εχω προβλημα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041

    εχω προβλημα...

    καλησπερα σας...για να μην σας κουραζω θα γραψω κατευθειαν το προβλημα που εχω στον χαρακτηρα μου,αυτο που με βασανιζει εδω και χρονια και δεν μπορω να κανω μια σωστη σχεση με τις γυναικες ειναι ο χαρακτηρας που εχω ειτε ειμαι σε σχεση ειτε δεν ειμαι το πιο σημαντικο για μενα ειναι να περνω επιβεβαιωση,θαυμασμο και κοπλιμεντα μπορω να πω πως αυτα ειναι πιο σημαντικα για μενα και απο το σεξ στις σχεσεις που εχω κανει οι κοπελες με χωριζανε επειδη κυριολεκτικα σε καθημερινη βαση ηθελα να μου επιβεβαιωνουν ποσο ωραιος και καλος στο κρεβατι ειμαι ηθελα να μου κανουν κοπλιμεντα και ποτε δεν ημουν ικανοποιημενος ηθελα συνεχεια κιαλλο κιαλλο λες και ηταν η δοση μου το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω και οταν ειμαι εκτος σχεσης κανω εξαντλητικες διατροφες,γυμναστικη,φροντ ιζω τον εαυτο μου οχι για μενα αλλα για να μου επιβεβαιωνουν συνεχεια οτι μετραω σαν αντρας και αφου μια κοπελα μου δειξει οτι της αρεσω εγω δεν εχω κατι αλλο να παρω απο κεινη,επισης δεν μπορω να δεχομαι την απορριψη οταν με απορριπτει μια κοπελα χανω την γη κατω απο τα ποδια μου δεν με ενδιαφερει σε ποσες αρεσω αλλα μονο μια να με απορριψει η χαμηλη αυτοεκτιμηση κανει παρτυ μακαρι να μην ημουν ετσι γιατι δεν μπορω να κανω υγιεις σχεσεις και συνεχεια ειμαι υπο τον φοβο μην πληγωθει ο εγωισμος μου γιατι με ποναει πολυ.....συγγνωμη αν κουρασα

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Titisee-Neustadt, Germany
    Posts
    68
    Καταρχάς, αφού έχεις καταλάβει το πρόβλημα, είσαι και σε θέση πια να πάρεις τα μέτρα σου και να το λύσεις! Στις σχέσεις, προσωπικά, αν θεωρώ πως κάτι κάνω λάθος, τότε η πρώτη ερώτηση που κάνω στον εαυτό μου, είναι για το αν θα μου άρεσε να μου το έκανε αυτό ο σύντροφός μου. Είναι λογικό όλοι μας να κάνουμε λάθη σε μια σχέση. Το θέμα είναι πόσο προσπαθούμε να το διορθώσουμε. Η χαμηλή αυτοεκτίμηση, δεν βρίσκεται στην απόρριψη, αλλά σε όλη σου την συμπεριφορά, από την στιγμή που ζητάς συνέχεια επιβεβαίωση, σίγουρα δεν νιώθεις άνετα με τον εαυτό σου. Σε ένα μικρό ποσοστό, και πάλι είναι φυσιολογικό, φυσιολογικό όμως, όταν νιώθουμε μια μικρή ανασφάλεια και προσπαθούμε να κάνουμε ευτυχισμένο τον σύντροφό μας, και όχι τον εαυτό μας. Ίσως εκεί να το χάνεις λίγο, σχέση δεν κάνουμε για να νιώθουμε μόνο εμείς καλά.

  3. #3
    Απ' ότι βλέπω θες να απαλλαγείς από αυτό που το έχεις συνειδητοποιήσει κιόλας. Μια χαρά είσαι. Δεν είναι και κακό να μας αρέσει η επιβεβαίωση.
    Μια ανάγκη είναι που για άλλους υπάρχει σε μικρο βαθμό και για άλλους σε μεγάλο. με την εμπειρία σου και τα βιώματά σου θα δεις ότι κι άλλοι το έχουν. Αν θελήσεις να τους βοηθήσεις έχει καλώς. Αλλά και να τους παρατηρήσεις μόνο, θα σε βοηθήσει να τριφτείς με τη δική σου κατάσταση. Κάποια μέρα μπορεί ως αντίδραση να το γυρίσεις στο αντίθετό του. Να θες να είσαι ο χειρότερος να απορριφθείς. Αυτό θα γίνει για να δώσεις την ευκαιρία στον εαυτό σου να να αντέχει τις πληγές. Να διευρύνεις το φάσμα σου. Ωστόσο αν το φιλοσοφήσεις λίγο, δεν αξίζεις και πολλά. Και είναι γοητευτικό να αρνείσαι φαντασιωσικά μεγαλεία. Τι να τα κάνεις μωρέ; Σάμπως θα γίνεις ποιοτικότερο χώμα από άλλους ανθρώπους; Δες το νικ νέημ μου.
    Είναι απόδειξη ότι ξεπερνιούνται αυτά που σε ανησυχούν. Το κατέκτησα ρε φίλε και μου αρέσει πολύ. Όχι άλλα μεγαλεία! Δεν έχουμε χώρο να τα βάλουμε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οταν ξαναμπεις θεματοθετη στειλε μου ενα μηνυμα να το δουμε. Μονο πρωτοτυπο δεν ειναι αυτο που περιγραφεις.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Θεματοθέτη, ηρέμησε και σκέψου λογικά και θετικά...Υπέθεσε ότι αυτήν την στιγμή είσαι ο Ντι Κάπριο ή ο Τζορτζ Κλουνεϊ και όλος ο γυναικείος πλυθησμός έτρεχε από πίσω σου...Μετά τον θανατο σου και όταν θα είσαι πλέον μόνιμος τρόφιμος μέσα σε ένα φέρετρο κάτω από την γη με τα σκουλικια να κατασπαράζουν τα σωθικά σου νομίζεις θα έχεις την παραμικρή γοητεία απέναντι στο γυναικείο φύλλο?? Άρα λοιπόν γιατί κάθεσαι και συγχίζεσαι αφού έτσι και αλλιώς τα πράγματα είναι αναμενόμενα??...Λίγο θετικό πνεύμα βρε παιδιά, αφήστε τα κόμπλεξ, τον Χάροντα δεν τον νοιάζει αν είσαι όμορφος ή άσχημος, να καρφώσει κάποιον με το δρεπάνι του θέλει και να στείλει στον άλλοκόσμο αν υποθέσουμε υπάρχει, that's the point...

Similar Threads

  1. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 00:11
  2. Πρόβλημα
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 19-05-2014, 22:07
  3. προβλημα!!
    By cerere in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 25-01-2014, 13:53
  4. ενα προβλημα
    By thomas98 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 36
    Last Post: 25-12-2011, 23:55
  5. Πρόβλημα με u2u
    By whitecandle in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 6
    Last Post: 28-05-2010, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •