Οι δουλειές του σπιτιού ευνοούν τη σωματική και ψυχική υγεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807

    Οι δουλειές του σπιτιού ευνοούν τη σωματική και ψυχική υγεία

    http://www.newsbeast.gr/health/arthr...psuhiki-ugeia/

    Τέρμα στις δικαιολογίες για το ποιος θα πλύνει τα πιάτα
    Οι δουλειές του σπιτιού ομολογουμένως δεν είναι το πιο ευχάριστο πράγμα με το οποίο μπορεί να ασχοληθεί κανείς.

    Κι όμως, σύμφωνα με ερευνητές από ένα αμερικανικό πανεπιστήμιο, οι οικιακές εργασίες -όπως το πλύσιμο των πιάτων και το ξεσκόνισμα- μπορεί να μην είναι ευχάριστες μεν, όμως είναι σημαντικές τόσο για τη σωματική, όσο και για την ψυχική υγεία των ατόμων.

    Πιο συγκεκριμένα, οι επιστήμονες πιστεύουν ότι με το να ασχολείται κανείς με την καθαριότητα του σπιτιού είναι πιο ζωτικής σημασίας για την ψυχική και σωματική υγεία απ’ ό,τι άλλοι παράγοντες, όπως η περιοχή που ζει κανείς ή το εισόδημά του.

    Οι ερευνητές από το πανεπιστήμιο Case Western Reserve στο Κλίβελαντ ισχυρίζονται, ότι τα οφέλη από τις δουλειές του σπιτιού προκύπτουν από τα σωματική άσκηση που καλείται να κάνει κανείς, η οποία με τη σειρά της έχει θετικές επιπτώσεις και στην ψυχική του υγεία.

    Στην έρευνα συμμετείχαν 337 άτομα, ηλικίας από 65 έως 94 ετών, οι οποίοι αντιμετώπισαν τουλάχιστον μία χρόνια ασθένεια, καθώς επίσης και σωματικούς περιορισμούς που τους εμπόδιζαν να κάνουν τουλάχιστον μία βασική καθημερινή δραστηριότητα, όπως το να πλυθούν και να ντυθούν.

    «Οι οικιακές εργασίες τους διατήρησαν σε κίνηση. Επιπλέον, ένα καθαρό περιβάλλον είναι θεραπευτικό» εξήγησε η Dr Kathy Wright και πρόσθεσε το εξής: «Διαπιστώσαμε ότι το επίπεδο φτώχειας της γειτονιάς δεν επηρέαζε άμεσα τη σωματική ή ψυχική υγεία».

    Σύμφωνα με την ίδια, η έρευνα παρείχε αποδεικτικά στοιχεία τα οποία είχε παρατηρήσεις στις επισκέψεις της: οι άνθρωποι που ζούσαν σε ένα χαοτικό περιβάλλον έμοιαζαν λιγότερο ικανοποιημένοι, από εκείνους που ζούσαν σε ένα τακτοποιημένο και καθαρό περιβάλλον.

    Η ερευνήτρια ελπίζει ότι τα ευρήματα της έρευνάς της θα καταδείξουν πόσο σημαντικό είναι για τους μεγαλύτερης ηλικίας ανθρώπους με αναπηρίες και με χρόνιες ασθένειες να συνεχίσουν με κάποιο τρόπο τις σωματικές τους δραστηριότητες, καταλήγει το σχετικό δημοσίευμα της MailOnline.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  2. #2
    ΕΓΩ δεν βρισκω σοβαρη συναφεια αναμεσα στο πλυσιμο των πιατων κ το καταλαγιασμα σχιζοφρενιας κ καταθλιψης...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Συμφωνώ με το άρθρο!!Ένα καθαρό σπίτι βοηθάει στο να αισθάνεσαι χαρούμενος.Στην αρχή της πάθησης ειδικά προτείνουν το σπίτι να είναι τακτοποιημένο γιατί το μυαλό του ψυχωτικού είναι χάος και δεν μπορεί να συγκεντρωθεί.
    Πιστεύω τα οφέλη είναι η ψυχική ηρεμία και αν το προσπαθήσεις να το κάνεις στις αρχές μπορεί να είναι μια πρόκληση και μια επιβράβευση για τον εαυτό σου.Μη ξεχνάμε τις δυσκολίες στην λειτουργικότητά μας.Πιστεύω αν θέλουμε να την επανακτήσουμε πρέπει να ασχοληθούμε από το πιο απλό (πχ πλύσιμο πιάτων,σωματική καθαριότητα) στα πιο σύνθετα.
    Σίγουρα βοηθάει...!!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πολοι δεν εχουν καταλαβει οτι για να ειναι τακτοποιημενο ενα σπιτι δε θα πρεπει να εχει πολα πραγμ,ατα μεσα αφου αν εχει πολα πραγματα δε γινετε να το συγιρισεις οσο κ να προσπαθησεις αν εχεις πχ παντου λοφους με ρουχα συμπαγκαλα κουτες κλπκλπ τι να τακτοποιησεις μετα? κ σε λιγο βγαινεις κ εξω απο το σπιτι απο τα πολα πραγματα κ πας να μινεις σε ενα αλλο που δεν εχει τιποτα μεσα κ ετσι ησυχαζεις κ λες α τι ωραια τωρα!

    πολοι θα ηθελαν να εχουν ενα ωραιο σπιτι πιος το εχει ομως τελικα? πολοι λιγοι..

  5. #5
    EGV DEN eipa να μην καθαριζουμε το σπιτι,ομως αλλο ειναι να το εχεις το καθαρισμα ως θεραπευτικο μεσω κ αλλο να το καθαρισεις απο αναγκη που ειναι σιγουρα το λογικοτερο

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εσυ επρεπε να ειχες τη γιαγια μου γνωστη που στα νιατα της καθαριζε σπιτια
    Last edited by αλεξανδρος_77; 26-04-2015 at 01:54.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Eίναι κ αυτό μια μέθοδος εργασιοθεραπείας για να ξεχνιέσαι Δημήτρη....εντάξει δεν λέμε ότι θεραπεύει την σχιζοφρένεια αλλά σίγουρα οποιαδήποτε δουλειά βοηθάει πιστεύω.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #8
    ΝΑΙ Κ ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΑΛΛΑ μετραω πραματα που καταπολεμουν την σχιζοφρενια με σημαντικο τροπο οπως προειπα.αυτα ειναι τα φαρμακα η καλοπεραση η ελλειψη μοναξιας η ψυχοθεραπεια κ η καλη σωματικη υγεια μονο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    παιδια και γω παντως μετα απο σχεδον τετραμηνη νοσηλεια το '10 ειχα σταματησει να καθαριζω.. επαιρνα βεβαια και αλοπεριντιν αλλα ναι το σπιτι ηταν χαος..
    οταν αλλαξα φαρμακα αρχισα δειλα δειλα κατι πιατα κατι σφουγγαρισματα και μετα απο την τελευταια μου νοσλεια πριν λιγους μηνες αρχισα να καθαριζω μια φορα τη βδομαδα και οντως βοηθαει στο να μην εισαι χαμενος και να μη δινεις πολλη σημασια στις φωνες

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Δημητρη νομιζω καθε ειδους σωματικη πνευματικη εργασια κανει καλο στην ψυχωση, ακομα κ βιοχημικα να το δεις απελευθερονωνται στον εγκεφαλο ουσιες που κανουνε μεγαλο καλο στη διαθεση μας και στο τροπο που αντιμετωπιζουμε το προβλημα μας

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω μην εχοντας πολες γνωσεις σχετικα με τη ψυχωση το πιο απλο πραγμα που θα ελεγα σε καπιον ειναι οτι οι κακες σκεψεις ειναι το πιο μεγαλο βασανο για τον ιδιο που τις σκεφτεται αφου εγω μονιμως εχω την εντυπωση οτι ολα τα κακα απο κει αρχιζουν κ απο κει τελειονουν
    τουλαχιστον εγω αυτο πιστευω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    εκτωνουν οι δουλειες οντως..
    εξαλλου ο καθαρος και τακτοποιημενος χωρος προσφερει ισορροπια.
    γενικως οι δουλειες εχουν πολλες ωφελιες απο το αχουρι :P
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Συμφωνώ πολύ με το άρθρο, άλλωστε το διαπιστώνω στον εαυτό μου όταν κάνει δουλειές. Με βοηθάει, συγκεντρώνομαι καλύτερα και δεν αφήνω σκέψεις στο μυαλό κλπ να με κατακλύζουν. Το πλύσιμο των πιάτων είναι ψυχοθεραπευτικό, είναι γεγονός. Πολύ καλή αυτοσυγκέντρωση βρίσκω και τη μαγειρική, αυτή η προετοιμασία των υλικών και η όλη η διαδικασία και φυσικά το αποτέλεσμα σε ευχαριστεί.
    Γι' αυτό που αναφέρει ο αλέξανδρος_77, για τα πολλά συμπράγκαλα, όντως πρέπει κανείς να μπορεί να κάνει ένα decluttering στα πράγματα, να μην έχει στοιβαγμένα πολλά πράγματα μαζί, να αναπνέει ο χώρος γενικά.
    Το συμμαζεμένο περιβάλλον σου ανεβάζει την ψυχολογία και επίσης το να έχεις πάντα κάποιες δουλίτσες να κάνεις, σε βγάζει από την απραξία. Σε κινητοποιεί. Κάθε μέρα!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    oμως βγαλε το ενα βγαλε το αλλο βγαλε εκεινο στο τελος θα μεινει ενα διακοσμητικο σπιτι αποκλειστικα για συλλεκτες για παραδειγμα ενα εργαστηριο παντως ειδους θα εχει απλωμενα καμια ντουζινα υλικα αφου η δημιουργια προκαλει το χαος.
    για παραδειγμα αν επισκευτεις μια οικοδομη μεχρι να καταληξει σε σπιτι θα ακολουθησει ενα χαος απο τσιμεντα τουβλα σοβαδες χωματα πλακακια κλπκλπ
    κ ολα λιγο πολυ απο μια οικοδομη αρχιζουν..

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γνωρίζω αυτό που λες, αφού και εγώ είμαι του δημιουργικού τομέα... απλά όσο μπορεί κανείς και ΄κει να βάζει μια τάξη στα πράγματα, εμένα τουλάχιστον το πολύ χάος με κουράζει. Οπτικά δηλαδή, και δεν μου ηρεμεί το μυαλό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ψυχωση κ σωματικη υγεια
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 49
    Last Post: 22-01-2015, 21:50
  2. Σωματική άσκηση και καλύτερη ψυχική υγεία?
    By Delmem080319a in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 34
    Last Post: 13-09-2014, 02:06
  3. Replies: 8
    Last Post: 20-08-2014, 19:15
  4. θρησκεια, αυτοκτονια σωματικη και ψυχικη
    By fabulous in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 17-04-2012, 17:03
  5. Είναι οι δουλειές του σπιτιού γυναικείες ??
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 149
    Last Post: 17-11-2007, 19:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •