Δεν αντέχω άλλο!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    Στον κόσμο μου
    Posts
    2

    Δεν αντέχω άλλο!!!

    Γεια σε όλους , είναι η πρώτη φορά που κάνω φόρουμ και θέλω να βγάλω αυτά που έχω μέσα μου έστω και εδώ. Λοιπόν είμαι 17 χρονών και έχω πρόβλημα με το πρόσωπο μου (ακμή) ,ακούγεται συνηθισμένο για κάποιους και το παίρνουν για πλάκα αλλά για μένα είνα πολύ σημαντικό, όλα άρχισαν στην έκτη δημοτικού που γέμισε το πρόσωπο μου σπυράκια, τότε με ενοχλούσαν συνέχεια οι άλλοι και λέγανε "χαχαχα κοίτα φάτσα ,σπυριαρη κτλπ" . Άλλα ήμουν χιουμοριστας,μου άρεσε να λέω αστεία ,είχα διάθεση δεν με νοιάζε τι λένε οι άλλοι για μένα, απέκτησα και φίλους .Πήρα σαπούνια, πήρα κρέμες και στο τέλος εκείνης της χρονιάς είχα ένα καθαρό πρόσωπο.Όταν άρχισα το γυμνάσιο όλα πήγαιναν καλά , αλλά για κάποιον λόγο στην μεση της χρονιάς ξαναβγήκαν τα σπυράκια και ήμουν πολύ χειρότερα, συνέχιζαν να με κατακρίνουν κάποιοι αλλά έλεγα στον εαυτό μου να κάνει υπομονή. Στην δευτέρα γυμνασίου άλλαξε ριζικά η ζωή μου, την πρώτη σχολική μέρα δυο κορίτσια που μιλούσαμε στην πρώτη γυμνάσιου μου ειπαν "πως έχεις έτσι ρε γιάννη ?δεν ήσουν έτσι πέρσι κτλπ" . Εγώ έκλαιγα έκλαιγα και έκλαιγα συνέχεια όταν έβρισκα την ευκαιρία (μόνος) . Τις επόμενες μέρες επειδή δεν άντεχα να με βλέπουν οι άλλοι έτσι (ούτε εγώ) ξεκίνησα να βάζω κουκούλα .... και για να μην τα πολυλογώ έβαζα κουκούλα καθήμερινα για περίπου 4 χρόνια ... ήμουν ο καθυστερυμένος με την κουκούλα. Ακόμα και όταν άρχισα το λύκειο και έλεγα οτι θα αλλάξω...ΤΙΠΟΤΑ.... το μόνο που με έκανε να νίωθω ζωντανός και οτι μπορώ να κάνω κάτι ακόμα και σημέρα είναι να γυμναζομαι
    ..
    Αλλα αυτό μου είχε γίνει εμμονή (στο να κρύβομαι απο τούς άλλους) και είτε μπάσκετ πήγαινα έιτε γυμναστήριο έβαζα το χέρι μου για να μην νιώθω άσχημος .... δεν άντεχα άλλο πήγα πρώτα σε ψυχολόγο και μετά σε ψυχίατρο , μου έδωσαν αντικαταθλιπτικά(για εναν μήνα ), ομολογώ οτι με βοήθησαν πάρα πολύ έβγαλα την κουκούλα εδώ και έξι μήνες αλλά ακόμα κρύβομαι ,νιώθω τόσο άσχημος δεν θέλω να βγαίνω έξω, (τώρα έχουν μείνει βαθίες ουλές) κοιτάζομαι στον καθρέφτη ,κάποιες φορές φορές μπορώ να πω στο εαυτό μου, "μια χαρά είσαι ρε βλάκα μην σκας" αλλά άλλες φορές κοιτάζομαι και κλαίω για ώρα που δεν θα έχω τέλειο πρόσωπο για το υπόλοιπο της ζωής μου όπως αυτούς που ξέρω, ποτέ δεν θα μιλήσω στήν κοπέλα που έχω ερωτευτει γιατί φοβάμαι την απόριψη που ήδη έχω φανταστεί, πραγματικα η ζωη μου δεν αξίζει ..... έχω σκεφτεί απόπειρες αυτοκτονίας αλλά και σε αυτό είμαι δειλός ,ανίκανος .....Δεν ζητάω πολλά, ένα καθαρό πρόσωπο θέλω και θα αλλάξει όλη η ζωή μου....

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου giannisI98,
    Κατ' αρχήν καλά έκανες και τα έγραψες όλα αυτά και τα 'βγαλες από μέσα σου.
    Μας κάνει καλό αυτό να μην τα κρατάμε, να τα λέμε και να τα φέρνουμε λίγο τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση. Γιατί εσύ το έχεις κάνει τώρα αυτό μέγα πρόβλημα της ζωής σου, ενώ δεν είναι έτσι.
    Θα σου πω κάτι μόνο. Αγάπησε τον εαυτό σου, όπως ακριβώς είναι, με το πρόσωπο που έχεις. Οι κακοπροαίρετοι άνθρωποι που έχουν χειρότερες ανασφάλειες και άσχημα συναισθήματα και δικά τους θέματα να επιλύσουν, αυτοί συνήθως και θα σου επιτεθούν, θα σε σχολιάσουν κλπ. Αν δεν ήταν αυτό, κάτι άλλο θα βρίσκανε να πουν σε σένα ή σε κάποιον άλλο, έτσι κάνουν σε όλους για να αισθάνονται υπεροχή, ότι είναι "και καλά ανώτεροι". Απλά οι ευαίσθητοι άνθρωποι, όπως φαίνεσαι ότι είσαι εσύ, ψαρώνουν από την κακία και τις κουβέντες των λίγων αυτών ανθρώπων και ίσως μετά νομίζουν ότι όλοι τους βλέπουν έτσι.
    Επειδή δυο, τρία άτομα σε σχολίασαν άσχημα εσύ αποφάσισες μέσα σου ότι όλοι θα σε σχολιάζουν έτσι. Και εγώ σου λέω ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων δεν σε βλέπει κατ' αυτόν τον τρόπο. Και το κορίτσι που θα ήθελες να είναι κοντά σου φαντάζομαι δε θα το ήθελες μόνο για το αν της αρέσει το πρόσωπό σου, αλλά για χίλια δυο άλλα πράγματα. Εσύ θα την ήθελες σε όλα τέλεια? Ξέρεις κανέναν άνθρωπο αψεγάδιαστο σε εξωτερική εμφάνιση ή και χαρακτήρα?... Εγώ πάντως όχι.
    Πάντως το βασικό είναι να αγαπήσεις εσύ πρωταρχικά τον εαυτό σου, να μη βάζεις καμιά κουκούλα, να εκτιμάς εσύ τον Γιάννη και είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν και θα υπάρξουν πολλά άτομα που θα σε εκτιμήσουν.
    'Οσο για το πρόσωπο φρόντιζέ το όσο μπορείς και πρόσεχε τη διατροφή σου να περιλαμβάνει πολλά φρούτα και λαχανικά, και μην ανησυχείς περισσότερο. Και κάνεις πολύ καλά που γυμνάζεσαι επίσης, κάνει καλό στην ψυχολογία μας γενικότερα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    τωρα δηλαδη εχεις ακμη ή μονο σημαδια απο την παρελθοντικη ακμη?
    καλα και δεν μπορεις αν βρεις κανα τροπο να τα καλυπτεις? θελω να πω αν αφησεις μουσια και αφηνεις τα μαλλια σου μπροστα λιγο να πεφτουν αμεσως αμεσως το μετωπο και το κατω μερος του προσωπου εχουν καλυφθει!
    σε κανενα δεν αρεσει να εχει ασχημο δερμα ειδικα στο προσωπο! δεν βρισκω παραλογο που στεναχωριεσαι.. αλλα βρισκω παραλογο που το κανεις σε τοσο μεγαλο βαθμο! χαλαρωσε βρε μελος.. εισαι ακομη 17 που σημαινει εφηβεια.. οταν περασεις αυτο το αναπτυξιακο σταδιο, το δερμα σου θα αλλαξεις.. και με ειδικες κρεμες θα μπορεσεις να περιορισεις και τα σημαδια! δεν ειναι κατι φοβερο, ειναι της ηλικιας.. κι εγω θυμαμαι ειχα γνωστους με ακμη στο σχολειο και τωρα που τους βλεπω το δερμα τους εχει στρωσει μια χαρα!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    11
    Πιθανόν να μην το καταλαβαίνεις τώρα γιατί είσαι πολύ νέος αλλά σε αρκετές γυναίκες ένα ανδρικό πρόσωπο με σημάδια ακμής (ή και άλλα) είναι συχνά γοητευτικό.Βλέπε πχ ο ηθοποιός Γιάννης Στάκονγλου και άλλοι που γνωρίζω.Οσον αφορά την εμφάνιση ειδικά στους άνδρες σημασία έχει το στυλ και η προσωπική γοητεία και όχι το αψεγάδιαστο δέρμα. Επικεντρώσου εκεί.

  5. #5
    Νόμιζα οτι υπάρχουν φάρμακα κατά της ακμής

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    υπαρχουν και κανουν πολυ καλη δουλεια! μια φιλη μου επαιρνε οταν ηταν εφηβη
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    Στον κόσμο μου
    Posts
    2
    Μακάρι να με καταλαβαίνατε ..... κάθε μέρα που περνάει νιώθω ολοένα και χειρότερα, κρύβομαι απο όλους και ολα, ,βαρέθηκα, έχω πολύ άσχημες σκέψεις για το μέλλον μου ...θα έλεγα περαιτέρω αλλά δεν θέλω να εκτεθώ άλλο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    δεν ηρθε το τελος του κοσμου..
    θα δεις πως μολις περασεις την εφηβεια θα χαλαρωσεις
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by giannis.l98 View Post
    Μακάρι να με καταλαβαίνατε ..... κάθε μέρα που περνάει νιώθω ολοένα και χειρότερα, κρύβομαι απο όλους και ολα, ,βαρέθηκα, έχω πολύ άσχημες σκέψεις για το μέλλον μου ...θα έλεγα περαιτέρω αλλά δεν θέλω να εκτεθώ άλλο
    Γεια σου Γιάννη, αν όντως αισθάνεσαι τόση δυσφορία, στενοχώρια, ίσως να έβλεπες ξανά ψυχολόγο, να το κουβεντιάσεις και μαζί του? Κρίμα να στενοχωριέσαι τόσο, ειλικρινά δεν πιστεύω ότι είναι κάτι τόσο σοβαρό, απλά το έχεις μεγαλοποιήσει μέσα σου. Μη βασανίζεσαι άλλο, σκέψου τι θα σου άρεσε να κάνεις στη ζωή σου, δουλειά ή σπουδές ή ό,τι άλλο. Κάνε και τη γυμναστική που σου αρέσει. Καλά είπε και η Έμιλυ, ωραίος ο ηθοποιός αυτός, το στυλ, ο χαρακτήρας, η συμπεριφορά, το τι αποπνέει γενικά ένας άντρας είναι πιο σημαντικά και όχι κάτι μεμονωμένο. Και όπως σου είπα κανένας άνθρωπος δεν υπάρχει χωρίς ατέλειες εκτός από τις φωτογραφίες των περιοδικών όπου έχουν κάνει χίλιες παρεμβάσεις με τα photoshop.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    47
    Η εφηβεια ειναι μια πολυ φορτισμενη συναισθηματικα περιοδος! Μεγενθυνει τα συναισθηματα και οι αντιληψεις περι εαυτου ειναι λιγο παραμορφωμενες. Να ξερεις οτι αυτα τα αρνητικα συναισθηματα και αντιληψεις δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα! Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε ενα δερματολογο! Οπως εφυγαν μια φορα ετσι θα ξαναφυγουν παλι. Ξερω πολλα ατομα που ειχαν ταλαιπωρηθει χρονια, και με την καταλληλη αγωγη εχουν τελειο δερμα. Να ξερεις οτι το λιπαρο δερμα θα σε σωσει σε μεγαλυτερη ηλικια γιατι ειναι πολυ ανθεκτικο στις ρυτιδες.

    Που λες κι εγω στην εφηβεια ενιωθα τερατινι. Ενα λαθος της φυσης. Ημουν πολυ τριχωτουλα ΠΑΝΤΟΥ επειδη ημουν μελαχρινη, ντυνομουν σα θειτσα, δεν ηξερα πως να φτιαξω τα μαλλια μου και φοραγα σιδερακια. Εκλαιγα, οδυρομουν, αναρωτιομουν "ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΜΕΝΑ;". Μετα απο μερικα χρονια αυτα βελτιωθηκαν, και βρεθηκαν αλλα να με απασχολουν (κυτταριτιδα, πονοι στη μεση, ρυτιδες ). Αλλα λογω της τωρινης μου ηλικιας δε με κανουν να νιωθω ασχημα, γιατι εχω δει οτι ολοι εχουμε τις ατελειες μας και ειναι κατι που μας κανει ανθρωπινους.

    Ειμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ και δεν ειμαστε τελειοι. Θα το καταλαβεις και συ, και θα βλεπεις μετα απο 10 χρονια πως εκανες για μερικα παλιοσπυρακια και θα γελας με τον εαυτο σου. Αλλα δε φταις εσυ, ειπαμε, ειναι παλιοηλικια οσον αφορα τις ανασφαλειες... Βγαινει αυθορμητα αυτη η ενταση συναισθηματων. Ομως ταυτοχρονα αυτη η περιοδος ειναι τοσο ομορφη και ανεμελη. Τωρα βλεπω παιδια στην εφηβεια και μου φαινονται τοσο γλυκα με τα σιδερακια, τα σπυρακια, κι ολα αυτα...

    Α! Και για να μην ξεχασω, εχει τυχει να με ελκυουν σημαδια απο ακμη σε μεγαλυτερους αντρες! Ειναι ενα απο τα προσωπικα πραγματα που κουβαλαει ο καθενας και δινουν προσωπικοτητα. Αλλα ακομα κι αν δεν τα θελεις, υπαρχουν τοσες θεραπειες και για τα σημαδια πια... Αν εχεις τα χρηματα ολα γινονται!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Εμιλυ View Post
    Πιθανόν να μην το καταλαβαίνεις τώρα γιατί είσαι πολύ νέος αλλά σε αρκετές γυναίκες ένα ανδρικό πρόσωπο με σημάδια ακμής (ή και άλλα) είναι συχνά γοητευτικό.Βλέπε πχ ο ηθοποιός Γιάννης Στάκονγλου και άλλοι που γνωρίζω.Οσον αφορά την εμφάνιση ειδικά στους άνδρες σημασία έχει το στυλ και η προσωπική γοητεία και όχι το αψεγάδιαστο δέρμα. Επικεντρώσου εκεί.
    Πες τα χρυσοστομη!

Similar Threads

  1. Δεν αντέχω άλλο!
    By Mellisaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 31-08-2012, 09:38
  2. δεν με αντεχω αλλο..
    By νιφάδα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 64
    Last Post: 07-01-2012, 13:58
  3. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!!
    By AGXOS-NIKI in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-01-2012, 23:35
  4. Δεν αντεχω άλλο...
    By Ms_Snowhite in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 17-03-2011, 23:14
  5. Δεν αντέχω άλλο...
    By helplease in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 66
    Last Post: 19-12-2008, 14:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •