σχετιζεται η αντικοινωνικοτητα με υψηλο δεικτη εφυιας? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 46
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπερδευουν την εννοια αντικοινωνικος ο κοσμος που ειναι αυτος που ειναι αρνητικος στη κοινωνια, ψυχοπαθης κλπ. Οχι αυτος που ζει παραμερα απο τη κοινωνια και δεν εχει για παραδειγμα πολλες κοινωνικες επαφες.

    Εαν θες να ψαξεις για προσωπικοτητες, νομιζω καλο ειναι το τεστ των 16 προσωπικοτητων https://www.16personalities.com/el/%...84%CE%B1%CF%82

    που ειναι και στα ελληνικα. Τωρα κατα ποσο ειναι επιστημονικο, δεν ξερω αλλα συζητιεται πολυ, οπως και για το ποιες προσωπικοτητες στο συγκεκριμενο τεστ εχουν υψηλοτερο δεικτη ευφυιας, κατι που συμβαινει στατιστικα και μονο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ειχα φιλο , που ειχε πολυ υψηλο IQ , αποδεδειγμενα ....................... στα 27 του , το 1996 , ηταν απο τα μεγαλυτερα κεφαλια της siemens Γερμανιας , ε, δυσκολευοταν στις κοινωνικες επαφες .......ουτε γω δεν τον συναστρεφομουν .... .....

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Η αντικοινωνικότητα σχετίζεται με το έγκλημα, είναι αυτό που λέμε ψυχοπαθής. Οι περιπτώσεις που γράφετε είναι άλλη ιστορία,
    Επίσης αντικοινωνικός δεν σημαίνει ότι πάσχει από κοινωνικές δεξιότητες.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Η αντικοινωνικότητα σχετίζεται με το έγκλημα, είναι αυτό που λέμε ψυχοπαθής. Οι περιπτώσεις που γράφετε είναι άλλη ιστορία,
    .
    μπερδευειςτις λεξεις sociopath με την psychopath , εχω δει σχετικο ντοκυμαντερ .....ο sociopath ειναι εν δυναμει εγκληματιας .........

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Η αντικοινωνικότητα σχετίζεται με το έγκλημα, είναι αυτό που λέμε ψυχοπαθής. Οι περιπτώσεις που γράφετε είναι άλλη ιστορία,
    Επίσης αντικοινωνικός δεν σημαίνει ότι πάσχει από κοινωνικές δεξιότητες.
    προφανώς ο γραφών του θρεντ δεν εννοούσε την αντικοινωνική συμπεριφορά, εννοούσε ας πούμε, τον α-κοινωνητο, αν μπορεί να ειπωθεί έτσι. αυτό είναι το προφανές σε μένα. η αντικοινωνικότητα σχετίζεται με πράξεις και συμπεριφορές που έρχονται αντιμέτωπες (;) με τους κανόνες μιας δημοκρατικής κοινωνίας. εκτός αν κατάλαβα κι εγώ λάθος κι εννοούσε οτι όσοι είναι παραβατικοί, είναι ευφυείς, που δεν το νομίζω.
    σαφώς και ο αντικοινωνικός δεν πάσχει απο κοινωνικές δεξιότητες, γι αυτό και πολλές φορές βλέπουμε να παίζει τους άλλους στα δάχτυλα.

    τέλος πάντων. εγώ νομίζω οτι έγινε παρανόηση. ότι άλλο ήθελε να πει κι άλλο είπε. προφανώς εννοούσε αρνητικός-σε-όποια-κοινωνική-δραστηριότητα-μπορεί-να-έχει. μη κοινωνικός δηλαδή. "I am a social vegan. I avoid meet" .

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    μπερδευειςτις λεξεις sociopath με την psychopath , εχω δει σχετικο ντοκυμαντερ .....ο sociopath ειναι εν δυναμει εγκληματιας .........
    όλοι είμαστε εν δυνάμει εγκληματίες. άλλο θέμα αυτό.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by user View Post
    όλοι είμαστε εν δυνάμει εγκληματίες. άλλο θέμα αυτό.

    ε, οχι κι ολοι........οι sociopath καταφευγουν ευκολα στο εγκλημα ....

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    εν δυνάμει σημαίνει περισσότερες πιθανότητες ή απλά πιθανότητες; γιατί κι εγώ μπορεί να γίνω εγκληματίας πχ, δεν το αποκλείω. αν μιλάμε για ποσοστό πιθανοτήτων, συμφωνώ. έχουν μια προδιάθεση λόγω έλλειψης συναισθημάτων ας πούμε, βλέπε Τζόκερ.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    σημαινει οτι ειναι πολυ πιθανον να εγκληματισουν , για μενα το αποκλειω να γινω εγκληματιας , αν ηταν να εγκληματισω , θα τοχα ηδη κανει ....το τζοκερ δεν καταλαβαινω που κολλαει, ποσο χρονων εισαι ?

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    στον σοσιοπαθή χαρακτήρα του Τζόκερ. της ταινίας του Todd Phillips.

    εν δυνάμει: "που είναι δυνατόν να πραγματοποιηθεί ή να συμβεί, πιθανός, ενδεχόμενος, ο εφικτός υπό προϋποθέσεις ή απλή τυχαιότητα"

    συμφωνώ μόνο ως προς την προδιάθεση λόγω έλλειψης ενσυναίσθησης. η ηλικία δεν έχει σημασία.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    μαλιστα , δεν την εχω δει την ταινια , δεν ξερω αν οφειλεται σε ελλειψη ενσυναισθησης η ταση να εγκλήματισεις , εβλεπα το deadly women , στον σκαι , και η παρουσιαστρια Candice Delong , ευρευνητρια ψυχολογος του fbi, σε εκληματα , πραματικα , ανεφερε συχνα για τις εγκληματιες οτι ηταν sociopath, απο κει μουμεινε ....... ειμαι 59, δεν καταλαβαινω γιατι κρυβεις την ηλικια σου , δικαιωμα σου βεβαια ......μαλλον νεος εισαι για ναχεις δει την ταινια αυτη .....δεν ειναι της γενιας μου .....

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    αν κάνεις κακό σε κάποιον και δεν έχεις αντίληψη οτι κάνεις κακό, πολύ πιθανόν είναι να το ξανακάνεις, και να σου αρέσει κι όλας. αυτό όμως πιστεύω απο την άλλη εκπαιδεύεται, πιστεύω πολύ στο καλό, παρ όλα αυτά.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by user View Post
    αν κάνεις κακό σε κάποιον και δεν έχεις αντίληψη οτι κάνεις κακό, πολύ πιθανόν είναι να το ξανακάνεις, και να σου αρέσει κι όλας. αυτό όμως πιστεύω απο την άλλη εκπαιδεύεται, .
    δεν το ξερω αυτο..................δεν ειμαι sociopath προφανως .....

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    μπερδευειςτις λεξεις sociopath με την psychopath , εχω δει σχετικο ντοκυμαντερ .....ο sociopath ειναι εν δυναμει εγκληματιας .........
    psychopath a person suffering from chronic mental disorder with abnormal or violent social behaviour

    sociopath a person with a personality disorder manifesting itself in extreme antisocial attitudes and behaviour


    Αυτοι ειναι οι ορισμοι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post

    Αυτοι ειναι οι ορισμοι.[/FONT][/COLOR]
    Σευχαριστω , Κηπ......

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Κοινωνικότητα και αντικοινωνικοτητα
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 22-02-2015, 02:04
  2. Μέτρηση του μέσου δείκτη νοημοσύνης μιας ομάδας ανθρώπων.
    By juicy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 03-03-2012, 22:47
  3. Ενα υψηλο IQ (>120) είναι το ίδιο προβληματιο με ένα χαμηλο (<80) ?
    By panosjohnson in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 26-08-2011, 02:17
  4. Ποσο δεικτη iq εχεται?
    By maria... in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 54
    Last Post: 19-04-2011, 01:58
  5. Πως σχετίζεται η κατάθλιψη με την διατροφή;
    By Adzik in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 17-03-2011, 01:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •