Τα βιντεοπαιχνιδια ειναι σχεδιασμενα για να ανεβαζουν την ντοπαμινη-κοινως τρελαινουν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807

    Τα βιντεοπαιχνιδια ειναι σχεδιασμενα για να ανεβαζουν την ντοπαμινη-κοινως τρελαινουν

    http://www.newsbeast.gr/world/arthro...-na-ti-epathe/

    Έπαιζε επί έξι εβδομάδες Candy Crash και να τι έπαθε

    Κι όμως, τα βιντεοπαιχνίδια λειτουργούν ως παυσίπονα
    Ποιος δεν έχει μπει στον πειρασμό να παίξει κάποιο παιχνίδι είτε στον υπολογιστή, είτε στο smartphone; Ένας νεαρός άντρας από την Καλιφόρνια, δεν έπραξε τίποτα διαφορετικό απ΄ ότι κάνουν σχεδόν όλοι: έπαιζε μανιωδώς το δημοφιλές παιχνίδι Candy Crush.

    Συγκεκριμένα, έπαιζε επί έξι με οχτώ εβδομάδες, κάθε μέρα, ασταμάτητα. Μια συνήθεια, ωστόσο, που είχε παρενέργειες στην υγεία του. Όταν ο 29χρονος επισκέφτηκε το γιατρό, εκείνος έβγαλε την εξής διάγνωση: «χρόνιος πόνος στον αριστερό αντίχειρα και απώλεια ενεργής κίνησης».

    Σύμφωνα με το Live Science, ο γιατρός προχώρησε εκτός από τη φυσική εξέταση και σε μαγνητική τομογραφία στο χέρι του άντρα και βρέθηκε η πηγή του πόνου του ήταν μια ρήξη στον τένοντα. Ο 29χρονος χρειάζεται πλέον χειρουργική επέμβαση προκειμένου να διορθώσει την κατάσταση.

    Ενώ θα είχε νόημα για τον άνθρωπο να είχε συνειδητοποιήσει τον πόνο του (και το γεγονός ότι είχε ρήξη τένοντα) κάποια στιγμή κατά τη διάρκεια των παραπάνω εβδομάδων, μια περίεργη λεπτομέρεια σε αυτή την περίπτωση είναι ότι δεν έχει αντιληφθεί τον πόνο καθόλου ενώ παίζετε. Ο Δρ. Andrew Doan, ανέφερε σχετικά, ότι το παιχνίδι λειτούργησε ως φυσικό παυσίπονο καθώς η ενασχόληση με το παιχνίδι προκάλεσε την απελευθέρωση χημικών ουσιών στον εγκέφαλο και προκάλεσαν αντ αυτού ευφορία.

    «Πρέπει να γνωρίζετε ότι ορισμένα βιντεοπαιχνίδια μπορεί να λειτουργήσουν σαν ψηφιακά παυσίπονα», είπε ο γιατρός. «Πρέπει να είμαστε σε επίγνωση ότι σε αυτό μπορεί να γίνει κατάχρηση», εξήγησε.

    Ενώ ο 29χρονος ανέφερε ότι δεν ήταν εθισμένος στο συγκεκριμένο παιχνίδι, λέγοντας ότι το έπαιζε απλά για να περνάει το χρόνο του, ο εθισμός στα βιντεοπαιχνίδια είναι γεγονός. Όπως σημειώνεται στο ρεπορτάζ, τα βιντεοπαιχνίδια είναι έτσι σχεδιασμένα ώστε να πυροδοτούν επανειλημμένα την έκκριση καλών χημικών, όπως η ντοπαμίνη.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ειναι η ωρα για ολα τα αξιοπεριεργα υποθετω..

    εγω μικρος επαιζα βιντεοπαιχνιδια που επρεπε να βρεις μυστικα δωματια κλπ που τελικα ανεπτυξαν τοσο τη διαισθηση μου κ τη παρατηριτικοτητα μου που μετα εγινα τερας παρατηριτηκοτητας κ αντιληψης.
    μπορει να εξασκησει κανεις φοβερα τη παρατηριτικοτητα του με αυτο το τροπο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    εγω παιζω παιχνιδια σχεδον καθε μερα κ τα λεγομενα "εθιστικα" ΜΜΟRPG (wow), παρολα αυτα τρελλες υπερβολες δεν κανω και η συγκεκριμενη περιπτωση του τυπου αυτου ειναι τραβηγμενη κ θα λεγα εξαιρεση, μην δαιμονοποιησουμε τωρα κ τις ελαχιστες χαρες που μας εμειναν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Kαι φυσικά να μη φτάσουμε στο σημείο να αποφεύγουμε οτιδήποτε εκλύει ντοπαμίνη με τον φόβο της τρέλας.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    οι αυτομειωτικοι περιορισμοι ριχνουν νομιζω την ποιοτητα της ζωης ολων των ανθρωπων υγειων κ μη'':παιξτε παιχνιδια,φατε,πειτε,...,δια� �κεδαστε(παντα με ενα μετρο βεβαιως βεβαιως),μια ζωη την εχουμε!..................................... ..............

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    και εγω επαιζα σαν μανιακος μικρος παιχνιδια στον computer οταν οι αλλοι της εποχης μου δεν ηξεραν καν τι ειναι computer.

    αλλα να τα αποτελεσματα..

    αυτη η γρηγορη επιβραβευση ειναι εθιστικη σαν τα ναρκωτικα.

    και τα ναρκωτικα απλως με ντοπαμινες παιζουν..

    εχετε δει ποτε κανενα ζωο στη φυση να παιζει..βιντεοπαιχνιδια ;

    οχι..αρα ειναι κατι το αφυσικο.

    και αμα κανεις αφυσικα πραγματα επι μακρυ διαστημα ..πληρωνεις τις συνεπειες..

    ασε που με αυτα τα shoot em up εκκρινονται και μεγαλες δοσεις αδρεναλινης και νορεπιφρινης περα απο ντοπαμινη..

    και μετα λεμε γιατι τα παιδια ειναι ετσι στις μερες μας..

    αμα θελετε να "φτιαχτειτε" απο τα παιχνιδια καντε το, αλλα εγω σαν προγραμματιστης πλεον εχω ξενερωσει πληρως να τα παιζω γιατι τα βρισκω τελειως χαζα.

    οτι βρισκεται εσεις μοναδικο κλπ και το τι καταφερατε, απλως ο προγραμμαιστης με σκληρη δουλεια το ειχε προγραμματισει για να το κανετε.

    σιγα τι κανεις στα βιντεοπαιχνιδια. απλως πατας πανω κατω αριστερα δεξια και shoot.

    απλως παιρνεις μια τζουρα απο γραφικα. τα δυσκολο ειναι να προγραμματισεις το παιχνιδι.

    αν και θεωρω τα παιχνιδια τελειως σπαταλη χρονου και κοπου, απιστευτου κοπου που δε πρεπει να υποτιμηθει.

    αν θελετε να φτιαχτειτε απο το computer τουλαχιστον καντε κατι που θα σας φερει χρηματα με αυτο. αυτο μονο αξιζει.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    κατσε ρε μαους δλδ στη ζωη το μονο που αξιζει να κανεις ειναι να κερδισεις λεφτα? το να περασεις ομορφα κ να διασκεδασεις δεν μετραει? εσυ θεωρεις τα games σπαταλη χρονου κ δικαιωμα σου ειναι, υπαρχει κοσμος που εχει υπολογιστη κυριως για αυτο το λογο ομως, εσυ τα βρησκεις χαζα λες οκ, εγω τα βρησκω οπως κ πολλοι αλλοι διασκεδαστικα, επισης δεν ειναι τοσο απλο να παιξεις ολα τα παιχνιδια, σχεδον στα περισοτερα χρειαζεσαι καλα αντανακλαστικα κ γρηγορες αποφασεις, δεν ειναι απλα μια τζουρα γραφικα να ριξεις ενα boss σε συνεργασια με αλλα 10-20 ατομα, ειναι ενας μικρος αθλος και μια μικρη επιβραβευση οταν τα καταφερνεις, κατι σαν να κερδιζει η ομαδα σου τη κυριακη ας πουμε, μονο που παιζεις κ συ μεσα σε αυτη. τεσπα να το ληξω εδω γιατι δεν με αρεσει να αρχιζω κοντρες για ψυλλου πηδημα απλα το ποστ σου στοχευσε εμενα κ μια μεριδα ανθρωπων που απλα τυχαινει να εχει διαφορετικες αποψεις κ ασχολιες απο σενα.δεν βλεπω λογο να αντιδρας σαν Hater

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    φιλε οχι δεν αντιδρω, για καλο το λεω. εξαλλου τι εχω να κερδισω ; δε μου καιγεται καρφι τι κανει ο καθενας, απλως για καλο το λεω..

    και εγω επαιζα πολλα παιχνιδια παλαιοτερα, αλλες εποχες βεβαια εποχες 80s,90s.

    Απο ενα σημειο ομως και περα καταλαβα οτι τα παιχνιδια δε μου προσφερουν τιποτα το χειροπιαστο αλλα αντιθετα με εξαντλουν πνευματικα και σωματικα.

    Δηλαδη τι να το κανω αμα νικησω ενα boss ή τελειωσω ενα παιχνιδι ; Θα ζησω απο αυτο ; Οχι.. ειναι σπαταλη σημαντικου χρονου και κοπου.

    Καλυτερα τον κοπο που επενδυεις στο παιχνιδι να τον επενδυσεις στο μελλον σου και να βγαλεις τα προς το ζην, το οποιο δεν ειναι και ευκολο πραγμα..

    Ασε που μπαινεις και περισσοτερο σε εναν εικονικο κοσμο με τα παιχνιδια που ενισχυει τη σχιζοφρενεια.

    Ασε που τα παιχνιδια ειναι τελειως διεστραμμενα στην καλυτερη περιπτωση..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    ναι οκ σπαταλη χρονου ισως αν περνας 10 ωρες πανω σε αυτο ημερησιως, αν περνας 2-3 ειναι απλα ενα χομπι οπως εχουν ολοι οι ανθρωποι, οσον αφορα διαστροφη κ βια τα πιο πολλα ΜΜΟ ειναι αρκετα mild σε αυτο τον τομεα

  10. #10
    ΕΓΩ παιζω παντως παιχνιδια(εχω παρει μαλιστα κ πλαυ στατιον κ οταν τερματιζω καποιο παιχνιδι περιοπης χαιρομαι-γενικα ειμαι της λογικης οτι η ψυχωση καταπολεμιεται με την απολαυση κυριως...).κ δεν μιλαω εκ του ασφαλους γτ απο πολυ μικρος εχω φτασει σε επιπεδα προγραμματιστικα υψηλα ανα καιρους,πιστευω στην εννοια του παιχνιδιου ως δυναμη αυτοιασης(και δεν μιλαω για παιχνιδια τυπου πακμαν...).ετσι οσο κ να μου ειναι συμπαθης ο μαους κ ιντερνετικος φιλος ο μαους οφειλω να παραδεχτω οτι ο αγαπητος σουλφλου εχει το δικιο αυτη τη φορα! ειδικα στο σημειο που συμφωνει οτι θελει καποιο μετρο στο χρονο κ το βιντεογκειμ...

  11. #11
    εχει σημασια να επικοινωνουμε με το παιδι που κρυβουμε μεσα μας κ αλιμονο ενας τετοιος τροπος ειναι τα παιχνιδια τυπου κομπιουτερ(παρεπιμπτωντος προτεινω σε πλει στεισιον 3 το walking dead(xexe paixnidara))

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Υπάρχουν και άλλα παιχνίδια πάντως που είναι πολύ ωραία και δεν χρειάζεται οθόνη η οποία κουράζει από μια στιγμή και έπειτα, πχ το πανάρχαιο σκάκι που είναι ένα από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών, διαχρονικό! Και ακονίζει το μυαλό πολύ.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    εγω παιζω παιχνιδια σχεδον καθε μερα κ τα λεγομενα "εθιστικα" ΜΜΟRPG (wow), παρολα αυτα τρελλες υπερβολες δεν κανω και η συγκεκριμενη περιπτωση του τυπου αυτου ειναι τραβηγμενη κ θα λεγα εξαιρεση, μην δαιμονοποιησουμε τωρα κ τις ελαχιστες χαρες που μας εμειναν
    Έτσι και εγώ έπαιζα σαν τρελός μέχρι το Mists of Pandaria αλλά μετά αυξήθηκε ο όγκος της δουλειάς και ο χρόνος περιορισμένος, τώρα πλέον μόνο Κυριακή ένα 2ωράκι για PVP με τον κολλητό μου

  14. #14
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Υπάρχουν και άλλα παιχνίδια πάντως που είναι πολύ ωραία και δεν χρειάζεται οθόνη η οποία κουράζει από μια στιγμή και έπειτα, πχ το πανάρχαιο σκάκι που είναι ένα από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών, διαχρονικό! Και ακονίζει το μυαλό πολύ.
    ΚΑΛΟ ειναι το σκακι αλλα καπως κουραστικο. ΥΓ δεν ειναι μυαλο το σκακι αλλα το ποσα βιβλια εχεις διαβασει κ ποσο εχεις ασχοληθει

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ΚΑΛΟ ειναι το σκακι αλλα καπως κουραστικο. ΥΓ δεν ειναι μυαλο το σκακι αλλα το ποσα βιβλια εχεις διαβασει κ ποσο εχεις ασχοληθει
    Δημήτρη ναι, μπορεί να είναι κουραστικό κάποιες φορές, αλλά αυτό εξαρτάται βέβαια και από τον αντίπαλο που έχεις απέναντί σου. Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ και ένα άλλο παιχνίδι, που είναι και πιο γρήγορο από το σκάκι, ονομάζεται mancala, το ξέρει κανείς? Βοηθάει πολύ και στη συγκέντρωση πιστεύω, είναι πολύ καλό! Για πείτε κανένα άλλο που σας αρέσει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Wikipedia για ντοπαμίνη
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 07-09-2014, 21:52
  2. ΒΕΝΛΑΦΑΞΙΝΗ (EFEXOR) ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΑΜΦΕΤΑΜΙΝΗ, MDMA ΚΟΙΝΩΣ ΕΚΣΤΑΣΗ, ΚΑΙ ΜΕΘΑΜΦΕΤΑΜΙΝΗ?
    By dimitris333 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 26-08-2012, 13:55
  3. Σκέψεις που με τρελαίνουν
    By ella2 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 37
    Last Post: 03-06-2012, 22:02
  4. ντοπαμινη και αντιψυχωσικα
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 07-02-2011, 00:02
  5. Ντοπαμίνη
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 20-12-2010, 22:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •