Δεν με νοιώθω...Σαν να κολλάει το μυαλό μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408

    Exclamation Δεν με νοιώθω...Σαν να κολλάει το μυαλό μου

    Παιδιά τον τελευταίο καιρό κάπου στον μήνα νοιώθω κάτι στο κεφάλι μου πολύ περίεργο... Δηλαδή εκεί που κάθομαι και συζητάω πχ με κάποιον μου έρχεται η σκέψη ότι δεν είμαι εγώ αυτός που μου μιλάει και τσουπ μαζί μια ελαφριά ζαλάδα... Όμως για κάτι δευτερόλεπτα. Ταρακουνιέμε λίγο και συνέρχομαι... Το ίδιο νιώθω και όταν είμαι στο αστικό. Για να σας δώσω να καταλάβετε νομίζω πως αυτά που βλέπω γύρω μου δεν συμβαίνουν. Σαν να τα βλέπω σε τηλεόραση ένα πράγμα. Όπως περίπου ένας μεθυσμένος. Πολλές φορές μέσα στη μέρα συμβαίνει αυτό. Και γίνεται πιο έντονο όταν κάποιος μου μιλάει. Τι μπορεί να συμβαίνει;;; Το έχει νιώσει κανένας αυτό;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Αποπροσωποποίηση λέγεται. Συμβαίνει όταν έχεις χρόνιο στρες. Μην ανησυχείς καθόλου, είναι τίγκα συνηθισμένο. Το άγχος σου πρέπει να ρυθμίσεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    προσπαθώ πολύ να το ρυθμίσω μέχρι και τσάι βαλεριάνας με άλλα βότανα μίξη για το άγχος και το στρες κάνω κάθε βράδυ και ομολογώ πως είναι δύσκολο... Υπάρχει κανένας κίνδυνος σε αυτό;; (την Αποπροσωποποίηση)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by venom View Post
    προσπαθώ πολύ να το ρυθμίσω μέχρι και τσάι βαλεριάνας με άλλα βότανα μίξη για το άγχος και το στρες κάνω κάθε βράδυ και ομολογώ πως είναι δύσκολο... Υπάρχει κανένας κίνδυνος σε αυτό;; (την Αποπροσωποποίηση)
    Κανένας απολύτως κίνδυνος δεν υπάρχει όχι. Είναι σύμπτωμα του στρες όχι ασθένεια. Απλά αισθάνεσαι λίγο άβολα όταν το παθαίνεις, that's all.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    aγαπητε φουφουτο καλυτερα να αφησουμε τις διαγνωσεις στην ακρη γιατι δε βοηθανε στο να βελτιωθει η ψυχολογια καπιου..
    προφανως για να λες οτι δεν εισαι εσυ ενοεις οτι αυτα που λες δε τα πιστευεις κ απο το πολυ σου ζορι να τα πεις ζαλιζεσε σκεψου κανενα τροπο να εισαι περισσοτερο ο εαυτος σου το εχω νιωσει κ γω αυτο που περιγραφεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Κανένας τρόπος αντιμετώπισης υπάρχει;;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    με ένα γρήγορο googlaρισμα στην Αποπροσωποποίηση εξηγεί όντως αυτά που νιώθω...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Βρε συ Αλέξανδρε δεν έκανα καμία διάγνωση, απλά ρώτησε τι είναι και της είπα γιατί είμαι και γω παθών. Μια χαρά είναι η/o venom δεν χρειάζεται καμία ανάλυση!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    aγαπητε φουφουτο καλυτερα να αφησουμε τις διαγνωσεις στην ακρη γιατι δε βοηθανε στο να βελτιωθει η ψυχολογια καπιου..
    προφανως για να λες οτι δεν εισαι εσυ ενοεις οτι αυτα που λες δε τα πιστευεις κ απο το πολυ σου ζορι να τα πεις ζαλιζεσε σκεψου κανενα τροπο να εισαι περισσοτερο ο εαυτος σου το εχω νιωσει κ γω αυτο που περιγραφεις.
    οχι καμια σχεση... αν googlαρεις και εσυ την αποπροσωποποίηση θα το καταλάβεις εντελώς τι ενοώ. Εγώ απλά δεν μπορώ να το περιγράψω ισως καλα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Κανένας τρόπος αντιμετώπισης υπάρχει;;
    Νομίζω το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να διαχειριστείς το άγχος σου. Το ενδεχόμενο ψυχολόγου μάλλον θα πρέπει να σκεφτείς.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Quote Originally Posted by foufoutos32 View Post
    Βρε συ Αλέξανδρε δεν έκανα καμία διάγνωση, απλά ρώτησε τι είναι και της είπα γιατί είμαι και γω παθών. Μια χαρά είναι η/o venom δεν χρειάζεται καμία ανάλυση!
    αντρας ειμαι :P

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Quote Originally Posted by foufoutos32 View Post
    Νομίζω το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να διαχειριστείς το άγχος σου. Το ενδεχόμενο ψυχολόγου μάλλον θα πρέπει να σκεφτείς.
    έκλεισα ραντεβού αλλα μου έκλεισαν για τον Αύγουστο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Α ωραία, όχι τίποτα άλλο να ξέρω και τι άρθρο θα βάζω :P

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by venom View Post
    έκλεισα ραντεβού αλλα μου έκλεισαν για τον Αύγουστο
    Σε ιδιωτικό δεν παίζει να πας ε;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    μπα τα ταμείον εστί μείον...! Δυστυχώς. Αν και δεν ξέρω κατά πόσο κυμαίνονται οι επισκέψεις σε ψυχολόγο..!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. νοιωθω φοβερη πιεση!
    By evitaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 21-03-2012, 18:52
  2. νοιωθω ασχημα
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 24-05-2011, 23:10
  3. Αυτα που νοιωθω
    By PENAKI1986 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 05-03-2011, 19:31
  4. Όταν το μυαλό κολλάει....
    By dernam in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 04-03-2009, 23:07
  5. Νοιώθω μόνος...
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 29-09-2006, 01:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •