Μαρτύριο αϋπνίας και βασανιστικών σκέψεων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    4

    Μαρτύριο αϋπνίας και βασανιστικών σκέψεων

    Όλα άρχισαν από αρχές Μαρτίου,όπου μια νύχτα κατέβηκα με την κοπέλα μου στη Ρόδο που σπουδάζω και λόγω (μάλλον) απότομης αλλαγής περιβάλλοντος δυσκολευόμουν να κοιμηθώ,έκλεινα τα μάτια και γίνοταν χαμός στο κεφάλι μου,πεταγόντουσαν εικόνες και σκέψεις άκυρες,είχα χάσει τον έλεγχο του μυαλού μου.
    Όσο περνούσε ο καιρός έχανα τον ύπνο μου. Φοβόμουν κάθε νύχτα (και αυτό συνεχίζεται) ότι δε θα με πάρει ο ύπνος και θα πάθω κάποια σοβαρή ψυχική ασθένεια όπως σχιζοφρένεια,ψύχωση,μανιοκ ατάθλιψη ή και κάποια σωματική ασθένεια,γενικότερα.
    Σήμερα έπεσα για ύπνο στις 5 το πρωί και κατάφερα να κοιμηθώ στις 10 και να ξυπνήσω μετά από 2 ώρες.
    Πραγματικά δεν αντέχω άλλο αυτό τον ψυχολογικό πόλεμο που μου κάνει το ίδιο μου το μυαλό..σκέφτομαι συνέχεια ακραίες καταστάσεις,ότι θα χάσω το μυαλό μου,θα τρελαθώ,θα πέσω σε κατάθλιψη,θα θα θα θα.
    Έχω και προϊστορία με ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή αλλά ευτυχώς το ξεπέρασα μόνος μου,δε το άφησα να με πάρει από κατω και απλά περνώντας όμορφα στην καθημερινότητά μου έφυγε μόνο του..ελπίζω και αυτό που περνάω τώρα να είναι απλά μέσα στο μυαλό μου και να φύγει με τον καιρό,μέχρι στιγμής ωστόσο περνάω ένα απίστευτο μαρτύριο..μέσα στην ημέρα χαλάω το μυαλό μου με άσχημες σκέψεις και φθείρω μόνος μου την ψυχική μου διάθεση.
    Πραγματικά άν υπάρχει κάποιος που έχει περάσει παρόμοια κατάσταση θα ήθελα να μου τη μοιραστεί,θα με κάνει να νιώσω αρκετά καλύτερα.
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας,Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος,Εγω πιστευω οτι οφειλεται στην αλλαγη περιβαλλοντος μιας κ καθε φορα που πηγαινεις εκει εισαι σε διαδικασια να προσαρμοστεις κ αυτο σου δημιουργει αναστατωση,Πιθανον σου λειπει κ το μερος απο οπου καταγεσαι κ οι δικοι σου ανθρωποι,Τωρα για το θεμα του οτι δεν κοιμασαι καλα κ εγω ενιοτε οταν αλλαζω περιβαλλον ζοριζομαι να κοιμαμαι λογω εντασης κ επειδη αλλαζω κρεβατι αρα κ στρωμα κ δεν ειναι ευκολο να νιωθεις ανετα παντου,πινε ηρεμιστηκα ροφηματα οπως τιλιο η χαμομηλι κ πρασινο τσαι κ ενδεχομενως με εντολη γιατρου παντα παρε κ κατι για το στρες,Αυτο που περνας ειναι πιθανον να συνδεεται κ με την ιδεοψυχαναγκαστικη επειδη τεινεις να κανεις εμμονες σκεψεις,Καλο κουραγιο κ θα ηρεμησεις!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου nikostheo, θα συμφωνήσω με τη μυσπ, χωρίς να είμαστε ειδικοί, ίσως το στρες της αλλαγής περιβάλλοντος σου έχει προκαλέσει αυτά τα συμπτώματα και μπορεί να οφείλεται και στην ιδεοψυχαναγκαστική αφού λες ότι έχεις και προϊστορία. Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά μπορεί να πιστεύεις ότι την έχεις ξεπεράσει, αλλά να επανεμφανιστεί, ειδικά σε περιόδους αλλαγών κλπ, είναι λίγο ύπουλη... Πρόσεξέ το μη διογκωθεί, αν δεις ότι δε μπορείς να το διαχειριστείς μόνος σου, ψάξε και έναν ειδικό. Και σίγουρα η αϋπνία μπορεί να σε επιβαρύνει, δημιουργεί ένα φαύλο κύκλο σε αυτά, οπότε δες τι μπορείς να κάνεις για να κοιμάσαι καλύτερα. Και τα ροφήματα βοηθούν, που λέει η μυσπ και ίσως κάποια άσκηση αεροβική απογευματινή ώρα, περπάτημα το βραδάκι κλπ, να σε χαλαρώσουν λίγο. Καλή δύναμη!

Similar Threads

  1. O υπνος και το μαρτυριο
    By Mynrael in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 1
    Last Post: 28-01-2012, 22:36
  2. Κρίσεις πανικού λόγω αυπνίας!
    By al_ex in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 29
    Last Post: 17-06-2011, 19:50
  3. Καταιγισμός σκέψεων
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 22-04-2011, 22:04
  4. Φυσικη Καταπολεμιση Αϋπνιας
    By deleted-member30-03 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 21-12-2010, 17:58
  5. η ζωή μου και το μαρτύριο μου...
    By Lizy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 87
    Last Post: 14-11-2008, 18:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •