Μουδιασμα στη γλώσσα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192

    Angry Μουδιασμα στη γλώσσα

    Περιπου 1 μήνα υποφέρω από ίωση που εξελίχθηκε σε ωτίτιδα. Πήρα αντιβίωση και παρόλο που άργησε να περάσει τελικά πέρασε. Εκτοτε περίπου 10 μέρες υποφέρω από μουδιασμα στη γλώσσα και κυρίως στη βάση της. Πήγα σε ΩΡΛ και μου βρήκε κάποιο ήπιο ερεθισμό στη βάση της γλώσσας και στα τοιχώματα μάλλον λόγω της αντιβίωσης. Πέρνω την αγωγή, αλλά δε μπορώ να ηρεμήσω έχω βάλει με το μυαλό μου όλα τα κακά ...είναι τόσο μα τόσο κουραστικό να φοβάσαι. Επασχε κανεις από μούδιασμα στη γλώσσα? ή μονο εγώ τα παθαίνω όλα αυτα?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Πω πω πω μουδιασα μονο που το διαβασα!! Το πιο ενοχλητικο και καθημερινο μου συμπτωμα μαρτυριο οταν ειχα πανικους

    Kαμια στοματιτιδα επαθες απο την αντιβιωση , υπαρχουν ειδικα σκευασματα για πλυσεις-μπουκωματα και φευγει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    το μουδιασμα ειναι συχνο σαν συμπτωμα του αγχους... στα ποδια, στα χερια στο κεφαλι, αλλα στην γλωσσα οχι

    τουλαχιστον εσυ βρε μελος ξες οτι ειναι λογω αντιβιωσης, θα σε πιασει η αγωγη του ωρλ και θα εισαι κομπλε.

    εμεις τι να πουμε που μερα παρα μερα αγχωνομαστε απο το αγχος μας :P
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    το μουδιασμα ειναι συχνο σαν συμπτωμα του αγχους... στα ποδια, στα χερια στο κεφαλι, αλλα στην γλωσσα οχι
    υποθέτει πως είναι απο την αντιβίωση δεν ηταν και σιγουρος...σήμερα δευτερη μέρα αγωγής και δεν ειμαι καλύτερα...όντως ειναι πολύ ενοχλητικό συναισθημα!!! μούδιασμα στη γλώσσα και γω δεν έχω ξανακούσει ίσως έχω σπάνια ασθένεια τελικα!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Ενα μήνα μετά και τα συμπτώματα καλά κρατουν...εχω πάει σε 4 ΩΡΛ μια παθολόγο και δε ξέρω που αλλου να πάω....μου λενε πως ίσως ειναι μηκυτίαση απο την αντιβίωση. Χτες μου είπε και κάποιος πως η μαμα του είχει καρκίνο στον εγκέφαλο που ξεκίνησε ως ωτίτιδα (που ειχα και γω) και με έστειλε αδιάβαστη στον Αγ.Πέτρο....διαβάζω και στο ίντερνετ για τις στοματίτιδες και τα περισσότερα γράφουν καρκίνο ... και πάω στα κυπαρισάκια μονη μου. Οι φοβίες μου έχουν χτυπήσει κόκκινο!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    Ενα μήνα μετά και τα συμπτώματα καλά κρατουν...εχω πάει σε 4 ΩΡΛ μια παθολόγο και δε ξέρω που αλλου να πάω....μου λενε πως ίσως ειναι μηκυτίαση απο την αντιβίωση. Χτες μου είπε και κάποιος πως η μαμα του είχει καρκίνο στον εγκέφαλο που ξεκίνησε ως ωτίτιδα (που ειχα και γω) και με έστειλε αδιάβαστη στον Αγ.Πέτρο....διαβάζω και στο ίντερνετ για τις στοματίτιδες και τα περισσότερα γράφουν καρκίνο ... και πάω στα κυπαρισάκια μονη μου. Οι φοβίες μου έχουν χτυπήσει κόκκινο!!!!
    Μούδιασμα στη γλώσσα είχα κι εγώ πάντως πολλές φορές για μερικά λεπτά κάθε φορά και είναι 1000% ψυχοσωματικό, τσεκαρισμένο από ψυχίατρο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Πόσο καιρό σου κράτησε? είχες και στα δόντια σαν νευραλγία?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    7
    καλημέρα.σε καταλαβαίνω τόσο...εδώ κ 4 μέρες αισθάνομαι μουδιασμένη τη γλώσσα μου μπρος κ καποιες φορές πλάι.έχω πανικοβληθεί.η ψυχολόγος μου λέει ειναι στο μυαλό μου αλλά δεν μπορώ να την πιστέψω...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    εύχομαι ριτάκι να μη σου κρατήσει πολύ γιατί ειλικρινά δεν παλεύεται το συναίσθημα καλυτερα να με πονούσε το πόδι...παρά η γλώσσα, εντάξει στο μυαλό μας είναι από την άλλη για γράψε μούδιασμα γλώσσας στο Google να δεις τι βγάζει .... (οχι μη γράψεις θα πανικοβληθείς)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Ρε παιδιά δεν έχετε τίποτα αυτό να λέτε και μια φίλη τα ίδια μου είπε ότι μουδιάζει η γλώσσα και έκλεισε ραντεβού με ωριλά. Μήπως κάτι τελευταία σας έχει ζορίσει αρκετά και σας προκαλεί άγχος?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Υπομονή και επιμονή και ξεχαστείτε με άλλα πράγματα... Μακρυά από το google

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Εμένα PAPA ναι με έχει ζορίσει τα τελευταία χρόνια η δουλειά μου, ο ερχομος του παιδιού μου (πολυ ασχημο που το λέω αλλά πρέπει να λέμε την αληθεια) και η σχέση μου με το σύζηγο. Βασικα είμαι πολύ ζορισμένη...και πάντα μου βγαίνουν ψυχωσωματικά

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    glamshine4ever χαχαχα!! μην ντρέπεσαι που το λες γιατί εγώ δεν λέω για τους μικρούς μου?? σου έπεσαν πολλά μαζεμένα ε? Με τη δουλειά σου δεν ξεφεύγεις λιγάκι? που να ήσουν στο σπίτι όπως εγώ...... όταν έρχεται ένα μωρό υπάρχει μια κάποια αναστάτωση είναι λογικό! Υπομονή θα έρθουν καλύτερες μέρες, αυτό λέω κι εγώ στον εαυτό μου για να παίρνω κουράγιο! Πάντως η ψυχολογική πίεση δεν κάνει καλό και έτσι βρίσκουν πρόσφορο έδαφος τα ψυχοσωματικά

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Ναι ξεφεύγω με τη δουλεια μου, αλλά ειμαι ελεύθερος επαγγελματίας που σημαίνει κάποιες μέρες είμαι και στο σπίτι στο Pc να γράφω. Τις περισσότερες όμως είμαι σε πελάτες. Δε νομίζω να έρθουν καλύτερες μέρες....θέλω να το πιστεύω αλλά τα πράγματα ζορίζουν από παντου...σκέφτομαι να αποδράσω για λίγες μέρες να μείνω με τον εαυτο μου αλλα ειναι μεγάλη πολυτέλεια στις μέρες μας...επαγγελματικά δε ξέρω αν μπορώ, οικονομικά ίσως με δυσκολία....

    Καλυτερα να μου ρθει ο νταβρουντάς παρά η καθημερινή πίεση, και όπως είχε πει κάποτε ένας καλύτερα να πεθάνεις μια φορά παρά κάθε μέρα....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    Πόσο καιρό σου κράτησε? είχες και στα δόντια σαν νευραλγία?
    Εγώ είχα μόνο μούδιασμα στη γλώσσα κάθε τόσο για κανα χρόνο. Μετά ως δια μαγείας εξαφανίστηκε ως σύμπτωμα :P Αυτό που σου είπε η/ο ΡΑΡΑ πάντως να το έχεις νόμο: Μακριά από το Google. Αντιλαμβάνομαι ότι έχεις φοβερή πίεση και ο οργανισμός σου ξεσπάει στα ψυχοσωματικά. Μια βοήθεια σε ψυχολόγο ίσως σου κάνει καλό. Ειδάλλως "κλέβε" λίγο χρονο καθημερινά - έστω και μισή ώρα - να κάνεις πράγματα που σ'αρέσουν, πχ περπάτημα, γυμναστική, ζωγραφική ό,τι σε γεμίζει. Μπορεί να σε ηρεμήσει

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η γλώσσα της θεραπείας - Άρθρο
    By Orion in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 30-10-2009, 18:59
  2. η γλωσσα του σωματος
    By Μαντω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 29-02-2008, 23:33
  3. ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ
    By interappted in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 29
    Last Post: 12-02-2008, 19:37
  4. Μιλήστε στη γλώσσα των Λύσεων!
    By bee in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-12-2007, 16:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •