Επεσα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: Επεσα...

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Επεσα...

    Ειχα ενα καλο μηνα...δυο απο τοτε που μειωσα τη δοσολογια στο μισο...αισθανομουν πιο ζωντανος με περισσοτερα συναισθηματα...αλλα τωρα ειμαι χαλια.
    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μου συμπαρασταθηκε κανεις...δεν με εκαναν παρεα οι φιλοι μου...κανεις και περνουσα μονος μου...εβγαινα μονος μου για καφε και τετοια...δεν μπορω να καταλαβω γιατι...σιγουρα δεν θα τους ρωτησω παντως θα παρω τη maximum δοση και θα καθομαι να παιζω ολη μερα με τον υπολογιστη σαν αναισθητος μου φαινεται.
    Ναι υπαρχει πικρα πολυ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    2
    Βρε Keep,
    παρακολουθώ πολλούς μήνες το forum και πρώτη φορά γράφω με αφορμή το μήνυμά σου.

    Το να έχεις μια πεσμένη φάση, είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο στα πλαίσια των διακυμάνσεων που έχει ο καθένας μας.

    Μην το αφήνεις να σε πέρνει από κάτω όμως. Τόσους μήνες, έχω δει τόσα posts σου, και όλο λέω \"μπράβο το παιδί\" και \"τρομερός ο τύπος\".

    Τόσο κουράγιο μας δίνεις, πέρα από το παράδειγμά σου.

    Δεν λέω τίποτα, είμαι σίγουρος ότι δεν είναι τίποτα.

    Όσο για τη χρήση του υπολογιστή, όλοι όσοι ξέρω αυτό κάνουν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν με κανουν παρεα πλεον...δεν μπορω πλεον μονος μου...μειωσα τα χαπια και εχω αναγκη απο περισσοτερη παρεα:(
    Ευχαριστω Revelator.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Keep και εμένα δεν με κάνουν παρέα παρόλο που δεν πήρα χάπια ποτέ .............

    Αυτο που θέλω να πω είναι οτι ισως να μην έχει να κάνει με εσένα ................ (στη δική μου περίπτωση έχουν πολλές δουλειές και ............. νεογέννητα κάποιοι)

    Μπορεί βέβαια και εσύ άθελα σου να τους απομάκρυνες ............... αν υπήρχε φάση που ήθελες να μείνεις μόνος ...........

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    2
    Πες τα βρε Κleiw.

    Keep οκ;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Εμ κι εσύ, τα περιμένεις όλα στο πιτς φυτίλι. Ξέρεις κάθε πότε μιλάω με τις φίλες μου; κάθε 1.5-2 μήνες κι αυτό γιατί όλο και κάποια γιορτή θα παρουσιαστεί. Η μία είναι στο εξωτερικό, η άλλη μακριά με παιδί, η άλλη έχει ανοιξει καφετέρια και δεν ασχολείται με τίποτα άλλο. Αλλά μη νομίζεις κι εγώ έχω απομακρυνθεί, έχω σταματήσει να έχω πολλές επαφές με διάφορα φιλικά πρόσωπα για διάφορους λόγους.
    Άσε που με το χρόνο όλα αλλάζουν, οι δυναμικές μιας παρέας, ο ελεύθερος χρόνος της, οι σχέσεις των μελών της, τα πάντα. Αν κι όλας τους είχες συνηθίσει σε μία άλλη κατάσταση και δε νιώθανε άνετα να πάρουν τηλέφωνο να κανονίσουν, τότε θα πάρει λίγο χρόνο για να συνηθίσουν πάλι στην ιδέα ότι είσαι διαθέσιμος.
    Π.χ. εμένα με παίρνανε παλιά συνέχεια για να κανονίσουμε, 1-2-5-10 που με πετύχαιναν σε φάση που δε μπορούσα, σταματήσανε οι άνθρωποι να παίρνουνε τηλέφωνο.
    Δε ξέρεις και σε τι φάση είναι οι άνθρωποι. Εμένα τώρα τελευταία μου ζητάει μια ξαδέλφη μου να βγούμε γιατί έχει χάσει την παρέα της και δεν έχω όρεξη με τίποτα.

    Ξέρεις τι θέλω να σου πω τόσο καιρό Keep και δε σου λέω; Βρες καλέ μου μια κοπέλα να ταιριάζετε, να έχεις τη διάθεση να μοιραστείς τα πάντα μαζί της, να έχετε κοινά ενδιαφεροντα, να είσαι χαρούμενος δίπλα της σε ότι κι αν κάνετε. Από κάποια ηλικία και πέρα κακά τα ψέμματα απομακρυνόμαστε κάπως από τους φίλους μας γιατί ασχολούμαστε με το ταίρι μας.
    Π.χ. εγώ σε αυτή τη φάση της ζωής μου πιο πολύ με γεμίζει να πάω κάπου με το αγόρι μου ή να είμαστε μαζί σε μια παρέα παρά να βγαίνω έξω με φίλες μόνη μου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Keep όλοι τις περνάμε αυτές τις φάσεις,μην σε παίρνει από κάτω!Είναι μερικές φορές που πρέπει εμείς να προσεγγίζουμε και να τσιγκλάμε πιο πολύ τους φίλους μας για να βγούμε.Παλιά,με ενοχλούσε πολύ αυτό και το έβλεπα εγωιστικά,αλλά όταν το είδα από άλλη οπτική γωνία,δεν είναι και τόσο τραγικό να κάνουμε εμείς την πρώτη κίνηση.
    Με την παρέα σου έχεις άνεση επικοινωνίας?Θέλω να πω,καταλαβαίνουν τα προβλήματά σου,αν π.χ τους πεις ότι νιώθεις λίγο μοναξιά αυτό το διάστημα και θα ήθελες περισσότερο την παρέα τους?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Την πέρασα κι εγώ αυτή τη φάση μετά από κατάθλιψη. Αισθανόμουν πολύ άσχημα που δεν με θυμόταν οι φίλες μου. Για πολύ καιρό η διασκέδασή μου ήταν να κάνω βόλτες με τ\'αμάξι μόνη μου.Τελικά, μετά κόπων και βασάνων ξανάφτιαξα κάποιες παρέες, ξεπατώθηκα να βγαίνω έξω και τελικά κουράστηκα. Κουράστηκα πολύ. Για μένα ένας κολλητός φίλος που σε καταλαβαίνει μετράει, είτε τον βλέπεις κάθε μέρα είτε μιλάς στο τηλέφωνο. Οι πολλές παρέες μπορεί να σου δώσουν και την αίσθηση του κενού.Το θέμα είναι να βρεις τον άνθρωπο που ταιριάζεις, που σε νιώθει, που σε καταλαβαίνει. Αν αυτός είναι ο σύντροφός σου ακόμα καλύτερα.
    Μη στεναχωριέσαι, οι συνθήκες πρέπει να ωριμάσουν για να βρεις παρέα. Μπορεί να βρεις και καινούριες παρέες. Για κάποιο λόγο στην προσωπική σου ζωή πρέπει να μείνεις μόνος αυτόν τον καιρό. Μπορεί και να σε ετοιμάζει η ζωή για κάτι καλύτερο...μην πέφτεις .Βρες χαρά με δραστηριότητες για αρχή και τα άλλα θαρθουν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    κιπ, μήπως πρέπει να κανονίσουμε μια συνάντηση για να δεις πως σε κάνουνε παρέα?ίσως δεν έπρεπε να μειώσεις τη δόση.μη σε παίρνει από κάτω, βρε ψυχή.ελπίζω γρήγορα να είσαι καλύτερα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    θα ξανα ανέβεις..απλά να μην μειώσεις άλλη φορά τη δόση απο μόνος σου..και άλλοι το έκαναν αυτό το λάθος και το πλήρωσαν..
    όσο για το θέμα φιλία πολύς κόσμος παραπονιέται ότι δεν βρίσκει αληθινούς φίλους κτλ..
    δεν είσαι μόνος σου σ αυτό
    να σε προσέχεις :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Να στε καλα ολοι με συγκινησατε.Τα φιλια μου σε ολους.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Κιπ,
    διαβάζοντας το αρχικό μήνυμα σου, μοιάζει να μιλάς για σημαντικά ζητήματα τα οποία μπορεί να σχετίζονται αλλά μπορεί και να μη σχετίζονται διόλου με τη θεραπευτική αγωγή που ακολουθείς.
    Πολλές φορές εύκολα ενοχοποιούμε μία -ψ- κατάσταση ή μια αγωγή για ότι καλό ή ότι κακό μας συμβαίνει.
    Στη δεύτερη παράγραφο σου, αναφέρεσαι σε θέματα φιλίας και υποστήριξης και στα συνεπαγόμενα συναισθήματα μοναξιάς και πίκρας. Αυτά είναι σημαντικά ζητήματα που απασχολούν τόσους πολλούς ανθρώπους και τόσο πέρα από ζητήματα ψυχικής υγείας!

    Προσωπικά, θαυμάζω την ευγένεια ψυχής, το σεβασμό προς τους άλλους και την διακριτικότητα με την οποία υπάρχεις σε αυτό το φόρουμ και είμαι βέβαιος για σένα, όσο και για τον καθένα ότι σε αυτή τη μικροκοινωνία του φόρουμ, αναπαράγουμε ακριβώς τον τρόπο με τον οποίο υπάρχουμε στις διαπροσωπικές μας σχέσεις, στην καθημερινή μας ζωή.
    Μοιάζει όμως αυτά τα πολύτιμα στοιχεία της προσωπικότητας σου να τα βλέπουμε εμείς οι απ\' έξω τη στιγμή που εσύ είτε δεν τα πολυαναγνωρίζεις, είτε δεν τα θεωρείς τόσο σημαντικά.
    Αφησε τα να ξεδιπλωθούν και θα βιώσεις ζεστές ανθρώπινες σχέσεις, τέτοιες που ολοι μας έχουμε ανάγκη στη ζωή μας.

    Να σαι καλά κιπ. Σε ευχαριστώ για τα μαθήματα ευγένειας και ταπεινότητας που απλόχερα μου δίνεις. Ηθελα πάντα να σου δώσω ένα feedback και τώρα μου έδωσες μια καλή αφορμή.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Θα συμφωνήσω με τον διαχειριστή !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Και δεν νομίζω να είμαι η μόνη ...............

    Με την ευγένεια σου έχεις κερδίσει την συμπάθεια πολλών !!!!!!!!!!!!!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Αχ αχ αχχχ!!! καλε μου κιπακο που τοσο σε αγαπαω και το ξερεισ....
    ...καλα τα λενε τα παιδια απο πανω....το σημαντικοτερο αλλα και το πιο ρεαλιστικο καλε μου ομωσ νομιζω πωσ ειναι το οτι...
    -ολοι πεφτουμε,,,...
    που και που μετα απο ανοδο υπαρχει καθοδοσ και τοτε παντα σαν σινεφακι χανετε η προιγουμενη αισθηση τησ ανωδου...
    .....ισωσ να παιζει ρολο και το χαπι... μαζι με τον γιατρο το ελαττωσατε? αν δεν σε ενοχλουσε γιατι να το ελατωσεισ ισωσ αυτη η δοση χημειασ χρειαζεσαι...και να σου ταιριαζει ωστε να εισαι σε ανωδο....

    οτι και αν ειναι και θα δεισ με λιγη υπομονη σε λιγεσ μερεσ παλι σταθερα θα νιωθεισ....

    εμεισ ημαστε εδω...να σου κρατησουμε τα χερακια...και θα δεισ που και να θεσ δεν θα μπορεισ να πεσεισ αλλο...!!!!

    ¨)¨)¨):D:D:D¨
    να μη μου στεναχωριεσαι.....να ξερεισ ολοι μελαγχωλουν...αλλαξε και ο καιροσ....ολοι μαζευοντε στα σπιτια....κανει κρυο.... ξερεισ πωσ ειναι αυτα..

    μακια σου κιπακο
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    απ\' όσο έχω παρακολουθήσει τις συζητήσεις στο φόρουμ, νομίζω ότι αν κάποιος δεν σε κάνει παρέα μάλλον είναι δικό του πρόβλημα παρά δικό σου. δεν ξέρω πολλά για σένα, αλλά άσχημες περιόδους έχει όλος ο κόσμος. πιστέυω ότι έχεις τη δύναμη και τον τρόπο να ξεπεράσεις τις δυσκολίες σου και έυχομαι αυτό να μην αργήσει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •