Αυτοπεποίθηση- Αυτοεκτίμηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    3

    Αυτοπεποίθηση- Αυτοεκτίμηση

    Γεια σας
    Δεν ξέρω πια είναι η κατάλληλη λεξη η αυτοεκτίμηση ή η αυτοπεποίθηση. Τέλος πάντων.
    Όλα ξεκίνησαν χθες όταν και κατέβασα χρονο στο 200 μετρα ελεύθερο. Ο χρονος είχε πολύ καιρό να κατέβει οποτε μόλις είδα στο πίνακα 4 δευτερόλεπτα να είναι ο τωρινός μου χρονος κάτω απο τον παλιό ευχαριστήθηκα και ενθουσιαστηκα. Όπως και ο προπονητης μου. Παρόλο τα συγχαρητήρια ο coach μου είπε οτι μπορουσα να είχα παει πιο γρήγορα και οτι οι δυνατότητες μου είναι πιο πολλες. Φοβάσαι μου λέει. Τοτε κατάλαβα οτι κάτι μου λείπει αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση κυρίως. Οποτε σας ρωταω εαν μπορείτε να με βοηθησετε.
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    47
    Ανθρωπος εισαι και θα κανεις και καλυτερους και χειροτερους χρονους. Λογικο ειναι.
    Αλλα αφου κανεις καλυτερους εχεις καποιον λογο να μη νιωθεις καλα γι αυτο?
    Ο κοουτς σου νομιζει οτι κανει σωστα τη δουλεια του, αστον να λεει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    το θεμα ειναι πως νιωθεις εσυ για τον εαυτο σου..ο προπονητης σου μπορει να τα λεει αυτα επειδη πιστευει οτι ετσι σε πριζωνει περισσοτερο για να προσπαθεις..
    αν εσυ πιστευεις οτι τα πας καλα τοτε μην σε νοιαζει τι λεει αυτος!
    εξαλλου αυτα :τωρινός μου χρονος κάτω απο τον παλιό ευχαριστήθηκα και ενθουσιαστηκα δειχνουν μια χαρα αυτοεκτιμηση! απλως ο προπονητης σου με αυτα που σου ειπε μαλλον σε επηρεασε αρνητικα!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    209
    Για να μην ανοιγω αλλο Thread (χωρις βεβαια να θελω να υποτιμησω το υπαρχων) τι εχετε να πειτε σχετικα με την αυτοεκτιμηση-αυτοπεποιθηση οπου καποιος θεωρει τον εαυτο του ασχημο, δεν του αρεσει αυτο που βλεπει στον καθρεφτη και γενικα θεωρει τον εαυτο του υπο?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by deus View Post
    Για να μην ανοιγω αλλο Thread (χωρις βεβαια να θελω να υποτιμησω το υπαρχων) τι εχετε να πειτε σχετικα με την αυτοεκτιμηση-αυτοπεποιθηση οπου καποιος θεωρει τον εαυτο του ασχημο, δεν του αρεσει αυτο που βλεπει στον καθρεφτη και γενικα θεωρει τον εαυτο του υπο?
    εξαρταται ποιον θεωρεις κατωτερο. τον εσωτερικο ή εξωτερικο σου εαυτο? θα μου πεις και τα 2 ειναι αλληλενδετα αλλα υπαρχει μια διαφορα.. καποιος μπορει να θεωρει την εικονα του εαυτου του ασχημη (δεν βλεπεται), αλλα παραλληλα να ξερει οτι στον επαγγελματικο τομεα (λεω εγω τωρα) ειναι πολυ καλος..
    τον εαυτο μας τον κρινουμε σε πολλες διαστασεις... ο εαυτος μας ως συντροφος, ως φιλος, ως γονεας, ως παιδι, ως εργαζομενος ως. ως ως...
    οποτε εξαρταται.... αν βλεπεις τον εαυτο σου σε ολους τους τομεις ελλειπη τοτε υπαρχει θεμα εγω πιστευω αυτοεκτιμησης. αν παλι περιοριζεσαι σε ενα δυο τομεις δεν πιστευω οτι υπαρχει και τοσο μεγαλο θεμα.. κανεις δεν ειναι τελειος!
    μετα παλι εξαρταται και απο τον βαθμο του αρνητισμου τους... νιωθεις πολυ κατωτερος. λιγο....
    νομιζω γενικως ειναι λιγο πολυδιαστατο το θεμα...:D
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    εξαρταται ποιον θεωρεις κατωτερο. τον εσωτερικο ή εξωτερικο σου εαυτο? θα μου πεις και τα 2 ειναι αλληλενδετα αλλα υπαρχει μια διαφορα.. καποιος μπορει να θεωρει την εικονα του εαυτου του ασχημη (δεν βλεπεται), αλλα παραλληλα να ξερει οτι στον επαγγελματικο τομεα (λεω εγω τωρα) ειναι πολυ καλος..
    τον εαυτο μας τον κρινουμε σε πολλες διαστασεις... ο εαυτος μας ως συντροφος, ως φιλος, ως γονεας, ως παιδι, ως εργαζομενος ως. ως ως...
    οποτε εξαρταται.... αν βλεπεις τον εαυτο σου σε ολους τους τομεις ελλειπη τοτε υπαρχει θεμα εγω πιστευω αυτοεκτιμησης. αν παλι περιοριζεσαι σε ενα δυο τομεις δεν πιστευω οτι υπαρχει και τοσο μεγαλο θεμα.. κανεις δεν ειναι τελειος!
    μετα παλι εξαρταται και απο τον βαθμο του αρνητισμου τους... νιωθεις πολυ κατωτερος. λιγο....
    νομιζω γενικως ειναι λιγο πολυδιαστατο το θεμα...:D
    Σιγουρα υπαρχει θεμα αν αυτο εγκειται σε ολους τους τομεις. Μιλαω ομως για εξωτερικη εμφανιση περισσοτερο (σορρυ δεν διευκρινησα)

Similar Threads

  1. Αυτοεκτίμηση
    By Lena01 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 28
    Last Post: 19-03-2014, 22:36
  2. Αυτοεκτίμηση
    By serios in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 11
    Last Post: 06-09-2013, 22:39
  3. Χαμηλη αυτοπεποιθηση, αυτοεκτιμηση
    By Palikaros in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 11
    Last Post: 11-11-2011, 17:40
  4. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 21:44
  5. Αυτοπεποίθηση και Αυτοεκτίμηση
    By zanazan in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 1
    Last Post: 09-06-2011, 03:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •