αυπνια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52

Thread: αυπνια

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372

    αυπνια

    βλεπω πολλα παιδια μεσα στο φορουμ και ειναι 5 μιση, παιδες σας συμβαινει συχνα να ξενυχτατε? γτ το κανετε? απο επιλογη ή ειναι θεμα αυπνιας? εγω αποψε οπως κ συνηθως το κανω απο επιλογη μου αρεσει να περναω τη νυχτα εδω στο pc,τοσα χρονια ανεργος εχω αποκτησει κ μερικα πολυ τεμπελικα κουσουρια, μητηρ πασης κακιας η αργια λεγαν οι αρχαιοι κ ειχαν δικιο

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    χα μπα δεν ξεχυχτω ποτε ειδικα αν δεν υπαρχει λογος... μολις ξυπνησα κοιμάμαι νωρις...
    τα μεγαλύτερα επιτεύγματα εγιναν από ανθρώπους που ηταν σε σχολη δηλ που δεν ειχαν ασχολια...
    πχ. ο σωκρατης τι δουλεια εκανε?ο ιησους? και τοσοι αλλοι διανοουμενοι

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πολυ συχνα ξενυχταω κουκουβαγιο με φωναζουν (τρελαινονται να μου βγαζουν παρατσουκλια.) απλα οταν κουραστω κοιμαμαι απο μονος μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    και μενα μ αρεσει να καθομαι αργα, νομιζω ομως πως ο υπνος τις βραδυνες ωρες ειναι αναντικαταστατος, σε ξεκουραζει πολυ καλυτερα απο οποια αλλη ωρα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    και γω αργα κοιμαμαι συνηθως και μετα δεν μπορω να σηκωθω το πρωι...
    ο ντοκ μου εγραψε αταραξ για να κοιμαμαι αλλα μονο δυο φορες το εχω παρει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    κι εγω ξενυχταω δυστυχως... 4-5 ειναι το στανταρ μου..
    υπαρχουν βεβαια και εβδομαδες που το παω μεχρι και 6-7..
    μεγαλη βλακεια.. δεν μου αρεσει!

    αλλο να το κανεις μια δυο κι αλλο καθε βραδυ...χανεις ολη την μερα σου μετα και επισης το βραδυ περα απο απο τον υπολογιστη δεν εχεις και πολλες επιλογες..
    θελω να το αλλαξω αλλα ο οργανισμος μου το συνηθισε..
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    το αταραξ ελαφρυ ειναι σηψη, εγω κατασταλτικα τα χω κοψει απο τον νοεμβριο οπως επισης κ αλκοολ και καφεδες, μονο την κανναβη εχω κρατησει την οποια πινω αραια κ που, μακαρι να μην επινα τιποτα αλλα τοσο ισχυρη δοση πραγματικοτητας μου πεφτει βαρια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Όταν ήμουν φοιτητής και έπαιρνα Risperdal,tegretol,ladose δεν ξέρω αν ευθύνονταν τα φάρμακα αλλά κοιμόμουν συνήθως αργά.Είχα φτάσει κ 8 το πρωί να κοιμηθώ βλέποντας ταινίες κ τσατάροντας.
    Πλέον κοιμάμαι συνήθως 12,το πολύ 2.Σπάνιες περιπτώσεις να καθίσω πιο αργά το βράδυ.Συνήθως αν βγω και μετά βαρεθώ να κοιμηθώ,ανοίγω τον υπολογιστή μέχρι να με πάρει ο ύπνος.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Σοουλ , εγω ειμαι νυχτοπουλι εκ φυσεως αλλα δυστυχως το προγραμμα μου με αναγκαζει να ξυπναω 5 μιση το πρωι καθε μερα.
    Αν μεινω εστω και δυο μερες στο σπιτι , χανω τον ρυθμο μου και κοιμαμαι γυρω στις 5 με 6 το πρωι και ξυπναω 12 με 13 το μεσημερι.
    Δεν ειναι θεμα επιλογης , ειναι θεμα οργανισμου. Υπαρχουν ανθρωποι που ειναι νυχτερινοι τυποι και υπαρχουν καποιοι που ειναι πρωινοι.
    Το κακο ειναι οτι σχεδον ολες οι δουλειες και υποχρεωσεις ξεκινουν νωρις το πρωι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @σουλ επαιρνα ταβορ πιο παλια και σε μεγαλη δοση αλλα δυσκολευτηκα να το κοψω οποτε τωρα μ εβαλε το αταραξ που δεν προκαλει εξαρτηση..
    παλια ειχα παρει και σιρκαντιν που ειναι μελατονινη αλλα δε με επιανε

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    πολλα φαρμακα προκαλουν αυπνια.

    αλλα αμα τα παιρνεις σε μεγαλες δοσεις βεβαια προκαλουν υπνηλια βεβαια.

    εγω με μεγαλες δοσεις risperdal,aloperidin κοιμομουν απο τις 7.30 το απογευμα..

    τωρα που παιρνω λιγοτερα κοιμαμαι αργα αν και προσπαθω να το κοψω γιατι μετα σου χαλαει την επομενη μερα.

    απλως αμα δε κουραζεσαι σωματικα μεσα στην μερα μετα ξενυχτας γιατι εχεις ακομα ενεργεια συν οτι τα φαρμακα σου προκαλουν και αγχος και αυπνια.

    επισης οταν πρωτοπηρα τα φαρμακα τους προηγουμενους μηνες ξενυχτουσα (ολη τη νυχτα κλπ) μπροστα στον υπολογιστη μου.

    οποτε βλεπω οτι πολλοι απο εμας ξενυχταμε ή ξενυχτουσαμε αρα σιγουρα δε κανει καλο στην ψυχικη υγεια.

    μαλιστα λενε οτι συμπτωματα σχιζοφρενειας μπορει να προκαλεσεις αμα μεινεις 24-48 ωρες αυπνος.

    ειναι και ενα βασανιστηριο που εφαρμοζουν στο Γκουανταναμο οπου με τη βια τους κρατανε ξυπνιους.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @μαους με το αλοπεριντιν κοιμομουν 17 ωρες...

  13. #13
    ΕΓΩ με το αλλοπεριντιν 23 ωρες κ οταν ξυπνουσα ηταν τρελο βασανιστηριο για μενα τα εντονα εξωπυριδιμικα συμπτωματα που για να τα αντεξει ο μεσος ανθρωπος κοιμαται συνεχεια....προκαλουν κατι για να σας δωσω να καταλαβαιτε τι ειναι εξωπυριδιμικο συμπτωμα σαν να φορας το δερμα σου αναποδα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    ο ψυχιατρος μου Δημητρη μου ειχε προτεινει το αλλοπεριντιν σαν "ενα πολυ καλο φαρμακο" τοσο ασχημα ησουνα με αυτο?

  15. #15
    NAI PERA APO KAUE AMFIBOLIA HMOYN POLY POLY ASXHMA

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. αϋπνια
    By 66psy in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 16
    Last Post: 23-10-2014, 22:49
  2. αϋπνία
    By ocdcure in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 6
    Last Post: 01-04-2011, 22:05
  3. ΑΥΠΝΙΑ
    By dora-agxos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 13
    Last Post: 11-01-2011, 16:31
  4. Αυπνια
    By dolce_21 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 5
    Last Post: 08-10-2009, 10:36
  5. Αυπνια
    By Παστελι in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 10
    Last Post: 11-03-2009, 23:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •