ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΑΛΜΩΝ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 82
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146
    Οταν ήμουν μικροτερη ειχα γυρισει 100 καρδιολογους γ αυτο το θεμα. Πήγαινα με κλαματα σας παρακαλώ βοηθηστε με πεθαινω. Εκανα τα παντα. Δε βρεθηκε τιποτα (φυσικα χαχα) . Αποδοθηκε στο στρες/αγχος αλλα μετα απο λιγο διαγνώστηκαν θέματα με στομαχι που είναι απο ότι εχει πει η φιλη μου που τυγχάνει καρδιολόγος είναι σύνηθες να δημιουργήσει τετοια οπως και ταχυκαρδίες Σνεχιζω να εχω εκτακτες αλλα κουραστηκα να τρεχω παιδια.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by giannis_ View Post
    Με την διατροφή ειμαι πολυ προσεκτικός εδώ και πολλά χρόνια, δεν καπνίζω και επίσης αθλούμαι συστηματικά. Νερό επίσης πίνω αρκετό. Ανα περιόδους μπορεί να πίνω λίγο παραπάνω αλκοολ, ωστόσο θέλοντας να διαπιστώσω αν είναι αυτό που θα μπορούσε να με έχει επηρεάσει, ακόμα και όταν το σταματάω εντελώς π.χ. για 2-3 εβδομάδες δεν βλέπω κάποια βελτιώση...
    Ξέχασα να αναφέρω επίσης ότι μου έχει εμφανίστει αυτό το διάστημα και αυξημένη πίεση, χωρίς όμως να φαίνεται (μετά από πολλές εξετάσεις) να την προκάλεί κάποιο παθολογικό αίτιο.
    Ειναι στιγμές που η ολη κατασταση μου προκαλει τεράστια απογνωση...φαντάζομαι το καταλαβαίνεις
    Ναι το καταλαβαίνω...προφανώς η πίεση σου οφείλεται στο άγχος σου.Γι'αυτο πρέπει να το μετριάσεις και να μην το αφήσεις να σε φάει.Εφοσον τα έχεις δει όλα από θέμα εξετάσεων το μοναδικό πράγμα που σου μένει είναι να σταματήσεις να ασχολείσαι με το "πρόβλημα."Φαίνεται βουνό το ξέρω αλλά πραγματικά πρέπει να το προσπαθήσεις.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Καλησπέρα.Είμαι 39 ετών και εδω και ενα χρονο περιπου μου παρουσιαστηκαν εκακτες συστολες.για 2 μήνες περιπου καταλαβαινα 2-3 συστολές καθε δυο εβδομαδες.επισκεφθηκα καρδιολόγο και εκανα triplex - doopler καρδιας.μου ειπε οτι δεν υπαρχει κατι παθολογικο και μονο αν γινουμε συχνες να βαλω holter και αν χρειαστει να παρω καποιο φαρμακο για να ηρεμησουν τα συμπτωματα.τους επομενους 5 μηνες καταλαβαινα 1 εκακτη μια φορα το μηνα.τους τελευταιους ομως 3 μήνες καταλαβαινω 2-3 συστολες οταν ξαπλωσω το βραδυ και εχω καταγραψει οτι μου συμβαινει 7 φορες το μηνα.αν ειχα αρρυθμια στο triplex δεν θα φαινοτανε???να συμπληρωσω οτι εχω ελεξει το θυροειδη μου και ειναι οκ.καθε μερα ζω με το αγχος οτι θα μεινω στο τοπο.μου εχει γινει εμμονη πια!!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    Δέκα χρόνια με έκτακτες. Στην αρχή πήγα σε δέκα καρδιολογος. Απ ότι βλέπεις είμαι εδώ και σ γράφω. Βελτίωσε το άγχος μείωσε καφεΐνη δεν είναι τίποτα η μισή Ελλάδα έχει εκτακτες

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    27
    καλησπέρα σασ!Έχω Σοβαρό Θέμα και εγώ! είμαι 30 χρόνων κ τουσ τελευταίους 6 μήνες ταλαιπωρούμε από έκτακτες συστολές!!
    σασ παρακαλώ ζητάω κ εγώ κάπου κάποιον να με ηρεμήσει και να είναι κ αυτός παθών..
    έχω κάνει 7 τριπλεξ καμία δεκαριά καρδιογραφηματα ένα τεστ κοποσεωσ κ 2 χολντερ ρυθμού Όλα Είναι Τέλεια...Εγώ Γιατί Φοβάμαι?Όταν Παθαίνω ΕΚΤΑΚΕΣ Νομίζω ΠΩΣ ΘΑ Πεθάνω!

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    27
    και εγώ τα ίδια με σένα!κ αν κάτσεις να διαβασεισ υπάρχουν άνθρωποι που κάνω 2 ώρες συνεχόμενα έκτακτες!εγώ μια φορά έκανα 1 λεπτό συνεχωμενεσ κ καταυθειαν πήγα στα επείγοντα.
    την άλλη μέρα έβαλα χολντερ προληπτικά γιατί δε μου έβρισκαν κάτι κ στο τριπλεξ δεν κατεγραψς ούτε μια έκτακτη!
    άσε Δράμα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Εγώ έκανα τρίπλεξ και εξετάσεις αίματος και τα αποτελεσματα ήτανε πολύ καλά.και ενω ολες τις φορες αισθανομουνα το βραδυ που ξαπλωνα 2-3 εκακτες εχθες το βραδυ μεσα σε 1,5 ωρα αισθανθηκα 20 .τρελαθηκα εντελως.περιμενω απο βδομαδα να βαλω holter,αλλα μεχρι να ερθει εκεινη ωρα νομιζω οτι θα εχω πεθανει.γιατι με πιανει μονο βραδυ ρε παιδια????φοβαμαι πια την ωρα του υπνου.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Οσοι απο εσας βαλατε holter ειχατε αισθημα παλμων???ειχατε αλλες εκακτες που να τις κατεγραψε το μηχανημα αλλα εσεις να μην τις καταλαβατε καθολου??

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Εγώ έκανα τρίπλεξ και εξετάσεις αίματος και τα αποτελεσματα ήτανε πολύ καλά.και ενω ολες τις φορες αισθανομουνα το βραδυ που ξαπλωνα 2-3 εκακτες εχθες το βραδυ μεσα σε 1,5 ωρα αισθανθηκα 20 .τρελαθηκα εντελως.περιμενω απο βδομαδα να βαλω holter,αλλα μεχρι να ερθει εκεινη ωρα νομιζω οτι θα εχω πεθανει.γιατι με πιανει μονο βραδυ ρε παιδια????φοβαμαι πια την ωρα του υπνου.
    Μπορει να ειναι εκτακτες θεσεως.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Μπορει να ειναι εκτακτες θεσεως.
    Πρώτη φορά το ακούω.τι ειναι αυτο???στο εχει πει καρδιολογος??

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    27
    Εγώ όταν εβαλα πρώτη φορά χολντερ δεν είχα καμία ενόχληση και μου κατέγραψε κάποιας ελάχιστες μονήρης κοιλιακες και κολπικές.
    Στο 2ο που εβαλα έκανε κ σοβαρό χειρουργείο ο πατέρας μου στο κεφάλι κ ενώ νόμιζα πως πεθαίνω όταν πηρα το αποτέλεσμα δεν είχα ούτε μια έκτακτη παρά μόνο που έκανα 2 φορές φλεβοκομβικες ταχυκαρδίες μη παροξυσμικες.
    Το αίσθημα είναι χάλια !
    Ειδικά εγώ το νιώθω κ στην καρδιά κ στο λαιμό λες κ σταματάει .
    Βέβαια έχω το κουσούρι να βάζω το χέρι μου συνέχεια στον λαιμό να κοιτάω τον παλμό μου

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by irini_30 View Post
    Εγώ όταν εβαλα πρώτη φορά χολντερ δεν είχα καμία ενόχληση και μου κατέγραψε κάποιας ελάχιστες μονήρης κοιλιακες και κολπικές.
    Στο 2ο που εβαλα έκανε κ σοβαρό χειρουργείο ο πατέρας μου στο κεφάλι κ ενώ νόμιζα πως πεθαίνω όταν πηρα το αποτέλεσμα δεν είχα ούτε μια έκτακτη παρά μόνο που έκανα 2 φορές φλεβοκομβικες ταχυκαρδίες μη παροξυσμικες.
    Το αίσθημα είναι χάλια !
    Ειδικά εγώ το νιώθω κ στην καρδιά κ στο λαιμό λες κ σταματάει .
    Βέβαια έχω το κουσούρι να βάζω το χέρι μου συνέχεια στον λαιμό να κοιτάω τον παλμό μου
    Μήπως είχες πάθει κρίση πανικού??εγω οταν παθαίνω δεν αισθανομαι καθολου αισθημα παλμων,μονο ταχυκαρδια.παντως οντως το συναισθημα ειναι χαλια γιατι το μυαλο σου ολη την ημερα ειναι εκει και στα καταστρεφει ολα.σκεφτεσαι ποτε θα αισθανθεις την επομενη εκτακτη.

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    27
    Κάθε μέρα ξυπνάω κ σκέφτομαι ποτε θα κάνω έκτακτη κ θα μείνω στον τόπο ...
    Τριάντα χρόνων γυναίκα .
    Καθημερινά ζαλίζομαι

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Η ζαλη μπορει να οφειλεται σε υποταση.

    Προσωπικα ημουν για καιρο καρδιοφοβικος, με ειχαν δει 12 καρδιολογοι, γυρω στα 500+ καρδιογραφηματα, τριπλεξ, 5 τεστ κοπωσεως, 10 χολτερ ρυθμου, 1 χολτερ πιεσης. Αρχικα ημουν βραδυκαρδικος κατι που ειναι συνηθες σε νεα ατομα καλης φυσικης καταστασης. Μεχρι που ανεπτυξα το συνδρομο POTS και τωρα παιρνω αγωγη για τους παλμους. Εκτοτε εχω ηρεμησει αρκετα.

    Εγω βεβαια εχω κι αλλα θεματα υγειας, αναιμια, υποταση, οισοφαγιτιδα , προοδευτικη κωφωση, προδιαβητη κ.ά. Ολα τα ανακαλυψα σιγα σιγα, ενω αρχικα αποδιδοταν στο αγχος οποιοδηποτε συμπτωμα ειχα. Προσφατα βρεθηκε και πολυ υψηλη προλακτινη στις εξετασεις μου και ο γιατρος φοβαται για προλακτινωμα. Επισης εχω αιμοπτυσεις.

    Οι εκτακτες δεν με ενοχλουν. Δεν τις νιωθω πια βασικα και στο τελευταιο χολτερ ειχα 11. Ειχα θεμα οσο ειχα πιο χαμηλους παλμους, αλλα ποτε μεγαλο αριθμο, απλα τις ενιωθα. Μαγνησιο και ηλεκτρολυτες πρεπει να προσεχετε. Αυτα αλλαζουν αρα ενα συμπληρωμα αν εχετε χαμηλες τιμες δεν κανει κακο. Και το στομαχι μπορει να φερει εκτακτες. Θελει επισης ενυδατωση και καλο υπνο.

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    27
    Όλες οι εξετάσεις μου είναι υποδειγματικές ! Δεν έχω τίποτα υψηλό τίποτα χαμηλό .
    Παρά μόνο χαμηλή βιταμίνη D.
    Έχω πάει σε 7 διαφορετικούς καρδιολόγους αλλά όταν μ συμβαίνει η έκτακτη αρρωσταίνω .
    Και να ξερεις αν είχα τα θέματα που έχεις εσυ εγώ δεν θα άντεχα .
    Είμαι πολύ φοβική κ σου εύχομαι ότι καλύτερο

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. αισθημα κοπωσης
    By Αρης31 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 17-06-2014, 18:30
  2. αίσθημα κατωτερότητας
    By MariaApo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 15-08-2012, 01:18
  3. ΑΙΣΘΗΜΑ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ
    By melina20 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 25-06-2011, 20:23
  4. αισθημα κενου
    By elirene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 09-05-2011, 16:27
  5. ξαφνικη αισθηση παλμων
    By konsav92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 15-09-2009, 02:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •