οι γονεισ σασ ξεχνανε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863

    οι γονεισ σασ ξεχνανε?

    Εχω μια απορια...με πολλουσ γνωστουσ μου κατα καιρουσ εχουμε βρεθει μπροστα σπο ιδιο φαινομενο....

    να συζηταμε μια ασχημη στιγμη που συνεβη πριν χρονια...μια ασχημη δικη τουσ συμπεριφορα προσ εμασ...
    μια πληγη που εκεινοι μασ εχουν προξενισει και εκεινουσ
    να τουσ ακουμε να αρνιουνται κατηγορηματικα πωσ κατι τετοιο η παρομοιο συνεβη ποτε....

    λεσ και τα βγαζαμε απο τα μυαλα μασ...

    με μια απαντηση του στυλ..

    "μα τι κακολογιεσ ειναι αυτεσ τωρα?....πωσ μπορεσεσ να σκευτεισ πωσ εγω θα μπορουσα....κλπ"

    σασ εχει συμβει?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Μερικές φορές για συγκεκριμένα θέματα συμβαίνει με τη μαμά, ή συμβαίνει να μου λέει ότι τότε έκανε πλάκα, ή ότι τα παραλέω ;)

    Μπορεί να είναι αλήθεια, μπορεί όχι,

    γονείς είναι, δε θέλουν να κάνουν λάθη, γι αυτό κι ίσως να μην παραδέχονται ή ακόμα να μη θυμούνται:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Πολλές φορές. Εμένα μου συμβαίνει και με τους δύο γονείς.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    ..o πατέρας έπαθε άνοια και την έκανε με ελαφρά από την υποχρέωση του να θυμάται..
    ..η μητέρα λογικό είναι να μην μπορεί να επωμιστεί άλλη ευθύνη..

    τους άφησα κι εγώ στην ησυχία τους, κι εκείνοι στη δική μου

    :P

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395

    οι γονεις ειναι μια φυλή

    [ Σκοτωσε τους γονεις σου πριν σε σκοτωσουν αυτοι
    Και οι δικοι μου τα ιδια κανουν.Λενε χοντραδες και μετα δεν το πα ποτε, έχουν προτυπο τους ενα παιδι και αμα δεν βγει ετσι το χαντακωνουν βγαζουν κακεντρεχια.Η φαση ειναι πως θα συμπορεφτουν και τα αδερφια ,τα χαζοαδερφια αυτα που εχουν τους γονεις του ψηλά.Πρωτα απ ολα πρεπει να βρουμε την αυτονομια μας και μετα να την κοπανησουν απο αυτον τον αθλιο θεσμο.Παρακατω βαζω στιχους.
    ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ : ΘΕΣΜΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΥΝΑΣΤΕΥΕΙ
    ->- : ΔΙΑΙΩΝΙΖΕΙ ΣΑΠΙΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ
    ->- : ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ
    ->- : ΜΑΣ ΓΕΜΙΖΕΙ ΤΡΑΥΜΑΤΑ

    Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ - ΚΥΤΤΑΡΟ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
    ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΛΕΜΕ ΑΠΛΑ ΑΥΤΑΡΧΙΑ

    ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ : ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΑ Η ΜΗΤΡΙΑΡΧΕΙΑ
    ->- : ΜΑΣ ΔΑΝΙΖΕΙ ΤΑ ΤΑΜΠΟΥ ΤΗΣ
    ->- : ΜΑΣ ΓΕΜΙΖΕΙ ΕΝΟΧΕΣ
    ->- : ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΟΝ ΑΥΘΟΡΜΗΤΙΣΜΟ ΜΑΣ

    ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ : ΗΛΙΘΙΑ ΤΡΥΦΕΡΟΤΗΤΑ
    ->- : ΑΣΚΟΠΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ
    ->- : ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΣ
    ->- : ΜΙΖΕΡΙΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Δεν είναι όλοι οι γονείς έτσι.......κάνουν λάθη αλλά δεν έχουν σκοπό να μας καταδυναστεύουν. Έτσι τους βγαίνει. Ότι μπορούν κάνουν.........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Έχω πολλά παράπονα απ\'τους γονείς μου, αλλά τους χρωστάω και πολλά. Μιλάς με πολύ σκληρή γλώσσα. Δεν τους αξίζει τόσο μίσος. Γονίος δεν μπορεί να σπουδάσει κανείς. Μέσα από την εμπειρία μαθαίνει. Συμφωνώ ότι καποιοι είναι τελείως ακατάλληλοι γι\'αυτό το ρόλο.
    Όσο για την οικογένεια, είναι η πρώτη ομάδα κοινωνικοποίησης. Για κατήργησέ την να δεις, πως θα λειτουργήσει η κοινωνία? Πες ότι κάθε παιδί που γεννιέται το παίρνουν και το βάζουν σε ένα οίκημα όπου μεγαλώνει μαζί με τα άλλα παιδιά. Χωρίς πατέρα, χωρίς μητέρα και παίρνει τα πρότυπα των παιδαγωγών του. Τις καλύτερες αρχές να πάρει, και μόνο που θα λείπει η φροντίδα και η αγάπη των γονιών, αυτό θα του δημιουργήσει έντονα ψυχολογικά προβλήματα. Τα βρέφη που μεγαλώνουν σε ιδρύματα έχουν σοβαρές ψυχικές και κοινωνικές μειονεξίες σαν ενήλικες, μη σου πω επιρρεάζεται και η νοημοσύνη τους. Η οικογένεια δεν μπορεί τόσο εύκολα να καταλυθεί. Σαν κοινωνία όμως και σαν πολίτες είμαστε υποχρεωμένοι να καταγγέλουμε τους ανίκανους γονείς που κακοποιούν ή παραμελούν τα παιδιά τους και σ\'αυτές τις περιπτώσεις, αυτά τα παιδιά να αλλάζουν περιβάλλον.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395

    xtes paraligo na bgalw maxairi ston patera mou

    αυτος εβγαλε την ζωνη του και ολα ξεκηνισαν απο προηγουμενεσ πληγες(ξυλο βρισιδι απεναντι μου χωρις λογο πριν 3-4 βδομαδες)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Μην τον αφήσεις να σε επιρρεάσει και να γίνεις και συ επιθετικός. Μην απαντάς στη βια με βία. Καλύτερα να φύγεις από το σπίτι.Έχεις δίκιο που θυμώνεις.
    Έχω παρόμοια εμπειρία με πρώην σύντροφό μου. Σε βάζουν στο τριπάκι να απαντήσεις και συ με βία. Εγώ είχα αρχίσει να γίνομαι νευρική και επιθετική και είδα πως δεν πάει άλλο. Θα με έκανε σαν τα μούτρα του. Αναγκάστηκα να φωνάξω κάποιο δικό μου άτομο για να μπορέσω να φύγω από το σπίτι. Τη μέρα που έφυγα με απειλούσε ότι θα \"τσαλακώσει\" τ\'αμάξι μου. Ακούω για ξύλο και μου σηκώνεται η τρίχα. Φύγε αν μπορείς. Μην ανέχεσαι τέτοιες καταστάσεις.
    Πάντως,για να γυρίσουμε στα δικά σου, δεν είναι όλοι οι γονείς έτσι......υπάρχουν και καλύτερες καταστάσεις. Ευτυχώς δηλαδή. Εμένα αυτό που με τσατίζει είναι πως γίνονται γονείς αφού δεν μπορούν να ανταποκριθούν σε αυτό το ρόλο? Δεν είναι αστεία τα πράγματα. Οι πληγές που έχεις είναι στην ψυχή. Αυτές απ\'το σώμα κάποια στιγμή θα φύγουν. Τα αποτυπώματα στην ψυχή πως να τα σβήσεις μου λες?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    4
    Όλοι οι γονείς ήταν κάποτε παιδιά. Κάποιοι μεγάλωσαν και έκαναν οικογένεια, κάποιοι δε μεγάλωσαν αλλά πάλι έκαναν οικογένεια.
    Η ΒΙΑ ΦΕΡΝΕΙ ΒΙΑ - γι αυτό έχει δίκιο η magda-ps. Αν είσαι ενήλικας και μπορείς φύγε καλύτερα από τέτοιο περιβάλλον. Διότι κάποια στιγμή μπορεί να κάνεις πράγματα που ούτε καν σου περνάνε απ\'το μυαλό.

    Τώρα γιατί οι γονείς σου φέρονται με βία σε σένα, αυτό έχει πολλές απαντήσεις. Μπορεί να έχουν υποστεί βία από τους γονείς τους στα μικρατα τους, μπορεί να είναι αλκοολικοί, μπορεί, χίλια δυο....

    Αλλά εσύ δεν είσαι υποχρεωμένος να την ανεχτείς!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    4
    Αν όμως είσαι ανήλικος, τότε κλείσου στο δωμάτιό σου και ειδοποίησε κάποιον που εμπιστεύεσαι. Η Βία από τους γονείς είναι ΠΟΙΝΙΚΟ ΑΔΙΚΗΜΑ!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    βασικα οχι μονο οι γονεις....ΟΛΟΙ ΔΕΝ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!! ....παλι αλλαζουνε κατι στο matrix
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    θυμαμαι οταν ειμουν 9 ετων την γιαγια μου να με λεει που---να.δεν ξερω γιατι αλλα δεν το ξεχασα ποτε και ποτε δνε καταλαβα γιατι με ειπε ετσι.τωρα πλεον εχει πεθανει και δεν προκειτε να μαθω τον λογο.με την απορια θα μεινω,:P

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Και μενα οι γονεις μου ξεχνανε...Αλλοιωνουν τα γεγονοτα..Ομως εγω θυμαμαι , θυμαμαι τον πονο και την αδικια και δεν ειμαι τρελλη...

  15. #15
    Originally posted by Adzik
    Εχω μια απορια...με πολλουσ γνωστουσ μου κατα καιρουσ εχουμε βρεθει μπροστα σπο ιδιο φαινομενο....

    να συζηταμε μια ασχημη στιγμη που συνεβη πριν χρονια...μια ασχημη δικη τουσ συμπεριφορα προσ εμασ...
    μια πληγη που εκεινοι μασ εχουν προξενισει και εκεινουσ
    να τουσ ακουμε να αρνιουνται κατηγορηματικα πωσ κατι τετοιο η παρομοιο συνεβη ποτε....

    λεσ και τα βγαζαμε απο τα μυαλα μασ...

    με μια απαντηση του στυλ..

    \"μα τι κακολογιεσ ειναι αυτεσ τωρα?....πωσ μπορεσεσ να σκευτεισ πωσ εγω θα μπορουσα....κλπ\"

    σασ εχει συμβει?
    οι \"γνωστοι σου\" ειναι οι γονεις σου?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •