erwthma se eidikoys
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    20

    erwthma se eidikoys

    Χρόνια σας πολλά. Ηθελα να θέσω ένα ερώτημα. Για κάποιες φωνές που άκουγα συγκεκριμένων ανθρώπων με τους οποίους είχα προβλήματα, έκανα ένα εγκεφαλογράφημα. Ο ένας γιατρός μου έλεγε ότι με βάση αυτό θα πρέπει να πάρω χάπια για τις φωνές γιατί έγραφε μικρές αυξήσεις θ κυμάτων. Ενώ ο άλλος μου έλεγε ότι ότι είναι καλό το εγκεφαλογράφημα και ότι τα χάπια θα τα πάρω για τις φωνές, που αποτελούν ψύχωση. Αυτός ο ίδιος γιατρός αφού έκανα θεραπεία και έκανα ξανα εκγεφαλογράφημα, μου είπε να συνεχίσω τα χάπια βασιζόμενος στο εγκεφαλογράφημα όπως μου είπε γιατί έγραφε πάλι για μικρές αυξήσεις θ κυμάτων όπως και στο πρώτο. Του είπα ότι στο πρώτο εγκεφαλογράφημα, δεν μου είπατε ότι είναι παθολογικό αυτό, ενώ τώρα μου λέτε ότι βάση αυτού θα συνεχίσω τα χάπια, ενώ μου είχατε πεί ότι θα τα σταματήσω. Μου είπε ότι τα θ κύματα δείχνουν μία μικρή διαταραχή σκέψης. Και αυτό θα θεραπεύσουν τα χάπια(ρισπεντάλ).
    Πήγα σε τρίτο γιατρό, και μου είπε ότι τα χάπια δεν χορηγούνται λόγω εγκεφαλογραφήματος αλλά λόγω ψύχωσης. Για να μην σου ξαναεμφανιστούν οι φωνές. Τα κύματα αυτά δεν σημαίνουν τίποτα.
    Το συμπέρασμα που έγραφε ήταν δεν ευρέθηκαν παθολογικά ευρήματα.
    τελικά έχω μπερδευτεί, και αναρωτιέμαι, τι σημαίνουν αυτά τα θ κύματα τελικά, είναι παθολογικό ή δεν είναι παθολογικό? Γιατί δεν συμφωνούν οι γιατροί ως προς αυτό το θέμα? Γιατί δεν μίλησαν μαζί μου, όταν τους είπα το πρόβλημά μου, να με ρωτήσουν δηλαδή τι μου συνέβη, πότε άρχισε αυτή η κατάσταση για να μπορούν να δουν και την αιτία αυτών των φωνών. Εχω βίντεο όπου τα συγκεκριμένα πρόσωπα λένε τις ίδιες φράσεις, αυτές που άκουγα και με το κεφάλι μου. Σε αυτά τα βίντεο μπορεί ο καθένας να ακούει αυτές τις φράσεις και χωρίς να έχει πρόβλημα. Δεν άκουγα άλλες φράσεις και ούτε φωνές και φράσεις άλλων ανθρώπων αλλά μόνο συγκεκριμένες φωνές και φράσεις συγκεκριμένων ανθρώπων με τους οποίους έχω και δικαστική διαμάχη. Δεν με ρώτησε κανένας αφού εκτός από νευρολόγος η ειδικότητα έγραφε και ψυχολόγος. Ο ψυχολόγος δεν πρέπει να συζητάει με τον ασθενή του? Θα πρέπει να ψάχνουμε σε φόρουμ και να εκφράζουμε τις απορίες μας οι οποίες δεν απαντήθηκαν από γιατρούς?
    απευθύνομαι σε εσάς επειδή διάβασα ότι είστε ειδικοί.
    ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    3
    Αγαπητή linia

    στο εγκεφαλογράφημα απεικονίζεται η δραστηριότητα του εγκεφάλου, η οποία εκτός από διάφορους βιολογικούς παράγοντες, επηρεάζεται από την κατάσταση συνειδητότητας του ατόμου. Το φυσιολογικό ανθρώπινο εγκεφαλογράφημα υποδιαιρείται σε συγκεκριμένες κατηγορίες κυμάτων: δέλτα, θήτα, άλφα και βήτα με συγκεκριμένες τιμές. Κάθε κατηγορία έχει συσχετισθεί με συγκεκριμένες καταστάσεις συμπεριφοράς και αντίληψης. Στην προκειμένη περίπτωση τα κύματα θ, έχουν συσχετισθεί με δημιουργικότητα, εσωτερική εστίαση, θεραπεία και βαθιά χαλάρωση. Κάποια αύξηση σ΄αυτές τις τιμές όντως μπορεί να φανερώνει κάποια διαταραχή στην σκέψη.
    Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι να επισκεφθείς κάποιον νευρολόγο-ψυχίατρο και να του θέσεις πιο αναλυτικά όλα αυτά που σε απασχολούν και να του εξηγήσεις λεπτομερώς αυτό που σου συμβαίνει.
    Εχεις απόλυτο δίκιο να πιστεύεις οτι ο ψυχολόγος θα πρέπει να συζητάει με τον ασθενή του και όντως έτσι είναι αλλα μερικές φορές συμβαίνουν κι αυτά. Πάντως μην το αφήσεις χωρις περαιτέρω διερεύνηση.
    Εύχομαι όλα να πάνε καλά

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    20
    κυρία Μαρία ευχαριστώ για την απάντηση. Σας στέλνω την απάντηση που μου έστειλε ένας νευρολογος-ψυχίατρος που του είχα γράψει γράμμα και του έλεγα τι μου συνέβη και σχετικά με τα θ κύματα. Πιο κάτω θα σας γράψω και μία άλλη απαντησή του.

    (Καταρχάς τα κύματα το ηλεκτροεγκεφαλογράφημα δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια καταγραφή της ηλεκτρικής δραστηριότητας του φλοιού του εγκεφάλου. Τα κύματα (ή ρυθμός) ονοματίζονται ανάλογα με τη συχνότητα τους σε α,β,θ,δ (κατά φθίνουσα σειρά ανάλογα με τη συχνότητα σε Hz). Τα κύματα θ λοιπόν δεν είναι παρά μόνο μια συχνότητα ηλεκτρική η οποία δεν μπορεί να προκαλεί ΤΙΠΟΤΑ. Σε γενικές γραμμές λίγα κύματα θ σε μετωπιαίες και κροταφικές περιοχές του εγκεφάλου δεν αξιολογούνται στους νέους και στα παιδιά. Σε γενικές γραμμές με τα λίγα πράγματα που μου λέτε για το ιστορικό σας και χωρίς να θέλω να μπω στη διαδικασία μιας \"τηλεδιάγνωσης\" είναι΄πιθανό αυτό που εμφανίσατε να ήταν ένα ψυχωτικό επεισόδιο (του οποίου η αιτιολογία σε ΤΙΠΟΤΑ δεν έχει να κάνει με το ηλεκτροεγκεφαλογράφημα και τα όποια κύματα καταγράφονται σε αυτό αλλά μάλλον σχετίζεται με το στρες το οποίο δεχτήκατε εκείνο τον καιρό στην πολυκατοικία σας και ενδεχομένως με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας σας). Μια καλή περίοδος προφυλακτικής φαρμακευτικής αγωγής για τέτοιες καταστάσεις είναι το ένα έτος. Η γνώμη μου είναι να συμβουλευτείτε κάποιον ψυχίατρο (όχι νευρολόγο ή άλλη ειδικότητα).

    τα αποκαλεί ΤΙΠΟΤΑ όπως βλέπετε πιο πάνω.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    20
    στο παρακάτω μήνυμά του μου λέει ότι το εγκεφαλογράφημα δεν αποτελεί διαγνωστικό εργαλείο ώστε να χορηγούνται χάπια με βάση αυτό.

    (ΤΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟΓΡΑΦΗΜΑ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΝΤΙΨΥΧΩΤΙΚΩΝ. ΤΟ RISPERDAL ΚΑΛΩΣ ΧΟΡΗΓΗΘΗΚΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΕΣ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΙΣ. ΤΟ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ; ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ (ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΣΑΣ). Η ΑΛΛΑΓΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΘΕΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΓΚΕΦΑΛΟΓΡΑΦΗΜΑ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΝΑ ΣΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΜΕ ΣΑΦΗΝΕΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΑΛΛΑΓΗΣ ΤΗΣ ΑΓΩΓΗΣ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΙ ΣΑΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΤΕ ΤΟ ΛΟΓΟ ΛΗΨΗΣ ΑΝΤΙΨΥΧΩΤΙΚΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ. ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΛΗΨΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΟΠΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΑΣ ΣΥΝΕΒΗ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΠΤΥΧΘΗΚΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    20
    Τα παραπάνω σας τα έστειλα για να καταλάβετε τη διαφωνία γιατρών, για την οποία μίλησα σε προηγούμενο μήνυμά μου. Εχω μία δουλειά που είναι πνευματική καθαρά. Και δεν έχω διαπιστώσει διαταραχή σκέψης. Από την άλλη μεριά κάνω έρευνα σχετικά με αυτό που μου συνέβη. Προσπαθώ να καταλάβω αν ευθύνονται αυτά τα προβλήματα τα έντονα που είχα με κάποιους ανθρώπους τα οποία μου δημιούργησαν υπερβολική φοβία. Ομως στην προσπάθειά μου αυτή και εξετάζοντας τα βίντεο που χρησιμοποιούσα έκείνη την εποχή, ώστε να έχω αποδεικτικά στοιχεία, βλέπω ότι ακούγονται αυτοί οι άνθρωποι σε μερικά από αυτά και μπορεί ο καθένας να ακούσει να βρίζουν έξω από την πόρτα μου κυρίως νυχτερινές ώρες. Βέβαια υπάρχουν και βίντεο καθαρά με εικόνα όπου τα δέχτηκε ο δικηγόρος και που δείχνουν την βαρβαρότητα αυτών των ανθρώπων έξω από την πόρτα μου. Και προσπαθώ να δω αν συνδέονται αυτά με τις ακουστικες ψευδαισθήσεις που άκουγα στο μυαλό μου, αφού και έξω από το χώρο του σπιτιού μου, όταν περπατούσα άκουγα τις φωνές τους με τις ίδιες φράσεις που ακούγονται και στα βίντεο.
    Σας ζάλισα ίσως. Αλλά αισθάνθηκα την ανάγκη να σας αναφέρω μερικά πράγματα αφού και το φόρουμ είναι και χώρος καταχώρησης εμπειριών.
    ευχαριστώ.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    20
    Να σας διηγηθώ και τι περίεργα συνέβαιναν όταν άκουγα τις φωνές που προαναφέρω. Μέσα στο σπίτι μου είχα κάμερα όπως θα έχετε καταλάβει σύμφωνα με τα παραπάνω. Μία βραδυά δεν μπορούσα να κοιμηθώ, αισθανόμουν ότι τρανταζόταν το κρεβάτι, σηκώθηκα άλλαξα κρεβάτι. Συγχρόνως άκουσα και ψιθύρους με μία συγκεκριμένη ύβρη όπως π....... έβγα έξω. Μετά σηκώθηκα άλλαξα κρεβάτι. Η κάμερα λειτουργούσε. έβαλα την άλλη μέρα τη κάμερα και εμφανίζονται κάτι άσπρες μπάλες σαν χιονοστιβάδα που αιωρούνταν στην ατμόσφαιρα. αυτό ήταν για μένα ένα περίεργο φαινόμενο. Καθώς παρακολουθούσα το βίντεο ακούγεται καθαρά να ανοίγει η πόρτα του ασανσέρ και να λέει η γυναικεία φωνή (αυτό ήταν πραγματικότητα, δεν ήταν μέσα στο κεφάλι μου) να λέει ρίξτο στο μαξιλάρι της. Αυτό λοιπόν το βίντεο δεν μπορώ να το εξηγήσω.

    όσο για τις φωνές που ήταν καθαρά ύβρεις των ανθρώπων που αναφέρω τις οποίες άκουγα μέσα στο κεφάλι μου, παρατηρούσα ότι τις άκουγα όταν λειτουργούσαν μηχανές. Π.χ. στο τρόλευ ο θόρυβος της μηχανής μετασχηματιζόταν σε φράσεις συγκεκριμένες. Επίσης ο θόρυβος στο μπιστολάκι που έφτιαχνα τα μαλιά μου. Μέχρι που άλλαξα μπιστολάκι, αλλά το ίδιο. ¨Οταν λειτουργούσε το ψυγείο, ή το κομπιούτερ, ή το κλιματιστικό. Σε μπαράκι μέσα στα τραγούδια του κλαμπ άκουγα τις φωνές αυτές που πέριγράφω μπερδεμένες μέσα στα τραγούδια.
    αυτά όσον αφορά το τι πέρασα. εύχομαι να μην μου ξανασυμβεί. Να πω βέβαια και κάτι άλλο που ξέχασα. Δεν μπορούσα να συνειδητοποιήσω ότι αυτό έχει να κάνει με το ψυχικό μου κόσμο και ο πρώτος γιατρός που επισκέφθηκα ήταν ορυλά για να δω μηπως έχουν τίποτα τα αυτιά μου. Ο γιατρός αυτός άρχισα να μου βάζει κάτι στα αυτιά μου και μου έλεγε τώρα ακους από αυτό το αυτί? του έλεγα τώρα ακούω τις φωνές αυτές από το άλλο. Μου έλεγε ότι τους αποπροσανατόλισα και διάφορα τέτοια. Μετά με ρώτησε αν η κυρία η οποία ήταν αρχηγός των προβλημάτων μου ήταν όμορφη και από που ήταν. Του είπα ότι ήταν ξένη. Μου είπε μάλλον μάγια σου έχουν κάνει αλλά είσαι δυνατή προσωπικότητα και ελπίζω να το ξεπεράσεις. Βέβαια δεν πιστεύω σε μάγια. Στην αρχή ομολογώ με προβλημάτισε. Μετά κάποιος φίλος μου είπε να πάω σε ψυχίατρο και έτσι κατάλαβα ότι επρόκειτο περί ψύχωσης.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •