Πώς βιώνει κάποιος τη διπολική διαταραχή;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    6

    Πώς βιώνει κάποιος τη διπολική διαταραχή;

    Καλημέρα,
    Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα θέματα στο φόρουμ που αφορούν τη διπολική διαταραχή και επειδή υποπτεύομαι πως μια φίλη μου "πάσχει" απο αυτήν θα ήθελα να ξέρω πως θα περιέγραφε κάποιος/α αυτά που βιώνει. Εννοώ ότι πολλές φορές η ίδια έχει πει "είμαι ότι να ναι", "τρώω φρίκες", σε ερώτηση τι έχεις να απαντά "δεν ξέρω, πιέζομαι" χωρίς να υπάρχει μάλλον κάποιος λόγος πίεσης. Φυσικά όλα αυτά συνοδεύονται με πολλές μεταπτώσεις διάθεσης ακόμα και καθημερινές και συμπεριφορά επικριτική και επιθετική προς εμένα, ακόμα και μπροστά σε άλλους, οι οποίοι κάπως έχουν δυσαρεστηθεί και αρχίζουν να την περιγράφουν ως εγωίστρια και ότι σκέφτεται μόνο τη πάρτη της. Εγώ από την πλευρά μου, νομίζω πως είναι λόγω της διπολικής. Θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος θα περιέγραφε με αυτά τα λόγια την κατάσταση ή με ποια άλλα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    αν καταλαβα καλα, την διαγνωση την εβγαλες εσυ.
    μην εισαι τοσο σιγουρη, μπορουν να συμβαινουν δεκαδες πραγματα, αλλα ακομα και αλλου ειδους διαταραχη (οριακη πχ) με την περιγραφη που κανεις.
    μπορει ομως να μην υπαρχει καν διαταραχη. εσυ, πως εισαι τοσο σιγουρη?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    6
    Διάγνωση δεν έβγαλα σε καμία περίπτωση, απλώς έχω παρατηρήσει πολλά από τα συμπτώματα, όπως και ότι έχει κάποιες μέρες με πολλή ενέργεια(όπου φλερτάρει αρκετα κιόλας) και διάθεση και άλλες χωρίς ενέργεια και καθόλου όρεξη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by oti View Post
    Διάγνωση δεν έβγαλα σε καμία περίπτωση, απλώς έχω παρατηρήσει πολλά από τα συμπτώματα, όπως και ότι έχει κάποιες μέρες με πολλή ενέργεια(όπου φλερτάρει αρκετα κιόλας) και διάθεση και άλλες χωρίς ενέργεια και καθόλου όρεξη.
    αυτα δεν αρκουν για να εισαι βεβαιη οτι τρεχει κατι παθολογικο και κυριως δεν αρκει η γνωμη καποιου μη ειδικου, οπως εισαι εσυ.

    πιαστο απο μια αλλη πλευρα, γιατι δεν εχει νοημα να κανεις τον γιατρο ετσι στο ασχετο χωρις καποιος να σου ζητησει βοηθεια.
    η κοπελα εχει φιλιες? εχει αγορι? σπουδαζει/δουλευει? η ειναι μονη και δυσλειτουργικη?
    ΕΣΥ τι προβληματα εχεις σε αυτην την σχεση?
    λυνονται με συζητηση? αυτα που παιρνεις ειναι λιγοτερα απο την δυσαρεσκεια σου για την συμπεριφορα της?
    αν χαλιεσαι και δεν παιρνεις οσα δινεις η οσα θα ηθελες και αυτο δεν διορθωνεται, φευγεις.
    τον ψυχιατρο δεν μπορεις να τον κανεις σε κανεναν αν δεν σου ζητηθει, ακομα κι αν εισαι οντως ψυχιατρος...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    6
    Δεν κάνω το γιατρό, ρώτησα κάποια πράγματα σε ένα φόρουμ, δε ζήτησα διάγνωση γιατί δεν μπορεί να γίνει από το πληκτρολόγιο.
    Η φιλίας μας δεν είναι ανταποδοτική, δεν δίνω 5 και περιμένω 5.
    Και δεν φευγω, δεν αφήνω έναν άνθρωπο που αγαπάω επειδή η συμπεριφορά της είναι ακατανόητη(όχι μόνο σε εμένα).

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το μονο πραγμα που δεν εχω καταλαβει ως τωρα ειναι γιατι ενω κ εσυ την επικρινεις ασχολησαι μαζι της
    αν καπιον δε τον θες δεν τον θες τελειωσε. ετσι παει...
    τους φιλους μας τους εχουμε για να τους υποστηριζουμε εφοσον ειναι φιλοι μας.
    επισης λες οτι η φιλια σας δεν ειναι ανταποδοτικη οποτε τι σοι φιλια ειναι αυτη μονο εσυ το γνωριζεις.κ η συμπεριφοτρας της ειναι κ ακατανοητη κ ολας.. απλα ειστε γνωστοι πες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by oti View Post
    Δεν κάνω το γιατρό, ρώτησα κάποια πράγματα σε ένα φόρουμ, δε ζήτησα διάγνωση γιατί δεν μπορεί να γίνει από το πληκτρολόγιο.
    Η φιλίας μας δεν είναι ανταποδοτική, δεν δίνω 5 και περιμένω 5.
    Και δεν φευγω, δεν αφήνω έναν άνθρωπο που αγαπάω επειδή η συμπεριφορά της είναι ακατανόητη(όχι μόνο σε εμένα).
    δεν απαντας, ομως.
    ειναι λειτουργικη η κοπελα?εχει σχεση, φιλους, σπουδες/δουλεια, η βολοδερνει μονη με περιεργες/αντικοινωνικες συμπεριφορες και ψαχνεις τροπο να βοηθησεις?
    ζητησε βοηθεια?
    κινδυνεψε καποιος ή η ιδια απο την συμπεριφορα της?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν απαντας, ομως.
    ειναι λειτουργικη η κοπελα?εχει σχεση, φιλους, σπουδες/δουλεια, η βολοδερνει μονη με περιεργες/αντικοινωνικες συμπεριφορες και ψαχνεις τροπο να βοηθησεις?
    ζητησε βοηθεια?
    κινδυνεψε καποιος ή η ιδια απο την συμπεριφορα της?
    Φίλο έχει, αν κ φλερταρει και τον εχει κερατωσει, φιλους εχει, αλλα εχουν αρχισει να στραβωνουν, σπουδαζει με αργους ρυθμους.
    Κανεις δεν κινδυνεψε ως τωρα.
    εχει δει ψυχολογο στο παρελθον, χωρις να μου πει τι και πως.
    η ιδια λεει οτι τωρα περναει εφηβεία

    Υ.γ. Διαβάζοντας για τις υπόλοιπες διαταραχες, η μεταιχμιακή καλύπτει όλες τις συμπεριφορές που έχω δει(6-7), αλλά γιατρός δεν είμαι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by oti View Post
    Φίλο έχει, αν κ φλερταρει και τον εχει κερατωσει, φιλους εχει, αλλα εχουν αρχισει να στραβωνουν, σπουδαζει με αργους ρυθμους.
    Κανεις δεν κινδυνεψε ως τωρα.
    εχει δει ψυχολογο στο παρελθον, χωρις να μου πει τι και πως.
    η ιδια λεει οτι τωρα περναει εφηβεία

    Υ.γ. Διαβάζοντας για τις υπόλοιπες διαταραχες, η μεταιχμιακή καλύπτει όλες τις συμπεριφορές που έχω δει(6-7), αλλά γιατρός δεν είμαι.
    ναι αλλα οσοι εχουν κερατωσει δεν ειναι ολοι διαταραγμενοι... ουτε οσοι εχουν απευθυνθει σε ψυχολογο.
    ουτε ολοι οι στριφνοι η κυκλοθυμικοι χαρακτηρες ειναι διαταραγμενοι.
    αν ποτε διαβασεις συμπτωματα ετσι σωρηδον στο διαδικτυο, θα καταταξεις πολυ κοσμο που ξερεις σε καποια διαταραχη, μπορει και τον εαυτο σου... δεν ισχυει ομως.
    χρειαζονται πολυ συγκεκριμενα κριτηρια και συνθηκες, οπως το πληθος των ενδειξεων, η ενταση, η διαρκεια, η συχνοτητα αλλα και τα προβληματα σε σχεσεις και καθημερινοτητα.
    περα απο τις διαταραχες, υπαρχουν και τα προβληματα που μπορει να εχει καποιος που δεν ξεπερναει καποια ορια φυσιολογικης συμπεριφορας, ωστοσο κατι δεν του παει καλα.
    επισης, εκτος απο διαταραγμενους, υπαρχουν και οι κακομαθημενοι και οι παλιοχαρακτηρες.
    οποτε αντι να κανουμε διαγνωσεις, κανουμε παρεα με οποιους μας ταιριαζουν και τους αλλους τους αποφευγουμε.

    ΕΚΤΟΣ αν ζητησουν την βοηθεια μας η αν κινδυνευσει καποιος.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι αλλα οσοι εχουν κερατωσει δεν ειναι ολοι διαταραγμενοι... ουτε οσοι εχουν απευθυνθει σε ψυχολογο.
    ουτε ολοι οι στριφνοι η κυκλοθυμικοι χαρακτηρες ειναι διαταραγμενοι.
    αν ποτε διαβασεις συμπτωματα ετσι σωρηδον στο διαδικτυο, θα καταταξεις πολυ κοσμο που ξερεις σε καποια διαταραχη. δεν ισχυει ομως.
    χρειαζονται πολυ συγκεκριμενα κριτηρια και συνθηκες, οπως το πληθος των ενδειξεων, η ενταση, η διαρκεια, η συχνοτητα αλλα και τα προβληματα σε σχεσεις και καθημερινοτητα.
    περα απο τις διαταραχες, υπαρχουν και τα προβληματα που μπορει να εχει καποιος που δεν ξεπερναει καποια ορια φυσιολογικης συμπεριφορας, ωστοσο κατι δεν του παει καλα.
    επισης, εκτος απο διαταραγμενους, υπαρχουν και οι κακομαθημενοι και οι παλιοχαρακτηρες.
    οποτε αντι να κανουμε διαγνωσεις, κανουμε παρεα με οποιους μας ταιριαζουν και τους αλλους τους αποφευγουμε.

    ΕΚΤΟΣ αν ζητησουν την βοηθεια μας η αν κινδυνευσει καποιος.
    καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες, και έχεις δίκιο.
    Αλλά τα γεγονότα δε δείχνουν απλώς ένα κακοχαρακτήρα, αντιθέτως ένα ευαίσθητο χαρακτήρα που οι αντιδράσεις κ οι συμπεριφορές είναι περαν του φυσιολογικού(αν υπάρχει αυτό, κ δεν μου αρέσει κιόλας).

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by oti View Post
    καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες, και έχεις δίκιο.
    Αλλά τα γεγονότα δε δείχνουν απλώς ένα κακοχαρακτήρα, αντιθέτως ένα ευαίσθητο χαρακτήρα που οι αντιδράσεις κ οι συμπεριφορές είναι περαν του φυσιολογικού(αν υπάρχει αυτό, κ δεν μου αρέσει κιόλας).
    ναι, αλλα δεν μπορεις να κανεις εσυ κατι γι αυτο, αν δεν απευθυνθει σε σενα η ιδια. ουτε την απορια σου να λυσεις.
    ουτε διαγνωση μπορεις να βγαλεις, ουτε οποιοσδηποτε αλλος φυσικα, αν δεν την εξετασει.
    οποτε οσο και να προβληματιζεσαι, ακρη δεν βγαινει.
    αν σου εχει εμπιστοσυνη και εχει καποιο τοσο σοβαρο προβλημα, μπορει καποτε να σου ανοιχτει για τα περιεργα που της συμβαινουν. τοτε, μπορεις να την ενθαρυνεις να το ψαξει με καποιον ειδικο.
    τι αλλο να κανεις ομως γι αυτο? με το ζορι δεν γινεται. μονο αν στο ζητησει.
    ανησυχω κι εγω για μια πολυ καλη μου φιλη για κατι παρομοιο.
    σε οποιαδηποτε νυξη μου οτι η ευαισθησια της η οι αντιδρασεις της ειναι υπερβολικες, ειναι τρομερα αρνητικη. ειναι δε πανεξυπνη και βρισκει ερμηνειες για ολα, κανει τριπλες, ακομα και στον εαυτο της. θεωρει τους ειδικους υποδεεστερους σε διανοια απο την ιδια και η αληθεια ειναι οτι για τους περισσοτεορυς ισχυει... κι ετσι δεν τους εμπιστευεται.
    δεν λεω λοιπον τιποτε κι εγω και την κανω παρεα, οσο το αντεχω.της εχω πει τι με ενοχλει κι οταν φτανει σε τετοιες συμπεριφορες, απομακρυνομαι για ενα διαστημα.
    αν οντως υπαρχει διαταραχη, καποια στιγμη τα ατομα αυτα θα φτασουν σε καποια προσωπικα αδιεξοδα. με σχεσεις, δουλειες κλπ. τοτε, ισως καπου απευθυνθουν.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι, αλλα δεν μπορεις να κανεις εσυ κατι γι αυτο, αν δεν απευθυνθει σε σενα η ιδια. ουτε την απορια σου να λυσεις.
    ουτε διαγνωση μπορεις να βγαλεις, ουτε οποιοσδηποτε αλλος φυσικα, αν δεν την εξετασει.
    οποτε οσο και να προβληματιζεσαι, ακρη δεν βγαινει.
    αν σου εχει εμπιστοσυνη και εχει καποιο τοσο σοβαρο προβλημα, μπορει καποτε να σου ανοιχτει για τα περιεργα που της συμβαινουν. τοτε, μπορεις να την ενθαρυνεις να το ψαξει με καποιον ειδικο.
    τι αλλο να κανεις ομως γι αυτο? με το ζορι δεν γινεται. μονο αν στο ζητησει.
    ανησυχω κι εγω για μια πολυ καλη μου φιλη για κατι παρομοιο.
    σε οποιαδηποτε νυξη μου οτι η ευαισθησια της η οι αντιδρασεις της ειναι υπερβολικες, ειναι γτρομερα αρνητικη.
    δεν λεω λοιπον τιποτε κι εγω και την κανω παρεα, οσο το αντεχω.
    αν οντως υπαρχει διαταραχη, καποια στιγμη τα ατομα αυτα θα φτασουν σε καποια προσωπικα αδιεξοδα. με σχεσεις, δουλειες κλπ. τοτε, ισως καπου απευθυνθουν.
    Μέχρι στιγμής, η τακτική που ακολουθώ είναι η ίδια με τη δική σου, και ο λόγος που δεν της λέω κάτι είναι γιατί φοβάμαι μην της φανεί πιεστικό, και δε θέλω.
    Δε θέλω όμως και να την αφήσω μόνη της, γιατί αυτό θα συμβεί κάποια στιγμή. Σαν παιδάκι είναι ώρες ωρες

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by oti View Post
    Μέχρι στιγμής, η τακτική που ακολουθώ είναι η ίδια με τη δική σου, και ο λόγος που δεν της λέω κάτι είναι γιατί φοβάμαι μην της φανεί πιεστικό, και δε θέλω.
    Δε θέλω όμως και να την αφήσω μόνη της, γιατί αυτό θα συμβεί κάποια στιγμή. Σαν παιδάκι είναι ώρες ωρες
    εξαρταται ποση αρνηση αντιμετωπιζεις.
    να συμεπριφερεσαι κατα περιπτωση.
    δλδ, αν κατι συμβει που ξεπερναει τα ορια του φυσιολογικου, πες της το σε μια φαση χωρις ενταση. εξηγησε της πως το ειδες εσυ και ποιο πραγμα σε ανησυχει.
    αν στο κοψει η επιτεθει η το αρνηθει, πας παρακατω. αν δεχτει να το συζητησει προτεινε της να δει καποιον.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει ακομα οτι οταν ασχολεισαι με καπιον 24 ωρες για να τον επικρινεις ειναι σα να περιστρεφεσαι γυρω απο τον ηλιο διαμαρτυρομενος/η οτι δε εχει φως.

Similar Threads

  1. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By lavie in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 23-07-2012, 00:10
  2. διπολική διαταραχή
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 19-07-2012, 22:14
  3. Replies: 12
    Last Post: 12-05-2012, 19:01
  4. διπολική διαταραχή
    By fraoulopoulo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2007, 00:03
  5. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By dimitriskai in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2005, 01:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •