Προβλήματα όρασης - άγχος;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907

    Προβλήματα όρασης - άγχος;

    Εχω διαγνωστεί εδω και χρόνια με αγχώδη διαταραχή, είχα φυσικά και κρίσεις πανικού αλλά και πολλα ψυχοσωματικά. Εκανα θεραπεία με ladose και λεξοτανιλ για περίπου 6 μήνες παράλληλα ειχα ξεκινησει ψυχοθεραπεία. Η αλήθεια ειναι οτι βοηθηκα αρκετα. Δεν ξερω αν ηταν αυτο΄ή ότι είχα εξαντλήσει και όλες τις ιατρικές εξετάσεις και ότι δεν μου ειχαν βρει κατι.
    Πριν λιγο καιρό αρχισαν παλι συμπτώματα. αρκετά "θορυβώδη". Καθώς έχω μεγάλη μυωπια, κάποιες ώρες νομιζω ότι δεν βλεπω καλά, με ενοχλει το εντονο φως οπως αντακλαται σε φωτεινο φοντο, ωρες ωρες βλεπω σαν "κυμματα", καποιες αλλες ωρες μου κανει καποιες διαταραχες που κρατανε 20λεπτα, ο γιατρος μου ειπε οτι αυτα τα τελευταία λεγονται οφθαλμικες ημικρανιες. Εχω συνεχεια το νου μου αν βλεπω καλα..καταλαβαινετε. Πηγα σε οφθαλμιατρο, ολα καλα (φυσικα η μυωπια και ο αστιγματισμός ειναι εκεί αλλα αυτα τα ξερω) και σε νευρολογο που μου ειπε για την ημικρανια. Τον επρηξα φυσικα να μου γραψει αξονική ή μαγνητική (εχω κανει σιγουρα 2-3, η τελευταια πριν 2 χρονια) και μου ειπε οτι δεν υπάρχει λόγος..
    Το άλλο που έχω είναι ότι σκεφτομαι πολλα πραγματα μαζί με αποτελεσμα να μην εστιαζω πουθενα τελικα...
    ειχε κανεις παρομοια συμπτώματα; όπως καταλαβαίνετε ειμαι μονιμα με την εννοια οτι δεν βλεπω καλα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    κανείς δεν έχει παρομοια;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Το είδωλο των αντικειμένων που παρατηρούμε σχηματίζεται στον αμφιβληστροειδή χιτώνα του ματιού μας. Από εκεί μεταφέρεται μέσω του οπτικού νεύρου στον εγκέφαλο, προκειμένου να υποστεί την κατάλληλη επεξεργασία.

    Η οπτική εντύπωση, όμως, που δημιουργείται πάνω στον αμφιβληστροειδή δεν εξαφανίζεται αμέσως μόλις λείψει αυτό που είδαμε, αλλά διατηρείται αναλλοίωτη για ένα πολύ μικρό χρονικό διάστημα (περίπου από 1/12 μέχρι 1/20 του δευτερολέπτου). Αν εκείνη τη στιγμή δούμε μια άλλη εικόνα, ο εγκέφαλός μας δεν μπορεί να την ξεχωρίσει από την προηγούμενη.

    Αυτή η ιδιότητα του εγκεφάλου μας ονομάζεται μεταίσθημα. Το μεταίσθημα είναι μια φυσική οφθαλμαπάτη, η οποία επιτρέπει στον άνθρωπο (αλλά και σε άλλα ζώα με εξε-
    λιγμένους οφθαλμούς)
    (α) να αντιλαμβάνεται τον μεταβαλλόμενο χώρο γύρω του σαν μια συνέχεια και
    (β) να υπολογίζει την ταχύτητα των κινούμενων αντικειμένων στο οπτικό του πεδίο.

    Ο άνθρωπος αξιοποίησε το μεταίσθημα για να βελτιώσει την αισθητική του απόλαυση.
    Ο κινηματογράφος και η τηλεόραση, τα κινούμενα σχέδια και οι διάφορες κινούμενες εικόνες (animation) στηρίζονται σε αυτήν ακριβώς την ιδιότητα: Μια σειρά από εικόνες προβάλλονται με γρήγορο τρόπο, ώστε να δημιουργείται στον θεατή η ψευδαίσθηση
    της κίνησης.
    σχολιο
    +αυξανεται ο χρονοσ του μεταισθηματοσ ετσι μου ειπανε και ειναι σαν να σ ανεβαινει η μυωπια δε μπορεισ να κανεισ τιποτα γι αυτο
    το συνηθιζεισ γτ οταν εισαι χωρισ γυαλια πωσ βλεπεισ;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Το είδωλο των αντικειμένων που παρατηρούμε σχηματίζεται στον αμφιβληστροειδή χιτώνα του ματιού μας. Από εκεί μεταφέρεται μέσω του οπτικού νεύρου στον εγκέφαλο, προκειμένου να υποστεί την κατάλληλη επεξεργασία.

    Η οπτική εντύπωση, όμως, που δημιουργείται πάνω στον αμφιβληστροειδή δεν εξαφανίζεται αμέσως μόλις λείψει αυτό που είδαμε, αλλά διατηρείται αναλλοίωτη για ένα πολύ μικρό χρονικό διάστημα (περίπου από 1/12 μέχρι 1/20 του δευτερολέπτου). Αν εκείνη τη στιγμή δούμε μια άλλη εικόνα, ο εγκέφαλός μας δεν μπορεί να την ξεχωρίσει από την προηγούμενη.

    Αυτή η ιδιότητα του εγκεφάλου μας ονομάζεται μεταίσθημα. Το μεταίσθημα είναι μια φυσική οφθαλμαπάτη, η οποία επιτρέπει στον άνθρωπο (αλλά και σε άλλα ζώα με εξε-
    λιγμένους οφθαλμούς)
    (α) να αντιλαμβάνεται τον μεταβαλλόμενο χώρο γύρω του σαν μια συνέχεια και
    (β) να υπολογίζει την ταχύτητα των κινούμενων αντικειμένων στο οπτικό του πεδίο.

    Ο άνθρωπος αξιοποίησε το μεταίσθημα για να βελτιώσει την αισθητική του απόλαυση.
    Ο κινηματογράφος και η τηλεόραση, τα κινούμενα σχέδια και οι διάφορες κινούμενες εικόνες (animation) στηρίζονται σε αυτήν ακριβώς την ιδιότητα: Μια σειρά από εικόνες προβάλλονται με γρήγορο τρόπο, ώστε να δημιουργείται στον θεατή η ψευδαίσθηση
    της κίνησης.
    σχολιο
    +αυξανεται ο χρονοσ του μεταισθηματοσ ετσι μου ειπανε και ειναι σαν να σ ανεβαινει η μυωπια δε μπορεισ να κανεισ τιποτα γι αυτο
    το συνηθιζεισ γτ οταν εισαι χωρισ γυαλια πωσ βλεπεισ;

    Σε ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση. Οποτε λες ότι προφανώς υπεραναλυω μια φυσιολογική κατάσταση. Νομιζω χωρίς γυαλιά δεν βλεπω ετσι, αλλα ετσι κι αλλιως χωρίς γυαλια δεν βλεπω και πολυ μακρια

  5. #5
    Ο οφθαλμίατρος σου μέτρησε την πίεση στα μάτια;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    ναι δεν είχα. και τσεκαρε και τον βυθό. η αισθηση που περιγραφω είναι όταν κοιταξω καπου και ξαφνικα γυριζω να κοιταξω αλλου..σαν να μην εστιαζω καλά. και δεν ειναι συνεχεια φυσικα

  7. #7
    Φαίνεται οτι είναι ψυχολογικό το πρόβλημα, άδικα ανησυχείς. Προσπάθησε να μην δίνεις σημασία στο γεγονός οτι δεν εστιάζεις καλά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Έχω οφθαλμικές ημικρανίες πολλά χρόνια τώρα. Εμφανίζονται κυρίως όταν είμαι στρεσσαρισμένη/ πιεσμένη/ κουρασμένη και στις 2 εγκυμοσύνες μου.

    Δεν είναι τπτ σημαντικό. Περιμένεις απλώς να περάσει. Αν σου αφήνει δυνατό πονοκέφαλο, πάρε αναλγητικό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο σου μελος,Οπωσδηποτε μια αιτιολογια για οτι παθαινεις ειναι η μεγαλη σου μυωπια ισως κ η ευπαθεια σου στους πονοκεφαλους πηγαινε στο οφθαλμιατρο ισως πρεπει να αλλαξεις γυαλια με περισσοτερο ενισχυμενους φακους,η προσπαθεια σου να δεις καλα σε ταλαιπωρει κ νιωθεις ζαλισμενη,Ισως εχεις κ διασπαση προσοχης κατα την οποια δεν μπορεις να εστιασεις το βλεμμα σου σε ενα σημειο υπαρχει τεστ για να το δεις αυτο κ εγω εχω επισημη διαγνωση διασπασης προσοχης εκανα το τεστ κ οντως δεν μπορω να εστιασω σε ενα σημειο κ το βλεμμα μου περοφερεται παντου καθως σκεφτομαι πολλα κ διαφορα

Similar Threads

  1. Τι ακριβως φταιει και εχω τετοια συμπτωματα; κυριως ορασης..αλλά και φοβος
    By oskfrez in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 03-11-2019, 16:06
  2. προβλημα ορασης
    By stepmind in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 05-01-2012, 16:46
  3. Άγχος, σχέσεις και προβλήματα Υγείας..
    By sapsalo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 15-07-2011, 22:28
  4. δερματικα προβληματα απο αγχος
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 14-08-2009, 20:46
  5. Άγχος και γαστρεντερολογικά προβλήματα
    By Daphne1982 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 28-04-2007, 22:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •