ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΑΛΜΩΝ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 82
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ημουν πολυ χειροτερος απο σενα. Με ξερουν ακομα και στα επειγοντα ονομαστικα ολοι οι γιατροι και οι νοσοκομες. Μην το ψειριζεις λοιπον γιατι στο τελος ολο και κατι θα βρεις.

    Και μενα για καρδια παντως υποδειγματικες μου ελεγαν οτι ειναι μεχρι που αρχισα να εχω ταχυκαρδιες σε ορθια θεση.

    Η ελλειψη d μπορει να δημιουργησει διαφορα θεματα, να παρεις συμπληρωμα.

    Αλλα αφου δεν πιστευεις οτι εχεις κατι, δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το θεμα; Πηγαινε σε ψυχολογο ή καλυτερα ψυχιατρο. Μια αγωγη θα σε βοηθουσε.

    Επισης οι ηλεκτρολυτες κανουν συχνα εκτακτες και αλλαζουν ευκολα. Μια μερα να μην ενυδατωθεις σωστα, μπορει να σου κανει εκτακτες. Αλλα δεν ειναι κατι για να αγχωνεσαι. Πηγαινε σε ψυχολογο καλυτερα.

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    27
    Μα το θέμα είναι πως πιστεύω πως έχω κάτι το οποίο δε το βρίσκουν οι γιατροί !
    Φαντάσου το ένα χολντερ έδειξε ελάχιστες κοιλιακες κ κολπικές έκτακτες το άλλο δεν έδειξε τίποτα .
    Κ όλα τα τριπλεξ καρδιογραφηματα κ το τεστ κοπώσεως ήταν πεντακάθαρα .
    Απλά γενικά είμαι απαισιόδοξη .
    Έχω πάει σε ψυχολόγο βασικά πηγαίνω .
    Τον ψυχίατρο τον αποφεύγω λόγω τον φαρμάκων .
    Ούτε ντεπόν δεν πίνω . Φοβαμαι

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αν δεν σε βοηθαει ο ψυχολογος, συζητα για αγωγη. Τα παιρνουν και εμφραγματιες αρκετα απο αυτα τα φαρμακα. Το πολυ αγχος θα σου κανει κακο.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by irini_30 View Post
    Κάθε μέρα ξυπνάω κ σκέφτομαι ποτε θα κάνω έκτακτη κ θα μείνω στον τόπο ...
    Τριάντα χρόνων γυναίκα .
    Καθημερινά ζαλίζομαι
    Κάπως ετσι ειμαι και εγω.φαντασου εχει ερθει η ωρα του υπνου και εχω ζαλαδα απο το φοβο μου.ο υπνος ητανε το καταφυγιο μου και τωρα εχει γινει ο εφιαλτης μου.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Σας γραφω το σκηνικο που επαθα εχθες το βραδυ.μολις ξαπλωσα αρχισα να τις αισθανομαι ειτε ημουνα ανασκελα ,ειτε γυρισμενη στα δεξια ή αριστερα.μετρησα 30 περιπου σε 1,5 ωρα.τελικα σηκωθηκα απο το κρεβατι και καθισα στον καναπε.μια ωρα μετα μετρησα μονο 2.οταν ξαναξαπλωσα με επιασε μονο μια και κοιμηθηκα.βγαζει κανεις συμπερασμα????

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Καποιες φορες η θεση που ξαπλωνουμε μπορει να προκαλεσει εκτακτες, στο ειπα και πριν. Σε καθε περιπτωση, βαλε χολτερ. Αν σε ενοχλουν τοσο πολυ και ειναι πανω απο 100 μπορει να σου δωσει καποια αγωηη να παιρνεις οταν σε πιανει. Και 100 λιγες ειναι, αλλα υπαρχουν φαρμακα που μπορει να σου γραψει.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Καποιες φορες η θεση που ξαπλωνουμε μπορει να προκαλεσει εκτακτες, στο ειπα και πριν. Σε καθε περιπτωση, βαλε χολτερ. Αν σε ενοχλουν τοσο πολυ και ειναι πανω απο 100 μπορει να σου δωσει καποια αγωηη να παιρνεις οταν σε πιανει. Και 100 λιγες ειναι, αλλα υπαρχουν φαρμακα που μπορει να σου γραψει.
    Σε ευχαριστω πολύ.σιγουρα θα βαλωγιατι εχει αρχισει και ξεφευγει η κατασταση.και σε εσενα ευχομαι περαστικα σου.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Xαίρετε, καλές γιορτές σε όλους!
    Είναι πρώτη φορά που γράφω... είμαι 27 χρονών. Ανέκαθεν υπήρξα αγχώδης άνθρωπος, ωστόσο το περασμένο καλοκαίρι ο πατέρας μου υπέστη εγκεφαλικό επεισόδιο σε μικρή ηλικία και έκτοτε υποφέρω από κρίσεις άγχους/αγωνίας/πανικού.
    Ξεκίνησα συμβουλευτική με μία ψυχολόγο εδώ και 1,5 μήνα αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχει αλλάξει αισθητά κάτι. Πιο πολύ εγώ μιλάω παρά με συμβουλεύει. Αντ' αυτού, τον τελευταίο μήνα είχα ξεκινήσει είχα έντονους καθημερινούς πονοκεφάλους που όμως επειδή εργαζόμουν από υπολογιστή τους απέδιδα εκεί. Τις τελευταίες 2 - 2,5 εβδομάδες το κακό παραέγινε. Πόδια που δεν στέκονται σε ηρεμία και όλη την ώρα πάνε πάνω κάτω, αίσθημα πνιγμού στο λαιμό από έλλειψη οξυγόνου κάποιες φορές, και τα κυριότερα: ζάλη σε σημείο να μη μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι, ναυτία και έκτακτες συστολές. Δεν ήξερα τι ήταν αυτό ώσπου την Τετάρτη πήγα στα έκτακτα του νοσοκομείου. Ζαλιζόμουν τόσο που νόμιζα θα λιποθυμίσω. Έκανα οφθαλμολογικό έλεγχο, όλα καλά. Έκανα εξετάσεις αίματος, όλα καλά. Ακτινογραφία θώρακος κι αυτή καλή. Ο καρδιολόγος του νοσοκομείου (φημισμένος εδώ της περιοχής) μου έκανε καρδιογράφημα και υπέρηχο καρδιάς και λαιμού και δεν βρήκε κανένα καρδιολογικό πρόβλημα πέρα από μία έκτακτη κολπική συστολή που έκανα όση ώρα μου έκανε τον υπέρηχο. Τις νιώθω στο λαιμό σαν να ξεπηδάει η καρδιά μου και εκείνη τη στιγμή μπορεί να φάνηκε μόνο μία αλλά μέσα στη μέρα κάνω πολλές. Οι περισσότερες σε ηρεμία ή/και όταν ξαπλώνω αλλά έχουν συμβεί και σε όρθια στάση. Μου είπε να μην ανησυχώ γιατί είναι από στρες θεωρεί αλλά ανησυχώ. Μου σύστησε να πάρω μισό χαπάκι Inderal πρωί βράδυ ''για να δούμε αν θα ηρεμήσει η καρδιά'' όπως είπε. Το πρόβλημα είναι ότι έχω αλλεργίες από μικρή και βρογχικό άσθμα και δε θέλω να το πάρω γιατί διάβασα τις παρενέργειες, ασχέτως που το άσθμα μου δεν μου έχει κάνει ποτέ δύσπνοια. Επιπλέον, η ζαλη μάλλον προέρχεται από ιγμορίτιδα που βρήκε η ωριλά και αύριο ξεκινώ την Klaricid. Έχω φοβηθεί πολύ με αυτές τις έκτακτες, είναι όλη την ημέρα αλλά μου είπε δεν υπάρχει λόγος να το ελέγξουμε ξανά καθώς η καρδιά μου είναι μια χαρά. Συνεχίζω όμως να είμαι ανήσυχη. Έχετε ανάλογη εμπειρία?

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Επίσης εδώ λέει ότι έχω ήδη κάνει 10 ποστς! Πότε; ποιος; που; άβυσσος!!!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Λοιπό μολις μιλησα με την γιατρο μου και μου ειπε να παρω για 15 ημερες φυλλικό οξυ και θα το ξαναδουμε παλι.σημειωτεον η γιατρος μου ειναι πολυ ψειρας.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Λοιπό μολις μιλησα με την γιατρο μου και μου ειπε να παρω για 15 ημερες φυλλικό οξυ και θα το ξαναδουμε παλι.σημειωτεον η γιατρος μου ειναι πολυ ψειρας.
    Θα βοηθήσει στη μείωση των έκτακτων και στη ζάλη η χορήγηση φυλλικού οξέος; Έτσι είπε;

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Sophie_ View Post
    Θα βοηθήσει στη μείωση των έκτακτων και στη ζάλη η χορήγηση φυλλικού οξέος; Έτσι είπε;
    Εμενα η ζάλη ειναι ψυχολογικη μην παθω τιποτα,αλλα μου ειπε οτι το φυλλικο βοηθαει στις εκτακτες.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Γύρισα από μασάζ, μου είπε πως οι πλάτες μου είναι πολύ πιασμένες και είχα συσσωρευμένη ένταση στους ώμους και τον αυχένα. Ανακουφίστηκα πολύ και μειώθηκε η ζάλη μου προς το παρόν. Όμως ενώ όλη μέρα δεν είχα κάνει έκτακτες, εδώ και μια ώρα κάνω συνεχόμενα... η γιατρός που σύστησε το φυλλικό τι ειδικότητας είναι;

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Sophie_ View Post
    Γύρισα από μασάζ, μου είπε πως οι πλάτες μου είναι πολύ πιασμένες και είχα συσσωρευμένη ένταση στους ώμους και τον αυχένα. Ανακουφίστηκα πολύ και μειώθηκε η ζάλη μου προς το παρόν. Όμως ενώ όλη μέρα δεν είχα κάνει έκτακτες, εδώ και μια ώρα κάνω συνεχόμενα... η γιατρός που σύστησε το φυλλικό τι ειδικότητας είναι;
    Η γιατρος ειναι καρδιολογος και μου εκανε πριν μια εβδομαδα τριπλεξ.η ζαλη σου μηπως ειναι απο τον αυχενα σου?
    Οταν ο καρδιολογος που σε εξετασε ειδε την εκτακτη τι σου ειπε.αυτο που παρατηρησα απο προχτες ειναι οτι οταν υπαρχει αερας στο στομαχι μου και ρευτω σταματανε αυτοματα.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Sophie_ View Post
    Xαίρετε, καλές γιορτές σε όλους!
    Είναι πρώτη φορά που γράφω... είμαι 27 χρονών. Ανέκαθεν υπήρξα αγχώδης άνθρωπος, ωστόσο το περασμένο καλοκαίρι ο πατέρας μου υπέστη εγκεφαλικό επεισόδιο σε μικρή ηλικία και έκτοτε υποφέρω από κρίσεις άγχους/αγωνίας/πανικού.
    Ξεκίνησα συμβουλευτική με μία ψυχολόγο εδώ και 1,5 μήνα αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχει αλλάξει αισθητά κάτι. Πιο πολύ εγώ μιλάω παρά με συμβουλεύει. Αντ' αυτού, τον τελευταίο μήνα είχα ξεκινήσει είχα έντονους καθημερινούς πονοκεφάλους που όμως επειδή εργαζόμουν από υπολογιστή τους απέδιδα εκεί. Τις τελευταίες 2 - 2,5 εβδομάδες το κακό παραέγινε. Πόδια που δεν στέκονται σε ηρεμία και όλη την ώρα πάνε πάνω κάτω, αίσθημα πνιγμού στο λαιμό από έλλειψη οξυγόνου κάποιες φορές, και τα κυριότερα: ζάλη σε σημείο να μη μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι, ναυτία και έκτακτες συστολές. Δεν ήξερα τι ήταν αυτό ώσπου την Τετάρτη πήγα στα έκτακτα του νοσοκομείου. Ζαλιζόμουν τόσο που νόμιζα θα λιποθυμίσω. Έκανα οφθαλμολογικό έλεγχο, όλα καλά. Έκανα εξετάσεις αίματος, όλα καλά. Ακτινογραφία θώρακος κι αυτή καλή. Ο καρδιολόγος του νοσοκομείου (φημισμένος εδώ της περιοχής) μου έκανε καρδιογράφημα και υπέρηχο καρδιάς και λαιμού και δεν βρήκε κανένα καρδιολογικό πρόβλημα πέρα από μία έκτακτη κολπική συστολή που έκανα όση ώρα μου έκανε τον υπέρηχο. Τις νιώθω στο λαιμό σαν να ξεπηδάει η καρδιά μου και εκείνη τη στιγμή μπορεί να φάνηκε μόνο μία αλλά μέσα στη μέρα κάνω πολλές. Οι περισσότερες σε ηρεμία ή/και όταν ξαπλώνω αλλά έχουν συμβεί και σε όρθια στάση. Μου είπε να μην ανησυχώ γιατί είναι από στρες θεωρεί αλλά ανησυχώ. Μου σύστησε να πάρω μισό χαπάκι Inderal πρωί βράδυ ''για να δούμε αν θα ηρεμήσει η καρδιά'' όπως είπε. Το πρόβλημα είναι ότι έχω αλλεργίες από μικρή και βρογχικό άσθμα και δε θέλω να το πάρω γιατί διάβασα τις παρενέργειες, ασχέτως που το άσθμα μου δεν μου έχει κάνει ποτέ δύσπνοια. Επιπλέον, η ζαλη μάλλον προέρχεται από ιγμορίτιδα που βρήκε η ωριλά και αύριο ξεκινώ την Klaricid. Έχω φοβηθεί πολύ με αυτές τις έκτακτες, είναι όλη την ημέρα αλλά μου είπε δεν υπάρχει λόγος να το ελέγξουμε ξανά καθώς η καρδιά μου είναι μια χαρά. Συνεχίζω όμως να είμαι ανήσυχη. Έχετε ανάλογη εμπειρία?
    Εσυ ποσες κανεις την ημερα???περισσοτερες κάνεις οταν ξαπλωσεις???

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. αισθημα κοπωσης
    By Αρης31 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 17-06-2014, 18:30
  2. αίσθημα κατωτερότητας
    By MariaApo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 15-08-2012, 01:18
  3. ΑΙΣΘΗΜΑ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ
    By melina20 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 25-06-2011, 20:23
  4. αισθημα κενου
    By elirene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 09-05-2011, 16:27
  5. ξαφνικη αισθηση παλμων
    By konsav92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 15-09-2009, 02:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •