια να μην μου μιλάτε...\" Όταν φεύγεις απο την δουλεια και έρχεσε σπίτι να ξεχνάς τα προβλήματα τις δουλειας.

    Με ανυσηχησε αυτό...Ότι νιώθω νιώθει...έχει όντως και αυτός πρόβλημα απο ότι κατάλαβα και δεν ξέρω πως να βοηθήσω....του είπα να παέι να μιλήσει σε ειδικο αλλά δεν τους πιστεύει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Όταν κάποιον τον πιάνει το νευρικό και λέει παράλογα πράγματα...δεν εμπιστεύεται και ζηλεύει....τι σημαίνει? Θέλω λίγη ανάλυση...και τι μπορώ να κάνω....αν μπορω! :(:(

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Kallia να η ευκαιρία σου !

    Αφου παραδέχεται οτι έχει πρόβλημα και αυτός , πεισε τον να κάνετε θεραπεία ζευγους .

    Να δοκιμάσετε τουλάχιστον πριν το απορρίψετε .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Ναι του το είπα...να πάει σε κάποιν ειδικο να μιλήσει.....ή σε ιερέα ή σε ψυχολόγο και δεν πάει...δεν του αρέσουν αυτά..λέει πως λένε μαμακίες αυτοί...πως να τον πείσω?

    Είμαι χειρότερα τώρα, γιατί μου το είπε! έχει γνώση το τι του συμβαίνει και εγώ δεν μπορώ να τον βοηθήσω....για να μου το πει σημαινει ότι θέλει να το λύσει το πρόβλημα του...νομίζω βασανίζεται....απο την άλλη νιώθω ότι με όλα αυτα με βοήθησε πολύ που μίλησα στον ιερέα και μου διάβασε ευχη. Όλα αρχίζουν και βγαίνουν προς τα έξω και φαίνεται απο που αρχιζουν όλα...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by kallia13


    Χτες πήγα το απογευμα και σε ενα ιερέα για εξομολόγηση...

    προς ενημερωση,
    εξομολογω και εγω.
    Βεβαιως εχω δικη μου εκκλησια με πολυ καλα αποτελεσματα.

    :cool:

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Να πάτε μαζί kallia ......... και οι δυο πρέπει να δουλεψετε .............

    πείσε τον να δοκιμάσετε .............

    Κάτι παραπάνω θα ξέρει εκείνος για την διαχείριση της κατάστασης .......

    Η ευτυχία σας δεν είναι πάνω απο όλα ?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    εγώ παιδιά δεν πιστεύω οτι τις καταστάσεις πρέπει να τις τραβάμε από τα μαλλιά.
    Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του..
    Κάλλια είναι φανερό οτι είσαι εξαιρετικά ανασφαλής και μέχρι εδώ καλά, γιατί αποφάσισες να το αντιμετωπίσεις έστω κι αν, κατά τη γνώμη μου, κατά βάθος δεν θες.

    Αν ήθελες δεν θα έσπευδες από τον θεραπευτή στον εξομολογητή μπας και κρατήσεις μια σαθρή κατάσταση με τη σχέση σου. Τί να την κάνεις αλήθεια μια σχέση που την παλεύεις έτσι?
    Πώς θα προχωρήσεις σε έναν επιτυχημένο γάμο, μετά από έναν αποτυχημένο αρραβώνα?

    Για να πετύχουμε στη ζωή μας χρειάζονται ώριμες κινήσεις. Όχι μικροκαταστάσεις που μας δυσκολεύουν..

    Κράτα μία σταθερή γραμμή με τον θεραπευτή σου, ξεκαθάρισε τι θέλεις, δυνάμωσε τον εαυτό σου κι όλα θα πάρουν το δρόμο τους.
    Αμήν.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Originally posted by Reina
    εγώ παιδιά δεν πιστεύω οτι τις καταστάσεις πρέπει να τις τραβάμε από τα μαλλιά.
    Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του..
    Κάλλια είναι φανερό οτι είσαι εξαιρετικά ανασφαλής και μέχρι εδώ καλά, γιατί αποφάσισες να το αντιμετωπίσεις έστω κι αν, κατά τη γνώμη μου, κατά βάθος δεν θες.

    Αν ήθελες δεν θα έσπευδες από τον θεραπευτή στον εξομολογητή μπας και κρατήσεις μια σαθρή κατάσταση με τη σχέση σου. Τί να την κάνεις αλήθεια μια σχέση που την παλεύεις έτσι?
    Πώς θα προχωρήσεις σε έναν επιτυχημένο γάμο, μετά από έναν αποτυχημένο αρραβώνα?

    Για να πετύχουμε στη ζωή μας χρειάζονται ώριμες κινήσεις. Όχι μικροκαταστάσεις που μας δυσκολεύουν..

    Κράτα μία σταθερή γραμμή με τον θεραπευτή σου, ξεκαθάρισε τι θέλεις, δυνάμωσε τον εαυτό σου κι όλα θα πάρουν το δρόμο τους.
    Αμήν.

    Στον Ιερέα Reina μου δεν πήγα με σκοπο να πω αυτά....απλά πάντα τις γιορτές όπως τώρα που έρχονται τα χριστούγεννα εξομολογούμε για να κοινωνίσω. Και απλά ήταν και ευκαιρία να τα πω και αυτά για να φύγει το βάρος απο πάνω μου και πιστεύω με βοήθησε γιατί το ίδιο βράδυ ήρθε απο μόνος του και μου είπε \"Κάλλια, ξέρεις...έχω πρόβλημα\" και ηρέμισα...τώρα θα ξέρω πως θα το αντιμετωπίσω και ελπίζω να τα καταφέρω...Αν όντως συνεχίσουμε και δεν συμβιβαζόμαστε και δεν εμπιστευόμαστε....πρέπει να τελειώσει..

    Αν έχω νεότερα θα σας πω....

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •