LYRICA
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34

Thread: LYRICA

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    116

    LYRICA

    Καλημερα σε ολα τα παιδια,

    Ηθελα να σας πω οτι χθες μετα απο την εβδομαδιαια συνεδρια με τη ψυχιατρο μου αποφασισε οτι πρεπει να μου προσθεσει στην ηδη φαρμακευτικη αγωγη που ακολουθω (zoloft 150 mg ημερησιως) και το φαρμακο Lyrica 25mg /Πρωι ,25mg/Βραδυ λογω του αγχους μου που βρε παιδια δε λεει να περασει.
    Εχω ταλαιπωρηθει παρα πολυ.Καθε μερα,ολη μερα το ιδιο πραγμα...Ευτυχως η διαθεση μου εχει φτιαξει αρκετα.Αλλα οι φοβιες και το αγχος παραμενουν εκει.Μου συνεστησε λοιπον το lyrica ως αποτελεσματικο αγχολυτικο που δεν σε εθιζει και σταθεροποιει το συναισθημα...Ποια η αποψη σας?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το χρησιμοποιω το λυρικα , 150mg , δεν φερνει καταστολη , δεν εθιζεσαι , ειναι συγχρονο φαρμακο , το παιρνω για να απαλλαγω απο τα ζαναξ .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    116
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Το χρησιμοποιω το λυρικα , 150mg , δεν φερνει καταστολη , δεν εθιζεσαι , ειναι συγχρονο φαρμακο , το παιρνω για να απαλλαγω απο τα ζαναξ .
    Κανει καθολου δουλεια ως αγχολυτικο ρε συ Macgyver?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Επίσης αφου το ζολόφτ δε σε βοηθάει μπορεί να στο αλλάξει με σιπραλεξ πχ ...
    Γιατί να εμμένει σε ένα φάρμακο που δε δίνει το προσδοκώμενο αποτέλεσμα;

    @Μακ τώρα κατάλαβα πως δε μου έφερνε καταστολή το νευροντίν αλλά η ίδια η κατάθλιψη τότε που το έπαιρνα.
    Τώρα το παίρνω κανονικά 3 χ 300μγ και όλα μια χαρά...
    Αλλά στο άγχος δεν κάνει. Τώρα μου έγραψε 2 κουτιά την άλλη φορά θα ζητήσω λύρικά.

    Αλήθεια ρε Μακ αν έπιτρέπετε κιόλας επειδή δεν έχει γεννόσημα το λυρικά τι παίζει με την συμμετοχή δηλαδή πόσο το πληρώνεις αν στο γράψουν;
    Ειλικρινά είναι τεράστιο θέμα για μένα το κόστος αφού δεν εργάζομαι ...
    Ακόμα και το ρεμερόν που είναι φτηνό (15 ευρώ λιανική) μου έγραψε γεννόσημο για να πληρώσω μικρότερη συμμετοχή ...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    116
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Επίσης αφου το ζολόφτ δε σε βοηθάει μπορεί να στο αλλάξει με σιπραλεξ πχ ...
    Γιατί να εμμένει σε ένα φάρμακο που δε δίνει το προσδοκώμενο αποτέλεσμα;

    @Μακ τώρα κατάλαβα πως δε μου έφερνε καταστολή το νευροντίν αλλά η ίδια η κατάθλιψη τότε που το έπαιρνα.
    Τώρα το παίρνω κανονικά 3 χ 300μγ και όλα μια χαρά...
    Αλλά στο άγχος δεν κάνει. Τώρα μου έγραψε 2 κουτιά την άλλη φορά θα ζητήσω λύρικά.

    Αλήθεια ρε Μακ αν έπιτρέπετε κιόλας επειδή δεν έχει γεννόσημα το λυρικά τι παίζει με την συμμετοχή δηλαδή πόσο το πληρώνεις αν στο γράψουν;
    Ειλικρινά είναι τεράστιο θέμα για μένα το κόστος αφού δεν εργάζομαι ...
    Ακόμα και το ρεμερόν που είναι φτηνό (15 ευρώ λιανική) μου έγραψε γεννόσημο για να πληρώσω μικρότερη συμμετοχή ...
    Το zoloft με έχει βοηθήσει πολύ στη διάθεση αλλά όχι στο άγχος.Τώρα μου έδωσε ως αγχολυτικό το Lyrica .μου έχει δώσει βέβαια και tavor για έκτακτες περιπτώσεις αλλά δεν το θέλω γιατι δε θελω να εθιστώ...Το παίρνω όταν πια γίνεται δυσβάσταχτο το άγχος μου και έχω σκέψεις θανάτου-συνέχεια βέβαια έχω-αλλά σε γενικές γραμμές το αποφεύγω.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το εχω ξαναδιαβασει το σεναριο απο προηγουμενο μελος που ειχε ανεβασει περιπου το ιδιο θεμα με αυτο που ανεβασες κ μιλαγαμε με πμ καμποσους μηνες

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    116
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    το εχω ξαναδιαβασει το σεναριο απο προηγουμενο μελος που ειχε ανεβασει περιπου το ιδιο θεμα με αυτο που ανεβασες κ μιλαγαμε με πμ καμποσους μηνες
    και τελικά τι έγινε με αυτό το μέλος?Ωστόσο εγώ έχω δει πολλές περιπτώσεις ίδιες με τη δική μου... αυτό με ανακουφίζει λίγο αλλά από την αλλή ξέρω πως νιώθουν οι άνθρωποι και αυτό είναι πραγματικά ανυπόφορο!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by MARO_86 View Post
    Κανει καθολου δουλεια ως αγχολυτικο ρε συ Macgyver?



    Τα 150mg κανουν δουλιτσα , καμμια φορα το κανω και 225mg , ετσι μουχει συστησει και ο γιατρος , αλλα το αποφευγω , γιατι ανοιγει λιγο την ορεξη , αλλα το zoloft την μειωνει . Παρολα αυτα , το ζολοφτ , θεωρειται απο τα καλα αντικαταθλιπτικα .





    Παναγιωτη , δυστυχως η συμμετοχη στο συγκεκριμενο φαρμακο δεν ειναι το συνηθισμενο 25% , αλλα 40% , δεν ξερω γιατι . Και το κουτι των 150mg κανει 89ευρω .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Τα 150mg κανουν δουλιτσα , καμμια φορα το κανω και 225mg , ετσι μουχει συστησει και ο γιατρος , αλλα το αποφευγω , γιατι ανοιγει λιγο την ορεξη , αλλα το zoloft την μειωνει . Παρολα αυτα , το ζολοφτ , θεωρειται απο τα καλα αντικαταθλιπτικα .





    Παναγιωτη , δυστυχως η συμμετοχη στο συγκεκριμενο φαρμακο δεν ειναι το συνηθισμενο 25% , αλλα 40% , δεν ξερω γιατι . Και το κουτι των 150mg κανει 89ευρω .
    40%...
    Ακριβό φάρμακο γαμώτο ίσως γιατί ακόμα ΔΕΝ ΕΧΕΙ γεννόσημα και την πληρώνουμε εμείς...

    Τέτοιες μέρες με ωραίο ήλιο είναι για βολτίτσα...
    Σε φουλ κατάθλιψη απλά κοιμόμουν συνεχώς και αδιαλείπτως.
    Σε μέτρια τον χαιρόμουν τον καλό καιρό από το μπαλκόνι μου.
    Τώρα το ότι έτρεξα να κανονίσω να βγω σε λίγο είναι θετικό σημάδι :-)

    Και έχω συνεχώς μια διάθεση για γυμναστική και τρέξιμο ίσως λόγω των πολύ θετικών σχολίων που άκουσα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Πολυ καλη η εξελιξη με την γυμναστικη Παναγιωτη . Χαιρομαι . Μακαρι να συνεχισεις . Αγγελος .


    Παναγιωτη , τωρα γκουγκλαρα το lyrica , και δινει Λ. τιμη 61 ευρω τα 56 caps των 150mg , μπορει να φτηνηνε , εχω πολυ καιρο ναγορασω .
    Last edited by Macgyver; 17-04-2015 at 17:55.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by MARO_86 View Post
    και τελικά τι έγινε με αυτό το μέλος?Ωστόσο εγώ έχω δει πολλές περιπτώσεις ίδιες με τη δική μου... αυτό με ανακουφίζει λίγο αλλά από την αλλή ξέρω πως νιώθουν οι άνθρωποι και αυτό είναι πραγματικά ανυπόφορο!
    συνεχιζουμε τη κουβεντα ως σημερα κ μου ελεγε οτι το θεμα της ειναι το αγχος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    116
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    συνεχιζουμε τη κουβεντα ως σημερα κ μου ελεγε οτι το θεμα της ειναι το αγχος.
    Πόσα χρόνια το έχει?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Πολυ καλη η εξελιξη με την γυμναστικη Παναγιωτη . Χαιρομαι . Μακαρι να συνεχισεις . Αγγελος .


    Παναγιωτη , τωρα γκουγκλαρα το lyrica , και δινει Λ. τιμη 61 ευρω τα 56 caps των 150mg , μπορει να φτηνηνε , εχω πολυ καιρο ναγορασω .
    Σε ευχαριστώ Άγγελε...
    61€ τα 56 χάπια...
    34€ τα 31 χάπια (ενας μήνας)
    συμμετοχή δλδ κοντά 14€ / μήνας...

    Δεν είναι και τόσο τραγικό.
    Αλλα με έπιασε πολύ καλά το ρεμερόν βλέπω.
    Από χθες στα 30μγ και σήμερα ένιωθα υπέροχα το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας και πολύ έκθεση πάλι...

    Ρώτησα και την γιατρό αν τυχόν μετά από ενα διάστημα σταματήσει να λειτουργεί (διάβαζα κάτι περίεργα πως σε χ μήνες σταματά να δουλεύει) μου λέει αν κάτι από την αρχή δουλεύει καλά σε εσενα θα συνεχίσει... Με χαλάρωσε αυτό αρκετά.
    Στα 30 μγ περιέργως δε μου αύξησε την υπνηλία (το είχα ακούσει) και ούτε είχα έξτρα παρενέργειες σαν να μη το αύξησα καν :-)))

    Τώρα έχουμε και τις εποχιακές αλλεργίες και βλέπω πως δεν φτάνει το ρεμερόν στιγμές στιγμές και λέω να γράψω κανά αντισταμινικό.
    Έχεις να προτείνεις τίποτα μακ;

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    βασικα δε ξερω γιατι δε της εκανα ανακριση αλλα ηταν περιπου στην ιδια κατασταση με τη δικη σου κ της εδειχνα τα θεματα που ειχα ανεβασει διαβασε,,

    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...BA%CE%BF%CF%85

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post

    Τώρα έχουμε και τις εποχιακές αλλεργίες και βλέπω πως δεν φτάνει το ρεμερόν στιγμές στιγμές και λέω να γράψω κανά αντισταμινικό.
    Έχεις να προτείνεις τίποτα μακ;

    Παναγιωτη , καλημερα . Δεν εχω καμμια αλλεργια , οποτε δεν ξερω απο αυτα .

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. lyrica-τα κοψα αυτοβουλα κ....
    By interappted in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 17
    Last Post: 09-04-2017, 15:31
  2. lyrica και άγχος...κάποια εμπειρία???
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 22-08-2013, 13:30
  3. ΙΔΨ - Lyrica - Παρενέργειες
    By laelia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 12-09-2011, 16:27
  4. Lyrica
    By pagakis31 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 16
    Last Post: 14-02-2008, 00:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •