ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΑΛΜΩΝ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 82
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    22

    ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΑΛΜΩΝ

    Έχω αίσθημα παλμων καθόλη την διάρκεια της μέρας τα τελευταία δυο χρονια και δυστηχως παρολο που εχω παει σε ενα σωρο γιατρους κανεις δεν ειπε κατι συγκεκριμενο και πραγματικα με θλιβει που οι περισσοτεροι η μαλλον σχεδον ολοι οι γιατροι την σημερον ημερα ειναι συλεκτες χαρτονομισματων των 50 ευρω και εχουν ελαχιστες γνωσεις.Καθολη την διάρκεια της ημέρας τα τελευταια 2 χρονια έχω την ανάγκη να πάρω μια βαθειά ανάσα η οποία με ανακουφίζει για κάποια δευτερόλεπτα μέχρι να επανέλθει η ίδια εκνευριστική κατάσταση των έντονων παλμων οι οπιοι με δυσκολευουν ακομα και στην ομιλια δηλαδη αισθανομαι οτι πρεπει να παρω μια βαθεια ανασα για να συνεχισω να μιλω και ακομα και αν το κανω η κατασταση επανερχεται μετα απο καποια δευτερολεπτα.Οι χτυποι της καρδιας είναι ορατοί ακόμα και με γυμνό μάτι.Ποτε δεν έχω αισθανθεί τέλεια αλλα πολλές φορές υπήρχαν βελτιώσεις τις οποίες δυστυχώς δεν μπόρεσα να αποδώσω κάπου γιατι π.χ μια περιοδο που δεν μου πηγαιναν καλα τα πραγματα το προβλημα ειχε υποχωρησει που σημαινει οτι δεν συνδεεται με την ψυχολογικη μου κατασταση.Δεν έχω άγχος για κάτι το μονο συναίσθημα που με κατακλιζει είναι ο εκνευρισμός λόγω του οτι το συγκεκριμένο πρόβλημα εκτός απο το οτι εχει καταστρέψει την καθημερινότητα μου και με εχει ριξει σε λυθαργο εχει επίσης περιορίσει τις δυνατότητες μου σε όλες τις δραστηριότητες.Επισης μου προκαλεί κόπωση δηλαδή εαν τρέξω η αίσθηση οτι το οξυγόνο δεν είναι αρκετό δηλαδή η ανάγκη να πάρω μια βαθειά ανάσα γίνεται ακόμα μεγαλύτερη.Μακαρι να βρεθει καποιος να με καθοδηγησει και να μου πει εαν υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι σαν μονιμη βλαβη καθοτι δεν ελεγχεται η κατασταση.Εαν μπορουσα να αποδωσω τις βελτιωσεις στην διακυμανση της καταστασης θα ημουν πολυ ευχαριστημενος.Και η κατασταση πιστεψτε με ειναι πολυ δυσκολη.Το να θελεις να παρεις μια βαθεια ανασα για να κανεις το παραμικρο ειναι πραγματικος εφιαλτης χωρις τελος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Έχεις και έκτακτες συστολές? Πίνεις μήπως πολλούς καφέδες?

    Έχεις κάνει holter 24 ωρο? triplex? Τι εξετάσεις έχεις κάνει?

    Θυρεοειδή έχεις ελέγξει?

    Οι γιατροί που έχεις πάει τι σου λένε?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by imagine View Post
    Έχεις και έκτακτες συστολές? Πίνεις μήπως πολλούς καφέδες?

    Έχεις κάνει holter 24 ωρο? triplex? Τι εξετάσεις έχεις κάνει?

    Θυρεοειδή έχεις ελέγξει?

    Οι γιατροί που έχεις πάει τι σου λένε?
    Εχω κανει πάνω απο 10 εξετάσεις(καρδιογράφημα,τε στ κοπωσεως,εξετάσεις αίματος,ακτινογραφία εγκεφάλου θυρεοειδή,holter)Αυτά θυμάμαι τουλαχιςτον Θυροειδη εχω ελέγξει σε πόλους γιατρούς.Εχει διαπιστωθεί απο όλους τους καρδιολόγους οτι οι χτυποι είναι πολύ έντονοι και πάνω απο το φυσιολογικό για έναν αθλητή... 65-75.Οργανικα η καρδιά μου δεν εχει κάτι.Ο τελευταίος καρδιολόγος με παρέπεμψε σε ψυχίατρο διότι δεν έβρισκε κάτι και το γεγονός οτι μια βαθειά ανάσα με ανακουφίζει για κάποια δευτερόλεπτα είναι μια βάσιμη ένδειξη οτι μπορει να εινα κάτι ψύχωσωματικό.Το εχω δυο χρονια και είναι πραγματικός γολγοθας.Υπαρχουν διαστήματα που δεν το σκέφτομαι καθόλου αλλα δεν παύει να υπάρχει.Ειναι κάτι σαν πάθηση.Ενα άλυτο πρόβλημα που με καταστρέφει σιγα σιγα.Καφε εχω πιει μια φορά στην ζωή μου .Ο κάθε γιατρός λέει το δικό του γιατι πρεπει κάπως να δικαιολογήσει τα 50 ευρώ που θα πάρει.Μου λένε άγχος είναι.και μου δίνουν Xanax τα οποία δεν έκαναν τιποτα.Ευχαριστω για το ενδιαφέρον.Αν ξέρεις κάποιον καλό γιατρό πανελλαδικά πες μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος.κοινοτυπο το προβλημα σου εδωπερα πολλα μελη λενε για θεματα με την καρδια που στις περισσοτερες αν οχι ολες περιπτωσεις ειδικα ετσι κ εχουν κανει τσεκ απ στον γιατρο κ σωματικα ειναι καλα ειναι θεμα στρες που σωματοποιειται,εντοπισε τι σε στρεσαρει κ πως θα το αντιμετωπισεις,Καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος κ μπορει εσενα να λειτουργει κατ αυτον τον τροπο κ να μην αποτελει κινδυνο για την ζωη σου κ την υγεια σου,Πρεπει παντως να κοιμασαι καλα κ να ηρεμεις πινε κ ηρεμιστηκα ροφηματα οπως τιλιο χαμομηλι η πρασινο τσαι,Οταν ηρεμησεις πιθανον θα ειναι ολα καλα καλο σου κουραγιο!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλησπερα σου μελος.κοινοτυπο το προβλημα σου εδωπερα πολλα μελη λενε για θεματα με την καρδια που στις περισσοτερες αν οχι ολες περιπτωσεις ειδικα ετσι κ εχουν κανει τσεκ απ στον γιατρο κ σωματικα ειναι καλα ειναι θεμα στρες που σωματοποιειται,εντοπισε τι σε στρεσαρει κ πως θα το αντιμετωπισεις,Καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος κ μπορει εσενα να λειτουργει κατ αυτον τον τροπο κ να μην αποτελει κινδυνο για την ζωη σου κ την υγεια σου,Πρεπει παντως να κοιμασαι καλα κ να ηρεμεις πινε κ ηρεμιστηκα ροφηματα οπως τιλιο χαμομηλι η πρασινο τσαι,Οταν ηρεμησεις πιθανον θα ειναι ολα καλα καλο σου κουραγιο!
    Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο σου.Πολυ εύστοχο.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Καλησπέρα,

    Ξεθαβω το παλιό αυτό θέμα καθώς αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που περιγράφει το συγκεκριμένο μέλος. Η κατάσταση αυτή με βασανίζει πραγματικά εδώ και σχεδόν έναν χρόνο, υπάρχει μήπως κάποια άποψη σχετικά?

    Ευχαριστώ πολύ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by giannis_ View Post
    Καλησπέρα,

    Ξεθαβω το παλιό αυτό θέμα καθώς αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που περιγράφει το συγκεκριμένο μέλος. Η κατάσταση αυτή με βασανίζει πραγματικά εδώ και σχεδόν έναν χρόνο, υπάρχει μήπως κάποια άποψη σχετικά?

    Ευχαριστώ πολύ
    Εχεις παει σε καρδιολογο και εχεις κανει εξετασεις αιματος και ορμονικο ελεγχο;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Αν έχεις ψαχτει από θέμα εξετάσεων και δεν έχεις κάτι τότε να ξέρεις ότι είναι καθαρά ψυχολογικο το θέμα.Στο λέω γιατί ταλαιπωρήθηκα 1 χρόνο από αυτό.Ειλικρινα,μόλις το έβγαλα από το μυαλό μου,έφυγε δια μαγείας.Σαν να μην υπήρχε ποτέ

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    ρε παιδια ειχα βαλει χολτερ και μου εδειξε ταχυκαρδιες...ειχα παει στο νοσοκομειο με προκαρδιακο αλγος.. μου εκαναν εξετασεις αιματος και δεν βρηκαν κατι...
    επισης μην με αποπαρετε αλλα καπνιζω δυο πακετα τσιγαρα την ημερα και πινω 5 φραπεδες...
    πινω ζαναξ ενα αντιψυχωσικο και ενα αντικαθλιπτικο...
    το τελευταιο διαστημα νιωθω κατα την διαρκεια της ημερας δυνατους χτυπους στην καρδιας... την υπολοιπη μερα νιωθω φτερουγισματα..
    ειναι μαλλον η ψυχολογικο η απο τα πολλα τσιγαρα η τους καφεδες η κατι παθολογικο...
    μια ηρεμη συμβουλη θα την εκτιμουσα!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εχεις παει σε καρδιολογο και εχεις κανει εξετασεις αιματος και ορμονικο ελεγχο;
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Αν έχεις ψαχτει από θέμα εξετάσεων και δεν έχεις κάτι τότε να ξέρεις ότι είναι καθαρά ψυχολογικο το θέμα.Στο λέω γιατί ταλαιπωρήθηκα 1 χρόνο από αυτό.Ειλικρινα,μόλις το έβγαλα από το μυαλό μου,έφυγε δια μαγείας.Σαν να μην υπήρχε ποτέ

    Εχω κάνει όλες τις εξετάσεις καρδιολογικές/αιματολογικές/ορμονολογικές και δεν φάνηκε κάποιο πρόβλημα. Προσπαθώ να δεχθώ εδω και καιρό ότι ειναι ψυχολογικής φύσης το θέμα και να ηρεμήσω αλλα χωρίς να έχω δει την παραμικρή βελτίωση. Παραγματικά μου έχει αλλάξει όλη την ζωή αυτη η κατάσταση από το πουθενά.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Αν έχεις ψαχτει από θέμα εξετάσεων και δεν έχεις κάτι τότε να ξέρεις ότι είναι καθαρά ψυχολογικο το θέμα.Στο λέω γιατί ταλαιπωρήθηκα 1 χρόνο από αυτό.Ειλικρινα,μόλις το έβγαλα από το μυαλό μου,έφυγε δια μαγείας.Σαν να μην υπήρχε ποτέ

    Ειχες αντίστοιχα συμπτώματα? πλέον εχει εξαφανιστεί τελείως το πρόβλημα?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα.Χτυπους που έβλεπες με γυμνό μάτι και κάψιμο στο στήθος.Μεσα σε ένα 7μηνο έκανα τεστ κοπώσεως,πολλά καρδιογραφηματα,ένα σωρό τριπλεξ,ένα σωρό αίματος,χολτερ ρυθμού..Τίποτα αξιόλογο δεν μου βρήκανε.Πλεον το παθαίνω όταν θα φάω παρα πολύ και θα το πάθω λόγω δυσπεψίας..

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα.Χτυπους που έβλεπες με γυμνό μάτι και κάψιμο στο στήθος.Μεσα σε ένα 7μηνο έκανα τεστ κοπώσεως,πολλά καρδιογραφηματα,ένα σωρό τριπλεξ,ένα σωρό αίματος,χολτερ ρυθμού..Τίποτα αξιόλογο δεν μου βρήκανε.Πλεον το παθαίνω όταν θα φάω παρα πολύ και θα το πάθω λόγω δυσπεψίας..

    οκ ευχαριστώ. Τελευταίο, ακολούθησες κάποια αγωγή? υπάρχει κάτι που σε βοήθησε να το ξεπεράσεις?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Αγωγή δεν πήρα όχι.Μου είπε ο καρδιολόγος μου ότι όταν το αισθάνομαι να σκέφτομαι ότι με τόσες εξετάσεις που έχω κάνει η καρδιά μου είναι μια χαρά.Και να σου πω την αλήθεια επειδή είμαι και άνθρωπος που με επηρεάζουν πολύ μερικά πράγματα που ακούω,αυτό το πήρα τοις μετρητοίς και πείστηκα ότι δεν μου συμβαίνει κάτι κακό.Να σε ρωτήσω,από διατροφή πως πας;Νερό πίνεις; Καπνίζεις;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Αγωγή δεν πήρα όχι.Μου είπε ο καρδιολόγος μου ότι όταν το αισθάνομαι να σκέφτομαι ότι με τόσες εξετάσεις που έχω κάνει η καρδιά μου είναι μια χαρά.Και να σου πω την αλήθεια επειδή είμαι και άνθρωπος που με επηρεάζουν πολύ μερικά πράγματα που ακούω,αυτό το πήρα τοις μετρητοίς και πείστηκα ότι δεν μου συμβαίνει κάτι κακό.Να σε ρωτήσω,από διατροφή πως πας;Νερό πίνεις; Καπνίζεις;

    Με την διατροφή ειμαι πολυ προσεκτικός εδώ και πολλά χρόνια, δεν καπνίζω και επίσης αθλούμαι συστηματικά. Νερό επίσης πίνω αρκετό. Ανα περιόδους μπορεί να πίνω λίγο παραπάνω αλκοολ, ωστόσο θέλοντας να διαπιστώσω αν είναι αυτό που θα μπορούσε να με έχει επηρεάσει, ακόμα και όταν το σταματάω εντελώς π.χ. για 2-3 εβδομάδες δεν βλέπω κάποια βελτιώση...
    Ξέχασα να αναφέρω επίσης ότι μου έχει εμφανίστει αυτό το διάστημα και αυξημένη πίεση, χωρίς όμως να φαίνεται (μετά από πολλές εξετάσεις) να την προκάλεί κάποιο παθολογικό αίτιο.
    Ειναι στιγμές που η ολη κατασταση μου προκαλει τεράστια απογνωση...φαντάζομαι το καταλαβαίνεις

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. αισθημα κοπωσης
    By Αρης31 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 17-06-2014, 18:30
  2. αίσθημα κατωτερότητας
    By MariaApo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 15-08-2012, 01:18
  3. ΑΙΣΘΗΜΑ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ
    By melina20 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 25-06-2011, 20:23
  4. αισθημα κενου
    By elirene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 09-05-2011, 16:27
  5. ξαφνικη αισθηση παλμων
    By konsav92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 15-09-2009, 02:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •