Πως ξεπερνάς την ''ρετσινιά'' της πρώην αρραβωνιασμένης?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    5

    Πως ξεπερνάς την ''ρετσινιά'' της πρώην αρραβωνιασμένης?

    Καλησπέρα σας...είμαι 28 χρόνων και τον Ιανουαριο του 2015 εδωσα λογο με τον αγαπημενο μου δεδομενου οτι θελαμε να συγκατοικησουμε..Ειχαμε σχεση περιπου ενα χρονο αλλα το μισο καιρο απο αποσταση..Νιωθω οτι βιαστηκα πολυ..δεν γνωριζα εναν ανθρωπο καλα καλα και εκανα το επομενο βημα μαζι του..παρασυρθηκα απο πολλους που μου ελεγαν οτι ηρθε η ωρα μου να κανω οικογενεια.Πιστεψα οτι ολα θα πανε καλα...Τελικα τιποτα δεν πηγε καλα..χωρισαμε χθες γιατι δεν καναμε τιποτα σαν νεα ζευγαρι..Δεν μου εκανε πλεον κανενα κοπλιμεντο, μεχρι ενα σημειο δεν δουλευε γιατι ειναι τεμπελης, φυσικα ηρθαν και οι ρηξεις με την οικογενεια μου..Κανενας απο τον κυκλο μου δεν τον συμπαθησε..Παραμερισα το γεγονοσ οτι κοινωνικα ειμασταν διαφορετικοι..εγω πιο απλη, χαμηλων τονων, με την δουλεια μου και τις σωστες κουβεντες μου.Εφτασα σε σημειο να απφευγω να τον γνωριζω σε φιλους γιατι ντρεπομουν..Εκανα πολλες προσπαθειες σε αυτη τη σχεση..αυτος νιωθω καμια..δεν τον ενδιεφερε τιποτα.μονο ποως θα πληρωσουμε το νοικι και τι θα μαγειρεψω..και εχτες εφτασα να πνιγμομαι και ειπα το τελος..ειναι παραξενο γιατι δεν νιωθω θλιψη...μονο λυτρωση!τελικα η ψυχολογικη κουραση ειναι χειροτερη ολων!!!Και τωρα ξεκινανε τα δυσκολα για μενα...πως αδειαζεις ενα σπιτι που παρολο που δεν περασες ομορφες στιγμες , το αγαπησες γιατι πιστεψες οτι θα γινει η φωλια σας...πως αντεχεις να λες χωρισα απο εναν μικρο αρραβωνα...αραγε θα μπορεσω να ξαναφτιαξω την ζωη μου, με καποιον που θα μ αγαπαει πραγματικα και θα μου το δειχνει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    εγω απορω πως "αρραβωνιαζεσαι" και συζεις με καποιον που δεν ξερεις ουτε αν ταιριαζεις, ουτε πως φερεται σε φιλους και γνωστους, ουτε αν περνας καλα ως ζευγαρι, ουτε αν θελει να δουλευει, ουτε τιποτε τελικα. στον δρομο τον βρηκες και αμεσως μπηκες σε ενα σπιτι μαζι του? ακατανοητο εντελως..
    τι να σου πω?
    παιρνεις το μαθημα σου και δεν το επαναλαμβανεις με καποιον ουσιαστικα αγνωστο. δεν υπαρχει κατι αλλο να κανεις.
    οσο γι αυτο που ρωτας, ειναι αστειο.
    δεν υπαρχει ο "αρραβωνας" σαν θεσμος.τελειως αναχρονιστικη ορολογια. ουτε στα χωρια της ηπειρου δεν "αρραβωνιαζονται" πλεον. ειναι το ιδιο σαν να λες οτι χαλασε μια σχεση σου .
    οταν και αν θελησεις με καποιον να παντρευτεις, πρωτα τον γνωριζεις , βεβαιωνεσαι οτι ταιριαζεις και μετα συζεις/παντρευεσαι.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    5
    όλα αυτα που είπα πριν την συγκατοίκιση ήταν οκ!μετα αλλαξαν ολα..πριν απο την συγκατοικιση ηταν διαφορετικος.ελεγε ψεμματα οτι βρηκε δουλεια και απο μερα σε μερα θα ξεκινουσε.ελεγε παραμυθια γενικοτερα σε μενα και στην οικογενεια μου.στο χωριο που μενει ολοι τον ξερουν σαν ανθρωπο που λεει ψεμματα.απο την στιγμη που μπηκαμε στο σπιτι αλλος ανθρωπος.νομιζε οτι εδεσε τον γαιδαρο.επισης να σου πω οτι και για μενα αρραβωνες, λογοι και τα συναφοι ειναι θεματα που δεν με ενδιεφεραν.καταλαβαινεις οτι καποιες οικογενεις ειναι τερμα παραδοσιακες και οποτε ηταν επιθυμια τους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    Quote Originally Posted by je_taime View Post
    όλα αυτα που είπα πριν την συγκατοίκιση ήταν οκ!μετα αλλαξαν ολα..πριν απο την συγκατοικιση ηταν διαφορετικος.ελεγε ψεμματα οτι βρηκε δουλεια και απο μερα σε μερα θα ξεκινουσε.ελεγε παραμυθια γενικοτερα σε μενα και στην οικογενεια μου.στο χωριο που μενει ολοι τον ξερουν σαν ανθρωπο που λεει ψεμματα.απο την στιγμη που μπηκαμε στο σπιτι αλλος ανθρωπος.νομιζε οτι εδεσε τον γαιδαρο.επισης να σου πω οτι και για μενα αρραβωνες, λογοι και τα συναφοι ειναι θεματα που δεν με ενδιεφεραν.καταλαβαινεις οτι καποιες οικογενεις ειναι τερμα παραδοσιακες και οποτε ηταν επιθυμια τους.
    αν δεν σε ενδιεφεραν τα συναφη, τοτε μην σκας κιολας που χαλασε η σχεση, αλλα μην βιαζεσαι ετσι, την επομενη φορα. δεν ειναι δυνατον να κρυβεται κανεις σε τετοιο βαθμο ωστε να ειναι ενας αλλος ανθρωπος!! μονο οταν ειναι πολυ συντομη η γνωριμια, γινονται αυτα.
    αυτοι που τους "ένδιεφερε" να αρραβωνιαστεις στα γρηγορα επειδη ειναι "τερμα παραδοσιακοι", ας τα λουστουν τωρα...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    5
    Το καλο ειναι πως οταν ανακοινωσα οτι χωρισα εννοειται και δεν εβγαλαν αχνα για την αποφαση μου γιατι 1ον δεν τον συμπαθησαν και 2ον ηξεραν οτι αυτοι με πιεσαν με πλαγιο τροπο να σοβαρεψω την σχεση οποτε...σκαω μονο γιατι βιαστηκα!!!γιατι εχασα χρονο!!γιατι αν με μπορουσες να με δεις τωρα δεν θα δεις εναν ανθρωπο θλιμμενο αλλα εναν ανακουφισμενο!γενικα δεν ειμαι απο αυτες που ζοριζουν το κεφαλι τους με εννοιες και προβληματα..χαλαρη παντα..αλλα σε αυτη τη σχεση μεταμορφωθηκα!στο καλο να παει!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Το πρόβλημα δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι περί "ρετσινιάς" που λες...
    Το μόνο που φαίνεται να σε στεναχωρεί είναι το "δέσιμο" με το νέο σπιτικό, μάλλον οι ελπίδες που είχες αρχίσει να χτίζεις εκεί.
    Από τη στιγμή που αναφέρεις ότι αισθάνεσαι λυτρωμένη μετά το χωρισμό και δε γράφεις κάπου να σου τη λένε οι δικοί σου, ποιο είναι το πρόβλημα με τη ρετσινιά;
    Όπως λέει και η Ρέμεντυ, αυτά είναι εντελώς αναχρονιστικά και δεν οφείλεις τίποτα σε κανέναν, ούτε να πιέζεσαι να κάνεις κάτι που δε θέλεις ΕΣΥ πραγματικά. Απλά θα σου γίνει μάθημα για την επόμενη φορά, να ακούσεις τα δικά σου θέλω και όχι του τι λένε στο χωριό και τι θέλουν οι άλλοι σύμφωνα με τα κοινωνικά πρέπει του περασμένου αιώνα.
    Έχουν χαλάσει 2 αρραβώνες μου, είμαι 28 και still alive. Κανείς δε νοιάζεται για το "πρώην αρραβωνιασμένη".

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    5
    Πιστεψτε με μου εχει γινει τεραστιο μαθημα!!!!!Και οντως εχες δικιο Mriya..εχτισα πολλες ελπιδες...Σας ευχαριστω!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ο ιδιος τι σου ειπε για ολα αυτα;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    5
    Τα αρνείται ολα εννοειται...θεωρει πως εγω εχω το προβλημα...τελος το κερασακι στην τουρτα...ειμαι εγκυος...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    αυτο δεν ειναι "κερασακι", κοπελια.
    ειναι ενας ελεφαντας στην τουρτα...

  11. #11
    Πως ξεπερνας τη ρετσινια της εγγυου λοιπον?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Πες του ότι είσαι έγκυος κι αν δεν δείξει ενδιαφέρον προχώρα την ζωή σου με το παιδάκι σου κι έναν καλύτερο άνθρωπο που ίσως βρεις. Δεν υπάρχει ρετσινιά σε αυτα και σίγουρα υπάρχουν αρκετοί που δεν το θεωρούν έτσι. Η ρετσινιά είναι στο κεφάλι του καθένα κι αν βρεθούν άνθρωποι γύρω σου που το πιστεύουν αυτό απλά δεν σου αξίζουν
    :-)

Similar Threads

  1. Χωρισμός...Πώς τον ξεπερνάς κ πώς επιβιώνεις;
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 13-02-2013, 04:56
  2. σεξ με πρώην
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-2012, 14:24
  3. πως ξεπερνας την εμμονη?
    By kalaptria in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 15-09-2012, 01:25
  4. για την πρωην μου
    By ανεμος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 18-02-2011, 02:51
  5. πως ξεπερνας εναν χωρισμο χωρις εξηγησεις???
    By afrula in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 13-03-2009, 17:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •