ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    15

    ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ

    Καλησπερα θελω να ρωτησω το εξης, αν παω σε καποιο νοσοκομειο - ψυχιατρικο και ζητησω ο ιδιος να νοσηλευτω για 1-2 εβδομαδες λογω αγχωδης διαταραχης, πανικου και φοβος θανατου θα με κρατησουν? Η θα με στειλουν σπιτι μου? το εχω αναγκη να παω να ηρεμησω εστω για 1-2 εβδομαδες να μου φυγει και η θανατοφοβια ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Θα πρεπει να το κρινει ο γιατρος που θα σε δει, πρεπει να τα πεις πειστικα δηλαδη, να φαινονται τα προβληματα που εχεις. Μη νομιζεις παντως οτι ειναι κ το καλυτερο περιβαλλον αν μιλαμε για δημοσιο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    15
    Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση. Ναι για δημοσιο μιλαω δεν εχω καμια εμπειρια ουτε καν εχω παει ποτε να πω την αληθεια αλλα ειλικρινα ειμαι σε πολυ ασχημη φαση, η αγωγη μου ειναι σιπραλεξ 1 το πρωι μπουσπαρ ενα το πρωι ενα το βραδυ , lyrica to βραδυ 1 και 1 σερουκιελ των 25 για τον υπνο δεν την εχω ξεκινησει ακομα λογο του φοβου μη με πειραξουν και μεινω στο τοπο, ηδη εχω ταχυκαρδιες και αρρυθμιες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Βασικα δεν ξερω ποια θεματα σ απασχολουν, πρεπει να τα συζητησεις με ψυχολογο ή γιατρο και παραλληλα παιρνεις κ την αγωγη. Δηλ μην το αφηνεις μονο στα φαρμακα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    15
    Και εγω ακομα ψαχνομαι κερασι ειμαι στα 37 πλεον και δεν εχω γνωρισει ακομα τον εαυτο μου πραγματικα, πρεπει ομως να ηρεμησω πρωτα και μετα να τα βαλω ολα κατω προς αναλυση γιατι τωρα μονο αγχος αγχος αγχος και κακες σκεψεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by NASOSB View Post
    Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση. Ναι για δημοσιο μιλαω δεν εχω καμια εμπειρια ουτε καν εχω παει ποτε να πω την αληθεια αλλα ειλικρινα ειμαι σε πολυ ασχημη φαση, η αγωγη μου ειναι σιπραλεξ 1 το πρωι μπουσπαρ ενα το πρωι ενα το βραδυ , lyrica to βραδυ 1 και 1 σερουκιελ των 25 για τον υπνο δεν την εχω ξεκινησει ακομα λογο του φοβου μη με πειραξουν και μεινω στο τοπο, ηδη εχω ταχυκαρδιες και αρρυθμιες
    Δε θα μείνεις στον τόπο ίσα ίσα.
    Μπορεί να έχεις παρενέργειες προσαρμογής αλλά μιλάμε για καμία ναυτία (αν το πάρεις με άδειο στομάχι το χάπι) και ζαλάδα.
    Σκέψου εγώ ξεκίνησα αγωγή στο στρατό στη μέση της θητείας και δεν το ήξερε κανείς εκτός από τον γιατρό μου φυσικά οπότε κανονικά υπηρεσίες με ζαλάδα και τα λοιπά...

    Αυτά για το σιπραλέξ.
    Το μπεσπάρ είναι ότι πιο ήπιο μπορείς να πάρεις και δουλεύει πολύ ελαφριά στην αγχώδη μόνο και σου φτιάχνει και λίγο την διάθεση αλλά μετά την βδομάδα συνήθως.
    Δε θα σου κάνει καν παρενέργειες είναι τόσο ελαφρύ που απορώ με το ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ του...
    Αυτή η εταιρεία πρέπει να είναι τρελή...

    και το seroquel είναι στην ελαχιστόττατη δόση και ίσα θα σε βάλει σε mood ύπνου...

    Και φυσικά δεν είναι υποχρεωτικό να τα ξεκινήσεις όλα μαζί.
    Βάλε πρώτα το σιπραλέξ κράτα το για 3-4 μέρες όπου και θα περάσουν σχεδόν όλες οι πιθανές παρενέργεις προσαρμογής και θα το παίρνεις σαν να μη το πήρες.
    Μετά βάλε το μπεσπάρ και μετά το σεροκουελ.
    Έτσι Αν κάνει κάποιο παρενέργεια θα ξέρεις ποιό ήταν ;-)

    Είναι κρίμα να μπεις ψυχιατρείο για αυτό.
    Το σιπραλεξ και το μπεσπαρ έτσι κ αλλιώς θα αργήσουν σχετικά να σε βοηθήσουν.
    Το μπεσπάρ γύρω στη βδομάδα το σιπραλεξ 15-30 μέρες.
    Το σεροκουελ νομίζω θα σε πιάσει πιο γρηγορα.
    Θα μπορούσε να σου γράψει και ένα κουτί λεξοτανίλ για 30 μέρες μέχρι δηλαδή να σε πιάσει το σιπραλεξ...

    Καλή Ανάσταση φίλε μου το φως της Ανάστασης ας μας φωτίσει όλους

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    15
    Επισης Παναγιωτη σε ευχαριστω πολυ φιλε με βοηθησες αρκετα!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    NASOSB αν το ζητήσεις απο τον γιατρό και πεις οτι δεν νοιώθεις καλά,θα σε κρατήσει.Για να πω την αλήθεια δεν έχω νοσηλευτεί ποτέ αλλά απο συναδέλφους ξέρω οτι δεν είναι τα πράγματα τόσο δραματικά.Μιλάω πάντα για Θεσσαλονίκη.
    real eyes realise real lies

Similar Threads

  1. Μια ερώτηση περί θρησκείας για όποιον γνωρίζει...
    By Κύκνος in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 43
    Last Post: 21-03-2015, 12:23
  2. Είμαι εδώ για να βοηθήσω με όποιον τρόπο μπορώ όσους το χρειάζονται!!!
    By Gogo23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 10-03-2013, 03:10
  3. γνωρίζει κανείς
    By αν? in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 4
    Last Post: 20-06-2011, 23:19
  4. για οποιον βαριεται..
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 20-10-2010, 14:00
  5. Μια βοηθεια απο οποιον θα μπορουσε...
    By ti_shmasia_exei in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 35
    Last Post: 09-06-2010, 01:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •