ποσο διαρκει η καταθλιψη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69
  1. #1
    Deleted by request
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    391

    ποσο διαρκει η καταθλιψη?

    Εχω διπολικη διαταραχη και τωρα εδω και 3+μηνες περναω το καταθλιπτικο μου επεισοδιο...
    Ποσο διαρκςι γενικα ενα τετοιο επεισοδιο?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    1
    αυτο το καταθλιπτικο σου επεισοδιο φιλε μου δεν ειναι παρα ενα απο τα παιχνιδια του μυαλου σου στο οποιο εισαι αυτος που εχει την πρωτοβουλια κινησεων αρα και τις μεγαλυτερες πιθανοτητες να κερδισεις.εισαι κυριος του μυαλου σου.
    συνοψιζοντας εσυ αποφασιζεις και τη διαρκεια του παιχνιδιου απο το οποιο θα βγεις δυνατοτερος.εγω παντως βγηκα δυνατοτερος και ετοιμος να ξεπερνω καθε εμποδιο.
    καλη τυχη
    damian

  3. #3
    Deleted by request
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    391
    Mετα τη μανια ερχεται η καταθλιψη ως φυσικο επακολουθο...
    παντως τωρα νιωθω οτι ωριμαζω και γινομαι σοφοτερος
    ειμαι πολυ ηρεμος και περιμενω...

    Παντως χρειαζεται χρονος για να αυξηθουν τα επιπεδα των βιογενων αμινων στον εγκεφαλο....

    Εχεις και συ διπολικη διαταραχη?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    billk ,μηπως τελικά δεν εχεις διπολική ,αλλα μονοπολικη κατάθλιψη??
    Το λέω γιατί μερικές φορές οι γιατροί βγάζουν λάθος διαγνώσεις...Σου κολλούν μια ταμπέλα και καθεσαι να αναρωτιέσαι...τι εχω?ποτε?και πως!
    ίσως όταν νοσηλεύτηκες να είχες καποια επιθετική ή διεγερτική συμπεριφορά??
    Αυτα με τις αμινες κλπ...ούτε οι ιδιοι οι ψυχιατροι δεν τα γνωριζουν γιατι δεν μπορουν με εργαστηριακες εξετασεις να τα διαγνωσουν...

  5. #5
    Deleted by request
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    391
    οχι εχω διπολικη διαταραχη και μαλιστα τα συμπτωματα συμπιπτουν απο την αρχη της ζωης μου...
    το καλοκαιρι εκανα μανια νοσηλευτηκα και τωρα περναω την καταθλιψη
    οταν ημουν στη μανια διαβαζα 6 βιβλια ταυτοχρονα και ακουγα vivaldi
    τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν εχω δδ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Να το ξεκαθαρίσουμε ,δεν είμαι γιατρός,για να μην γινει παρεξήγηση!Απλά παραπονιέσαι για την έλλειψη της λίμπιντο,που συμβαινει κυρίως στη κατάθλιψη,εκτός και αν φταίνε τα ψυχοφάρμακα!Επίσης λες ότι δεν μπορείς να συγκεντρωθείς...Αυτό το σύμπτωμα συμβαίνει τόσο στην μανία όσο και στη καταθλιψη..
    Πόσα mg Ρισπερντάλ πάιρνεις?

  7. #7
    Deleted by request
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    391
    Αυτα ακριβως ειναι τα συμπτωματα και δικαιολογουνται πληρως απο την καταθλιψη...
    Παιρνω 1ζολοφτ(100mg) το πρωι
    1ρισπερνταλ(4mg) το βραδυ
    εχω στυση αλλα οχι εκσπερματιση και η συγκεντρωση μου βελτιωνεται σιγα σιγα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    με το βραδυνό ρισπερνταλ δεν κοιμασαι πολλες ώρες?
    Βασικά σου εύχομαι καλή ανάρρωση!

  9. #9
    Deleted by request
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    391
    οχι ιδιαιτερα το μονο που με απασχολει ειναι να επανελθει η λιμπιντο...
    Ευχαριστω για τις ευχες...
    εσυ τι εχεις?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Εγώ βασικά έχω πανικούς!!!Αλλά εχω σχεδόν σταθεροποιηθεί...Μπορώ να βγαινω έξω,να πηγαίνω ταξίδια μόνος μου,να οδηγώ κλπ...

  11. #11
    Deleted by request
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    391
    ωραια αλλα ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα του thread

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    billk, αυτο το ερώτημα δεν νομίζω να εχει στανταρ απαντηση..εχω την εντύπωση πως εξαρτάται καθε φορά απο το άτομο...επίσης πιστεύω πως ο πιο αρμοδιος να απαντησει δεν ειναι εδω μέσα...μπορει να παιζουν κ καποια στατιστικά,απο το Χ μέχρι το Ψ διάστημα...αλλά τί σημασία έχει...? ο καθένας μονος του, το ξέρει...ελπίζω να ψάχνεις να βρεις τρόπους να νιωθεις καλύτερα και να μην παραιτεσαι!οχι μόνιμα τουλάχιστον...

  13. #13
    Deleted by request
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    391
    Γεια σου Σοφια ειμαι πολυ ηρεμος τωρα αλλα δεν εχω συγκεντρωση και λιμπιντο μπορει να ειναι και απο τα φαρμακα μονη μου παρηγορια ειναι το internet οπου ξεχνιεμαι...
    εσυ τι εχεις?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    εγω ήμουν σίγουρη οτι πάσχω απο κατάθλιψη...όταν ξεκίνησα ψυχοθεραπεια και μου που ειπε η ψυχοθεραπεύτρια μου οτι δεν πασχω απο κατάθλιψη, αλλα περνουσα ενα καταθλιπτικο επεισόδιο εντυπωσιάστηκα και απόρησα...ήμουν σίγουρη οτι έχω κατάθλιψη. Νομίζω όμως ότι λίγη σημασία έχει καποιες φορές πως θα ονοματίσεις κάτι..Έτσι κι αλλιως υπέφερα ενα αρκετά μεγάλο διάστημα που για μενα φάνταζε αιώνας. Τί σημασία είχε αν λεγοταν κατάθλιψη, καταθλιπτικό επεισόδιο ή θλιψικόραμα....? καμία...εγώ ήμουν στην κοσμάρα μου και στη μαυρίλα μου....

    Πέρα όμως απο την δική μου εμπειρία,είναι πολύ πιθανο η απουσία συγκέντρωσης κ λίμπιντο που παρατηρείς να προέρχεται απο τη λήψη φαρμάκων..ρώτα τον γιατρό σου ώστε να μην παιδεύεσαι άδικα με σενάρια που μπορει να μην ευσταθούν κ αγχεσαι υπερβολικά μ όλο αυτο....

  15. #15
    Deleted by request
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    391
    θα περασει το δικο μου και θα παω κανονικα στη σχολη μου το δευτερο εξαμηνο παντως ειμαι πολυ ηρεμος τωρα...

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •