κρισεις πανικου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    20

    κρισεις πανικου

    γεια σας. τους τελευταιους μηνες παθαινω κρισεις πανικου.
    ειχα περασει καποιες ασχημες στιγμες ασθενειας κατα τις οποιες ειχα εντονους εμετους, ταχυκαρδιες, τρεμουλα και τετοια. απο τοτε οποτε κανω εμετο παθαινω κρισεις πανικου.
    εχω προβλημα με το στομαχι μου (γαστριτιδα) για αυτο πολυ συχνα καθε 15-20 μερες κανω εμετο. καθε φορα που κανω εμετο παθαινω κριση πανικου.
    οι εμετοι ειναι παντα βραδυ (αυτο δεν εχω καταλαβει γιατι συμβαινει) ετσι και η κριση πανικου ειναι βραδυ και ετσι δεν μπορω να βγω εξω να περπατησω να δω κοσμο ή κατι.
    ειναι βραδυ νυσταζω και δεν μπορω να κοιμηθω λογω των εμετων και της κρισης πανικου.
    με πιανει υπερενταση υπερκινιτικοτηα ξεφυσαω συνεχεια τρεμουν τα χερια και τα ποδια μου δεν μπορω να ηρεμησω και να ελεγξω τον εαυτο μου. δεν μπορω να συγκεντρωθω στο να κανω κατι οπως για παραδειγμα να δω τηλεοραση , ή να κοιμηθω. και ετσι "αφηνομαι" στη κριση πανικου..

    δεν ξερω πως να τις αντιμετωπισω, φοβαμαι φοβαμαι παρα πολυ δεν ξερω τι να κανω. αν μπορει καποιος να με βοηθησει. πηγαινω ψυχολογο μου ειχε πει για κατι αναπνοες και να σκεφτομαι μια ωραια εικονα που με ηρεμη αλλα δεν ειχε αποτελεσμα αυτη η μεθοδος.
    φοβαμαι.

    αυτο που με φοβιζει πιο πολυ στις κρισεις ειναι το οτι ειναι βραδυ και δεν μπορω να "κοινωνικοποιηθω" ωστε να ξεφυγω απο την σκεψη της κρισης. επισης με τρομαζει το οτι ενω ειναι 1-2 το βραδυ και ειμαι πολυ κουρασμενη και νυσταζω , δεν μπορω να ηρεμησω να κοιμηθω λογω της κρισης και των εμετων. και ειναι σαν να παλευει ο εαυτος μου με τον εαυτο μου. ενω ειμαι κουρασμενη και νυσταζω ταυτοχρονα ειμαι σε απιστευτη υπερενταση. και ολο αυτο με αγχονει και μου προκαλει ακομη περισσοτερο πανικο.

    αν μπορει να βοηθησει καποιος .. το εχω αναγκη. φοβαμαι :'(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    116
    Γεια σου Κωνσταντινα!!!
    Ολα αυτα που μας περιγραφεις ειναι σωματοποιηση του αγχους σου...Εσενα σου εχει βγει με εμετους,εμενα ας πουμε μου εχει βγει με σωματικους πονους...
    Το θεμα ειναι να μη δινεις σημασια στο συμπτωμα,οτι ειδους συμπτωμα και αν ειναι αυτο.Αλλωστε οπως ειπες και εσυ εχεις γαστριτιδα οποτε συνδυασε τους εμετους με αυτο το προβλημα που ειναι ΥΠΑΡΚΤΟ και προσπαθησε να μη σκεφτεσαι οτι θα παθεις κριση...Ειναι δυσκολο αλλα μονο ετσι θα ξεπεραστει!!!Οσο δε δινουμε σημασια στα σωματικα μας τοσο βελτιωνονται...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    20
    ναι αλλα δεν ειναι ο εμετος που με τρομαζει. ειναι η κριση που ερχεται αμεσως μετα. κατα την κριση τρεμουν τα χερια και τα ποδια μου, ξεφυσαω, νιωθω απιστευτη υπερενταση τριγυρναω μεσα στο σπιτι σαν τρελη και δεν μπορω να ηρεμησω και να συγκεντρωθω σε κατι οπως για παραδειγμα η τηλεοραση ετσι ωστε να με ηρεμησει. και διαρκει πολλες ωρες αυτο το πραγμα.. :'(

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    116
    Quote Originally Posted by k0nstantina View Post
    ναι αλλα δεν ειναι ο εμετος που με τρομαζει. ειναι η κριση που ερχεται αμεσως μετα. κατα την κριση τρεμουν τα χερια και τα ποδια μου, ξεφυσαω, νιωθω απιστευτη υπερενταση τριγυρναω μεσα στο σπιτι σαν τρελη και δεν μπορω να ηρεμησω και να συγκεντρωθω σε κατι οπως για παραδειγμα η τηλεοραση ετσι ωστε να με ηρεμησει. και διαρκει πολλες ωρες αυτο το πραγμα.. :'(
    Δυστυχως Κωνσταντινα μου ετσι πεφτουμε στο βουρκο...Φοβομαστε πολυ τις κρισεις πανικου(λογικο βεβαια)και μετα δημιουργειται ο φαυλος κυκλος(μη με ξαναπιασει,και αν με ξαναπιασει τι γινεται και τα σχετικα).Εσυ υποσυνειδητα εχεις συνδυασει τον εμετο με την κριση πανικου...Προσπαθησε να συνδυασεις τον εμετο με την γαστριτιδα σου και θα δεις θα περασουν και οι κρισεις και ολα...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    20
    ενταξει θα το προσπαθησω. και πραγματι αυτο που ειπες πως φοβομαστε μην μας ξαναπιασει κι αν μας ξαναπιασει τι θα γινει. η αληθεια και γω τα σκεφτομαι :/

  6. #6

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν θες απαντας.. μηπως θυμασαι η δε θυμασαι κατι που συνεβει το βραδυ?
    αλλιως κρατα το να το συζητοισουμε αργοτερα η σε μειλ.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    20
    αλεξανδρε τι εννοεις αν θυμαμαι κατι που συνεβει το βραδυ; δεν καταλαβα την ερωτηση

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καλα καπια στιγμη θα σου πω..

    η σχεση σου με το φαι πια ειναι γενικοτερα? δηλαδη συνηθως τι σ αρεσει να τρως?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    20
    ετρωγα τα παντα αλλα τωρα που εμαθα για την γαστριτιδα θελω να προσεχω τι τρωω για να μην ερχοντε οι εμετοι.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο πρεπει να εχει καπια εξηγιση παντως οτι ειναι παντα βραδυ oπως γραφεις... :-/

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    20
    ναι.. ενω αν ηταν μερα θα μπορουσα να τις αντιμετωπισω τις κρισεις. θα εβγαινα εξω με μια φιλη να δω κοσμο να ηρεμησω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    γεια σου:-)
    με εξαιρεση τους εμετους τα ιδια παθαινα κι εγω..οχι μονο βραδυ.μερα νυχτα..
    κοιτα ειναι τρομακτικο αλλα δεν κινδυνευεις.!
    οι αναπνοες κ μενα στην αρχη δεν με βοηθουσαν ομως με την εκασκηση φερουν αποτελεσματα.
    εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι οταν το μυαλο αγχωνεται πρεπει να το κανεις να ξεχαστει! εμενα προσωπικα οταν με πιανει παιρνω καποιο φιλο μου ή το αγορι μου τηλεφωνο για να ξεχαστω..αν παλι ειναι περασμενη ωρα βαζω καποια ταινια ή σειρα στο ιντερνετ που μ αρεσει..τηλεοραση ποτε γιατι σκοπος ειναι να ξεχαστεις με κατι που σ αρεσει οχι με κατι τυχαιο που παιζει η τβ...δεν ξερω αν με καταλαβαινεις αλλα αυτο που θελω να πω ειναι πως στην κριση πρεπει να βρεις κατι που να σου τραβηξει την προσοχη..το να ξαπλωσεις κ να περιμενεις να κοιμηθεις σαφως κ δεν βοηθαει γιατι το μυαλο απολονομενο απο αλλα ερεθισματα στρεφει ολη του την προσοχη στο αγχος και τον κινδυνο..για να εμποδισεις αυτες τις σκεψεις πρεπει να του δωσεις αλλες εισερχομενες πληροφοριες ωστε να επεξεργαστει αυτες κι οχι τις αλλες,τις αγχογονες... εγω αυτο δηλαδη κανω..ειναι το μονο κολπο που βρηκα και φερει αποτελεσματα..
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by k0nstantina View Post
    ναι.. ενω αν ηταν μερα θα μπορουσα να τις αντιμετωπισω τις κρισεις. θα εβγαινα εξω με μια φιλη να δω κοσμο να ηρεμησω.
    δηλαδη τη νυχτα μενεις μονη σου?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    20
    66psy ευχαριστω πολυ για τις ιδεες σου. να σε ρωτησω κατι την στιγμη εκεινη που εισαι ΤΟΣΟ αναστατωμενη μπορεις να κανεις τον εαυτο σου να δει ταινια; φοβαμαι πως εγω δεν μπορω να τον ελεγξω και να τον αναγκασω να δει ή να κανει κατι.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 17:18
  2. Κρίσεις πανικου
    By Νεραιδα in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 12
    Last Post: 03-01-2015, 01:28
  3. κρισεις πανικου
    By hlias1988 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 26-11-2014, 23:18
  4. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  5. Κρίσεις Πανικού
    By Aggelos76 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2008, 13:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •