Έλειψη αυτοπεποίθησης απαισιοδοξία μελαγχολία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    14

    Έλειψη αυτοπεποίθησης απαισιοδοξία μελαγχολία

    Γεια σας είμαι νέο μέλος εδώ. Είμαι 22 χρονών φοιτητής και αρχικα θα ηθελα να σας πω οτι στα παιδικά μου χρόνια δεν ειχα φίλους ήμουν αντικοινωνικός φοβόμουν να πλησιάσω τους άλλους και ένιωθα άβολα με τους συνομηλικούς μου. Στο γυμνάσιο τα παιδιά στο σχολείο δεν μου φερόντουσαν καλά και είχα μόνο έναν φίλο που ήταν και εκείνος αντικοινωνικός σαν και εμένα. Στο γυμνάσιο δεν ήμουν ένας μέτριος μαθητής με το ζόρι. Στο λύκειο πήρα στροφές στρωθηκα στο διαβασμα 3 χρόνια και πέρασα στο πανεπιστήμιο. Το καλοκαίρι της τρίτης λυκείου και στην αρχή του πρώτου έτους στο πανεπιστήμιο είχα αποκτήσει πολύ αυτοπεποίθηση είχα αρχίσει να γνωρίζω κόσμο, να κάνω παρέες, να βγαίνω έξω κλπ. Μετά από 2 μήνες που ήμουν στο πανεπιστήμιο είχα γνωρισει ενα παιδι και κάναμε παρέα. Τον πρώτο καιρό περνο'υσαμε καλά λέγαμε αστεία, μου γνώρισε τους φίλους του κλπ. Όταν γνωριστήκαμε καλύτερα και αρχίσαμε να βγαίνουμε πιο συχνά τότε αρχισε να με προσβέλνει μπροστά σε τρίτους με έβλεπε ανταγωνιστικά και γενικά μου ελεγε διάφορα περίεργα και με έκανε να νιωθω άσχημα και μειονεκτικά και αυτά τα έκανε πάντα όταν ήμασταν με παρέα γιατί όταν ήμασταν μόνοι μας μου μιλούσε σαν να ήταν φίλος μου. Τον ρώτησα λοιπόν το καλοκαίρι του πρώτου έτους αν αυτά που έλεγε τα εννοούσε και μου είπε ότι τα περισσότερα δεν τα εννοούσε είπα και εγω λοιπόν να του δωσωω μια ακόμα ευκαιρία και βγήκαμε μαζί μία φορά στο δεύτερο έτος και συμπεριφερόταν πάλι έτσι και τότε σιγά σιγά απομακρύνθηκα από την παρέα του. Μετά στο δεύτερο και στο τρίτο έτος δεν είχα καθολου αυτοπεποίθηση, τα έβλεπα όλα από την αρνητική μεριά, υποπτευόμουν τους άλλους, ζήλευα, πληγωνόμουν με το παραμικρό ακόμα και για γελοία πράγματα, δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ στα μαθήματα και παρόλο που είχα βρει κάποια άλλη παρέα δεν έβγαινα συχνά και φοβόμουν να ανοιχτώ περισσότερο. Τώρα τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να ξαναβρώ τον εαυτό μου και να αποκτήσω την αυτοπεποίθηση που είχα και να τα βλέπω πάλι όλα θετικά. Αν γνωρίζει από που πηγάζει η έλλειψη αυτοπεποίθησης που είχα ή έχει ζήσει παρόμοια περιστατικά με αυτά που ανέφερα ας το γράψει.
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    καλως σε βρηκαμε μελος!

    βρε γιατι καθεσαι και σκας επειδη ενας μΑΑΑκας σε πληγωσε? ανθρωποι κακοι παντα θα περασουν απο την ζωη μας, αλλα δεν ειναι αναγκη να σκαμε! απλως πατας ενα Χ και κοιτας μπροστα! εξαλλου, δεν φταις εσυ, αλλα αυτος με την επιπολαια συμπεριφορα του που τα κανατε πλακακια! απο την στιγμη που στο πρωτο ετος αρχιζες να ανοιγεσαι, μπορεις να το κανεις και τωρα!
    και επισης οταν λες αντικοινωνικος τι εννοεις? κυνικοτητα, καχυποψια, εσωστρεφεια ή ντροπαλοτητα?
    γιατι αυτο σε εμενα τουλαχιστον φαινεται καπως αφηρημενο..
    η πραγματικη εννοια του αντικοινωνικου ανθρωπου ειναι αυτος που δεν νοιαζεται για τους αλλους, που τους πληγωνει χωρις να σκεφτεται τις επιπτωσεις, που παραβαινει τις κοινωνικες νορμες, που γενικως δεν νοιαζεται για το κοινωνικο περιγυρο.. απλως στην καθημερινη γλωσσα καμια φορα αλλαζουμε το νοημα γι αυτο σε ρωταω για να το ξεκαθαρισεις!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    14
    Όταν λέω αντικοινωνικός εννοώ εσωστρεφής και ντροπαλός και έχω 2 στενούς φίλους που είναι και αυτοί ντροπαλοί και παρόλο που τον τύπο τον έκανα πέρα μετά δεν αυξήθηκε η αυτοπεποίθησή μου και δεν μπορουσα να διαβασω και γενικά τα έβλεπα όλα μαύρα το τελευταίο εξάμηνο αρχίαω να βλέπω πιο λογικά τα πράγματα και προσπαθώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα και δεν είναι μόνο εκείνος και στο σχολείο (ειδικά στο γυμνάσιο) τα περισσότερα παιδιά δεν μου φερόντουσαν καλά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Eσενα τωρα σε απασχολει το κομματι αυτοπεποιθηση ή το κομματι παρεες-κοινωνικοτητα?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    14
    Περισσότερο της αυτοπεποίθησης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γενικα θα λεγες εισαι εξωστρεφης ή εσωστρεφης?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    14
    Το είπα και πιο πάνω είμαι εσωστρεφής μόνο στο πρώτο έτος ήμουν εξωστρεφής ανοικτός και μιλούσα μετά ήμουν απόμακρος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    Quote Originally Posted by Shark10 View Post
    Το είπα και πιο πάνω είμαι εσωστρεφής μόνο στο πρώτο έτος ήμουν εξωστρεφής ανοικτός και μιλούσα μετά ήμουν απόμακρος
    και εγω ειχα μια κολλητη φιλη στο 1 ετος και μου εκανε ακριβως τα ιδια και χειροτερα..δεν ξερω τι να πω απο την στιγμη που δεν της εκανα και τιποτε

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by cherrybanana View Post
    και εγω ειχα μια κολλητη φιλη στο 1 ετος και μου εκανε ακριβως τα ιδια και χειροτερα..δεν ξερω τι να πω απο την στιγμη που δεν της εκανα και τιποτε
    Σε καταλαβαίνω και μετά έχασες και εσύ την αυτοπεποίθησή σου;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    Quote Originally Posted by Shark10 View Post
    Σε καταλαβαίνω και μετά έχασες και εσύ την αυτοπεποίθησή σου;
    εως ενα βαθμο ναι γιατι σκεφτομουν συνεχεια τι εκανα και οτι εφταιγα εγω γι αυτο

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    14
    Ναι και εγώ κάπως έτσι ένιωθα και φοβόμουν να πλησιάσω τους άλλους και να ανοιχτώ γιατόι πίστευα ότι θα έχω την ίδια αντιμετώπιση βέβαια όταν βρήκα άλλη παρέα είχα διαφορετική αντιμετώπιση, αλλά αυτό δεν με ανέβασε και γενικά ήμουν μίζερος και δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ στα μαθήματα και εσυ κάπως έτσι ήσουν;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    Quote Originally Posted by Shark10 View Post
    Ναι και εγώ κάπως έτσι ένιωθα και φοβόμουν να πλησιάσω τους άλλους και να ανοιχτώ γιατόι πίστευα ότι θα έχω την ίδια αντιμετώπιση βέβαια όταν βρήκα άλλη παρέα είχα διαφορετική αντιμετώπιση, αλλά αυτό δεν με ανέβασε και γενικά ήμουν μίζερος και δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ στα μαθήματα και εσυ κάπως έτσι ήσουν;
    αχ..δυστυχως την περασα και εγω αυτην την φαση αλλα ξερεις γιατι?
    πεσαμε αρχικα σε οποιον να ναι ακομη και αν δεν ταιριαζαμε πραγμα που αποδειχτηκε στην πορεια

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    και συν τοις αλλοις κλωτσησα ατομα που αξιζαν μια ευκαιρια και χαριστηκα σε ηλιθιους,αλλα το παθημα εγινε μαθημα

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    14
    Και εγώ έτσι έκανα πήγαινα με άτομα που δεν άξιζαν και δεν μου πρόσφεραν τίποτα και δεν έδινα σημασία σε άτομα που νοιαζόντουσαν πραγματικά για εμένα αν και εσυ φαντάζομαι είχες παρέες από το σχολείο γιατί εγώ στο σχολείο δεν είχα παρέες στο πανεπιστήμιο άρχισα να κάνω παρέες και να έρχομαι σε επαφή με κόσμο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    Quote Originally Posted by Shark10 View Post
    Και εγώ έτσι έκανα πήγαινα με άτομα που δεν άξιζαν και δεν μου πρόσφεραν τίποτα και δεν έδινα σημασία σε άτομα που νοιαζόντουσαν πραγματικά για εμένα αν και εσυ φαντάζομαι είχες παρέες από το σχολείο γιατί εγώ στο σχολείο δεν είχα παρέες στο πανεπιστήμιο άρχισα να κάνω παρέες και να έρχομαι σε επαφή με κόσμο
    ναι στο σχολειο,γυμνασιο,λυκειο θυμαμαι τον εαυτο μου να πιανει ευκολα παρεες και κολλητιλικια παρολο που ειχα αλλαξει 2,3 σχολεια λογω συγκυριων αλλα στο πανεπιστημιο αρχικα δεν μου πολυαρεσε η σχολη και μετα μπλοκαρα γενικοτερα
    εσυ?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ελληψη αυτοπεποιθησης
    By σοκολατα 14 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 1
    Last Post: 14-12-2013, 16:19
  2. Μοναξιά + Έλειψη ενδιαφερόντων = ?
    By andy87 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 26-10-2013, 16:48
  3. Replies: 16
    Last Post: 29-08-2012, 16:06
  4. ΕΛΕΙΨΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ
    By schizophrenic25 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 28-04-2010, 13:52
  5. Ελειψη σεξ
    By maria... in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 10-11-2008, 16:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •