Σχεση με μια διπολικη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    209

    Σχεση με μια διπολικη

    Καλησπερα στην κοινοτητα, νεο μελος και εγω με ερωτηση που εχει δημοσιευτει αρκετες φορες αλλα δεν απαντησαν σε ολες μου τις αποριες, ισως η περιπτωση που βιωνω εγω να ειναι διαφορετικη.

    Διαβαζω σε αντιστοιχα threads πως η σχεση με διπολικους ειναι πολυ δυσκολη, βρισκομαι ομως στην θεση να εχω σχεση με εναν διπολικο ανθρωπο τον οποιο αγαπαω πραγματικα και θελω να ειμαι διπλα της. Καταλαβαινετε τι θελω να ρωτησω -ισως και εγω καπου μεσα μου ξερω την απαντηση- αλλα θα θελα την γνωμη σας σχετικα με το διλλημα μου να συνεχισω να ειμαι διπλα της η να ξεκοψω τωρα που ειναι σχετικα νωρις. Να υπενθυμισω πως την κοπελα μου την αγαπαω πολυ και θελω να κανω οικογενεια μαζι της αλλα δεν ξερω αν αυτο ειναι συνετο.
    Last edited by Aeon; 22-04-2015 at 15:59.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    οταν αγαπας πραγματικα καποιον δεν σε νοιαζει αν εχει διπολικη καταθλιψη η σχιζοφρενεια και μενεις μαζι του στα καλα κ στα ασχημα ..εγω ειχα την καλυτερη σχεση τηε ζωης μου με τον πιο σωστο ανθρωπο ο οποιοσ ειχε σχιζοφρενεια ..οταν μου ειπαν τι εχει απλα σεναχωρεθηκα που μπορει να υποφερει ο ανθρωπος μου ουτε στιγμη δεν σκεφτηκα να φυγω..οποτε για μενα αν την αγαπας δεν πρεπει να σκεφτεσαι να την αφησεις ..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    209
    Εχεις απολυτο δικιο, υποστηριζω 100% τα οσα γραφεις αλλα, οντως αγαπω πολυ την κοπελα μου και ειμαι διατεθημενος να ειμαι μαζι της στα καλα και τα ασχημα, εχω διαβασει ομως τα απειρα για τους διπολικους τυπου: αναλογα με την κατασταση (μανια-καταθλιψη) φεροντε αντιστοιχα τοσο σε κοντινα αγαπημενα προσωπα τους οσο και στον ιδιο τους τον εαυτο, τι εννοω με αυτο, στην μανια (εχω διαβασει) εχουν εντονο το σεξουαλικο κομματι . Επεισοδια ζηλοτηπιας, εκνευρισμων ανευ λογου και αλλα πολλα, αντιστοιχα στην καταθλιψη θα πρεπει να ειμαι κοντα της για να αναπτερωνω το ηθικο της.
    Αυτα και αλλα πολλα για τα οποια ναι μεν ειμαι διατεθειμενος και με πολυ ενεργεια να τα αντιμετωπισω αλλα φοβαμαι μηπως γρηγορα οι αντοχες μου με εγκαταλειψουν και μετα ειναι αργα (στην ελευση ενος παιδιου)
    Last edited by Aeon; 22-04-2015 at 16:00.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πρωτα λες οτι τεριαζετε τελεια κ μετα αναρωτιεσαι αν θα ξεκοψεις προφανως αυτα τα δυο δε τεριαζουν μεταξυ τους.

    δεν αφηνεις λεω εγω τωρα τις δικαιολογιες με τους διπολικους κ τους τριπολοκους?

    προσεξε ποσο απλο ειναι

    τι θελεις ναι η ου? αν ναι τοτε μενεις διπλα της αν οχι την κανεις. μη ψαχνεις αλοθι για να κρυψεις πισω απο αυτα τα θελω σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    νσ πω κ γω την παπαρια μου διπολικη σημαινει οτι η συμπεριφορα του ατομου που την φερει εχει διακυμανσεισ το λοιπον αλλοσ μπορει να παιζει απο το -1 στο +1 και να εχει διπολικη και αλλοσ απο το -5 στο +15 και οι δυο εχουν διακυμανσεισ και οι δυο εχουν διπολικη
    το λοιπον ξαναλεω βλεπεισ το ατομο και βλεπεισ αν σ αρεσει η διακυμανση και πωσ βγαινει αυτο σε συμπεριφορα μπορει να σ αρεσουν κομματια του κυκλου μπορει και ολοσ ο κυκλοσ μπορει και να μη σ αρεσει μπορει να σ αρεσει αυτο ειναι δικαιωμα σου το τι θα κανεισ
    φιλικα
    την ειπα παλι την παπαντζα μου
    οχι γτ με εχετε φερει στο αμην
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    πρωτα λες οτι τεριαζετε τελεια κ μετα αναρωτιεσαι αν θα ξεκοψεις προφανως αυτα τα δυο δε τεριαζουν μεταξυ τους.

    δεν αφηνεις λεω εγω τωρα τις δικαιολογιες με τους διπολικους κ τους τριπολοκους?

    προσεξε ποσο απλο ειναι

    τι θελεις ναι η ου? αν ναι τοτε μενεις διπλα της αν οχι την κανεις. μη ψαχνεις αλοθι για να κρυψεις πισω απο αυτα τα θελω σου.
    Φιλε μακαρι να ηταν δικαιολογιες, την κοπελα μου την αγαπω οσο τιποτα και θελω να ειμαι διπλα της αλλα διαβαζω τοσα για τους διπολικους και πραγματικα εχω τρομοκρατηθει. Δεν ψαχνω αλοθι για να την κανω επειδη δεν μου αρεσει κατι πανω της η εχω βρει κατι αλλο -αν αυτο εννοεις λεγοντας αλοθι- αλλα ρωταω μηπως και διαψευθουν καποια απο αυτα που διαβαζω περι διπολικων και ειναι απλα μια ιδιαιτεροτητα των ανθρωπων αυτων.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τι ενοεις οτι εχεις τρομοκρατιθει μηπως φοβασαι οτι θα σου κοψει κανενα κοματι? ε το πολυ πολυ να ναι μια βοριας κ μια νοτιας σιγα το τρομακτικο απλα θα πας με τα νερα της οποτε σου μιλαει θα της μιλας κ συ οποτε δε μιλαει θα την αφηνεις να ξεκκουραζετε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    τι ενοεις οτι εχεις τρομοκρατιθει μηπως φοβασαι οτι θα σου κοψει κανενα κοματι? ε το πολυ πολυ να ναι μια βοριας κ μια νοτιας σιγα το τρομακτικο απλα θα πας με τα νερα της οποτε σου μιλαει θα της μιλας κ συ οποτε δε μιλαει θα την αφηνεις να ξεκκουραζετε.
    Τώρα γίνεσαι κυνικός, δεν έχω τρομοκρατηθει επειδή φοβάμαι μήπως μου κάνει κάτι, διαβασε το 1ο μου post. Όπως το περιγράφεις απλό φαίνεται και ειλικρινά μακάρι να είναι.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    aν τεριαζεις με καπιον τιποτα δεν ειναι δυσκολο..
    αρα η γρηγορα θα κολησεις μαζι του οτι κ αν συμβει.
    οι πιο δυσκολοι δρομοι σε βγαζουν στην ομορφοτερη θεα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    2
    Μπραβο σου φίλε μου που θέλεις να ενημερωθείς και το βλέπω τελείως αντίθετα απο τον αλεξανδρος_77 , μου δείχνει ότι πραγματικα θες να σαι μαζί της, μιας και σκέφτεσαι και την οικογενεια.

    ως διπολικός λοιπόν με πρώτο ξεσπασμα στα 14 και είμαι 28, θα σου πω κάποιες δυσκολίες, θα παίξεις λίγο τον ρόλο του ''προστατη'' εαν δεν έχει μάθει να συνεργάζεται η κοπέλα σου με τον ψυχολόγο και τον ψυχιατρο της. Το περιβάλον το οποίο θα βρίσκεστε γενικα δεν πρεπει να ναι αγχωτικο αλλά αυτό κάνει καλό και σε σένα όχι μόνο σε εκείνη. Να χεις στο νου σου πως θρίλερ, άγριες εικόνες και θρησκοληπτικές καταστάσεις είναι επικύνδυνες γιατι ξεσπούν σε κάποια κρίση. Εαν η κοπέλα σου σε αγαπάει παρα πολύ ακόμα και σε κάποια μανία θα δεχτεί να πάρει τη φαρμακευτική της αγωγή. μια κρίση ενός διπολικού είναι κάτι παροδικό και δεν χαρακτηρίζει το σύνολο του χαρακτήρα της κοπέλας σου. Δεν αξίζει πιστεύω για κανένα λόγο για μια κρίση λίγων ημερων να ξεγράψεις τον άνθρωπο που αγαπάς. Σκέψου πως ο οργανισμός του διπολικού παθαινει περίπου αυτο που παθαίνει ένας μεθυσμένος, απλά για λίγες μέρες παραπάνω. Ότι αγάπησες στην κοπέλα σου δεν αλλάζει επειδή ''μεθαει'' για λίγες μέρες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by jimmisart View Post
    Μπραβο σου φίλε μου που θέλεις να ενημερωθείς και το βλέπω τελείως αντίθετα απο τον αλεξανδρος_77 , μου δείχνει ότι πραγματικα θες να σαι μαζί της, μιας και σκέφτεσαι και την οικογενεια.

    ως διπολικός λοιπόν με πρώτο ξεσπασμα στα 14 και είμαι 28, θα σου πω κάποιες δυσκολίες, θα παίξεις λίγο τον ρόλο του ''προστατη'' εαν δεν έχει μάθει να συνεργάζεται η κοπέλα σου με τον ψυχολόγο και τον ψυχιατρο της. Το περιβάλον το οποίο θα βρίσκεστε γενικα δεν πρεπει να ναι αγχωτικο αλλά αυτό κάνει καλό και σε σένα όχι μόνο σε εκείνη. Να χεις στο νου σου πως θρίλερ, άγριες εικόνες και θρησκοληπτικές καταστάσεις είναι επικύνδυνες γιατι ξεσπούν σε κάποια κρίση. Εαν η κοπέλα σου σε αγαπάει παρα πολύ ακόμα και σε κάποια μανία θα δεχτεί να πάρει τη φαρμακευτική της αγωγή. μια κρίση ενός διπολικού είναι κάτι παροδικό και δεν χαρακτηρίζει το σύνολο του χαρακτήρα της κοπέλας σου. Δεν αξίζει πιστεύω για κανένα λόγο για μια κρίση λίγων ημερων να ξεγράψεις τον άνθρωπο που αγαπάς. Σκέψου πως ο οργανισμός του διπολικού παθαινει περίπου αυτο που παθαίνει ένας μεθυσμένος, απλά για λίγες μέρες παραπάνω. Ότι αγάπησες στην κοπέλα σου δεν αλλάζει επειδή ''μεθαει'' για λίγες μέρες.
    Σε ευχαριστω πολυ, πραγματικα μου δινεις κουραγιο. Την κοπελα μου την αγαπω πολυ και δεν θελω να την χασω για κανενα λογο. Οσο καιρο ειμαστε μαζι δεν εχει παρουσιασει καποια κριση. Η κριση εχει διαρκεια καποιες ημερες, ποσες περιπου ειναι αυτες? Σκεφτομαι στην διαρκεια της κρισης πως μπορει να συμπεριφερθει απεναντι της και απεναντι σε μενα.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω ενα πραγμα δεν εχω καταλαβει ακομα εισαι σε θεση να εχεις σχεση με καπια που ειναι μια βοριας κ μια νοτιας? ναι η οχι? τα υπολυπα που γραφεις ομολογω οτι δε καταλαβαινω σε τι εξυπηρετουν.

    ως διπολικός λοιπόν με πρώτο ξεσπασμα στα 14 και είμαι 28, θα σου πω κάποιες δυσκολίες, θα παίξεις λίγο τον ρόλο του ''προστατη''
    ετσι οπως το θετεις ειναι σα να λες:

    εχοντας λοιπον ενα αλοθι για να κανω κ να λεω οτι γουσταρω θα ξεσπαω οπου βρω ενω οι αλλοι θα με προστατευουν συγκρατοντας με.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω ενα πραγμα δεν εχω καταλαβει ακομα εισαι σε θεση να εχεις σχεση με καπια που ειναι μια βοριας κ μια νοτιας? ναι η οχι? τα υπολυπα που γραφεις ομολογω οτι δε καταλαβαινω σε τι εξυπηρετουν.
    Νιωθω τοσα πραγματα για εκεινη που ναι ειμαι σε θεση να εχω σχεση με καποια που ειναι μια βοριας και μια νοτιας. Δεν γνωριζω πολλα για την συγκεκριμενη διαταραχη -οσο και αν εχω διαβασει- και γιαυτο ρωταω εδω. Παραθετω αποσπασμα απο ενα website που περιγραφει την υπερσεξουαλικοτητα στα ατομα με διπολικη διαταραχη και πειτε μου αν αυτο ειναι ενα επιπλεον αγχος για τον συντροφο.

    Code:
    Σε πιο ελαφριές περιόδους μανίας (τις λεγόμενες υπομανίες) το αίσθημα του έρωτα μεγαλώνει – το φλέρτ γίνεται ένα διασκεδαστικό παιχνίδι – οι όποιες αναστολές αρχίζουν να χάνονται. Σε περιόδους μανίας, που ευτυχώς δεν κρατάνε πολύ, η σεξουαλική επιθυμία ή ακόμα και το όλο αίσθημα του έρωτα φτάνει σε επίπεδα που ο περισσότερος κόσμος δεν πρόκειται ποτέ να βιώσει κάτω από φυσιολογικές συνθήκες. Μην ζηλεύετε – συνήθως οι όποιες επιθυμίες και ορέξεις συνοδεύονται από τη πλήρη απώλεια των όποιων ηθικών φραγμών με αποτέλεσμα να γίνονται πράγματα που έχουν μεγάλο κόστος σε γάμους, φιλίες και ότι άλλες ανθρώπινες σχέσεις.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω παντως που ειχα ενα γνωστο συγγενη μου που ηταν μια βοριας κ μια νοτιας η συμβιωση μαζι του ηταν οντως πολυ δυσκολη οχι επειδη ηταν ετσι αστατος κ μια ετσι κ μια αλλιως αλλα επειδη ηταν κακος κ παλιοχαρακτηρας γι αυτο κανεις δεν μπορεσε να σταθει διπλα του..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    αν κ γραφεις πολυ αοριστα για να ζητας την συμβουλη μας θα πω την γνωμη μου . οντως γενικα μιλωντας μια σχεση με διπολικο ατομο κ με οποιαδηποτε ατομο με σοβαρο ψυχικο προβλημα ειναι δυσκολη . απο κει κ περα δεν μας γραφεις αν η δικη σου παιρνει κανονικα φαρμακα κτλ που παιζει μεγαλο ρολο για να παρεις την αποφαση σου ......
    σε βλεπω πολυ διστακτικο κ ανετοιμο να προχωρησεις οποτε ισως θα ταν προτιμοτερο να χωρισετε .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 45
    Last Post: 21-11-2014, 13:21
  2. μια σχεση διπολικη..
    By heart27 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 14-09-2012, 01:15
  3. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 20:34
  4. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 20:49
  5. κοκαϊνη σε σχέση με τη διπολική διαταραχή
    By Θεοφανία in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 17
    Last Post: 21-06-2008, 14:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •